Jump to content



TV Box για Netflix και Streaming


kom

Recommended Posts

Εγώ έχω πάρει ένα Tanix TX9 Pro. Βγαίνει συχνά-πυκνά στα 45-50€ προσφορά. Το πήρα για να μην "καίει" ο κυρίως υπολογιστής όταν θέλω απλά να δω καμία σειρά/ταινία. Είναι με τον οκταπύρηνο S912 και 3GB RAM, αλλά έχει και Gigabit LAN/5G WiFi για τις "εσωτερικές" δουλειές. Αξιοπρεπές μηχάνημα, παίζει ως και 4K 60Hz από το NAS χωρίς να έχω πειράξει firmware. Μόνο ο stock launcher ήταν άθλιος, έβαλα άλλον.

 

Ένα που είχα πάρει πριν, ούτε θυμάμαι μοντέλο, με S905W, το έδωσα την ίδια ημέρα. Εκτός του ότι δεν έβγαζε καν 60Hz σε 4Κ, δεν έπαιζε τίποτα πάνω από 1080p χωρίς να κολλάει. Για 10€ παραπάνω έκανα την δουλειά μου άνετα με το TX9. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος Spirosssss έγραψε:

Τα pc sticks δεν σας ψήνουν; Ή λόγω τιμής συμφέρουν τα boxακια καλύτερα;

Sent from my A0001 using Tapatalk
 

 

PC stick που να βγάζει 4Κ 60Hz δεν υπάρχει καν και στην πλειοψηφία τους είναι απελπιστικά αργά. Άσε που τα περισσότερα έχουν 32GB ROM και έχουν θέμα με τα τελευταία windows updates.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, beastie said:

εγώ έχω ποικιλία..

ένα Tronsmart BJ19 Mini PC (windows10) ενα raspberry με libreelec...

 

είπα να πάω και σε ένα android (είχα θέμα με τα 2 άλλα σε κάποια H265) και πιστεύω ότι η λύση του xiaomi ήταν ωραία.

Το Xiaomi είναι εξαιρετική επιλογή. Το μόνο πρόβλημα (για μένα) είναι οτι δεν έχει θύρα ethernet.

2 hours ago, Spirosssss said:

Τα pc sticks δεν σας ψήνουν; Ή λόγω τιμής συμφέρουν τα boxακια καλύτερα;

Sent from my A0001 using Tapatalk
 

To Amazon fire tv stick που έχω έψηνε σε 24ωρη βάση ανοιχτό ή κλειστό. Το στερέωσα πάνω σε μια laptop cooler base που είχα και τους άλλους δέκτες και έκτοτε ησύχασα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ηταν τοσο ακριβο θα σου ελεγα να παει οποιος θελει μονο σε shield να τελειωνει, αλλα εχει σχεδον διπλα λεφτα απο τα υπολοιπα ακριβα. Για τα φτηνα δεν τα αναφερω καν εχει 3πλασια χρηματα.

Link to comment
Share on other sites

Αν καποιον τον ενδιαφερουν οι streaming υπηρεσιες με επισημο licence (και οχι απλα μια σπασμενη εκδοση του Netflix) τοτε τα Shield και Xiaomi Mi Box 4K ειναι μονοδρομος. Και προφανώς θα εχουν και πολύ καλές επιδοσεις και σε αναπαραγωγη αρχειων απο τοπικο δικτυο (ειδικα το shield).

 

Σε πιο οικονομικά "κινεζικα" box-ακια σιγουράκι ειναι το Gt1 Ultimate οπως και τα Tanix TX92 και Mecool M8S Pro L που παιζει και 1080p Netflix με το αρχικο fw.

 

Αν καποιος εχει απαιτησεις σε βιντεο αναπαραγωγη απο τοπικα μεσα (δικτυο/USB) τοτε τα Zidoo ειναι μονόδρομος (4K/HDR, 3D, 23.976, HD AUDIO, Frame rate switching)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Vadergr said:

Αν καποιον τον ενδιαφερουν οι streaming υπηρεσιες με επισημο licence (και οχι απλα μια σπασμενη εκδοση του Netflix) τοτε τα Shield και Xiaomi Mi Box 4K ειναι μονοδρομος. Και προφανώς θα εχουν και πολύ καλές επιδοσεις και σε αναπαραγωγη αρχειων απο τοπικο δικτυο (ειδικα το shield).

