Jump to content



Road trip στα Βαλκάνια


astrolabos

Recommended Posts

Εχω ταξιδέψει με μηχανή σε όλες τις Βαλκανικές χώρες. Εχω κάνει το ταξίδι είτε απο Σκόπια, είτε απο Αλβανία είτε απο Βουλγαρία ανάλογα τον προορισμό κάθε φορά. Σε κανένα απο τα ταξίδια δεν συνάντησα το παραμικρό θέμα σχετικά με όσα προαναφέρθησαν. Προσωπική μου άποψη είναι τέτοιου είδους απόψεις παραπέμπουν σε άλλες εποχές και είναι τουλάχιστον παραπλανητικές. Αρκεί να είσαι συνεπής ώς προς τα ταξιδιωτικά έγγραφα που οφείλεις να έχεις μαζί σου, να τηρείς τα όρια ταχύτητας και τον ΚΟΚ και απο εκει και πέρα να φροντίζεις όσο το δυνατό να μην δίνεις αφορμή για οτιδήποτε. 

 

Στο καθαρά ταξιδιωτικό κομμάτι τώρα θεωρώ οτι η καλύτερη στάση για την πρώτη διανυκτεύρεση καθαρά απο θέμα χιλιομέτρων είναι η Νις που αναφέρθηκε και νωρίτερα απο κάποιον φίλο. Η πόλη είναι μικρή, έχει φτηνά και αξιοπρεπή ξενοδοχεία (στην κράτηση θα πρότεινα να ζητήσεις και θεση στάθμευσης). Το παλιό ιστορικό κέντρο της πόλης που είναι και το μόνο που αξίζει να δεις είναι οτι πρέπει για μια σύντομη βόλτα και φαγητό. Απο εκει και πέρα αν ο προορισμός σου είναι η Κροατία, προσωπική μου άποψη - κι αν χιλιομετρικά σε πέρνει - να διασχίσεις το Κόσοβο και να περάσεις απο Μαυροβούνιο που πραγματικά αν δεν έχεις πάει αξίζει. Η χώρα είναι όλη σαν εθνικός δρυμός με απίστευτη φύση, φαράγγια, ποτάμια, δάση, βουνά οτι θελήσεις (Εθνικό πάρκο Ντουρμιτόρ και Κοτορ είναι must). Μιας και θα είσαι τόσο κοντά θεωρώ οτι αξίζει πραγματικά να τη δείς/διασχίσεις. Μπορείς επίσης να την επιλέξεις σαν προορισμό στην επιστροφή σου απο Κροατία περνώντας απο Dubrovick, Kotor και μετά συνεχίζεις Budva, Bar και μπαίνεις Αλβανία κλπ. Απο εκει και πέρα, Κροατία φαντάζομαι θα εχεις κάνει την ερευνά σου και θα πάς σίγουρα Πλίτβιτσε κλπ ενω Ζάγκρεμπ είναι επίσης συμπαθητική πόλη.

  • Like 2
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

Οτι ειπε και ο simon. Δεν ειναι ταξιδι με αεροπλανο,  ειναι καλυτερο. Θα σου συνιστούσα να εχεις διαβατηριο  γιατι θα περασεις αρκετους συνοριακος ελέγχους. Τι θελω να πω βγαινεις λλαδα      

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος dirving69 έγραψε:

Απο εκει και πέρα, Κροατία φαντάζομαι θα εχεις κάνει την ερευνά σου και θα πάς σίγουρα Πλίτβιτσε κλπ ενω Ζάγκρεμπ είναι επίσης συμπαθητική πόλη.

 

unbelievable-places-22-2.jpg

 

wow...

Link to comment
Share on other sites

Αντώνη, εφόσον έχουν καλύψει τα παιδιά τις απορίες σου, θα μου επιτρέψεις να περάσω στη χιουμοριστική πλευρά.

Ρε παιδιά, με τόσες οδηγίες μού θυμίσατε τούτο εδώ το διαμάντι:

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Tellies έγραψε:

Οτι ειπε και ο simon. Δεν ειναι ταξιδι με αεροπλανο,  ειναι καλυτερο. Θα σου συνιστούσα να εχεις διαβατηριο  γιατι θα περασεις αρκετους συνοριακος ελέγχους. Τι θελω να πω βγαινεις λλαδα      

Έχω ρωτήσει όλα τα προξενεία των χωρών που θα διασχίσω. Εφόσον η ταυτότητά μου έχει και λατινικούς χαρακτήρες, δε θα έχω κανένα πρόβλημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, astrolabos said:

 

unbelievable-places-22-2.jpg

 

wow...

