Jump to content



ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ P.C.


Recommended Posts

1 minute ago, tommybertsen said:

Σε έδωσα ο Judas :hehe: Δεν πειράζει ρε, κανένας δεν ήξερε ξαφνικά πως να τα κάνει αυτά! :) Όλοι κάπως το μάθαμε. 

Undervolting δεν γίνεται να κάνω εγώ, δεν με αφήνει η κάρτα ή θέλει άλλο bios ξέρωγω :p Αλλά τι undervolting, εδώ δεν έχει νόημα για ξεκλείδωμα voltage σε αερόψυκτη κάρτα pascal. Το αφήνω έτσι και πάει +150core +800 μνήμες με μηδαμινό impact στις θερμοκρασίες. Ρίχτης ένα OC όταν χρειαστεί :hehe: 

Δεν παιρνουν πολυ OC αυτες γενικα. Ειναι ψιλοτερμα ηδη...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να πω ότι το Alien isolation και το Shadow of Mordor πήγαινε να τα κατεβάσει κανονικά. Δεν ξέρω τι συμβαίνει με αυτά τα 2 παιχνίδια.  Ίσως πρέπει να ξανακάνω copy paste τους φακέλους των παιχνιδιών αυτών στο steamapps (wait, not:rofl:).

Link to comment
Share on other sites

Ποιος είναι ο πρώτος φάκελος;

Μέσα στο steamapps/common τα είχα. Από εκεί περάστηκαν στην αντίστοιχη διαδρομή του ssd. Τώρα γράφω από κινητό. Τα υπόλοιπα πώς τ' αναγνώρισε αμέσως;

Link to comment
Share on other sites

Ε δεν νομίζω όλα μαζί τα περνούσαμε. Δεν ξέρω μήπως έλλειπαν τίποτα αρχεία, αυτό δε μπορώ να το γνωρίζω. 

Ούτε η ουρά του γαϊδάρου δεν έμεινε, άντε πάλιιιιι :hehe: 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

sticky oc guide! :p ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ Γιώργαρε!!!

23 hours ago, DEADLAZARUS said:

Τι μπερδεύεσαι; Άνθρωπος που κάνει τέτοιο λάθος και δεν μπορεί να κάνει ένα απλό copy paste, πάει κι ασχολείται με undervolting και ιστορίες γι' αγρίους.

Άκου noob, για να μαθαίνεις:rofl:: ανοίγεις afterburner. Settings- τικάρεις voltage control και το άλλο από κάτω του (δεν θυμάμαι πώς το λένε, πάλι με voltage έχει να κάνει).  Πατάς μετά control+f. Voila. Ανοίγει το voltage curve. Δίνεις μία τιμή για χ συχνότητα, πατάς apply+l (βασικό αυτό) και κατεβάζεις όλα τα dots στη συχνότητα που έδωσες (με apply+l). Test and enjoy.

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές:).

Κοίτα, έχω βρει ότι παίζει μια χαρά στα 1900@0900mv και με εξαιρετικές θερμοκρασίες.

Στα 2000@0993mv, πιάνω 74 βαθμούς. Με μια πιο επιθετική καμπύλη λειτουργίας των ανεμιστήρων, πιστεύω ότι θα κόψω 2-3 βαθμούς.

Στόχος 1: να δω στα 2000mhz πόσα λιγότερα mv θα χρειαστούν. Άρα, πάω να κατεβάσω τα 0993 όσο μπορώ. Στα 0950 που δοκίμασα, κράσαρε το superposition. Οπότε, κάπου μεταξύ 0955-0990 είναι η χρυσή τομή. Αν έχω και 69-70 βαθμούς, είμαι μια χαρά για καλοκαίρι και σε δωμάτιο χωρίς a/c.

Στόχος 2: εφόσον βρω τη χρυσή τομή για τα 2000mhz, θα δοκιμάσω πόσο θέλει για 2037+2050. Default, νομίζω ότι δίνει 1.050-1.0620. Άρα, πάω για πιο χαμηλά (1.015-1.020). Αυτό, για το δοκιμαστικόν του πράγματος, καθώς απ' τα 2000 (μην σου πω και απ' τα 1900) μέχρι τα 2037-2050, δεν νομίζω ότι θα δω και τρελές διαφορές σε fps (άντε 5 max).

