Jump to content


Ψύξη για i7-7700K


minast

Recommended Posts

Ψάχνω προτάσεις ψύξης για i7-7700K. Ο επεξεργαστής υπάρχει ήδη, αλλά χωρίς ψύκτρα.

Το κουτί που τον φιλοξενεί είναι ένα Corsair 330R και δεν έχω προτίμηση μεταξύ αέρα ή AIO υγρόψυξη.

Παράμετροι είναι:

  • Ψυκτική ικανότητα
  • Θόρυβος
  • Όγκος/Βάρος (στην περίπτωση της αερόψυξης)

Ο επεξεργαστής θα πρέπει να δουλεύει συχνά και παρατεταμένα στο 100%, αλλά χωρίς απαιτήσεις για μεγάλο OC

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Χρήματα; 

 

Αν κοιτάξεις για AIO, δες εδώ.  Δεν ξέρω πως πάει από θόρυβο, αλλά φαίνεται σούπερ λύση :) Είχε προταθεί από τον @Seafalco παλιότερα, και την έχουν μερικά άτομα από εδώ (νομίζω έχουν και την 120mm έκδοση). Μπορείς να την τοποθετήσεις στην οροφή του κουτιού σου.

Το κουτί σου στο μεταξύ, έχει 16cm height clearance για αεροψύκτρες.  Η καταλληλότερη θεωρώ πως είναι αυτή για αέρα, αλλά δεν είναι σαν τις γομαροψύκτρες που κρατάνε παγωτό το CPU. Την δουλειά θα την κάνει άνετα πιστεύω. Μπορείς να κοιτάξεις και σε κάποια από τις πολλές noctua, απλά δεν ξέρω αν η τιμή τους δικαιολογείται...

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Την 240 δεν την έχουμε δοκιμάσει, αλλά αν κρίνω από τις επιδόσεις της Arctic Liquid Freezer 120  και παίρνοντας υπόψη ότι έχει τις διπλάσιες διαστάσεις και έρχεται εξοπλισμένη με 4 ανεμιστήρες, εκτός από τον πολύ χαμηλό θόρυβο θα διαπρέπει και στις θερμοκρασίες! :)

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Επςιδη ειμαι απο κινητο αν δεν κανω τραγικο λαθος το 330r δεν παίρνει 2πλο ψυγειο με δυο σειρες ανεμιστήρων (p-p) στην οροφη.

Για σιγουρια ψαξτε το ριβιου οπου θα υπαρχουν αναλυτικες μετρησεις αν κ δυσκολα να θυμαμαι λαθος.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ωραία η Cryorig H5, αλλά νομίζω οι μεγαλύτερες που είμαι διατεθιμένος να σκεφτώ είναι κάτι σαν:

  • Coolermaster Hyper 212X
  • Arctic Freezer i32

Δεν απορρίπτω εντελώς τις AiO, αλλά και το κόστος ανεβαίνει, και νομίζω θα είναι πιο θορυβώδεις (ειδικά εάν πάω σε διπλό ψυγείο και ανοίξω το πάνω καπάκι του κουτιού).

Πιθανόν να κοιτούσα και προς την Liquid Freezer 120 για τοποθέτηση πίσω, και αφού μετακινήσω τον ανεμιστήρα του κουτιού μπροστά από τις θέσεις των δίσκων.

 

Αν έχετε καμιά τελευταία σκέψη πριν αποφασίσω, είναι ευπρόσδεκτη :).

Link to comment
Share on other sites

On 10/3/2018 at 1:29 ΠΜ, το μέλος minast έγραψε:

Ωραία η Cryorig H5, αλλά νομίζω οι μεγαλύτερες που είμαι διατεθιμένος να σκεφτώ είναι κάτι σαν:

  • Coolermaster Hyper 212X
  • Arctic Freezer i32

Δεν απορρίπτω εντελώς τις AiO, αλλά και το κόστος ανεβαίνει, και νομίζω θα είναι πιο θορυβώδεις (ειδικά εάν πάω σε διπλό ψυγείο και ανοίξω το πάνω καπάκι του κουτιού).

Πιθανόν να κοιτούσα και προς την Liquid Freezer 120 για τοποθέτηση πίσω, και αφού μετακινήσω τον ανεμιστήρα του κουτιού μπροστά από τις θέσεις των δίσκων.

 

Αν έχετε καμιά τελευταία σκέψη πριν αποφασίσω, είναι ευπρόσδεκτη :).

 

Στο 30άρι https://www.skroutz.gr/comparelists/673?compare=11308448%2C4254816

Άν θες κάτι πιό δυνατό και συνάμα αθόρυβο https://www.skroutz.gr/s/8355239/Thermalright-Macho-Direct.html

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.