Jump to content



Βοήθεια για Desktop Build


Recommended Posts

29 minutes ago, DEADLAZARUS said:

Δεν νομίζω ότι το σύστημα που σου πρότεινα είναι μέτριο. Ίσα-ίσα που κάνεις μια χαρά τη δουλειά σου. Στη δική σου επιλογή, αλλάζεις cpu+mobo. Στα 1440p, δεν θα δεις φοβερές διάφορες μεταξύ των 8400 και 1600.

Αλλά αν θέλεις κάτι καλύτερο (απολύτως σεβαστό), τότε περίμενε τους ryzen+ και αποφασίζεις έχοντας όλα τα δεδομένα μπροστά σου.

Αν μπορείς να περιμένεις, αλλά θες και ένα σύστημα για 2-3 μήνες να κάνεις τη δουλειά σου, ο @yanni έκανε κάποιες εξαιρετικές προτάσεις. 

 

Καθαρά για high fps gaming μιλούσα ότι ο ryzen 1600 δεν είναι και ότι καλύτερο ( είναι στα ίδια λεφτά με τον 8400).

 

To ;άλλο που σκέφτομαι είναι μήπως οι καινούργιες Amd motherboard έχουν πολύ καλύτερη συμβατότητα με ram και ότι άλλο μιας και oi 3xx πλατφόρμα ήταν η πρώτη.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Bonito έγραψε:

 

Καθαρά για high fps gaming μιλούσα ότι ο ryzen 1600 δεν είναι και ότι καλύτερο ( είναι στα ίδια λεφτά με τον 8400).

 

To ;άλλο που σκέφτομαι είναι μήπως οι καινούργιες Amd motherboard έχουν πολύ καλύτερη συμβατότητα με ram και ότι άλλο μιας και oi 3xx πλατφόρμα ήταν η πρώτη.

Αναμένουμε καλύτερη συμβατότητα. Η λογική αυτό λέει;).

Για high fps, πας στον 8700k. 8400/8600k φαίνονται vfm, αλλά θ' αρχίσουν να δείχνουν την ηλικία τους πολύ πιο γρήγορα εν συγκρίσει με τον 8700k (για high fps gaming).

Έχω δει και συστήματα με οθόνες 1440p@144hz και ryzen 1700.

Αλλά καλύτερα να περιμένεις τους ryzen+.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, DEADLAZARUS said:

Αναμένουμε καλύτερη συμβατότητα. Η λογική αυτό λέει;).

Για high fps, πας στον 8700k. 8400/8600k φαίνονται vfm, αλλά θ' αρχίσουν να δείχνουν την ηλικία τους πολύ πιο γρήγορα εν συγκρίσει με τον 8700k (για high fps gaming).

Έχω δει και συστήματα με οθόνες 1440p@144hz και ryzen 1700.

Αλλά καλύτερα να περιμένεις τους ryzen+.

 

Ναι συμφωνώ, αν και πλέον οι i5 με τους 6 πυρήνες είναι αισθητά καλύτεροι σε πολλά παιχνίδια.

 

Το θέμα με τους ryzen είναι αν θα φέρει καλύτερη συμβατότητα η καινούργια πλατφόρμα και άμεσα αλλά και σε βάθος χρόνου.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Bonito έγραψε:

 

1) Ναι συμφωνώ, αν και πλέον οι i5 με τους 6 πυρήνες είναι αισθητά καλύτεροι σε πολλά παιχνίδια.

 

2) Το θέμα με τους ryzen είναι αν θα φέρει καλύτερη συμβατότητα η καινούργια πλατφόρμα και άμεσα αλλά και σε βάθος χρόνου.

2) Ξεκινάω ανάποδα:D: η λογική λέει ότι θα συμβεί κάτι τέτοιο. x370/b350 έχουν ωριμάσει με τα updates και η κατάσταση με τις μνήμες δεν είναι τόσο τραγική πλέον (όπως ήταν, σε πολλές περιπτώσεις, στην αρχή). Άρα, x470/b450 αναμένεται να παίζουν με περισσότερα kit. Υπόψιν ότι οι ryzen "απαιτούν" ram με υψηλές ταχύτητες. Ας πούμε από 3.200 και πάνω.