 

To Plitvice είναι εκτός φυσικά απο μνημείο της Ουνέσκο, ένα αξιοθέατο που πραγματικά πρέπει κάποιος να δει στη ζωή του. Αν πας που στο εύχομαι, φρόντισε να φορέσεις άνετα παπούτσια, και να διαθέσεις μια τουλάχιστον μέρα γιατι ο ποδαρόδρομος αν θέλεις να δεις όλες τις λίμνες είναι αρκετός. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διαβατήριο. Δεν θα πω τίποτα άλλο.

Το ότι σου λέει το εκάστοτε προξενείο πως δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα δε λέει κάτι. Αν πετύχεις κανένα μπουρτσόβλαχο στα σύνορα μπορεί να σου κάνει θέμα.

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ότι είπε και ο simon. Δεν είναι ταξίδι με αεροπλάνο,  είναι καλύτερο. Θα σου συνιστούσα να έχεις διαβατήριο  γιατί θα περάσεις αρκετούς συνοριακός ελέγχους. Τι θέλω να πω βγαίνεις Ελλαδα έλεγχος πας 20 μετρά  ΠΓΔΜ  ξανά έλεγχος. ΠΓΔΜ δεν υπάρχει πρόβλημα. ΠΓΔΜ - Σερβία δεν θα το διακινδύνευα πέρασα από εκεί πράγματι ήταν  κάπως  .Αμα γίνει η στραβή τρέχα γύρευε.  Το θέμα με το έγγραφο που ανάφερα έχει να κάνει με την ασφαλίσει σου σε περίπτωση  ατυχήματος εκτός ευρωπαϊκής ένωσης. Μας το ζήτησαν αυτό  σε συνοριακό έλεγχο  Σερβία. Να έχεις υπ όψιν δεν είναι εύκολη η οδήγηση χρειάζεται καθαρό μυαλό και ξεκούραση . Εύκολα  θα πας 150km και  παραπάνω  Το δε οδικό  μας δίκτυο απο  Αθηνα -  λίγο πιο εξω ΠΓΔΜ  αριστα 10 λογω Τεμπών . Το magic bus το θυμάσαι. Αυτό έκανα  επιτελούς στα γεράματα μου.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εδω ρε παιδιά περνάμε σύνορα όπως αυτα της Ουκρανίας τι μαλ@κια να πάθεις ΜΕΣΑ στην ΕΕ? Σιγα τώρα.

 

Το μόνο μέρος στα Βαλκάνια που θα ίσως να μπώ είναι το Κόσοβο και αυτό γιατι η ασφαλιστική μου δε μου βγάζει πράσινη κάρτα για εκεί. 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος dirving69 έγραψε:

να διασχίσεις το Κόσοβο

Ειναι κατι που θα ηθελα να κανω καποια στιγμη αλλα εχω σοβαρους ενδοιασμους. Για πες τιποτα παραπανω. Οδικο δικτυο-ανθρωποι-ασφαλεια κλπ.

@astrolabos Ελπιζω να μην σου χαλαμε το νημα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Simon said:

Ειναι κατι που θα ηθελα να κανω καποια στιγμη αλλα εχω σοβαρους ενδοιασμους. Για πες τιποτα παραπανω. Οδικο δικτυο-ανθρωποι-ασφαλεια κλπ.

@astrolabos Ελπιζω να μην σου χαλαμε το νημα

 

Επειδή το έχω διασχίσει 2 φορές και μάλιστα τη μία έχω κάνει και διανυκτέρευση θα σου πρότεινα να μην έχεις ενδοιασμούς και να το αποφασίσεις. Επαναλαμβάνω οτι αν δεν είσαι γενικά προκλητικός και δίνεις αφορμές, έχεις όλα σου τα έγγραφα όπως πρέπει, δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα. Τώρα αν πάς σε κάθε μνημείο πεσόντων που βρείς μπροστά σου - και είναι χωρίς υπερβολή χιλιάδες μικρά μνημεία - και βγάζεις σέλφις κλπ ε... ίσως και να στην πουνε...Το οδικό δίκτυο είναι ένα κλικ πιο κάτω απο αυτό της Ρουμανίας και ενα κλίκ πάνω απο αυτό της Αλβανίας. Χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή με λίγα λόγια και ποτε μα ποτε δε μπορείς να επαναπαυθείς. Θα δείς εικόνες διαφορετικές, εμπειρίες "ξένες" στα δικά μας μάτια όμως κράτα λίγο ανοικτή ματιά και δε θα το μετανιώσεις. Όλες οι εμπειρίες καλές ή κακές είναι χρήσιμες...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

