Jump to content



Assetto Corsa Competizione


liakjim

Recommended Posts

Με τι συνθήκες;
Είναι prefixed στο special events . Είναι το αριστερό που λέει hotlap ημέρα.
Οι πρώτοι είναι στο 1:53 ακριβώς....

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετική ανάλυση για την επίπτωση των ρυθμίσεων στα fps 

 

Με λίγα λόγιαΤΜ ?

 

For performance lost when going from low to epic, we have: 
1. Anti-Aliasing (-0%)
2. View Distance (-6.9%)
3. Post-Processing (-6.9%)
4. Foliage (-11.5%)
5. Effects (-15.6%)
6. Shadows (-28%)

 

 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

εστησα τιμονι..
Η πρωτη εντυπωση ειναι οτι σε καποιες στροφες νιωθω οτι παταει καλυτερα το αμαξι. Αλλου στριβει περισσοτερο αλλου λιγοτερο.
Δεν εχω δλδ τον ελεγχο του αμαξιου.
Ισως φταιει οτι ειμαι ενα χρονο χωρις τιμονι.. Θελει συνηθεια.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

τελος εχω κολλησει. Απο αγωνιστικα σεταπ δεν εχω ιδεα και δεν ειμαι σε φαση να λιωσω για να βρω το καταλληλο.

Κατω απο 1.56.1 δε μπορω να παω.. Ισως παρα επε3α μετα απο ενα χρονο :p

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, GoMaR said:

τελος εχω κολλησει. Απο αγωνιστικα σεταπ δεν εχω ιδεα και δεν ειμαι σε φαση να λιωσω για να βρω το καταλληλο.

Κατω απο 1.56.1 δε μπορω να παω.. Ισως παρα επε3α μετα απο ενα χρονο :p

 

Χαλαρα σε γλενταει ο madog!?

Aπο σεταπ ασχετος+αργος!?

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Μήπως ο ρεαλισμός σχετικά με το ffb δεν περιέχει την υπερπληροφορηση (να το πω?) Που ζητάμε?
Μήπως αυτό το θαυμαστό ffb του rf2 κτλ που τόσο μας αρέσει, είναι μεν ωραίο, αλλά απέχει από τη πραγματικότητα?
Δεν ξέρω, δεν έχω οδηγήσει πότε αγωνιστικό...
Ποια η γνώμη σας?

Στάλθηκε από το Redmi 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk




Καλησπέρα στην παρεα!

Έχοντας οδηγήσει για λίγο (υπάρχουν άλλοι με πολυ μεγαλύτερη εμπειρία από την δικιά μου) 4-5 αγωνιστικά (Honda Accord BTCC, Peugeot Rallye A6, Peugeot Rallye A5, Fiat Cinquecento Trofeo A5) σε πιστα, σε αγώνα ραλυ η σε αγώνα ανάβασης εχω να πω τα παρακάτω:

1. Κανενα από τα αγωνιστικά που οδήγησα δεν είχαν το ίδιο τιμόνι.
Ακόμα και το ίδιο αγωνιστικό, με άλλες ρυθμίσεις είχε άλλη αίσθηση!
Επίσης κάνω πάνω από 45k χιλιομετρα το χρόνο, πολλά από τα οποία ειναι ΠΟΛΥ «σβέλτα» λόγω δουλειάς.
Εκεί να δεις διάφορες στα τιμόνια και πως ένα «καλό εμπορικό» μοντέλο, το διαγράφω με την μια.
Αυτή την εποχή, οδηγώ ένα Octavia 7 Diesel (το τελευταίο μοντέλο) το οποιο ειναι ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ για τα γούστα μου στο τιμόνι.
2. Τα περισσότερα “alien” ΔΕΝ χρησιμοποιούν καθόλου FFB η χρησιμοποιούν ελάχιστο!
Τουλάχιστον ετσι «ψιθυρίζεται» στα πέριξ [emoji3]
3. Ειναι άλλη εντελώς κατάσταση το sim racing και η πραγματική αγωνιστική οδήγηση ακόμα και ενός νοικιαρικου καρτ.
Άλλωστε αυτό επιβεβαιώνεται από τους διάφορους πρώτους σε σχετικές δοκιμασίες-διαγωνισμούς, όπου κάποιο ΔΕΝ έχουν καν δίπλωμα αυτοκινήτου η κυκλοφορούν με ποδήλατα...
3. Χωρίς να εχω δοκιμάσει το ACC, από όλα τα αλλα που κυκλοφορούν στην πιάτσα (iracing, Assetto Corsa, Automobilista, R3E, PC1-2 και rfactor 1-2) μου αρέσει by far το FFB του rfactor.
Όχι γιατί ειναι καλύτερο η χειρότερο του τάδε η του αλλου Sim, αλλα γιατί εμενα μου κάθεται καλύτερα με οποιο τιμόνι και εάν το εχω τρέξει.
Επίσης θα τολμούσα να πω και για το FFB του RBR, αλλα μόνο με G25-27 και αυτό γιατί ειναι Sim του 2004 και δυστυχώς έχει μείνει πίσω σε τεχνολογια τιμονιων που κυκλοφορούν σήμερα.

Έχοντας μια Accuforce V2 και SimComander 4 για κάποια sims, ΔΕΝ εχω ανεβεί πάνω από τα 13nm (πάει με μοντες πάνω από 20nm) ΠΟΤΕ και ΠΟΥΘΕΝΑ και μάλιστα με ΠΟΛΥ χαμηλό FFB από το παιχνίδι ( για παράδειγμα στο rfactor ρυθμίζω από 30-50 το πολυ!
Για μένα, μετράει κυριως το immersion και μετα όλα τα αλλα και αυτό ειναι προσωπικό στοιχείο του καθενα μας!


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος GoMaR έγραψε:

Δε ξερω..θελουν δουλεια τα physics..
Πατας λιγο κερμπ και πραγματικα ειναι σα να πατας λαδια και σε στελνει στο διαολο.

 

Καμία σχέση. Τα χρησιμοποιώ για να περιστρέψω το αμάξι. Πολύ βελτίωση από το AC.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.