Jump to content



Assetto Corsa Competizione


liakjim

Recommended Posts

Για να κάνουμε μια σούμα. 

Καταρχάς ας διαβάσουμε τί λεει ο Αρης :

 

"Our mentality regarding FFB is to have as little or no settings as possible. The end FFB result represents our vision of physics and simulation. We are not very keen with the fact that an end user can play with a big amount of settings and report things that are simply out of reach. 
That said, there's a big number of hardware out there and some settings might be inevitable. We'll see, now it's the time to experiment."

 

"The vibration you feel is actually the tyre footprint vibrating at high slipangles. It totally physics, no fake effect. Obviously happens when the tyre slides a lot. We can play a little bit with it, but not much as i comes from the physics"

 

"I believe the cars are faster in their reactions, faster on how they load their tyres, (especially the slicks), faster on how they communicate. The aero model needs a stiffer front end and this means faster weight transfer too. Faster than what was happening in AC. Note, I'm not saying the cars are faster, I'm saying what they do is faster. 
I think it needs time and practice to get your feel and reflexes reset and readjust to the new inputs. As a matter of fact, some people are starting to explore more and more the sim and reporting back that they start to understand how the car communicates."

 

"Thanks guys, keep it up and keep the feedback coming. 
For sure ACC physics do a lot more and they do it much faster. All this information is sent to your wheels and yes it might be too much to handle right away. Takes some time. 
From one side we have some people that their hardware actually has issues to cope with, but we can fix that (I hope) and we already making progress. 
From the other side, the different feedback (plus some hardware issue) might confuse you when you expect AC like FFB. It takes some time. 

I often describe FFB feel like trying to navigate a path with your eyes closed. If you do it many times, you start to memorize the path objects that you touch and use as reference points to orientate yourself and understand where you are down the path. If one of those objects is taken away from you, when you arrive at that point and can't find it, you will feel lost and your brain might go into panic mode because you lost your reference point. 
FFB is like that. It creates tons of muscle memory and muscle memory gives feedback to the brain to translate the car behaviour and act accordingly. If the FFB changes even if it doesn't loses info but has much more to offer, then the muscle memory tries to find and act as usual, the brain gets different inputs and can't translate anymore and the "explanation" is that... something is wrong. It takes a bit of time to start recognizing and translating the signals again."

 

"What effects? We have no added effects. Everything you feel is coming directly from the tyre model, passing through the suspension geometry leverage and to the steering wheel"

 

Οπότε με λίγα λόγια :

 

Το FFB είναι αυτήν την στιγμή 100% από τα physics , χωρίς effects. 

Θα ήθελαν (ήδη από το AC το λένε), να έχουν όσο το δυνατόν λιγότερες ρυθμίσεις. Στην EA αυτό τους βοηθάει και στο debugging. 

Παρόλα αυτά, ίσως να βάλουν ρυθμίσεις στο μέλλον, θα δούνε, ίσως είναι αναπόφευκτο. 

Μας προτρέπει όμως να δώσουμε χρόνο. 

 

Προσωπικά πιστεύω ότι έχουν default το gyro (γυροσκοπικό φαινόμενο των ελαστικών). Για αυτό νιώθουμε βάρος και friction.

Σε εμένα, όσο πιο πολύ του δίνω χρόνο, τόσο μου αρέσει γιατί έχω την αίσθηση του βάρους. Έτσι και αλλιώς έτρεχα με minimum damping ON στο AC.

Στο ACC νιώθεις σαφώς καλύτερα την μετατόπιση του ελαστικού. Τα ανώτερα Physics ελαστικού περνάνε σαφώς στο FFB. Το gyro όμως δίνει παραπάνω damping οπότε έχασα λίγο αναλυτικότητα και απόκριση. Μείον αυτό. Όταν γύρισα όμως για δοκιμή στο ίδιο combo στο AC, ξαφνικά η G27 ξαναέγινε toy wheel. Κροτάλισμα και έλλειψη βάρους.  Λιότερη αίσθηση του γκριπ μπροστά και πιο ξύλινη αίσθηση αλλά λιγότερη αίσθηση του πίσω άξονα. 

 

Συνολικά προτιμώ ACC. 

 

Εϊδομεν. Ακόμα 0.1.2 είμαστε. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

@Dimitris Pappas

Εγω θυμαμαι που ειχε πει οτι το παιχνιδι ειναι κατα 90% ετοιμο και οτι χρειαζονται μονο καποια tweaks.

Εξακολουθω να πιστευω οτι το build που μας εχεουν δωσει δεν ειναι αντιπροσωπευτικο αυτου του 90%, θεωρω οτι εχουν δωσει μια εκδοση του παιχνιδιου που θελουν αυτοι να δουμε και να παρουν feedback.

