Jump to content



Συζήτηση για το όνομα της ΠΓΔΜ


jax7480

Recommended Posts

Λιγο πριν την καταρρευση του ανατολικου μπλοκ- με την εν λογω χωρα σε δεινη θεση- αποδειχτηκαμε εντελως απροετοιμαστοι να εκμεταλευθουμε διπλωματικα την ευνοικη συγκυρια, πριν απο αυτο (με την χαρακτηριστικη ελαφροτητα που χαρακτηριζει την Ελληνικη πολιτικη) τους αποκαλουσαμε Μακεδονια στην μεταξυ μας αλληλογραφια.Εκτοτε η μονη συμφωνια που μπορεσε να εξασφαλισει η χωρα ηταν μη συμφερουσα, χωρις ουσιαστικα να αλλαζει κατι και αυτη τη φορα περα απο τον θορυβο. Ενα ακομα πολιτικο τεχνασμα, ισως το τελευταιο.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, everg77n said:

Λιγο πριν την καταρρευση του ανατολικου μπλοκ- με την εν λογω χωρα σε δεινη θεση- αποδειχτηκαμε εντελως απροετοιμαστοι να εκμεταλευθουμε διπλωματικα την ευνοικη συγκυρια, πριν απο αυτο (με την χαρακτηριστικη ελαφροτητα που χαρακτηριζει την Ελληνικη πολιτικη) τους αποκαλουσαμε Μακεδονια στην μεταξυ μας αλληλογραφια.Εκτοτε η μονη συμφωνια που μπορεσε να εξασφαλισει η χωρα ηταν μη συμφερουσα, χωρις ουσιαστικα να αλλαζει κατι και αυτη τη φορα περα απο τον θορυβο. Ενα ακομα πολιτικο τεχνασμα, ισως το τελευταιο.

η δικιά μου ιστορία αναφέρει ότι όταν την προτοστίσανε οι δικοί μας που ήταν τότε τα στρατεύματα πάνω στα βουνά άρα καταλαβαίνεις για πότε μιλάω, μισή ώρα με τα πόδια θέλανε για να την καταλάβουν τότε αλλά οι πολιτικοί της τότε εποχής κολόσανε ! """"" τους τράβηξαν το αυτί οι Αμερικάνοι """

 

από εκεί και πέρα άσε το πάγκαλο να λέει ότι θέλει όλοι οι πολιτικοί θέλουν κρέμασμα, τέλος !

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, ARMAGEDDON said:

η δικιά μου ιστορία αναφέρει ότι όταν την προτοστίσανε οι δικοί μας που ήταν τότε τα στρατεύματα πάνω στα βουνά άρα καταλαβαίνεις για πότε μιλάω, μισή ώρα με τα πόδια θέλανε για να την καταλάβουν τότε αλλά οι πολιτικοί της τότε εποχής κολόσανε ! """"" τους τράβηξαν το αυτί οι Αμερικάνοι """

 

από εκεί και πέρα άσε το πάγκαλο να λέει ότι θέλει όλοι οι πολιτικοί θέλουν κρέμασμα, τέλος !

Οι Αμερικανοι κανουν οτι θεωρουν καλυτερο για αυτους οπως ολοι εκτος απο τους ανοητους και τους ανωριμους.Απο το αθροισμα των ανευθυνων πολιτικων και ψηφοφορων προκυπτει μια ευρεια πλειοψηφια στη χωρα που διαχρονικα κανει μεγαλα λαθη και αρνειται να αλλαξει.

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, DEADLAZARUS said:

Εξήγησέ μου το σκεπτικό σου και όχι τι λέει κάποιος καθηγητής. Για να μάθουμε, γιατί δεν είναι ακριβώς έτσι.

Το σκεπτικό μου όταν δεν είμαι ειδικός είναι να ακούω τους εκάστοτε ειδικούς επί του θέματος,στη συνέχεια να βλέπω όσες περισσότερες διαφωνίες μεταξύ των ειδικών κ τελικά να προσπαθώ να βγάλω μια επιφανειακή άκρη.

 

Με δεδομένο λοιπόν οτι κατέχω ένα απλό πτυχίο Ιστορίας κ τίποτε παραπάνω προτιμώ να ακούω κατέχοντες από το να μιλάω ημιμαθώντας -ακόμη κ αν έχω εκτεθεί σε ιδιαίτερα μεγαλύτερο όγκο ιστορικής γνώσης από το μέσο ημιμαθή νεοέλληνα.Επιπρόσθετα με μάθανε να προσεγγίζω με ''αντικειμενισμό''/συναισθηματική ουδετερότητα-.

