Jump to content



Assetto Corsa Competizione


liakjim

Recommended Posts

  • 3 weeks later...

Ο Αριστοτέλης Βασιλάκος της Kunos (Assetto Corsa) μιλάει στον Δημήτρη Μπίζα του TotalRacing.gr για την πορεία του στον χώρο, για το sim racing, για την κοινότητα του gaming, για το «δίκοπο μαχαίρι» που λέγεται modding, και για τη σχέση των games με τους πραγματικούς αγώνες.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

To ACC το αισθανομαι τελεια πλεον,η εναρμονιση-διαμορφωση-αλλαγη αισθησης του φρενου ειναι οτι καλυτερο σε sim!

Kλωτσας-χτυπας το πενταλ του φρενου και το ABS μαγικα κανει την δουλεια του!

FFB και αισθηση κρατηματος-grip εχουν λογικη,λιγο με χαλαει αυτο το floating των AI που ειναι χαλια.

Ολο αυτο το "Race weekend,tyre sets,pitstop managment and fuel load testing" σε βαζει στην πιστα και κανει το rF2 δεινοσαυρο με καμια εξελιξη απο την Jurassic εποχη!

Για μενα μετα απο δυομιση χρονια πολλων αγωνων με GT3 στο ρουφου πλεον μπουχτισα,δεν μπορω αλλο,αλλα πλεον αν καποιος εστω και λιγο γουσταρει τα GT3,καλυτερη

επιλογη απο το ACC δεν υπαρχει.

https://www.assettocorsa.net/forum/index.php?threads/race-weekend-tyre-sets-management-pitstop-strategy-and-fuel-load-testing.57824/

 

ACC_Pit_Strat_Tutorial.png

ACC_Pit_HUD_Tutorial.png

Έγινε επεξεργασία από Dimitris Pappas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ουκ ολιγες φορες εχω πεσει σε snap oversteer χωρις λογικη εξηγηση καο χωρις καμμια προηδοποιηση.

Πολλά θετικα βλεπο αλλα αυτο το ανιατο oversteer με κανει να κλεινω το παιχνιδη με την μια.

Link to comment
Share on other sites

εχω 15 ευρω αλλα δεν μου κανει καρδια

παιζω με Fanatec cls elite και παρα τα διαφορετικα settings απο ACC και Fanatec settings δεν με κερδιζει ουτε για πλακα

κριμα θα ηθελα να μου αρεσει διοτι και οι 4 πιστες ειναι εκπληκτικες

Link to comment
Share on other sites

Η εξελιξη του ACC ειναι τελειως το αντιθετο της εξελιξης του rf2.Το ACC ηταν "νεκρο" sim πριν κατι μηνες,φωνες για refund,γκρινια,απογοητευση.

Την ιδια περιοδο το rf2 ηταν το πολλα υποσχομενο sim.

6 μηνες μετα το ACC αναγενναται!Ο kunos διορθωνει σχεδον ολα τα στραβα,δινει νεο λαστιχο και ΜΕΤΑ δινει dlc.

Την ιδια στιγμη,δηλ.τωρα,το rf2 εχει τα ιδια bugs,πιο πολλα ερχονται με καθε update,πουλανε dlc με πολλα bugs,δυομιση χρονια χαμενα για το UI.

Επισης τα posts στο RD μονο απογοητευση για το μελλον του rf2 δινουν.

Σιγουρα και αλλα dlc θα ερθουν στο ACC,εχουν license για GT World Challenge America  championship(american tracks) οπως και Asian,

οποτε πολυ απλα πλεον για GT3 τρεχεις ACC!

@mesfigas,θα σου στειλω settings για το τιμονι σου,περιμενε λιγο!

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από Dimitris Pappas
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@Dimitris PappasΕιναι οντως ετσι οπως τα λες απλα το Handling δεν με κερδιζει με τιποτα .........

Δοκιμασα αρκετα και πραγματικα θα ηθελα να μου αρεσει

οι καινουργιες πιστες ειναι εκπληκτικες

Link to comment
Share on other sites

@mesfigas,

Το handling που λες οτι δεν σου κανει κλικ συμβαινει κατα καιρους σε ολους αλλα,

η αποψη-γνωμη μας σχηματιζεται οχι απο εμπειρια ρεαλιστικη,δεν εβαλες,οπως ολοι μας,το κωλαρακι σου 

σε καθισμα GT3,οποτε για μενα 2 παραγοντες φτιαχνουν η χαλανε το κατα ποσο θα σπαταλησουμε χρονο και χρημα σε ενα σιμ,

1.μαρτυρια πραγματικων οδηγων

2.συγκριση με καποιο σιμ που κατα κοινη ομολογια θεωρειται benchmark.

Στην τωρινη κατασταση το ACC σαν GT3 racer ικανοποιει οδηγους,Perrel +Thiim,οδηγικα,μου φτανει.