 

Δεν θελω να πιστευω οτι αυτο ειναι το παιχνιδι κατα 90%... αν ειναι ετσι δεν αγοραζω τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον δεν το έχει πάρει ακόμα το έχει το chrono.gg 18,99 USD δηλαδή γύρω στα 16€. https://www.chrono.gg

Το τσίμπησα, δεν κρατήθηκα :D

Έγινε επεξεργασία από gchristod
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος gchristod έγραψε:

Για όποιον δεν το έχει πάρει ακόμα το έχει το chrono.gg 18,99 USD δηλαδή γύρω στα 16€. https://www.chrono.gg

Το τσίμπησα, δεν κρατήθηκα :D

offtopic , δεν το ήξερα το site, thanks. Είναι νόμιμο? Project Cars2 και AMS τα χαρίζει! 

Link to comment
Share on other sites

offtopic , δεν το ήξερα το site, thanks. Είναι νόμιμο? Project Cars2 και AMS τα χαρίζει! 
Ένα γρήγορο search που έκανα ναι, είναι νόμιμο. Αμέσως πήρα το κλειδί.
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, liakjim said:

Ειλικρινά μερικοί νομίζω ότι είτε δεν καταλαβαίνετε τί διαβάζετε, λόγω γλώσσας, είτε επιλέγετε τί θα καταλάβετε.

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

έλεος...

 

απλά έλεος

 

διάβασε εσύ αυτό που ξες κ άσε με να καταλαβαίνω οτι θέλω...

 

από netkar namie ασχολούμαι με την Κούνος, μετά netkar pro μετά Ασσέτο κ τώρα αυτό...άσε με να ξέρω καλύτερα τι περιμένω από ένα τιμόνι.

 

με αυτό το σπογγώδες τιμόνι το να διαβάζω οτι είναι το καλύτερο μοντέλο μπλα μπλα μπλα κ οτι νοιώθεις πληροφορία μικροχιλιοστού είναι αστείο τουλάχιστον.

 

Έγινε επεξεργασία από sosna
Link to comment
Share on other sites

Το δοκιμασα τελικα σημερα,μηπως εχει ο λιακ και κανα 2 fanboys ακομα δικιο,και αληθεια μετανοιωσα την μια ωρα που ασχοληθηκα.

Τρομερα γραφικα,τρομερός ήχος (παλι καλα που υπαρχει και αυτος και καταλαβαινεις τι κανει το αμαξι),και γενικα ολο το στησιμο ειναι πολυ σωστο.

ΑΛΛΑ,δεν παλευεται το FFB,αργο και βαρυ,νοιωθω οτι εχει καθυστερηση παντου,χανω την μουρη,και αφου με περασει ο κωλος του αμαξιου,τοτε το καταλαβαινεις στο τιμονι.

Εχω 2 πρωταθληματα να ασχοληθω στο AC,θα μεινω εκει για την ωρα.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Να σας πρήξω λιγάκι με 2 ερωτήσεις:

Υπάρχει τρόπος να δει κάποιος όλο το leaderboard του hotlapping ή δείχνει μόνο τους 10 πρώτους?

Τα engine maps κάνουν τίποτα? Δοκίμασα τις ρυθμίσεις 1 (default), 3 και 0 και δεν κατάλαβα διαφορά.  Δεν είδα κάποιο tooltip που να τα εξηγεί. Στο iracing έχει πολύ εμφανή αλλαγή στην απόδοση του κινητήρα.

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, PolomanGR said:

Το δοκιμασα τελικα σημερα,μηπως εχει ο λιακ και κανα 2 fanboys ακομα δικιο,και αληθεια μετανοιωσα την μια ωρα που ασχοληθηκα.

Τρομερα γραφικα,τρομερός ήχος (παλι καλα που υπαρχει και αυτος και καταλαβαινεις τι κανει το αμαξι),και γενικα ολο το στησιμο ειναι πολυ σωστο.

ΑΛΛΑ,δεν παλευεται το FFB,αργο και βαρυ,νοιωθω οτι εχει καθυστερηση παντου,χανω την μουρη,και αφου με περασει ο κωλος του αμαξιου,τοτε το καταλαβαινεις στο τιμονι.

Εχω 2 πρωταθληματα να ασχοληθω στο AC,θα μεινω εκει για την ωρα.

 

Και με DD τιμόνι αυτήν την γενική αίσθηση δίνει, αλλά με πιο καθαρά τα όρια προφανώς. Μετά από καμιά 40ριά γύρους μπορώ να πω οτι το συνήθισα αρκετά και δε με ξενίζει ιδιαίτερα αν και νομίζω πως η επαναφορά είναι αρκετά απότομη αν πας να διορθώσεις υπερστροφή. Πρέπει λίγο να το προβλέψεις και να το δεις οτι σου 'ρχεται και να είσαι έτοιμος. Αν περιμένεις μόνο απ το ffb νομίζω οτι είναι κάπως δύσκολο. Εγώ είμαι αισιόδοξος, το παιχνίδι οδηγεί καλά για μένα και περιμένουμε εξελίξεις.