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα την χρυσή τομή, Γιώργο.

 

Η χρυσή τομή είναι να

Spoiler

 

Κάτσεις

Στα

Αυγά

σου

:hehe: 

και να απολαύσεις το σύστημα. Δεν είναι δα ότι παίζεις τα υπεραπαιτητικά παιχνίδια, ούτε είσαι στην Αθήνα σε δωμάτιο χωρίς AC με 40 βαθμούς για να το ψειρίζεις τόσο με τα θέματα undervolt κλπ

Spoiler

Απαντήσεις όπως "δεν έχω αυγά" κλπ κλπ, δεν γίνονται δεκτές :p 

 

 

 

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Και μετα με τα undervolting εκει που πετσωνεις ατομα στο bf1 θα τρως κανενα crash και μετα θα λεμε "γιατι να βριζουνε?"  Μα πας καλα? Καθεσαι και ασχολεισαι με ακυρωσυνες αντι να παιζεις τιποτα...

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Βρήκα την χρυσή τομή, Γιώργο.

 

Η χρυσή τομή είναι να

  Hide contents

 

Κάτσεις

Στα

Αυγά

σου

:hehe: 

και να απολαύσεις το σύστημα. Δεν είναι δα ότι παίζεις τα υπεραπαιτητικά παιχνίδια, ούτε είσαι στην Αθήνα σε δωμάτιο χωρίς AC με 40 βαθμούς για να το ψειρίζεις τόσο με τα θέματα undervolt κλπ

  Hide contents

Απαντήσεις όπως "δεν έχω αυγά" κλπ κλπ, δεν γίνονται δεκτές :p 

 

 

 

Μα, έχω "αυγά":p:hehe:.

Μία ώρα πριν, το μέλος icy20 έγραψε:

Και μετα με τα undervolting εκει που πετσωνεις ατομα στο bf1 θα τρως κανενα crash και μετα θα λεμε "γιατι να βριζουνε?"  Μα πας καλα? Καθεσαι και ασχολεισαι με ακυρωσυνες αντι να παιζεις τιποτα...

1) Ονόματα και διευθύνσεις. Γιατί τα σκορ μου είναι 10-12,15-10 κ.λ.π. Δεν είναι ότι κάνω κακό χαμό:hehe:.

2) Χθες που ήθελα να παίξω, κοιμήθηκα στις 22.00 απ' την κούραση. Εννοείται ότι θα το χαρώ το σύστημα. Δεν το αγόρασα για να κάνω benchmarks.

Αλλά είναι ενδιαφέρον το ζήτημα των δοκιμών. Με μέτρο πάντα. Σήμερα, λέω να ρίξουμε μια εορταστική πιστολιά. Πέρασαν μέρες απ' την τελευταία φορά.

Μάριε, μόλις ασχοληθώ με τον cpu, θα σε ρωτήξω τι έχεις κάνει στα του overclock. Αμαρτία να παίζει στοκ ο 8700k.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Χθες που ήθελα να παίξω, κοιμήθηκα στις 22.00 απ' την κούραση

Ναι , γιατί προχτές καθόσουν και πόσταρες στις 5μιση το ξημέρωμα :hehe: 

 

Φυσικά και ενδιαφέρουν οι δοκιμές. Αλλά οι συγκεκριμένες είναι pointless ;) 

Για τον 8700Κ, έχει φυσικά point ;) 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Ναι , γιατί προχτές καθόσουν και πόσταρες στις 5μιση το ξημέρωμα :hehe: 

 

Φυσικά και ενδιαφέρουν οι δοκιμές. Αλλά οι συγκεκριμένες είναι pointless ;) 

Για τον 8700Κ, έχει φυσικά point ;) 

Καθόμασταν. Ξεχνάς:p. Α, ναι, πρέπει να έκανα 2-3 πραγματάκια ακόμη πριν πάω για ύπνο. Ξύπνησα στις 8, οπότε λογική ώρα κοιμήθηκα το βράδυ (μας κούρασε και η μικρή).

Περισσότερο το κάνω για να βρω sweet spot θερμοκρασιών (με τις οποίες έχω κόλλημα, το παραδέχομαι).

