Jump to content



12 χρόνια μετά. Θέλω Desktop !!!


Recommended Posts

πριν 22 ώρες, το μέλος Dem έγραψε:

 

Η Rm σειρά είναι μια χαρά το 850 έχει Nichicon 940μF σύνολο και Nippon Chemi-Con στο 2ον, φωτογραφίες είδα μέσα, τι μπορεί να πάει λάθος? 

Το G3 έχει πολύ επιθετικό fan curve και δεν το ρισκάρω, το RM 2018 έγινε και πιο compact, έχει από την άλλη fan τέρμα χαλαρό, (θα ανεβάζει θερμοκρασίες) αλλά δεν θα πηγαίνει πάνω απο 300-350W ποτέ.

 

Τα seasonic είναι all time classic αν και τα Prime (σκέτο) ήταν λίγο τσιμπημένα, στα Prime Ultra μέσα όλα είναι υπερδιαστασιολογημένα, θα ήθελα ένα ultra prime titanium 750/850 αλλά

βάζεις κάτω τιμή διαθεσιμότητα και ότι θέλω όσον τον δυνατόν περισσότερο τα πράγματα από Θεσσαλονίκη, να τους έχω κοντά. Δεν υπάρχει χρόνος για σπατάλημα σε επιστροφές αποστολές κτλ.  Η focus plus σειρά επίσης πολύ VFM και δυνατή.  

 

 

Το διλλημα είναι AMD vs Intel 

 

μην μπλέξω με συμβατότητες RAM φοβάμαι ποια μητρική ποιες RAM κτλ.

και το Χ470 ακριβό και το φοβάμαι κάπως

 

 

τιμές θεσσαλονίκη 

Asrock Socket AM4 X470 Taichi GLan Audio Raid 
ΤΙΜΗ ΜΕ ΦΠΑ : 262.57 €

Asus Socket AM4 ROG STRIX X470-F GAMING GLan Audio Raid 
ΤΙΜΗ ΜΕ ΦΠΑ : 226.32 €

Gigabyte Socket AM4 X470 AORUS GAMING 7 WIFI GLan Audio Raid 
ΤΙΜΗ ΜΕ ΦΠΑ : 258.34 €

 

και από την άλλη η AMD σου λέει ότι θα πάρει το AM4 zen2 αλλά αυτό δεν σημαίνει 100% support @ αλλο chip set υποστήριξη σε περισσότερα Μgz RAM, boost τεχνολογίες κτλ.

 

Ενώ

 

Asrock Socket 1151 Fatal1ty Z370 Gaming K6 2GLan Audio Raid
ΤΙΜΗ ΜΕ ΦΠΑ : 178.72 €

βάζεις και ένα 8600Κ/8400 γλιτώνεις και κανα 40-60αρι απο Ram και μπορείς να φτάσεις 
τα 200-250 € που τα βάζεις στην VGA τώρα και περιμένεις πιο άνετος το Zen2 / 8cores
intel.  

 

 

 

 

 

Δεν σου χρειάζεται το X470.

Και το X370 είναι μια χαρά.

Από χαρακτηριστικά είναι ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια.

 

Μόνο το STOREMI δεν γνωρίζω αν παίζει στο Χ370.

 

Επίσης ακόμα και σε Χ470 να πάς , υπάρχουν και οικονομικά σχετικά μοντέλα.

 

Τα ZEN είναι SOC , οπότε ότι Chipset και να βάλεις, όταν έρθουν τα νέα ZEN θα παίζει στο τελευταίο chipset, όπως παίζει και στο παλαιότερο - πρώτο.

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, adpanos said:

Μόνο το STOREMI δεν γνωρίζω αν παίζει στο Χ370

To store mi είναι ενδιαφέρον το παίρνεις δωρεάν με Χ470 αλλά μπορείς να το αγοράσεις 

http://www.enmotus.com/amd

 

FuzeDrive is compatible with AMD Socket AM4 motherboards with the new X470 and 300 Series Chipsets including the A320, B350 and X370 chipset, and on socket sTR4 motherboards with the X399 chipset. 

 

Επίσης σχετικά με   " AMD Precision Boost 2 Overdrive and XFR Enhanced Confusion "

https://www.hardocp.com/article/2018/05/01/precision_boost_overdrive_xfr_enhanced_confusion

 

Υπάρχει μια απορία (εχω στείλει ενα σχετικό email ) αν πάρει κανείς από

 

Trident Z RGB (For AMD)  

Flare X (for AMD)

https://www.gskill.com/en/catalog/desktop-memory

 

παίζει να έχει πρόβλημα με Intel ? 

