Jump to content



ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ P.C.


Recommended Posts

Παίδες, όποιος ξέρει, ας βοηθήσει.

Είμαι μεταξύ του ν' αγοράσω από τώρα τον 8700k και να περιμένω τους ryzen+.

Βλέποντας λίγο το price history και τις αρχικές τιμές των ryzen (από geizhals), παρατήρησα ότι ξεκίνησαν ψηλά και μέσα σε 1.5-2 μήνες έπεσαν σε φυσιολογικά επίπεδα.

Συνεπώς, αναμένω τους ryzen+ περί τα μέσα Απρίλη και περί τα τέλη Μαίου-μέσα Ιουνίου καλές ευκαιρίες αγορών για τους εν λόγω cpus. Οι τιμές θεωρώ ότι θα κυμαίνονται στα ίδια επίπεδα με το launch των ryzen.

Εφόσον μιλάμε για χρήση gaming, έχει νόημα να περιμένω τόσο πολύ; Ακόμα και αν χρονίζονται (οι 2700/2700x, που δεν ξέρω αν χρειάζομαι και 8 πυρήνες) στα 4-4.4.5ghz, ο 8700k πάει παραπάνω. Μιλάμε και για οθόνη 3440x1440@100hz.

Από την άλλη, η μπλε μας την έκανε με τα spectre/meltdown και υποψιάζομαι ότι, εάν οι ryzen+ είναι τόσο βελτιωμένοι, μπορεί να φέρει καινούργιους cpus στην αγορά (μπορεί και όχι, γιατί δεν έχει και νέα αρχιτεκτονική). Δηλαδή, οι καφέδες θα είναι νεκρή πλατφόρμα μέσα σε λίγους μήνες.

Δεν μπορώ ν' αποφασίσω και τα λεφτά περιμένουν να φαγωθούν:p.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος icy20 έγραψε:

Υπαρχει και η επιλογη να δωσεις σε μενα τα λεφτα να τα χαλασω :p Σκεψου το...

Να στα δώσω. Τι θα μου πάρεις όμως:p;

Link to comment
Share on other sites

Thanx mate. Και είχα άγχος μην τυχόν και δεν μπορώ να διαχειριστώ τα χρήματα που μάζεψα.

Οίκος Moody' s έγινες, ρε:p.

Σοβαρά τώρα. Πες τη γνώμη σου. Είμαι σε φάση "άκου και προβληματίσου", που έλεγε και μια ψυχή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω. Εγω με αυτα που βλεπω (σε laptop βεβαια) με amd δεν ξερω, τα φοβαμαι. Δεν ξερω βεβαια αν φταιει η amd ή η ΗΡ, αλλα ειναι μια σειρα ολοκληρη με διαφορετικους επεξεργαστες AMD που απλα κανουν επανεκκινησεις και κανεις δεν εχει βρει γιατι. Με intel δεν εχω δει κατι τετοιο ποτε.

Θα πρεπει να βγαλει κατι πολυ καλο η amd για να παω εκει γενικα...

Έγινε επεξεργασία από icy20
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ήθελα να περιμένω AMD και μήπως ανακοινώσει και η intel τίποτα αλλά βαρέθηκα και περιμένω να μου έρθει 8700K. Και επειδή είδα οτι με DELID πάει στους -20 απευθείας εννοείται day one θα το δοκιμάσω να τον ανοίξω και να αλλάξω την οδοντόκρεμα που βάζει η intel.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να κάνεις delid απευθείας; Δες, τουλάχιστον, τις θερμοκρασίες και προχώρησε μετά.

Άσε που δεν νομίζω ότι το -20 είναι δεδομένο. Σίγουρα θα δεις βελτίωση, αλλά δεν υπάρχει σταθερά σε αυτά.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Γιατί να κάνεις delid απευθείας; Δες, τουλάχιστον, τις θερμοκρασίες και προχώρησε μετά.

Άσε που δεν νομίζω ότι το -20 είναι δεδομένο. Σίγουρα θα δεις βελτίωση, αλλά δεν υπάρχει σταθερά σε αυτά.

 

εκεί κυμαίνεται, στους 15 με 20 βαθμούς αν βάλεις liquid metal πάστα. Να τον δοκιμάσω τσάμπα δεν υπάρχει λόγος, δεν πρόκειται ποτέ να έχει 70 βαθμούς στα 5Ghz... μόνο για να δω αν είναι DOA θα το δοκιμάσω, μετά έχει σειρά λεπίδα και άνοιγμα.

Link to comment
Share on other sites

Χαρά στο κουράγιο σου. Ακόμα και με τα delid tools του σήμερα, δεν θα το δοκίμαζα ποτέ.

Ας μας πει και ο Μάριος, που έχει τον 8700k@stock, τι θερμοκρασίες βλέπει.

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος icy20 έγραψε:

ΟΥΣΤ!

Άστ' αυτά. Έμαθα ότι το διασκέδασες δεόντως. Ειδικά στο "φεύγω για μένα, να νιώσω καλά;)", τα έδωσες όλα:hehe:.

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος icy20 έγραψε:

Δεν ξερω καν τι ειναι αυτο που λες πραγματικα...

Πλάκα κάνω.

Hint: Discord-mazonakis hashtag-δεν ακούς ελληνικά-απάλευτα-λουλουδού-150 ευρώ.

Το τραγούδι που ανέφερα ανωτέρω είναι το κατάλληλο για ηρωϊκή έξοδο;).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.