 

Σε πιο οικονομικά "κινεζικα" box-ακια σιγουράκι ειναι το Gt1 Ultimate οπως και τα Tanix TX92 και Mecool M8S Pro L που παιζει και 1080p Netflix με το αρχικο fw.

 

Αν καποιος εχει απαιτησεις σε βιντεο αναπαραγωγη απο τοπικα μεσα (δικτυο/USB) τοτε τα Zidoo ειναι μονόδρομος (4K/HDR, 3D, 23.976, HD AUDIO, Frame rate switching)

Ας βάλουμε στο mix και τα Wetek, τα οποία εκτός του ότι τρέχουν full Netflix, παίρνουν και "επίσημο" LibreElec.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω το Wetek Play 2 και το mi box 3.

 

Το play 2, στην επίσημη rom, δεν τρέχει "full netflix", όχι τουλάχιστον την android tv έκδοση του netflix.

 

Μπορούν να εγκαταστήσουν μόνο την έκδοση για κινητά και τάμπλετ, η οποία είναι δύσχρηστη, σε τηλεόραση. Επίσης, η έκδοση αυτή δεν δίνει την επιλογή για 5.1 ήχο (για όσους έχουν ενισχυτή).

 

Ευτυχώς υπάρχει custom android tv rom... Στο κομμάτι του libreelec είναι τέλειο.

 

Το Kodi και στα δύο έχει θέματα (frame skipping, μη αυτόματη αλλαγή του ρυθμού ανανέωσης)... Ή το android έχει θέματα με το kodi :)

 

Βασικά, χρησιμοποιώ το Play 2 για το libreelec και το mi box 3 για netflix...

 

Έγινε επεξεργασία από elapse
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Έχετε να προτείνετε κανένα tv box στα 50 ευρώ από Ελλάδα. Το θέλω πιο πολύ να μπαίνει σε youtube και να παίζει βίντεο από usb. Θα προτιμούσα να συνδέετε ασύρματα στο ίντερνετ αν υπάρχει σε αυτά τα χρήματα. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, l3ft3ris said:

Έχετε να προτείνετε κανένα tv box στα 50 ευρώ από Ελλάδα. Το θέλω πιο πολύ να μπαίνει σε youtube και να παίζει βίντεο από usb. Θα προτιμούσα να συνδέετε ασύρματα στο ίντερνετ αν υπάρχει σε αυτά τα χρήματα. Ευχαριστώ.

Αυτά που συζητάμε πιο πάνω ισχύουν ως προτάσεις, αλλά  έχεις κάπως σφιχτό προϋπολογισμό...

Με αυτά τα χρήματα, πιθανόν να βρεις κάποιο λιγότερο επώνυμο με AmLogic S905, διαφορετικά για έως 80€ κοιτάς αυτά που αναφέρονται παραπάνω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Τελικά ό,τι πληρώνεις παίρνεις.

 

Με wetek play 2 και mibox 3 είχα θέματα (δείτε πιο πάνω).

 

Έχω, εδώ και 4 μήνες περίπου, το shield της Nvidia και δεν έχω κανένα θέμα: kodi τέλειο, με refresh rate switching και ταχύτατο, netflix χωρίς stutter, το HDMΙ CEC λειτουργεί άψογα...

 

Τόσο "βαρετή" συσκευή χρόνια είχα να συναντήσω.

 

Ακριβό βέβαια, αλλά αξίζει και το τελευταίο ευρώ!

Link to comment
Share on other sites

Μου έφερε ένας φίλος από Καναδά το Amazon Fire Stick αγορασμένο στο Prime 21 ευρώ. Είναι η έκδοση χωρίς voice search στο τηλεχειριστήριο. Οι πρώτες εντυπώσεις είναι εξαιρετικές. Το wifi του είναι απίστευτο, το netflix είναι πολύ γρήγορο, ενώ του έβαλα και kodi.

 

Εάν μπορεί κάποιος να σας το φέρει και το βρείτε σε αντίστοιχη τιμή είναι φοβερή περίπτωση και εντελώς απροβλημάτιστο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για όσους σκέφτονται την αγορά box κυρίως για το kodi ας περιμένουν λίγο γιατι ακούγονται/διαβάζονται πολλά. Προσωπικά έχω παρατήρησει συχνά κρασαρίσματα και διακοπές σε πολλούς "παρόχους"

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.