1) Σαφώς. Εξαρτάται, όμως, και από τα παιχνίδια που παίζεις. Και από τα fps που θες/μπορείς πρακτικά να έχεις. Και από το αν κάνεις multitasking. Με βάση αυτά, θα επιλέξεις τον επεξεργαστή.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DEADLAZARUS said:

2) Ξεκινάω ανάποδα:D: η λογική λέει ότι θα συμβεί κάτι τέτοιο. x370/b350 έχουν ωριμάσει με τα updates και η κατάσταση με τις μνήμες δεν είναι τόσο τραγική πλέον (όπως ήταν, σε πολλές περιπτώσεις, στην αρχή). Άρα, x470/b450 αναμένεται να παίζουν με περισσότερα kit. Υπόψιν ότι οι ryzen "απαιτούν" ram με υψηλές ταχύτητες. Ας πούμε από 3.200 και πάνω.

1) Σαφώς. Εξαρτάται, όμως, και από τα παιχνίδια που παίζεις. Και από τα fps που θες/μπορείς πρακτικά να έχεις. Και από το αν κάνεις multitasking. Με βάση αυτά, θα επιλέξεις τον επεξεργαστή.

Συμφωνώ.

 

Το θέμα μπλέκει και με τις κάρτες γραφικών πολύ. Γιατί ιδανικά θέλω 1440p με 100hz+ σε ένα καλό επίπεδο γραφικών (high+). Για να το καταφέρω αυτό θέλω gtx1080 τουλάχιστον, που εκτός από ακριβή λόγο mining είναι και 2 χρονών. Οπότε μπαίνει η σκέψη του 27inch οθόνη με 1080p, όπου αρχίζει και παίζει ρόλο ο επεξεργαστής περισσότερο. Πάλι θα έχω κακό vfm για την κάρτα γραφικών (ότι και να πάρω). Προσωρινά ίσως φέρω μια 1050ti απο Ελλάδα να κάνω τα βασικά μέχρι καλοκαίρι. Στα 1440 ούτε με 1050ti νομίζω θα βγαίνει τίποτα. Άντε κανά age. Και αν πάρω 1080p και βγουν οι καινούργιες nvidia σε νορμάλ τιμές πάω και αλλάζω την οθόνη στην τελική (μακάρι να συμβεί αυτό αν και δύσκολο να είναι φτηνές, αλλά τουλάχιστον να αξίζουν τα 600+ που θα δώσω).

 

Έχω βρει τις corsair 3600mhz με τα led στις 200 λίρες (16gb) οπότε λέω να τις πάρω. Οπότε σκέφτομαι αν πάρω B350 ή x370 motherboard, ανεξαρτήτως επεξεργαστή θα μπορούν να παίξουν κανονικά ή θα πρέπει να λιώσω στα bios (δεν έχω θέμα αλλά θέλω να είναι και plug and play κατά κάποιο τρόπο). 

 

Γιαυτό σκεφτόμουν τον 8400, είναι καλό value for money, με την τελευταία πλατφόρμα (κλασσική καλή συμβατότητα intel platform), έχει 6 πυρήνες (αν ήταν ακόμα 4 δε θα το συζητούσα) και είμαι και έτοιμος με τις RAM.

 

Είναι λίγο μπέρδεμα, αλλά νομίζω πρέπει να ξεκινήσω με Οθόνη και κάρτα γραφικών. Είχε κανείς 1080p 27άρα και να πήγε σε 1440p και να είδε σημαντική διαφορά στο gaming? Φυσικά θα χρησιμοποιώ το pc και δουλειά εκτός gaming αλλά όχι να θέλω +£1,000 

 

 

 

@sstav δεν έχω θέμα με την οθόνη (ΑCER XZ321QU), έχω με το τι θα χρειαστώ από δύναμη αν την πάρω..

 

 

Επίσης στο θέμα επιλογής οθόνης, βρίσκω ακόμα το scaling των windows 10 τραγικό. Αν ήταν σωστό ίσως να πήγαινα και σε 4K και να "έκαιγα" το high fps gaming.

