Jump to content



Εργαλεία που θα ήθελα και σκέφτομαι να αγοράσω...Wish List!!


Recommended Posts

Αν εχεις πολλα διαφορετικα παξιμαδια, σε ιντσες και σε χιλιοστα, και δεν εχεις την πολυτελεια να εχεις ολοκληρη εργαλειοθηκη μαζι, οι μονες επιλογες που μπορω να φανταστω εγω οτι εχεις ειναι καποιο πολυεργαλειο οπως αυτο που ανεβασα και πιο πανω ή ενα εργαλειο με μεταβλητα σαγονια οπως ειναι το γαλλικο η μια γκαζοταναλια.

Το τι θα καταλαβει καποιος πελατης εξαρταται και παλι απο τη δουλεια και απο το ποσο ενδιαφερεται και ο ιδιος σαν ατομο.

Επισης για το γαλλικο δεν εχω ξανακουσει κατι για τα πολλα σφιξηματα που λετε. Εμεις το χρησιμοποιουμε και σε 17αρι/19αρι στυλ πατοβιδας που σηκωνει τουλαχιστον 250 κιλα και δεν καταλαβαινει τιποτα. Για εξηγηστε περαιτερω μηπως ξερετε κατι παραπανω :)

Link to comment
Share on other sites

@sstav η IREGA βγάζει ΜΟΝΟ γαλλικά από οτι ξέρω ;) IREGA έχω εγώ και στην δουλειά IREGA....

@ZoSo φαντάζομαι εννοούν οτι το αδυναμό σημείο του γαλλικού είναι επειδή έχει κινούμενο μέρος και ίσως σπάσει κάτι στον μηχανικό...

Εγώ γαλλικό στην δουλειά ουκ ολίγες φορές το έχω χρησιμοποιήσει σαν σφυρόκλειδο.... 28mm παξιμάδι (εξωτερική διάσταση)

Για το ίντσα και το μετρικό έχεις πολύ δίκαιο άμα ανακατεύεσαι με πολλά...

@ΓιαγκΤ ευτυχώς δεν σε έχω εργοδηγό :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@ZoSo Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι χαλαρώνει ή φθείρεται η "βίδα" ρύθμισης με την χρήση και το εργαλείο είναι εύκολο να χάσει την ρύθμιση.

Δεν είναι κάτι το τραγικό,αλλά αν δεν το προσέξεις όταν δουλεύεις το εργαλείο μπορεί να χαλάσεις τις γωνίες σε κάποια βίδα.

 

Στο θέμα τώρα γιατί ξεφύγαμε. :)

 

Θέλω να πάρω αυτό το σετάκι εδώ και καιρό.

71MLb-krhPL._SL1500_.thumb.jpg.30d3d44ae6d41f3d8fbd34530e76e690.jpg

 

Έχω ήδη το πορτοκαλί/μαύρο κανα δυο χρόνια και είναι άψογο.

(Η τιμή του ξέφυγε πάλι. Συνήθως παίζει γύρω στα 50€)

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Σφυρί (ματσόλα) με την δυνατότητα να αλλάζεις τα άκρα του ανάλογα την επιφάνεια που θες να χτυπήσεις.

Έχει από μαλακό μέχρι πολύ σκληρό άκρο και υπάρχει σε διάφορα μεγέθη/διάμετρο επιφάνειας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άλλη φάση τα dead-blow. Αυτά πολλαπλασιάζουν και την δύναμη στο χτύπημα.

Και από αυτά έχει αλλά όχι σε σετ.

 

Αυτό που μου έχει "κάτσει" να πάρω σε dead-blow είναι αυτό το σφυρί, αλλά είναι πολλά τα λεφτά.

Έγινε επεξεργασία από rory
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Το μεγάλο CNC δεν μπορώ να το κουβαλήσω στο εργαστήριο του σπιτιού... οπότε ένα μικρό CNC με μοτέρ τoυ 1kw (1050w για την ακρίβεια) θα ήταν τέλειο

 

RabbitMillv3-600x611.thumb.png.48213d1f889add576c1913343061b531.png

 

https://www.sourcerabbit.com/Shop/pr-i-30-t-rabbit-mill-v3.htm

 

--------------------------------------------------------------

 

μεγάλο Laser 90cm πλάτος 80w έχει ένας πολύ καλός φίλος.... οπότε ένα μικρό Laser 30x20cm 40w θα ήταν μια χαρά

 

CO2-Laser-Engraver-Machine-SH-K40-Cutting-220V-40W-Laser-Cutter-Engraving.thumb.jpg.1d23e616f1ac8facf951c080c28dda6b.jpg

 

https://www.amazon.com/VEVOR-40W-Co2-Laser-Engraving-Machine-Stepping/dp/B06Y2PB3RX

Έγινε επεξεργασία από Asxetius
  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

μπα....δεν παλεύω...........άκυρη η Knipex...

 

Wiha.jpg αν την βρώ σε καλή τιμή...μου βγαίνει 44 ευρώ με την βαριά και 46 ευρώ η VDE από amazon.....

 

ή 

 

c7fcc555574c82a50a26aa16cac851c4.jpg  και εδώ είναι στα 24 ευρώ Ελλάδα....

 

με τρώει πολύ η πρώτη αλλά είναι ακριβή....ΑΛΛΑ........ 

 

giphy.gif

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλή είναι η x-cut και καλύτερη ακόμα η Twinforce: http://www.knipex.com/index.php?id=1216&L=1&page=group_detail&parentID=1367&groupID=2028&artID=32477

 

Τι ιδιαίτερο έχουν οι Wiha και σε αναστάτωσαν;

 

Edit: τώρα το έπιασα, η τιμή αφορά την x-cut και όχι τις Wiha... Άρα είναι θέμα τιμής.

Έγινε επεξεργασία από pol77
Link to comment
Share on other sites

η twinforce έχει πολύ δύναμη αλλά πολύ μικρό άνοιγμα...

δες wiha ... οταν θες να κόψεις κάτι πολύ σκληρό πατας κουμπάκι..μικραίνει το άνοιγμα αλλά ΚΟΒΕΙ...και στις άλλες περιπτώσεις είναι ορθανοιχτη...

 

 

 

 

δες bahco

 

 

Έγινε επεξεργασία από f117
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον το κουμπάκι. Αναρωτιέμαι τι μηχανισμός κρύβεται πίσω του. 

Επίσης αναρωτιέμαι τι σημασία έχει να έχει ένας κόφτης μεγαλύτερο άνοιγμα αφού η διάμετρος του υλικού που μπορεί να κόψει είναι συγκεκριμένη.

 

Αν ενδιαφέρεσαι για μεγαλύτερη ισχύ κοψίματος, αυτό δεν πρέπει να έχει αντίπαλο στο μέγεθός του: https://www.amazon.co.uk/Knipex-71-22-200-multi-component/dp/B002KHPX4E

Σε καλή προσφορά στο Amazon και με γωνία 20 μοιρών στην κεφαλή (υπάρχει και ίσιο, αλλά αυτό το προτιμάω) για κοπές σχεδόν σύριζα :p 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.