 

Το 95% όσων εκφραζονται είναι αφενός άσχετοι/ημιμαθείς αφετέρου καθοδηγούνται ωσάν μαριονέτες πατριδοκαπηλευτικά προς πάσα κατεύθυνση.

 

Οπότε μάθε να βλέπεις τι σου δίνουν τσάμπα κ άσε σε παρακαλώ το passive aggressive.Άλλωστε εγώ είμαι η τελευταία τρύπα άρα η γνώμη μου λίγη αξία έχει.Περισσότερο βαραίνει η γνώμη εκείνων που έχουν παραπάνω πληροφορίες κ έχουν τα ηνία.

 

Ο Κοτζιάς δεν είναι βλάκας.Για να αποφάσισε να προχωρήσει στο θεμα κάτι πιότερο ξέρει από τα τζιμάνια που το παίζουν ελληναράδες.

 

Πάρε τώρα κ ένα βίδεο από έναν ανθρωπίδιο που σιχαίνομαι αλλά στο συγκεκριμένο θέμα μιλά με λογική -περίεργο για αυτόν-

 

 

Το θέμα έχει ''λυθεί'' από το 1959 όταν σε επίσημα έγγραφά σου την έλεγες Μακεδονία,ενώ εθιμικό δικαίο άλλες 150? χώρες την κατονομάζουν το ίδιο.Απλά τώρα θα πέσουν οι τζίφρες μπας κ προχωρήσουμε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Την άποψή σου ζήτησα να καταθέσεις, τίποτα περισσότερο. Το να παραθέτουμε ένα video, ωσάν η θέαση αυτού να μπορεί να μας οδηγήσει στην κατάκτηση της απόλυτης αλήθειας, δεν συνδράμει στο κτίσιμο ενός εποικοδομητικού διαλόγου. 

Πίστεψέ με, ποτέ δεν θεώρησα ότι μου προσέφερες κάποια ιδιαίτερη γνώση με την ανάρτησή σου. Στο διευκρινίζω, για να μην έχεις τη λαθεμένη αντίληψη ότι ''μου προσφέρεις τσάμπα πράγμα και εγώ κοιτάω το φεγγάρι''.

Άρα, να υποθέσω, ο Κοτζιάς, που ξέρει και δεν είναι βλάκας (sic), ανήκει στο 5%. Προφανώς γι' αυτόν τον λόγο έχουμε φωτισμένους ηγέτες και δεν τους εκτιμούμε.

Υπενθυμίζω, γενικά μιλώντας, ότι και η κα. Ρεπούση, όπως και ο κ. Βερέμης, είναι ιστορικοί. Το ποια είναι η αξία των ιστορικών τους γνώσεων και τι είδους συμφέροντα εξυπηρετούσαν, έχει κριθεί. 

Στη χθεσινή συγκέντρωση, πάντως, οι διαδηλωτές συνωστίζονταν. 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Απορίας άξιο παραμένει, η προσπάθεια αποσιώπησης του πλήθους που συγκεντρώθηκε για το συλλαλητήριο, και δη απο ΜΜΕ που συντηρούνται απο τους συμμετέχοντες σε αυτό....

Οπως επίσης απορίας άξιο παραμένει η καπήλευση της ιστορίας (όχι του γεωγραφικού προσδιορισμού) απο μια ομάδα ανθρώπων οι οποίοι μετακινήθηκαν στον συγκεκριμένο χώρο κατόπιν εορτής. Κατά τα άλλα..... δεν έχουν κακές προθέσεις μωρε τα παιδιά......

Έγινε επεξεργασία από colt3003
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, sosna said:

Το σκεπτικό μου όταν δεν είμαι ειδικός είναι να ακούω τους εκάστοτε ειδικούς επί του θέματος,στη συνέχεια να βλέπω όσες περισσότερες διαφωνίες μεταξύ των ειδικών κ τελικά να προσπαθώ να βγάλω μια επιφανειακή άκρη.