Έγινε επεξεργασία από Bonito
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, θεωρώ το monitor απείρως σημαντικότερη αγορά εν συγκρίσει με μια κάρτα γραφικών. Η οθόνη, βέβαια, σε δεσμεύει, οπότε πρέπει να προχωρήσεις με προσοχή. Οι κάρτες απαξιώνονται πολύ γρήγορα πλέον. Αυτήν τη στιγμή, και να ήθελες, δεν υπάρχουν κάρτες. Υποθέσεις μόνο μπορούμε να κάνουμε ως προς το πότε και εάν θα πέσουν οι τιμές, πότε και εάν θα κυκλοφορήσουν νέες κάρτες κ.τ.λ.. Με τα υπάρχοντα δεδομένα, δεν αγοράζεις. Μια 1050 (ti), σε σχετικά αξιοπρεπή τιμή, και περιμένεις.

Για την οθόνη: αν παίζεις μόνο fps games, έχει νόημα να ζητάς +100 fps. Βέβαια, σ' αυτήν την περίπτωση, θα κατεβάζεις και settings. Σε fast paced fps games, δεν έχει νόημα το ultra.

Σε single player games, δεν χρειάζεσαι τόσα fps. Ας πούμε 80-100 μ.ο..

Αν πας στον 8400, όμως, σκοπεύεις ν' αλλάξεις ξανά σε λίγο καιρό; Θα τον πάρεις ως προσωρινή λύση;

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, DEADLAZARUS said:

Προσωπικά, θεωρώ το monitor απείρως σημαντικότερη αγορά εν συγκρίσει με μια κάρτα γραφικών. Η οθόνη, βέβαια, σε δεσμεύει, οπότε πρέπει να προχωρήσεις με προσοχή. Οι κάρτες απαξιώνονται πολύ γρήγορα πλέον. Αυτήν τη στιγμή, και να ήθελες, δεν υπάρχουν κάρτες. Υποθέσεις μόνο μπορούμε να κάνουμε ως προς το πότε και εάν θα πέσουν οι τιμές, πότε και εάν θα κυκλοφορήσουν νέες κάρτες κ.τ.λ.. Με τα υπάρχοντα δεδομένα, δεν αγοράζεις. Μια 1050 (ti), σε σχετικά αξιοπρεπή τιμή, και περιμένεις.

Για την οθόνη: αν παίζεις μόνο fps games, έχει νόημα να ζητάς +100 fps. Βέβαια, σ' αυτήν την περίπτωση, θα κατεβάζεις και settings. Σε fast paced fps games, δεν έχει νόημα το ultra.

Σε single player games, δεν χρειάζεσαι τόσα fps. Ας πούμε 80-100 μ.ο..

Αν πας στον 8400, όμως, σκοπεύεις ν' αλλάξεις ξανά σε λίγο καιρό; Θα τον πάρεις ως προσωρινή λύση;

 

Συμφωνώ με όλα εκτός ότι ο 8400 είναι προσωρινή λύση. Σίγουρα ο 8700K είναι καλύτερος αλλά για gaming αν ο 8400 είναι προσωρινή λύση τότε οι ryzen 5 τι είναι; Πόσο efficiency να πάρουν στο μέλλον τα +6 threats των ryzen? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 41 λεπτά, το μέλος Bonito έγραψε:

 

Συμφωνώ με όλα εκτός ότι ο 8400 είναι προσωρινή λύση. Σίγουρα ο 8700K είναι καλύτερος αλλά για gaming αν ο 8400 είναι προσωρινή λύση τότε οι ryzen 5 τι είναι; Πόσο efficiency να πάρουν στο μέλλον τα +6 threats των ryzen? 

Μα, δεν είπα ότι είναι προσωρινή λύση:). Σε ρώτησα αν θα τον αγοράσεις μέχρι να δεις τι ψάρια πιάνουν οι ryzen+;).

Έχε υπόψιν ότι οι ryzen ενσωματώνουν μια εντελώς καινούργια (και γι' αυτό unoptimized) αρχιτεκτονική. Πιστεύω ότι θ' αρχίσουμε να βλέπουμε βελτιώσεις σε επίπεδο hardware/software. Αν αυτό σημαίνει ότι, σε 3-4 χρόνια από τώρα, θ' αφήσουν πίσω τους intel, μένει να φανεί.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, DEADLAZARUS said:

Μα, δεν είπα ότι είναι προσωρινή λύση:). Σε ρώτησα αν θα τον αγοράσεις μέχρι να δεις τι ψάρια πιάνουν οι ryzen+;).