Αν συγκρινεις με rf2 GT3 τοτε νομιζω κανεις λαθος,μετα το περσινο update κατα ομολογια Dennis Lind εχασαν την αιγλη τους και την ευχαριστηση στο οριο.

Περυσι ενας γρηγορος οδηγος που τωρα πουλαει πεταλια για τον Neils,ειπε οτι 10 μερες πριν απο αγωνα ουτε κατα διαννοια δεν ετρεχε αλλο σιμ.

Ο εγκεφαλος θελει χρονο να καθορισει-συντονισει εντολες και αντιδρασεις ωστε γυρο-γυρο να ελαχιστοποιησει τα λαθη και να βελτιστοποιησει μυικες κινησεις σε χερια και ποδια.

Αφιερωσε ενα 10ημερο στο ACC μονο,θα δεις οτι αξιζει.

Οσο αφορα τις ρυθμισεις στην βαση CSL,κρατα τις ιδιες που σε ευχαριστουν στο rf2 και παιξε μονο με τις ρυθμισεις του παιχνιδιου.

Ποτε δεν πειραξα ρυθμισεις βασης,CSW v1,ουε στο AC+IR,ACC,nr2003,GPL....μονο μοιρες

 

Έγινε επεξεργασία από Dimitris Pappas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Dimitris Pappasok

διαβασα στο Reddit οτι καποια ατομα υστερα απο uninstall και σβησημο ολων το αρχειων του ACC το handling εφτιαξε

σκεφτομαι δηλαδη για uninstall και εγκατασταση απο την αρχη μπας και φταιει αυτο

θα το δοκιμασω οπως ειπες λιγο καιρο

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Mesfigas1973 said:

@Dimitris Pappasok

διαβασα στο Reddit οτι καποια ατομα υστερα απο uninstall και σβησημο ολων το αρχειων του ACC το handling εφτιαξε

σκεφτομαι δηλαδη για uninstall και εγκατασταση απο την αρχη μπας και φταιει αυτο

θα το δοκιμασω οπως ειπες λιγο καιρο

Μην κανεις uninstall,σβησε μονο τον φακελο ACC στα Documents,μετα κανε verify integrity μεσω Steam.

Αν δεν δεις διαφορα τοτε κανε ολικη διαγραφη.

Αυτο που λες handling ειναι λιγο αοριστο.

Βεβαιωσου οτι η δυναμη στο ffb ειναι σωστη (clipping)μεσω data(motec),ειναι ο μονος τροπος που αντικειμενικα μπορεις να μετρησεις.

Απο την στιγμη που παιρνεις πληροφοριες απο το αγωνιστικο στο τιμονι σου,αυτο που εσυ θεωρεις καλο handling ειναι πολυ υποκειμενικο και προσωπικο.

Στο motec υπαρχει καναλι FFB OUTPUT.Πανω απο κερμπς και bumps ας παει 100℅ αλλα οχι συνεχεια και οχι πολυ χαμηλα επισης.

Έγινε επεξεργασία από Dimitris Pappas
Link to comment
Share on other sites

Ναι εβαλα το gain στο κομπετιζιονε στο 0,50 δεν εχω cliping και θα ανεβασω οσο χρειαζεται προκειμενου να εχω την δυναμη στο τιμονι που απαιτηται για smooth handling.

εκανα και uninstal και ξανα προσπαθω

Link to comment
Share on other sites

Το οτι ο @Dimitris Pappas θα ελεγε καλα λογια για το παιχνιδι της Kunos και θα το προτιμουσε απο το ρουφου, πραγματικα με ξεπερναει.. ?


Δε σας εχω συνηθισει ετσι..
Που ειναι οι παλιοι τσακωμοι, διαφωνιες, reports? 
Ξεκιναω flame
Καλα το rf2 ειναι μια μλκια και μιση. 
χαχαχαχα

 

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

τζιφος .....

οτι και να προσπαθησα δεν με ικανοποιεί το FFB του ACC.

οσο για το RF2 δυστυχως οι developers δεν φενονται και πολοι γνωστες ωστε να ειναι σε θεση να βελτιωσουνε το ρφ2 και να φτιαξουνε τα μπαγκς

ηλπιζα οτι μετα απο τοσα DLC θα πηγαιναν το ρφ2 ποιο μπροστα αλλα δεν βλεπω προοδο

και τα γραφικα ειναι προιστορικα

θυμαμαι στην εκδοση 0,5,2 του ACC επαθα απιστευτη πλακα με το handling και κομπλαρα ασχημα σκεφτομενος ποσο υποδιεστερο μου φανηκε τοτε το RF2

αλλα κατα περιεργο τροπο μετα την 0,5,2 version ολα χαλασαν

απιστευτο

οδηγουσα ferrari στην πιστα Zolder  ACC version 0.5.2 και σκεφτομουνα ειληκρηνα να μην ξαναπαιξω Rf2

anyway δεν πειραζει απλα δεν λειτουργει για εμενα

Έγινε επεξεργασία από Mesfigas1973
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.