 

Με δεδομένο λοιπόν οτι κατέχω ένα απλό πτυχίο Ιστορίας κ τίποτε παραπάνω προτιμώ να ακούω κατέχοντες από το να μιλάω ημιμαθώντας -ακόμη κ αν έχω εκτεθεί σε ιδιαίτερα μεγαλύτερο όγκο ιστορικής γνώσης από το μέσο ημιμαθή νεοέλληνα.Επιπρόσθετα με μάθανε να προσεγγίζω με ''αντικειμενισμό''/συναισθηματική ουδετερότητα-.

 

Το 95% όσων εκφραζονται είναι αφενός άσχετοι/ημιμαθείς αφετέρου καθοδηγούνται ωσάν μαριονέτες πατριδοκαπηλευτικά προς πάσα κατεύθυνση.

 

Λογω πολιτικης ανωριμοτητας, μη υπαρξης πραγματικης αστικης ταξης και αλλιπους επαγγελματικης συνειδησης και διαπιστευσης οι ειδικοι δεν πραγματευονταν τα ζητηματα με τον αντικειμενικο και ουδετερο τροπο που υπονοει ο τιτλος τους και για αυτο δεν πειθουν. Ο απλος καθημερινος ανθρωπος εχει ευθυνες για τις επιλογες που κανει, ο ειδικος ομως εχει ευθυνες κυριως για τις επιλογες που υποδεικνυει στους αλλους, και στην Ελλαδα ειναι τεραστιες.

6 hours ago, sosna said:

Ο Κοτζιάς δεν είναι βλάκας.Για να αποφάσισε να προχωρήσει στο θεμα κάτι πιότερο ξέρει από τα τζιμάνια που το παίζουν ελληναράδες.

Κανεις μια αξιακη κριση με βαση αυτο που νομιζεις/επιθυμεις. Υποθετικα επιχειρηματα στερουνται αποδεικτικης αξιας

 

1 hour ago, DEADLAZARUS said:

Άρα, να υποθέσω, ο Κοτζιάς, που ξέρει και δεν είναι βλάκας (sic), ανήκει στο 5%. Προφανώς γι' αυτόν τον λόγο έχουμε φωτισμένους ηγέτες και δεν τους εκτιμούμε.

Υπενθυμίζω, γενικά μιλώντας, ότι και η κα. Ρεπούση, όπως και ο κ. Βερέμης, είναι ιστορικοί. Το ποια είναι η αξία των ιστορικών τους γνώσεων και τι είδους συμφέροντα εξυπηρετούσαν, έχει κριθεί.

Αυτους ομως που επετρεπαν στην (καθε) Ρεπουση να ασκει πολιτικη ο μεσος ψηφοφορος τους επελεγε, θεωρωντας οτι να διοριστει στο δημοσιο ειναι σημαντικοτερο ολων

Link to comment
Share on other sites

Έχω μείνει έκπληκτος από το πόσα ιστορικά γεγονότα αγνοούσα για το θέμα της Μακεδονίας. Διαβάζοντας τον τελευταίο καιρό αρκετές αντικρουόμενες απόψεις, που προσπαθούν με διαφορετικό τρόπο να ερμηνεύσουν τη δυναμική των γεγονότων του 1912 μέχρι σήμερα, άρχισα να αναθεωρω την μέχρι τώρα άποψη μου, ως βασιζόμενη σε ελλιπή στοιχεία. Πολύ περισσότερο όταν άρχισα να αντιλαμβάνομαι τι συνέβη στο παρασκήνιο της τότε εποχής.

 

Πχ  ένα ιστορικό άρθρο που πρόσφατα έπεσε στην αντίληψη μου : http://www.protagon.gr/themata/flashback/eleftherios-venizelos-80-xronia-1-0-44341083562

 

Θεωρώ πλέον  σημαντικό να μην παρασυρθώ από την συναισθηματική αντίδραση που μου προκαλεί η παρουσία του κυρίου Πάγκαλου, και περιμένω να επιβεβαιωθούν ή όχι όσα ιστορικά στοιχεία αναφέρει στο παραπάνω βίντεο. 

 

Καταλαβαίνω οι οι αποφάσεις ( πολιτικές, διπλωματικές, στρατιωτικές) που ελήφθησαν τότε, ήταν τόσο αποτελεσματικές προς το συμφέρον της Ελλάδας, επειδή κυριάρχησε η ψυχρή λογική και όχι ο συναισθηματισμός. ( Σπάνιο για Έλληνες, ε; ). Το αντίθετο από ότι συνέβη το '22 με τα γνωστά αποτελέσματα...

