Jump to content



ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ P.C.


Recommended Posts

Ναι καλα καταλαβα οτι ηταν για αυτα που λεγαμε στο discord απλα απο τραγουδια δεν ξερω τιποτα. Και που ημουν εκει νομιζω δεν τα ακουσα...

 

Εχω PTSD νομιζω...

Έγινε επεξεργασία από icy20
Link to comment
Share on other sites

παίδες δεν πρόκειται να κάτσω με την οδοντόκρεμα της intel, και συμβουλεύω και εσάς να μην κάτσετε, έχει πολύ headroom το cpu αν το κάνετε delid. Οι θερμοκρασίες που πιάνουν οι intel είναι εξωφρενικές πάνω από 1.30V ξεκινάει το πανηγύρι. Με κοπίδι θα το κάνω, ούτε κάνω tool και μετά θα το κολλήσω με μαύρη σιλικόνη. Δεν ξέρω για την μεταπωλητική αξία που λέει ο icy αλλά εγώ θα προτιμούσα να έπαιρνα έναν DELID 8700K απο κάποιο παλικάρι που το έκανε πετυχημένα σε 2 χρόνια απο τώρα πάρα μανήσιο με 1 χρόνο υπολειπόμενη εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι φενταγίν. Με κοπίδι, ρε αθεόφοβε;

Λοιπόν: σύνθεση νουμερό εν: 8700k/msi gaming m5-asrock extreme 4-asrock fatality k6/soundblaster z.

Σύνθεση νουμερό ντε: 1600-1600x-1700/asrock taichi-asus prime x370 pro-soundblaster z.

Χρήση: gaming (ή γαμινγκ:hehe:) @1440p ultrawide@100hz.

Ακούω γνώμες.

πριν 9 λεπτά, το μέλος sstav έγραψε:

Γιώργο από οθόνη πού εχεις κατασταλάξει;

Τώρα το είδα. Έχω ρωτήσει σε τοπικό κατάστημα και περιμένω προσφορές. Θα περάσω τον Φ.Π.Α. στα έξοδα, οπότε έρχεται φθηνότερα. Η οθόνη δεν θ' αγοραστεί άμεσα. Ευλεπιστώ μέσα στο επόμενο τρίμηνο-εξάμηνο.

Είμαι ανάμεσα στην alienware του Μάριου και την aoc agon ag352ucg.

Εναλλακτικά, σκέφτομαι την acer predator x34(a).

Την asus pq348q την έχω, σχεδόν, αποκλείσει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βρε, στο δικό σου έχω καταλήξει από intel. Απλά, ρωτάω το εξής: στην ανάλυση που θα πάω, πόση διαφορά θα δω με έναν από τους ryzen που ανέφερα; Αν κάνω τη δουλειά μου και με αυτούς, γιατί να μην γλιτώσω κανά 200άρι;

Link to comment
Share on other sites

Για δυνατότερους πυρήνες 6/12 και γνώμονα το gaming , i7 8700K. 

Για περισσότερους πυρήνες 8/16 και περισσότερο All in one καταστάσεις, ryzen 7 1700(x). (και πιο VFM συνολικά αν θες την γνώμη μου).

Δικό σου το μαρούλι, δικό σου και το μαχαίρι. Μην ρωτάς τι να πάρεις, σκέψου τι σου χρειάζεται και ΑΝ σου χρειάζεται, περισσότερο. 

Το τι κερδίζεις/τι χάνεις, το έχουμε πει πάνω από 500 φορές. Εξυπακούεται ότι κάνεις την δουλειά σου με λιγότερα χρήματα αν πας σε AMD, κάνεις λίγο καλύτερα την ίδια δουλειά σε intel.

Αυτά

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Για δυνατότερους πυρήνες 6/12 και γνώμονα το gaming , i7 8700K.

Συμφωνώ.

πριν 4 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Για περισσότερους πυρήνες 8/16 και περισσότερο All in one καταστάσεις, ryzen 7 1700(x). (και πιο VFM συνολικά αν θες την γνώμη μου).

Το αυτό.

πριν 4 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

 Δικό σου το μαρούλι, δικό σου και το μαχαίρι. Μην ρωτάς τι να πάρεις, σκέψου τι σου χρειάζεται και ΑΝ σου χρειάζεται, περισσότερο. 

Σαφώς. Αν μου χρειάζεται; Τίποτα απ' αυτά δεν χρειάζονται αλλά αυτή είναι μια άλλη, μεγάλη, κουβέντα. Μεράκι και μικρόβιο λέγεται. Κάθε 5 χρόνια αναβαθμίζω και χαίρομαι που βρίσκομαι εκ νέου σ' αυτήν τη διαδικασία.

