Jump to content



Βοήθεια για Desktop Build


Recommended Posts

17 minutes ago, DEADLAZARUS said:

Καλορίζικη.

Αναλογικά, από 3200 σε 3466 και μετά σε 3600 (που ανέφερες) δεν θα δεις πάνω από 5 fps διαφορά. Δηλαδή, από 3200 και πάνω είναι μικρές οι διαφορές. Είσαι στο threshold.

Συνεπώς, αγόρασε όποιες σ' αρέσουν περισσότερο. Αν εμπιστεύεσαι τον πωλητή, γλιτώνεις και 30 λίρες (τις οποίες μπορείς να διαθέσεις αλλού). Προσωπικά, θα πήγαινα στις corsair και μόνο αν ήξερα τον πωλητή/είχε χιλιάδες αξιολογήσεις, θ' αγόραζα μεταχειρισμένες.

 

Corsair 3466  C16 = 9.23ns (+) Amazon, LED, New (-) Slower, £200

G.Skill 3200 C14 = 8.75ns (+) Faster, £170 (-) Ebay, Used, No Led

 

image.thumb.png.d2ac7fb1425a3ebc5080a8b1fc130486.png

 

Έχω κολλήσει να πω την αλήθεια. Πάντως ο πωλητής έχει 1500 reviews.

Link to comment
Share on other sites

Oι gskill υπερχρονίζονται; Αν ναι, και αφού έχει τόσες αξιολογήσεις, πήγαινε εκεί. Ό,τι γλιτώνεις σε τόσο ακριβά build (στα πλαίσια της λογικής, όχι της τσιπιάς;)), είναι ευπρόσδεκτο.

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, DEADLAZARUS said:

Oι gskill υπερχρονίζονται; Αν ναι, και αφού έχει τόσες αξιολογήσεις, πήγαινε εκεί. Ό,τι γλιτώνεις σε τόσο ακριβά build (στα πλαίσια της λογικής, όχι της τσιπιάς;)), είναι ευπρόσδεκτο.

 

δε μπορώ να τις βρω πουθενά επίσημα όμως. Οι corsair διάβασα ότι παίρνουν overclock.

Link to comment
Share on other sites

για κουτί είμαι ανάμεσα στα 2 της Phanteks:

  1. P400S
  2. P300

δε θα με πείραζε το μικρό απλά σκέφτομαι αν θα χωρέσει η υδρόψυξη που έχω διαλέξει

 

Νομίζω ότι και στα 2 δεν χωράει πάνω γιατί θα βρίσκει στην motherboard.

Επίσης δεν ξέρω να οι σωλήνες θα φτάνουν στον επεξεργαστή αν τα βάλω μπροστά.

 

 

image.thumb.png.297400460979144e4d4076dcc775629b.pngimage.thumb.png.a8922519e3a698a9c691b35c0669318e.pngimage.thumb.png.52ce419667948f339375a2196be764ee.png

Έγινε επεξεργασία από Bonito
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, DEADLAZARUS said:

Υδρόψυξη της Arctic; Ποια ακριβώς; Γράψε το ακριβές μοντέλο, μήπως και σε βοηθήσει κάποιος.

 

ARCTIC Liquid Freezer 240 Διάβασα τα καλύτερα για αυτή. Το θέμα είναι αν θα φτάσουν οι σωλήνες στον επεξεργαστή. Θα πάρω τελικά το Fractal Design Meshify C

 

Επίσης πήρα τον 8700Κ στις £290 και ήθελα να ρωτήσω αν χρειάζεται μεγάλη υδρόψυξη ή να πάρω μια απλή ?

Έγινε επεξεργασία από Bonito
Link to comment
Share on other sites

Από δώ το πήγες, από κεί το φερες, κατέληξες στον 8700k;).

Καλορίζικος.

Σκοπεύεις να κάνεις overclock; Έχεις βάλει κάποιον στόχο ως προς αυτό, να φτάσεις, δηλαδή, τα 5ghz; 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DEADLAZARUS said:

Από δώ το πήγες, από κεί το φερες, κατέληξες στον 8700k;).

Καλορίζικος.

Σκοπεύεις να κάνεις overclock; Έχεις βάλει κάποιον στόχο ως προς αυτό, να φτάσεις, δηλαδή, τα 5ghz; 

Ναι για να τελειώνω. Εγώ φυσικά πιστεύω ότι και ο 8400 θα είναι οκ αλλά με τον 8700 τελειώνουν και σκέψεις για αναβάθμιση. 

 

Τον ξεκινάω στοκ και βλέπουμε. Νομίζω το 5 αρι είναι το σύνηθες αλλ και maximum κατά κάποιο τρόπο. Τώρα στις motherboard αξίζει να δώσω λεφτά για καλύτερη κάρτα ήχου και ποιότητα; 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν: με μια πρόχειρη αναζήτηση στο overclock.net, βλέπω ότι προτείνουν τις εξής: msi gaming m5/asrock fatality k6 gaming/asrock extreme 4.

Μια κατηγορία μόνη της η asrock taichi, αλλά θες παραπάνω χρήματα.