Έχε υπόψιν ότι οι ryzen ενσωματώνουν μια εντελώς καινούργια (και γι' αυτό unoptimized) αρχιτεκτονική. Πιστεύω ότι θ' αρχίσουμε να βλέπουμε βελτιώσεις σε επίπεδο hardware/software. Αν αυτό σημαίνει ότι, σε 3-4 χρόνια από τώρα, θ' αφήσουν πίσω τους intel, μένει να φανεί.

 

αν πάω σε intel πλατφόρμα έλεγα να μην αλλάξω. Αν και θα βρώ σίγουρα να το πουλήσω και μετά ένα 2 ωράκι να κάνω την αλλαγή.

 

Προς το παρόν έχω κολλήσει και ψάχνω οθόνες. Ίσως πάω σε 27 άρα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/3/2018 at 1:40 ΜΜ, το μέλος Bonito έγραψε:

 

Συμφωνώ με όλα εκτός ότι ο 8400 είναι προσωρινή λύση. Σίγουρα ο 8700K είναι καλύτερος αλλά για gaming αν ο 8400 είναι προσωρινή λύση τότε οι ryzen 5 τι είναι; Πόσο efficiency να πάρουν στο μέλλον τα +6 threats των ryzen? 

 

Oι ryzen μπορεί σε αρκετές περιπτώσεις να είναι πίσω σε AVG FPS , αλλά δίνουν πιο smooth εμπειρία.

Τώρα αν αυτό οφείλεται στα 12 Threads θα σε γελάσω. 

Πάντως υπάρχουν games που με μεγάλη κάρτα ο 8400 πιάνει 100% .

 

Αν μπορείς πάντως περίμενε τους νέους ryzen. Ένας μήνας και κάτι έμεινε. 

Μεγαλύτερα ρολόγια ( το κακό των ryzen είναι οι χαμηλοί χρονισμοί) , βελτιωμένη cache, βελτιώσεις στον IMC και 12nm.

 

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, adpanos said:

 

Oι ryzen μπορεί σε αρκετές περιπτώσεις να είναι πίσω σε AVG FPS , αλλά δίνουν πιο smooth εμπειρία.

Τώρα αν αυτό οφείλεται στα 12 Threads θα σε γελάσω. 

Πάντως υπάρχουν games που με μεγάλη κάρτα ο 8400 πιάνει 100% .

 

Αν μπορείς πάντως περίμενε τους νέους ryzen. Ένας μήνας και κάτι έμεινε. 

Μεγαλύτερα ρολόγια ( το κακό των ryzen είναι οι χαμηλοί χρονισμοί) , βελτιωμένη cache, βελτιώσεις στον IMC και 12nm.

 

 

Να περιμένω και τις καινούργιες motherboard ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Bonito έγραψε:

 

Να περιμένω και τις καινούργιες motherboard ?

Εγώ αυτό θα έκανα.

 

Οι νέες μητρικές ίσως κυκλοφορήσουν και νωρίτερα.  Συνήθως έτσι γίνεται.

 

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, adpanos said:

Εγώ αυτό θα έκανα.

 

 

Ωραία θα ξεκινήσω με οθόνη και περιφερειακά.

 

Τώρα έχω κολλήσει με τα προβλήματα που υπάρχουν με τις κάρτες γραφικών αν θα μπορέσω να υποστιρίξω 1440p σε high fps.

Link to comment
Share on other sites

Δεδομένης της μικρής απόστασης (60 εκατοστά) κοιτάω την ACER XB252Q £320. 