Σκεφτόμενος, λοιπόν, το τι χρειάζομαι: θέλω έναν επεξεργαστή, ο οποίος θα με βγάλει ασπροπρόσωπο στα 1440p ultrawide. Άρα, θέλω min 60fps και max 100 (και 80-90 να έχω, κανένα πρόβλημα).

πριν 7 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Το τι κερδίζεις/τι χάνεις, το έχουμε πει πάνω από 500 φορές. Εξυπακούεται ότι κάνεις την δουλειά σου με λιγότερα χρήματα αν πας σε AMD, κάνεις λίγο καλύτερα την ίδια δουλειά σε intel.

Πρέπει να έλειπα τις προηγούμενες 499:p. Όχι, δεν εξυπακούεται. Η ανάλυση είναι δύσκολη. Δεν θέλω επεξεργαστή για 2 χρόνια.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Δεν θέλω επεξεργαστή για 2 χρόνια.

Μάλλον ο AMD επεξεργαστής είναι που θα κρατήσει περισσότερο, μιας και η μόδα θέλει πυρήνες... Βέβαια σε βάθος χρόνου διαφορές δεν θα βλέπεις με το ένα ή το άλλο...Αλλά λέμε τώρα...

 

Τώρα αυτό για τα fps ξέρεις ότι είναι συζήτηση για να'χαμε να λέγαμε :p 

 Σήμερα θα στα βγάζει και μεθαύριο όχι, το οποιοδήποτε μηχάνημα. Αν θες να αλλάξεις σε 5 χρόνια πάλι, θα κάνεις τις ανάλογες παραχωρήσεις με όποιο μηχάνημα και αν βρεθείς εν τέλει. 

 

Και κάτι τελευταίο. Όλοι έχουμε το μικρόβιο, απλά μιας και αλλάζεις κάθε 5 (+/- 1-2) χρόνια, και όχι κάθε 6-9-12 μήνες ώστε να πουλάς/αγοράζεις με μικρή χασούρα, γι'αυτό πρέπει να δεις τι σου ταιριάζει περισσότερο και να επενδύσεις, να μην πας με βάση το μικρόβιο, αλλά με βάση τις ανάγκες σου, άσχετα αν χρειάζεσαι ή όχι το μηχάνημα στην παρούσα φάση ;) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα, να παραθεσω μονο μια πληροφορια που πολυ πιθανο να ειναι ασχετη,μιας και μιλαω για αλλον cpu, με i5 8600k στα 5,1 ghz, με την dark rock 3, η μεγιστη θερμοκρασια που εχω δει σε stress test του aida 64 ειναι 74 βαθμοι, χωρις delid. Για τασεις, με την adaptive λειτουργια της asus z370-f στο ai suite, κυμαινομαι απο 1,35-1,45 v. Γενικα απο οτι εχω δει, -15 και -20 βλεπεις μονο αν σου εχει πεσει πολυ κακη παρτιδα, σε πιο συνηθεις καταστασεις κατω απο -10 βλεπεις με liquid metal

Link to comment
Share on other sites

 

 

Να πέριμένεις την νέα γενιά των RYZEN .

 

Είτε πας σε AMD είτε σε Intel θα είσαι κερδισμένος.

Οι RYZEN 2XXX θα είναι ταχύτεροι από τους 1xxx, θα καταναλώνουν λιγότερο και θα κλοκάρονται καλύτερα .

 

Αυτό θα έχει σαν αποτέλεσμα .

1) Να πέσουν ελαφρά οι τιμές στους RYZEN 1XXX.

2) Nα αναπροσαρμοστούν οι τιμές στους Intel .

 

Ετσι λοιπόν ότι και να πάρεις θα είναι καλύτερο ή οικονομικότερο .

30κάτι ημέρες έμειναν ....

 

+ τα νέα features των X470/B450 μητρικών (DUAL NVME  κ.λ.π.)

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος adpanos έγραψε:

Να πέριμένεις την νέα γενιά των RYZEN .

Είτε πας σε AMD είτε σε Intel θα είσαι κερδισμένος.

Οι RYZEN 2XXX θα είναι ταχύτεροι από τους 1xxx, θα καταναλώνουν λιγότερο και θα κλοκάρονται καλύτερα .

Αυτό θα έχει σαν αποτέλεσμα .

1) Να πέσουν ελαφρά οι τιμές στους RYZEN 1XXX.

2) Nα αναπροσαρμοστούν οι τιμές στους Intel .

Ετσι λοιπόν ότι και να πάρεις θα είναι καλύτερο ή οικονομικότερο .

30κάτι ημέρες έμειναν ....

+ τα νέα features των X470/B450 μητρικών (DUAL NVME  κ.λ.π.)