 

Μου φαίνεται ότι κάπως έτσι πρέπει να το δούμε και σήμερα, αλλιώς ίσως να  το πληρώσουμε ακριβά στο μέλλον, όταν οι διαμορφωμένες ισορροπίες δεν θα μας ευνοούν όπως σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kourbeti said:

Πχ  ένα ιστορικό άρθρο που πρόσφατα έπεσε στην αντίληψη μου : http://www.protagon.gr/themata/flashback/eleftherios-venizelos-80-xronia-1-0-44341083562

Protagon,  η Pravda του πρωην ορθοδοξου Π#%$Κ που αντι να  αναλαβει τις ευθυνες του βαφτησε τον εαυτο του κατι αλλο και κανει τωρα διαλεξεις περι εθνικης υπευθυνοτητας

 

1 hour ago, kourbeti said:

 Καταλαβαίνω οι οι αποφάσεις ( πολιτικές, διπλωματικές, στρατιωτικές) που ελήφθησαν τότε, ήταν τόσο αποτελεσματικές προς το συμφέρον της Ελλάδας, επειδή κυριάρχησε η ψυχρή λογική και όχι ο συναισθηματισμός.

Παντα και παντου αυτο συμβαινει, η λογικη ειναι το βασικο εργαλειο ληψης σημαντικων αποφασεων. Οταν (αν) το καταλαβει αυτο ο Ταλιμπελληνας θα γινει θαυμα.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, DEADLAZARUS said:

Την άποψή σου ζήτησα να καταθέσεις, τίποτα περισσότερο. Το να παραθέτουμε ένα video, ωσάν η θέαση αυτού να μπορεί να μας οδηγήσει στην κατάκτηση της απόλυτης αλήθειας, δεν συνδράμει στο κτίσιμο ενός εποικοδομητικού διαλόγου. 

Πίστεψέ με, ποτέ δεν θεώρησα ότι μου προσέφερες κάποια ιδιαίτερη γνώση με την ανάρτησή σου. Στο διευκρινίζω, για να μην έχεις τη λαθεμένη αντίληψη ότι ''μου προσφέρεις τσάμπα πράγμα και εγώ κοιτάω το φεγγάρι''.

Άρα, να υποθέσω, ο Κοτζιάς, που ξέρει και δεν είναι βλάκας (sic), ανήκει στο 5%. Προφανώς γι' αυτόν τον λόγο έχουμε φωτισμένους ηγέτες και δεν τους εκτιμούμε.

Υπενθυμίζω, γενικά μιλώντας, ότι και η κα. Ρεπούση, όπως και ο κ. Βερέμης, είναι ιστορικοί. Το ποια είναι η αξία των ιστορικών τους γνώσεων και τι είδους συμφέροντα εξυπηρετούσαν, έχει κριθεί. 

Στη χθεσινή συγκέντρωση, πάντως, οι διαδηλωτές συνωστίζονταν. 

 

Ακριβώς για αυτό δεν μπορεί να γίνει διάλογος εξ υπαρχής κ εξ ορισμού μιας κ μειοδοτείς την όποια προσπάθεια.Έχουμε κουραστεί με τους απανταχού γνώστες.

 

Αφού τα ξέρεις καλύτερα κ βαθύτερα μείνε σε αυτά που ξέρεις.Μου θυμίζεις κάτι αρχαιολόγους που ακόμη κ όταν η θεωρία τους κατέπιπτε μετά από πλειάδα νέων ανακαλύψεων εκείνοι κολλούσαν εκεί.

 

Κ για να λειτουργήσουμε με λογική σε ερωτώ.Πιστεύεις οτι ο Κοτζιάς έχει παραπάνω γνώση/κατοχή στοιχείων/διάθεση/κίνητρο/ικανότητα από οτι εγώ κ συ?

 

Το οτι μου αναφέρεις στρατευμένες ή απλά ψυχοπαθολογικές πένες δεν λέει κάτι.Είπα οτι ακούω όλες τις απόψεις κ κατόπιν προσπαθώ να βγάλω άκρη.Γραφικοί που υποστηρίζαν τη δική σου άποψη νομίζεις δεν υπάρχουν?Ο Πανίκας που επειδή έχω ιδία γνώση θα έπρεπε να έχει συλληφθεί μιας κ δεν πλέρωσε τα φράγκα για ναναι έξω,τι είναι?