@dirving69 Αρα οντως πρεπει να ειναι "καπως" τα πραγματα εκει? Και δεν εννοω τους δρομους. Εννοειται οτι λατρευω τα ταξιδια με αυτοκινητο, δεν με ενοχλει να ζοριστω η να κουραστω αλλα προτιμω να μη με κυνηγανε με ak47 :p

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Simon said:

@dirving69 Αρα οντως πρεπει να ειναι "καπως" τα πραγματα εκει? Και δεν εννοω τους δρομους. Εννοειται οτι λατρευω τα ταξιδια με αυτοκινητο, δεν με ενοχλει να ζοριστω η να κουραστω αλλα προτιμω να μη με κυνηγανε με ak47 :p

 

 

Οχι οχι καμμία σχέση ίσως παρανόησες τα γραφόμενα. Προς Θεού δεν πρόκειται να σε κυνήγησει κανείς  με καλάσνικόφ ούτε να αρχίσει να σε πετροβολάει. Απλά πρέπει να έχεις στο πίσω μέρος του μυαλού σου οτι δεν είσαι στο Βερολίνο ή τις Βρυξέλλες :D

 

Φοβάμαι όμως οτι θα χαλάσουμε το νήμα του @astrolabos που είπε να παει ένα ταξιδάκι και του έχουμε γράψει ολόκληρο οδοιπορικό :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δε μου χαλάτε το θέμα. Γενικότερα θέματα και πληροφορίες για ταξίδια στα Βαλκάνια είναι ευπρόσδεκτα. Για εμένα τουλάχιστον τα Βαλκάνια είναι ο μεγάλος άγνωστος, μιας και λόγω δοξασιών, συγκυριών και φημών, δεν τα έχω ταξιδέψει ποτέ. Οπότε οποιαδήποτε πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος astrolabos έγραψε:

Όχι, δε μου χαλάτε το θέμα. Γενικότερα θέματα και πληροφορίες για ταξίδια στα Βαλκάνια είναι ευπρόσδεκτα. Για εμένα τουλάχιστον τα Βαλκάνια είναι ο μεγάλος άγνωστος, μιας και λόγω δοξασιών, συγκυριών και φημών, δεν τα έχω ταξιδέψει ποτέ. Οπότε οποιαδήποτε πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη.

Εχεις χρονο ακομα, μικρος εισαι :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διαβατήριο.

Μη συγχέουμε δύο παρόμοιες ερωτήσεις:
1) πέρασε κάποιος χωρίς διαβατήριο αλλά με ταυτότητα κλπ (σε αυτό απαντούν κάποιοι φίλοι πιο πάνω)
2) αν κάτι πάει στραβά τι είναι καλύτερο να έχω; Η απάντηση είναι ξεκάθαρη υπέρ του διαβατηρίου.
Μην τσιγκουνευτείς το 150άρι-200άρι.

λατινικά στοιχεία:
προσοχή γιατί Ευρωπαίοι και Αμερικάνοι διαμαρτύρονται όχι απλώς για την ανάγκη παρουσίας λατινικών χαρακτήρων (βγαίνουν τέτοιες ταυτότητες περίπου από το 2007 αν θυμάμαι) αλλά ζητούν ταυτότητες με βιομετρικά στοιχεία. Είναι άσχετο με το θέμα σου μάλλον (θεωρώντας ότι οι Βαλκάνιοι δεν έχουν τέτοια ζόρια (αν και ποτέ δεν ξέρεις κι είναι γενικώς λάθος να τους υποτιμούμε συστηματικά σε θέματα διοίκησης) το γράφω όμως για να είναι σαφές ότι οι «λατινικοί χαρακτήρες» δεν είναι αρκετό πλέον. Last year κλπ
 Ενδεικτικά.

Είχα ακούσει από έναν έμπειρο ταξιδευτή ότι αν καταλάβουν στην Αλβανία ότι κάποιος προέρχεται από Καλαμάτα, τον απαγάγουν, του κλεινουν τα μάτια και τον αρχίζουν ενέσεις με υγρό από μπάφους. Ισχύει και για προερχόμενους από Αγρίνιο. Καλό ταξίδι.

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.