 

Αυτά τα περί physics driven δε με πείθουν, ούτε και έδωσα ποτέ βάση σε τέτοια λόγια από τον κάθε developer. Διότι τα physics δεν είναι ουρανοκατέβατα, κάποιος έφτιαξε το πλαίσιο μέσα στο οποίο λειτουργούν τα νούμερα που εισάγεις στο physics engine. Και λίγο την γεωμετρία της ανάρτησης να πειράξεις ή μια παράμετρο που μόνο εσύ ως developer ξέρεις θα έχεις μια μικρή αλλαγή στο αποτέλεσμα. Το θέμα είναι να είσαι κοντά στην πραγματικότητα, το τέλειο δεν πρόκειται να επιτευχθεί σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Σε συνεχεια της αξιοπιστιας αληθινων οδηγων αγωνιστικων.

Περασε σε αλλα επιπεδα,τι ffb και 1:1 εξομοιωση?

Για γελια?

Δεν πιστευω κανεναν με την παπατζα του μετα απο ξεπετα δοκιμη.

edit,ακομη working on it για το ffb.

Screenshot_2018-09-20-11-14-49.png

Screenshot_2018-09-20-11-23-08.png

Έγινε επεξεργασία από Dimitris Pappas
Link to comment
Share on other sites

Τους έχει ξεφύγει κάτι στα physics και το ψάχνουν ?

 

Πέραν της πλάκας, μια χαρά είναι το παιχνίδι, μη διυλίζετε τον κώνωπα.

Έγινε επεξεργασία από konnos
Link to comment
Share on other sites

Aπο kunos dev:"we have found issues in the damper implementation and we are currently working on it, as well as enabling some options in the next build to reduce the possibility of negative compromises. I'd like to ask for your patience until our next release and also thank you for your active participation."

Οσοι δεν το καταλαβαν με την μια δεν τρεχει τιποτε,οσοι δεν το καταλαβαν και επαθαν πλακα με το ffb,πριν και μετα το φιξακι,τι να πω?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημητρη αυτο ειναι σημερινό - προσφατο; 

 

Τελευταίο ποστ ειναι, ολα κομπλε. 

@liakjim εσενα που σου αρεσε πιο πολυ απο το ac, πες του να στο αφησουν μπαγκαρισμενο. 

Έγινε επεξεργασία από PolomanGR
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Ήταν πασιφανές οτι είχε έντονο damping το παιχνίδι. Βέβαια σε μια φθηνότερη τιμονιέρα αυτό δεν είναι εύκολα διακριτό και μπορεί να νομίσεις οτι ήθελαν τέτοια χαρακτηριστικά στο ffb. Ηρεμία παιδιά, έχει δρόμο ακόμη :)

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, PolomanGR said:

Τελευταίο ποστ ειναι

Τι γκαντεμης εισαι?Το εκλεισαν...Ειχαν πολυ γελιο τα φανμποιζ με τις ωραιες κωλοτουμπες!Brown noses τους αποκαλουσε ενας τυπας!?

Έγινε επεξεργασία από Dimitris Pappas
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος PolomanGR έγραψε:

 

@liakjim εσενα που σου αρεσε πιο πολυ απο το ac, πες του να στο αφησουν μπαγκαρισμενο. 

 

Καταρχάς δεν ξέρουμε τί ακριβώς συμβαίνει, σε τί ποσοστό και πόσο global είναι.

Κατά δεύτερον, προσωπικά παίζω και στο AC με damping ώστε να έχω αίσθηση βάρους. 

Τρίτον, όπως έγραψα και πιο πάνω , μου λείπει η αίσθηση του πίσω μέρους όπου στο AC είναι καλύτερη οπότε αν λυθεί αυτό , τότε το συνολικό πρόσημο από θετικό θα γίνει ακόμα θετικότερο. 

Τέταρτον ευτυχώς που το κλείδωσαν μιας και πολλοί δεν καταλαβαίνουν ή δεν θέλουν να καταλάβουν τι σημαίνει "working on it" . 

Τέλος ήδη είχαν πει ότι κάποια στιγμή θα δώσουν περισσότερες ρυθμίσεις. 

 

ΥΓ1 Θα σε παρακαλέσω να μη με ξανακάνεις tag όταν έχεις σκοπό να βγάλεις ειρωνική διάθεση.  

ΥΓ2 Μη κάνετε συνέχεια quote τον ignored .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.