 

Εσύ μπορεί να μην χρειάζεται να το κάνεις,εγώ όμως επειδή α)δεν μου φτάνει το μυαλό β)το οφείλω στους παλιούς μου δασκάλους αυτοαμφισβητώ γενικώς τα όσα ξέρω ή νομίζω οτι ξέρω.

 

Αν τελικά πράγματι κατέχεις τη γνώση στείλε ένα υπόμνημα όπως έκανε ο Λυγερός κ φέρε στοιχεία για το όλο θέμα εκεί που πρέπει.

 

Ξανάπα οτι η υψηλή πολιτική κ η διπλωματία δεν έχει συναίσθημα.Μόνο γνώση λογική ψυχραιμία κ καθαρό μυαλό θέλει.

 

Το λέω ως σχεδόν ιστορικός -ένα γαμοπτυχίο απέχει παρασάγγας από το να θεωρηθείς ένας- οτι είμαστε ανιστόρητοι.

 

@everg77n υπάρχουν οι ειδικοί κ οι ''ειδικοί''.Μην παίζουμε με νομικισμούς.Από τον ειδικό θα πάρεις τη γνώση.Μετά είσαι πολιτικός υποτίθεται που ατενίζεις το μέλλον κ με αυτή τη γνώση θα παίξεις μπάλα.Αν οι πολιτικοί που εκλέξαμε τόσα χρόνια δεν κοιτούσαν μέχρι την επόμενη εκλογική αναμέτρηση δεν θα μασταν εδώ.

 

 κ ένα ωραίο βίδεο με δομημένο λόγο του απίστευτου Λυγερού.Αυτόν ως ειδικό δε θα τον άκουγες?

Έγινε επεξεργασία από sosna
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, sosna said:

υπάρχουν οι ειδικοί κ οι ''ειδικοί''.Μην παίζουμε με νομικισμούς.Από τον ειδικό θα πάρεις τη γνώση.Μετά είσαι πολιτικός υποτίθεται που ατενίζεις το μέλλον κ με αυτή τη γνώση θα παίξεις μπάλα.Αν οι πολιτικοί που εκλέξαμε τόσα χρόνια δεν κοιτούσαν μέχρι την επόμενη εκλογική αναμέτρηση δεν θα μασταν εδώ.

   Η πλειοψηφια επιλεγει οποιον πολιτικο υποσχεθει κατι ευχαριστο αλλα εντελως ανεφικτο, ο πολιτικος με την σειρα του επιλεγει οποιον "ειδικο"  μπορει να παρουσιασει ως επιστημονικη αληθεια ενα πολιτικο ψευδος (μεχρι τις οι εκλογες, μετα οι μασκες πεφτουν). Εμεις εχουμε το προβλημα, ειμαστε ανωριμα ως ατομα και ως πολιτες.

   Ο Κοτζιας μηνες μολις μακρια απο την ληξη της θητειας του δεν εχει παρουσιασει διπλωματικες επιτυχιες, δεν βλεπω πως μπορει να αλλαξει αυτο μονο επειδη βολευει την κυβερνηση που υπηρετει

Link to comment
Share on other sites

πριν 52 λεπτά, το μέλος sosna έγραψε:

Ακριβώς για αυτό δεν μπορεί να γίνει διάλογος εξ υπαρχής κ εξ ορισμού μιας κ μειοδοτείς την όποια προσπάθεια.Έχουμε κουραστεί με τους απανταχού γνώστες.

 

Αφού τα ξέρεις καλύτερα κ βαθύτερα μείνε σε αυτά που ξέρεις.Μου θυμίζεις κάτι αρχαιολόγους που ακόμη κ όταν η θεωρία τους κατέπιπτε μετά από πλειάδα νέων ανακαλύψεων εκείνοι κολλούσαν εκεί.

 

Κ για να λειτουργήσουμε με λογική σε ερωτώ.Πιστεύεις οτι ο Κοτζιάς έχει παραπάνω γνώση/κατοχή στοιχείων/διάθεση/κίνητρο/ικανότητα από οτι εγώ κ συ?