Προσωπικά, έλεγα να πάω στην msi gaming m5, αλλά καταλήγω στη fatality k6. Καμία διαφορά και γλιτώνω και 20 ευρώ περίπου. Η extreme 4 είναι ίδια πρακτικά με τη fatality και γλιτώνεις άλλα 20 ευρώ. Απλά, δεν μου αρέσει εμφανισιακά.

Δες και τις asus: rog strix e/f.

Για τα 5ghz θες καλή ψύξη. Και μια top αερόψυκτρα σου κάνει.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, DEADLAZARUS said:

Λοιπόν: με μια πρόχειρη αναζήτηση στο overclock.net, βλέπω ότι προτείνουν τις εξής: msi gaming m5/asrock fatality k6 gaming/asrock extreme 4.

Μια κατηγορία μόνη της η asrock taichi, αλλά θες παραπάνω χρήματα.

Προσωπικά, έλεγα να πάω στην msi gaming m5, αλλά καταλήγω στη fatality k6. Καμία διαφορά και γλιτώνω και 20 ευρώ περίπου. Η extreme 4 είναι ίδια πρακτικά με τη fatality και γλιτώνεις άλλα 20 ευρώ. Απλά, δεν μου αρέσει εμφανισιακά.

Δες και τις asus: rog strix e/f.

Για τα 5ghz θες καλή ψύξη. Και μια top αερόψυκτρα σου κάνει.

 

Γενικά είχα δει την extreme 4. Φαίνεται μπλε αλλά είναι Rgb. πάω να δω τις άλλες. Θα πάρω υδρόψυξη 240 ή 280mm. θα μου έρθει πιο φτηνά και πιο μαζεμένα (γλυτώνω και 2 ανεμιστήρια. 

Link to comment
Share on other sites

Παρά την αγορά του 8700Κ είμαι σε δίλημμα και έχω κάνει 3 build:

  1. High: £1463
  2. Mid: £1237
  3. Low £1088

Μπείτε σε αυτό το link (google sheets) που έχω τα build να μου πείτε την γνώμη σας:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1zHZZxc803AizjY6TwCY7CeFMRWZHPi343Gigu0QWiFk/edit?usp=sharing

 

*Ξεκίνησα να κάνω κάτι με πολύ καλό vfm και μετά έμπλεξα κλασσικά να σκέφτομαι να πάρω το καλύτερο. Αλλά πριν πατήσω την αγορά λέω να το ξανασκεφτώ. Οπότε θα χρειαστώ την γνώμη σας.  

Έγινε επεξεργασία από Bonito
Link to comment
Share on other sites

Αγοράστηκαν όλα τα κομμάτια απο το high option. Περιμένω να μου έρθει ή 1050ti από Ελλάδα. Βλέπω ότι medium/settings  σε 1080p παλεύει 60-100fps. Οπότε το gsync θα δουλέψει κάργα!! :hehe:

 

Για ρίξτε μια ματιά στο video να μου πείτε αν είναι αντιπροσωπευτικά τα νούμερα της 1050ti

 

Έγινε επεξεργασία από Bonito
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, icy20 said:

Μεγειες τρελε. Εχουμε ιδιο cpu και μνημες απλα εγω εχω τις low profile :p

 

Να είσαι καλά. AMD προτιμούσα αλλά για την ώρα ο 8700Κ ήταν η καλύτερη επιλογή. Έχω απορία να δώ τι θα κάνω με την 1050ti. Λογικά θα βολευτώ για λίγο καιρό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

To έφτιαξα το pc, ήρθε και η 1050ti απο Ελλάδα και ξεκίνησα σήμερα gaming ελαφρλύ. Πήγα να κάνω manual update στους drivers της κάρτας γραφικών και μάλλον δεν πέρασε καλά. Οπότε όταν ξεκίνησα να παίζω warhammer 2 - Vermintide και μετά απο λίγο κόλλαγε και εκτός οτι δεν δούλευε ούτε το CTRL+ALT+DEL, δεν ανταποκρινόταν ούτε το reset button (το οποίο λειτουργεί όταν δεν έχει κολλήσει). Το έκανε αυτο 3-4 φορές και έκανα clean install τους nvidia drivers, οπότε έπαιξα καμια ώρα και πριν κολλήσει. Αυτό με κάνει να πιστεύω ότι κάτι παίζει με την κάρτα γραφικών. 

 

Είναι κάτι που μπορώ να ρυθμίσω η να τσεκάρω; έχω την palit stormx 1050ti

 

*τα 240hz δεν υπάρχουν. Κουνάω παράθυρα στο destkop για ευχαρίστιση.

** σε medium/high settings ή 1050ti σε 1080p παίζει σταθερά πάνω απο 60 και μέχρι 120. CS go όλα high είμαι 150-240

Έγινε επεξεργασία από Bonito
Link to comment
Share on other sites

Έχω δει να κολλάει και να δουλεύει μόνο σαν shutdown, οταν το κρατήσεις 5-6 δεύτερα.

Ίσως κάποια επιλογή στο BIOS. Κάνε τα τελευταία BIOS updates και load defaults να δεις αν εξακολουθεί.

Έγινε επεξεργασία από Efialtis
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.