Πάνο, έτσι κι αλλιώς το Φ.Π.Α. θα περαστεί στα έξοδα (άσε που εδώ έχουμε 17%). Οπότε αγοράζω σε καλή τιμή.

Λόγω συνθηκών (πληρώνω δύο ενοίκια το μήνα, σπιτιού και γραφείου), δεν ξέρω αν θα έχω διαθέσιμα τα λεφτά σε 1-2 μήνες. Γι' αυτό, παρότι θα ήθελα να περιμένω τους ryzen+ (και μάλλον σ' αυτούς θα πήγαινα), καταλήγω στη μπλέ μεριά.

Οι τιμές θα πέσουν 1-1.5 μήνα μετά την κυκλοφορία των ryzen+. Δεν είμαι σίγουρος για πιθανή μείωση τιμών στους καφέδες.

Μια άλλη λύση, θα ήταν να πάω στους ryzen 1st gen και ν' αλλάξω τον cpu όταν κυκλοφορήσουν οι νέοι ryzen. Για να συμβεί, όμως, κάτι τέτοιο, θα πρέπει να ξέρω σίγουρα 2 πράγματα:

1) οι μνήμες που έχω (corsair vengeance lpx@3000mhz) παίζουν απροβλημάτιστα σε x370 μητρικές και

2) ένας 1600/1600x/1700 (και οι αντίστοιχοι 2χχχχ) είναι κατάλληλοι για την ανάλυση που σκοπεύω να παίξω (1440p ultrawide).

Link to comment
Share on other sites

Πάμε άλλη μία (μπορεί να το είπαμε και μεταξύ μας 50 φορές).

Ανεβαίνεις ανάλυση, πέφτει έξτρα βάρος στην κάρτα γραφικών. Γιατί σκοτίζεσαι τόσο; Δώσε βάση λίγο παραπάνω στην κάρτα γραφικών.

Ότι και να πάρεις, η κάρτα γραφικών θα αναλάβει το μεγαλύτερο μέρος της "δουλειάς". Δεν λέω να μην πας στο καλύτερο δυνατό, αλλά ότι και να πάρεις από τα παραπάνω, θα κάνει μία χαρά την δουλειά του.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Πάμε άλλη μία (μπορεί να το είπαμε και μεταξύ μας 50 φορές).

Ανεβαίνεις ανάλυση, πέφτει έξτρα βάρος στην κάρτα γραφικών. Γιατί σκοτίζεσαι τόσο; Δώσε βάση λίγο παραπάνω στην κάρτα γραφικών.

Ότι και να πάρεις, η κάρτα γραφικών θα αναλάβει το μεγαλύτερο μέρος της "δουλειάς". Δεν λέω να μην πας στο καλύτερο δυνατό, αλλά ότι και να πάρεις από τα παραπάνω, θα κάνει μία χαρά την δουλειά του.

Είμαι slow learner, mr Miyagi (wax on, wax off):p.

Link to comment
Share on other sites

πριν 44 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Πάνο, έτσι κι αλλιώς το Φ.Π.Α. θα περαστεί στα έξοδα (άσε που εδώ έχουμε 17%). Οπότε αγοράζω σε καλή τιμή.

Λόγω συνθηκών (πληρώνω δύο ενοίκια το μήνα, σπιτιού και γραφείου), δεν ξέρω αν θα έχω διαθέσιμα τα λεφτά σε 1-2 μήνες. Γι' αυτό, παρότι θα ήθελα να περιμένω τους ryzen+ (και μάλλον σ' αυτούς θα πήγαινα), καταλήγω στη μπλέ μεριά.

Οι τιμές θα πέσουν 1-1.5 μήνα μετά την κυκλοφορία των ryzen+. Δεν είμαι σίγουρος για πιθανή μείωση τιμών στους καφέδες.

Μια άλλη λύση, θα ήταν να πάω στους ryzen 1st gen και ν' αλλάξω τον cpu όταν κυκλοφορήσουν οι νέοι ryzen. Για να συμβεί, όμως, κάτι τέτοιο, θα πρέπει να ξέρω σίγουρα 2 πράγματα:

1) οι μνήμες που έχω (corsair vengeance lpx@3000mhz) παίζουν απροβλημάτιστα σε x370 μητρικές και

2) ένας 1600/1600x/1700 (και οι αντίστοιχοι 2χχχχ) είναι κατάλληλοι για την ανάλυση που σκοπεύω να παίξω (1440p ultrawide).

 

Φάτε μάτια Ψάρια. 

 

Με  XFR 4.35ghz ο 2700X .

 

Άρα τα 4.5Ghz αρχίζουν να αχνοφαινονται 

 

https://videocardz.com/75185/first-benchmarks-of-ryzen-7-2000-cpu-have-been-leaked

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.