 

Το οτι μου αναφέρεις στρατευμένες ή απλά ψυχοπαθολογικές πένες δεν λέει κάτι.Είπα οτι ακούω όλες τις απόψεις κ κατόπιν προσπαθώ να βγάλω άκρη.Γραφικοί που υποστηρίζαν τη δική σου άποψη νομίζεις δεν υπάρχουν?Ο Πανίκας που επειδή έχω ιδία γνώση θα έπρεπε να έχει συλληφθεί μιας κ δεν πλέρωσε τα φράγκα για ναναι έξω,τι είναι?

 

Εσύ μπορεί να μην χρειάζεται να το κάνεις,εγώ όμως επειδή α)δεν μου φτάνει το μυαλό β)το οφείλω στους παλιούς μου δασκάλους αυτοαμφισβητώ γενικώς τα όσα ξέρω ή νομίζω οτι ξέρω.

 

Αν τελικά πράγματι κατέχεις τη γνώση στείλε ένα υπόμνημα όπως έκανε ο Λυγερός κ φέρε στοιχεία για το όλο θέμα εκεί που πρέπει.

 

Ξανάπα οτι η υψηλή πολιτική κ η διπλωματία δεν έχει συναίσθημα.Μόνο γνώση λογική ψυχραιμία κ καθαρό μυαλό θέλει.

 

Το λέω ως σχεδόν ιστορικός -ένα γαμοπτυχίο απέχει παρασάγγας από το να θεωρηθείς ένας- οτι είμαστε ανιστόρητοι.

 

@everg77n υπάρχουν οι ειδικοί κ οι ''ειδικοί''.Μην παίζουμε με νομικισμούς.Από τον ειδικό θα πάρεις τη γνώση.Μετά είσαι πολιτικός υποτίθεται που ατενίζεις το μέλλον κ με αυτή τη γνώση θα παίξεις μπάλα.Αν οι πολιτικοί που εκλέξαμε τόσα χρόνια δεν κοιτούσαν μέχρι την επόμενη εκλογική αναμέτρηση δεν θα μασταν εδώ.

 

 κ ένα ωραίο βίδεο με δομημένο λόγο του απίστευτου Λυγερού.Αυτόν ως ειδικό δε θα τον άκουγες?

Δεν θα το συνεχίσω, γιατί θα χαλάσει το νήμα και δεν υπάρχει λόγος. Ας ακουστούν όλες οι απόψεις και ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματά του. Διαφωνούμε καθέτως και οριζοντίως πάντως.

Θα σε παρακαλέσω ν' αφήσεις κατά μέρους το ειρωνικό στυλάκι. Σε ρώτησα κάτι, απάντησες, κατάλαβα και κατάλαβες. Μέχρι εκεί.

Τα υπόλοιπα μπορείς να τ' απευθύνεις σε γνωστούς και φίλους, όχι σ' εμένα.

Υ.Γ. Το γεγονός ότι χαρακτηρίζεις γραφική την άποψη ότι η Μακεδονία είναι ελληνική (εμμέσως, δηλαδή, είμαι και γραφικός κατ' εσέ, άρα, υποθέτω, το αυτό ισχύει και για τη συντριπτική πλειοψηφία των ελλήνων πολιτών) και χρησιμοποίησες και τον Πανίκα προς επίρρωση των λεγομένων σου, με ξεπερνά. Επειδή, δηλαδή, ο Ψωμιάδης είναι αυτός που είναι, είναι γραφική και η άποψή του περί ελληνικότητας της Μακεδονίας. Ανεξαρτήτως του πόσο γραφικός (ή βάλε όποιον άλλον χαρακτηρισμό θες) είναι κάποιος, η Μακεδονία είναι ελληνική.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος everg77n έγραψε:

Protagon,  η Pravda του πρωην ορθοδοξου Π#%$Κ που αντι να  αναλαβει τις ευθυνες του βαφτησε τον εαυτο του κατι αλλο και κανει τωρα διαλεξεις περι εθνικης υπευθυνοτητας

 

:huh: Ομολογώ ότι δεν σε αντιλαμβάνομαι επακριβώς, αλλά σπεύδω να ρίξω την ευθύνη στην άτιμη την google που δολίως έστρεψε την αναζήτηση μου στο εν λόγω site.