Για τον 8700k, θα κάνω extensive tests, αλλά θα ρωτήσω και θα διαβάσω, γιατί δυσκολεύουν τα πράγματα. Έχεις δίκιο όμως. Είμαι περίεργος να δω πού μπορεί να φτάσει ο 8700k και ποιες θα είναι οι θερμοκρασίες του (χώρια τα απτά κέρδη σε καθημερινή χρήση).

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Καθόμασταν.

Κάποτε ξε-καθίσαμε όμως :) Μετά έμεινες μόνος κάνα δίωρο :hehe: 

 

Μόλις τώρα, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

με τις οποίες έχω κόλλημα, το παραδέχομαι

18iy2a92h4bhwjpg.jpgΞΕ-κόλλα...

 

Ο 8700Κ μπορεί να φτάσει μέχρι κάπου, mind that, έχεις αερόψυξη (αρκετά δυνατή though..)

 

Οπότε μην τρελαίνεσαι και πολύ αν δεις κάπως υψηλότερες θερμοκρασίες. Αν έχεις κόλλημα (ξεκόλλα, στο είπα ε; ) , κάνε delid (εδώ γελάμε :p )

Link to comment
Share on other sites

αν βαριέται κανείς σας, έχετε αυπνίες κτλ ( @tommybertsen @DEADLAZARUS ) μπορώ να ανοιξω και teamspeak να επεμβετε/ρυθμίσετε και τα δικά μου., να πειραματιστείτε, να τα φτιάξετε κι  εγω..να κοιμάμαι.. (στο pc που παιζω δεν υπάρχουν προσωπικά δεδομένα)

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Μίνι αναβάθμιση χθες: έβαλα καινούργιους ανεμιστήρες, τον fan controller και τη λεντοταινία. Βγήκε και η κάρτα (σου έρχεται Χρυσόστομε) εν αναμονή της Trio. 

Έβγαλα και την καλύπτρα του τροφοδοτικού, καθώς μπήκε στο πάτωμα ένας bequiet silent wings 3. Κάνει δουλειά, αλλά ένα κομμάτι του ''καλυπτεται'' από τα καλώδια. 

Μπήκε και το heatsink της ek στον nvme.

Ρυθμίσεις στους ανεμιστήρες δεν πρόλαβα να κάνω. Έχω δύο μπροστά να βάζουν, έναν πίσω να βγάζει και έναν κάτω να βάζει. 

Θερμοκρασίες; cpu, 22, όλοι οι ssd και ο nvme, 22-27max (φοβερή δουλειά το heatsink της ek). 

Να δω, βέβαια, τι θα προκύψει μόλις κουμπώσει και η κάρτα. 

Φώτο θα βγάλω άλλη ώρα, γιατί πειραματίζομαι με τους φωτισμούς και δεν έχω βρει ακόμη το σωστό, το καγκούρικο, το χρώμα. 

Προβλήματα που προέκυψαν: τα phanteks sleeved cables ήταν extensions και αποφάσισα να μην τα βάλω, αλλά να βρω κανονικά sleeved καλώδια. 

Τέλος, το πιο κουφό όλων: το logilink που είχα αγοράσει για να κάνω τον hdd εξωτερικό σκληρό, δεν είχε στη συσκευασία τον power adaptor. Επειδή το είχα το κουτί μήνες κλειστό (το άνοιξα να δω ότι όλα ήταν εντάξει και το έκλεισα ξανά, θυμάμαι όμως ότι είχε adaptor μέσα), άντε ν' αποδείξω ότι δεν είμαι ελέφαντας. Θα πάρω ξεχωριστό adaptor και θα μου γίνει μάθημα το όλο σκηνικό. 

Υ.Γ. Να έχασα τον μετασχηματιστή όταν άνοιξα το κουτί το αποκλείω. Θα ψάξω, αλλά δεν μπορώ να φανταστώ για ποιον λόγο θ' άφηνα εκτός τον μετασχηματιστή (ο οποίος χάθηκε εν συνεχεία). Ή έκανα χαζομάρα ή εξαρχής δεν υπήρχε adaptor και δεν το είχα δει.

Έγινε επεξεργασία από DEADLAZARUS
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.