 

  • 25'' - νομίζω θα είναι μια χαρά για την απόσταση
  • 240hz (δεν σκοπεύω να τα χρησιμοποιήσω)
  • με την 1050ti που έχω και κάθεται στα 1080p και με το gsync(30-144) πιστεύω θα βολευτώ μέχρι να ξεκαθαρίσει το τοπίο με τις κάρτες γραφικών.
  • TN panel, αλλά (1) θα κάθομαι ακριβώς κοντά (2) διάβασα ότι είναι απο τα καλά TN

Πιστεύω είναι η καλύτερη λύση για την δεδομένη στιγμή. Πείτε μου γνώμες γιατί είμαι έτοιμος να την πάρω.

desk.PNG

Έγινε επεξεργασία από Bonito
Link to comment
Share on other sites

Αλλιώς πάω σε Lenovo Y27g που οι διαφορές με το ACER είναι:

 

  • 27''  / 25''
  • VA  /  ΤΝ
  • £400 / £320 
  • 1080p και τα 2
  • Λίγο πιο στιβαρό build
  • 144hz / 240hz (τα 240 δεν θα τα χρειαζόμουν ποτέ, οπότε δεν είναι αρνητικό).

 

*κοιτάω για gsync μιας και όπως είπα θα ξεκινήσω με μια 1050ti οπότε κοιτάω για gsync. Επίσης για Freesync παρόλο που είναι πιο φτηνά τα monitor δεν  υπάρχει καμία νορμάλ κάρτα διαθέσιμη. Μέχει και με 580 σε νορμάλ τιμή θα έπρεπε να κάνω crossfire. 

Έγινε επεξεργασία από Bonito
Link to comment
Share on other sites

Low profile είναι αυτές; Δεν βγάζει τον σύνδεσμο.

Καλές είναι. Είναι, επίσης, και low profile, οπότε βολεύουν όσους έχουν μεγάλες ψύκτρες.

Νομίζω ότι σε intel το sweet spot είναι μεταξύ 3000-3200. Μετά, δεν θα δεις ιδιαίτερες διαφορές.

Αντιθέτως, οι ryzen θέλουν μεγαλύτερους χρονισμούς. Οπότε, θα πήγαινα στις 3600.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, DEADLAZARUS said:

Low profile είναι αυτές; Δεν βγάζει τον σύνδεσμο.

Καλές είναι. Είναι, επίσης, και low profile, οπότε βολεύουν όσους έχουν μεγάλες ψύκτρες.

Νομίζω ότι σε intel το sweet spot είναι μεταξύ 3000-3200. Μετά, δεν θα δεις ιδιαίτερες διαφορές.

Αντιθέτως, οι ryzen θέλουν μεγαλύτερους χρονισμούς. Οπότε, θα πήγαινα στις 3600.

 

Καταρχήν να ενημερώσω ότι αγόρασα την Acer Predator XB252Q (£320).

 

image.thumb.png.b6a869cad841977375497f81b9e57a2e.pngimage.png.e38ee0c9cccc22e5198d3506af7837a7.png

 

έχω βρει μεταχεριρισμένες τις g.skill Ares F4-3200C14S-8GAK  -  14-14-14-34 (2x8GB) στις £170 λίρες.

image.thumb.png.4d0859e6685e827c3ba23e62cf11a9db.png

 

Αξίζουν η να πάω σε Corsair Vengeance RGB 16 GB (2 x 8 GB) DDR4 3466MHz C16 (£200) ?  είδα σε reviews ότι με την οθόνη που πήρα (1080p , high fps), οι μνήμες παίζουν ρόλο και σε intel (μέχρι και 10 fps απο 3000 σε 3600). Οι g.skill είναι λίγοτερα hz πιο σφιχτά timings και £30 πιο φτηνές.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικη.

Αναλογικά, από 3200 σε 3466 και μετά σε 3600 (που ανέφερες) δεν θα δεις πάνω από 5 fps διαφορά. Δηλαδή, από 3200 και πάνω είναι μικρές οι διαφορές. Είσαι στο threshold.

Συνεπώς, αγόρασε όποιες σ' αρέσουν περισσότερο. Αν εμπιστεύεσαι τον πωλητή, γλιτώνεις και 30 λίρες (τις οποίες μπορείς να διαθέσεις αλλού). Προσωπικά, θα πήγαινα στις corsair και μόνο αν ήξερα τον πωλητή/είχε χιλιάδες αξιολογήσεις, θ' αγόραζα μεταχειρισμένες.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.