 

Για καλή μας τύχη όμως ( διότι νομίζω πως οι πληροφορίες που παραθέτει αξίζουν ) βρήκα και την αρχική πηγή του άρθρου: hhttp://historyreport.gr/index.php/Στα-νεότερα-χρόνια/Ελληνικά-Θέματα/2695-Ελευθέριος-Βενιζέλος-80-χρόνια-1-0

 

Καλό διάβασμα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, kourbeti said:

 

:huh: Ομολογώ ότι δεν σε αντιλαμβάνομαι επακριβώς, αλλά σπεύδω να ρίξω την ευθύνη στην άτιμη την google που δολίως έστρεψε την αναζήτηση μου στο εν λόγω site.

 

Για καλή μας τύχη όμως ( διότι νομίζω πως οι πληροφορίες που παραθέτει αξίζουν ) βρήκα και την αρχική πηγή του άρθρου: hhttp://historyreport.gr/index.php/Στα-νεότερα-χρόνια/Ελληνικά-Θέματα/2695-Ελευθέριος-Βενιζέλος-80-χρόνια-1-0

 

Καλό διάβασμα!

Το συγκεκριμενο site απηχει τις αποψεις των δημαγωγων του "πανω απο ολα ο λαος" που επικαλουνται την ιστορικη αληθεια οποτε τους συμφερει. Κατα τα αλλα ευχαριστω για το link, τα γεγονοτα ειναι λιγο πολυ γνωστα , λιγο ομως ενδιαφερουν μια χωρα οπου ο ορθολογισμος διωκεται

Link to comment
Share on other sites

Τζάμπα τσακώνεστε παίδες. Ήδη από το 1995 έχουν υπογράψει αμφότερα τα δύο μέρη ότι το δεύτερο μέρος (ΠΓΔτΜ) θα επιλύσει το ζήτημα του ονόματος σε συνεργασία με το πρώτο μέρος (Ελλάδα), ότι θα πάψει να χρησιμοποιεί ονόματα και σύμβολα που ανήκουν στην Ελληνική ιστορική και πολιτιστική κληρονομιά (όπως πχ τον Ήλιο της Βεργίνας) και πάει λέγοντας. Προφανώς δεν έχουν τιμήσει την υπογραφή τους αλλά αυτό δεν αφορά εμάς ως Ελλάδα.

Επίσης τόσο η ΕΕ όσο και το ΝΑΤΟ έχουν συμφωνήσει σε επίπεδο κορυφής ότι η επίλυση του θέματος της ονομασίας είναι ικανή και αναγκαία συνθήκη για τη συμμετοχή του κράτους αυτού σε αυτούς του οργανισμούς. 

Οπότε, αφενός είναι αδιάφορο πόσα ξεχωριστά κράτη τους έχουν αναγνωρίσει δεδομένου ότι η δική μας και μόνο έγκριση ανοίγει τον δρόμο για συμμετοχή στους 2 μεγαλύτερους, μετά τον ΟΗΕ, διεθνείς οργανισμούς και αφετέρου δεν χρειάζεται η υποστήριξη των θέσεών τους από κανέναν την στιγμή που οι ίδιοι έχουν ουσιαστικά αναγνωρίσει, με την υπογραφή τους ότι δεν έχουν σχέση με τη Μακεδονία.

Βάζω πρώτα την ενδιάμεση συμφωνία του 1995: http://www.mfa.gr/images/docs/fyrom/interim_accord_1995.pdf

και στη συνέχεια αναλυτικά τη θέση του Ελληνικού Υπ. Εξωτερικών που συνοδεύεται από τα επίσημα κείμενα των διαφόρων συμφωνιών: http://www.mfa.gr/to-zitima-tou-onomatos-tis-pgdm/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αριστερός αντιεθνικισμός

Παράθεση

 

Οι αριστεροί αντιεθνικιστές μας βλέπουν μόνο τον ελληνικό εθνικισμό. Δεν βλέπουν τα στρατηγικά παιχνίδια των ΗΠΑ πίσω από τις γελοιότητες των Σλαβομακεδόνων. Να εργαστούμε για τη συνεργασία των δύο λαών. Αυτό πρέπει να κάνουν οι αριστεροί, αντί να υποστηρίζουν έναν όψιμο εθνικισμό, χειραγωγούμενο από τις ΗΠΑ και ο οποίος αποβλέπει στην ενσωμάτωση αυτής της χώρας στην ΕΕ και στην πολεμική μηχανή του ΝΑΤΟ. Να οργανώνουμε συναντήσεις και συνέδρια με Σλαβομακεδόνες. Τους ρώτησαν όμως οι οργανωτές ποια είναι η θέση τους για τη «Μακεδονία», την ΕΕ και το ΝΑΤΟ;

Οι όψιμοι νεο-εθνικιστές της FYROM δημιουργούν και αυτοί τη «μυθολογία» τους, αναζητώντας (όπως όλοι οι εθνικιστές) ανύπαρκτους τίτλους καταγωγής και εδάφη στα οποία κάποτε κατοίκησαν, αλλά όπου δεν ήταν ούτε γηγενείς ούτε πλειοψηφία. Αυτός ο όψιμος, παραληρηματικός εθνικισμός δεν ενοχλεί τους αντιεθνικιστές μας, που προτείνουν να αναγνωρίσουμε το Μακεδονικό έθνος, την ταυτότητα και τη γλώσσα του; Γενικότερα: Οι νέοι εθνικισμοί, Κροάτες, Σλοβένοι, Κοσοβάροι, Αλβανοί, Σλαβομακεδόνες, Τσάμηδες, είναι μόνο εκδήλωση υπαρκτών προβλημάτων; Είναι άσχετοι με τη στρατηγική των ΗΠΑ στα Βαλκάνια; Οι Σλαβομακεδόνες προφανώς δεν θα μας κάνουν πόλεμο. Αλλά αυτό είναι το πρόβλημα;

 

 

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα αριστεράς ή δεξιάς. Στην Ελλάδα υπάρχει μια περίεργη δουλοπρέπεια, ένας υφέρπων σκυφτουλισμός (sic) ενδεδυμένος τον μανδύα του ρεαλισμού. Δεν διεκδικούμε τίποτα, δεν παραχωρούμε τίποτα. Μόνο που αν δεν διεκδικείς τίποτα και ποτέ (και δεν εννοώ να πάρουμε την Πόλη ή την Κορυτσά), έχεις ήδη φέρει τον εαυτό σου σε θέση επαίτη.

Τα πιόνια στη διεθνή σκακιέρα κινούνται συνεχώς. Αν εσύ παραμένεις σε ακινησία, σύντομα θα βρεθείς ν' απειλείσαι. Όχι απαραίτητα από τη Βασίλισσα ή τον Βασιλιά, ακόμα και από ένα απλό στρατιωτάκι.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Πόλεμοι επιρροής στη «σκακιέρα» της γειτονιάς μας

 

Παράθεση

ΠΓΔΜ: Πέρυσι το καλοκαίρι απόρρητα έγγραφα αποκάλυψαν ότι Ρώσοι κατάσκοποι και διπλωμάτες προσπαθούσαν επί μία και πλέον δεκαετία να προκαλέσουν πόλωση και διχασμό στη χώρα, στο πλαίσιο μιας ευρύτερης εκστρατείας να παρεμποδιστεί η ένταξη των βαλκανικών χωρών στο ΝΑΤΟ. Η ρωσική προπαγάνδα, που επέσειε τον κίνδυνο της Μεγάλης Αλβανίας και των αλυτρωτικών βλέψεων των Τιράνων, είχε στόχο την υποστήριξη του εθνικιστή ηγέτη Νίκολα Γκρούεφσκι και της αντιδυτικής ρητορικής γενικότερα. Αξίζει να σημειωθεί ότι στην κορύφωση της κρίσης στην ΠΓΔΜ, Ευρωπαίοι και Αμερικανοί αξιωματούχοι ταξίδεψαν πολλές φορές στα Σκόπια για να επιλύσουν το αδιέξοδο. Η στάση τους ήταν ενδεικτική της σημασίας που απέδιδαν να μη χαθεί το παιχνίδι στη χώρα προς όφελος της Ρωσίας. Η ανάδειξη του Ζόραν Ζάεφ σε εκλεκτό της Ε.Ε. και των ΗΠΑ ενόχλησε τη Μόσχα – ενδεικτικές οι πρόσφατες παραινέσεις της προς την Αθήνα, διά στόματος του υπουργού Εξωτερικών Σεργκέι Λαβρόφ, να μην προβεί σε υποχωρήσεις.

 

Κι αναρωτιόμουν: τι δουλειά έχουν οι Παοκτζήδες του Ιβάν Σαββίδη στο συλλαλητήριο...

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.