 

 

 

 @tommybertsen

Quote

Επειδή κάποια στιγμή θα αναβαθμίσω κι εγώ, θα μπω στο ίδιο δίλημμα με εσένα, αδιαμφισβήτητα! 

 

Όταν έρθει η ώρα σου θα έχουν ξεκαθαρίσει τα πράγματα.  ; )

τι too close .... έχω κατεβάσει από το πατάρι ένα κουτί που έχει μέσα από τα αγαπημένα σου seasonic 15ετίας (προταση NTG τι θυμηθήκα τώρα)

Ε6600 duo abit mb και δεν θυμάμαι τι αλλο έχει μέσα και τα έχω συνδέσει με 34" UW  από περιέργεια να δω πως είναι το UW, presonus + jbl (καλή φάση)  έχω και mouse G502 , καινουρια fan :p   έχω και καινουριο κουτί !!! αλλά από τα βασικά δεν έχω τίποτα χεχεχε.

 

Θα μου τελειώσουν τα λεφτά με τα περιφερειακά θα μείνω χωρίς cpu και το project θα πάει άκλαυτο.  

και θα μείνω πάλι με τα laptop στο χέρι. 

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Dem said:

έχω κατεβάσει από το πατάρι ένα κουτί που έχει μέσα από τα αγαπημένα σου seasonic 15ετίας (προταση NTG τι θυμηθήκα τώρα)

Ε6600 duo abit mb και δεν θυμάμαι τι αλλο έχει μέσα 

 

Τότε δεν ήταν που μιλούσαμε ώρες στο τηλέφωνο για να δούμε διαφορές στα φρειμς ανάμεσα σε 965+975 chipsets με τις 8800gtx ?? :hehe:

 

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

On 5/23/2018 at 7:22 AM, GoMaR said:

 

Τότε δεν ήταν που μιλούσαμε ώρες στο τηλέφωνο για να δούμε διαφορές στα φρειμς ανάμεσα σε 965+975 chipsets με τις 8800gtx ?? :hehe:

 

Spoiler

3ff4a69726.jpg

 

τι rgb και αηδίες.... 

 

 

 

τρελό  σπάσιμο που το δικό μου πήγαινε από τα 2.4 στα 3.6 με το ζόρι.... 

ε ρε προβλήματα που είχε ο κόσμος τότε..  :hehe: 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 10/4/2018 at 9:37 ΜΜ, το μέλος Dem έγραψε:

Μετά από χρόνια χρήσης με laptops, πλέον "χρειάζεται" να στηθεί και desktop.


Μπαίνω στο ψητό και επανέρχομαι

Προυποθέσεις : Μέγιστη ησυχία, χωρίς ακρότητες τύπου 100% passive υλοποιήσεις.


Χρήση γενική ψυχοθεραπευτική


Υπάρχει η μεταβατική περίοδος στο μυαλό μου για z390
κτλ.

 

1. Οθόνη - LG 34uc79G-B 34" 2560x1080 (freesync 144hz) - Υπάρχει.
Εχω και 24" αλλα κουμπώνουν στα laptop.

 

2. Case - Thermaltake suppressor F31 - Αποφασίστηκε - Υπάρχει, αλλά ήρθε με λάθος ανεμηστήρες απο eshop.gr. Έλεος.

Πήρα το F31 TG και αντί να έρθει με 140 ανεμιστήρες μπρος πίσω, ήρθε με 120mm μπρος πίσω.

 

3. Τροφοδοτικό - EVGA Supernova G3 650W ή 750W - Εκτός αν υπάρχουν αντιρρήσεις. 

Εκτός απο αυτό που είναι μ αρεσει γιατί είναι 150x150mm    

 

4. SSD - 960 Evo nvme m2 500GB και 860 Evo 500GB και κάποιον άλλο hdd δεν ξέρω ποιόν. εδώ θα ήθελα βοήθεια.

(2018 και δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ ssd μέχρι τώρα...δεν κάνω οικονομία εδώ) 

 

5. Ανεμιστήρες 140mm ? be quiet SW3 ? θέλω 3, αλλά μου φαίνονται ακριβοί. εδω ζητάω βοήθεια.

Θα πάρω και λαστιχένιες βιδες. :p 

 

6. Ram 16Gb αλλά δεν έχω ιδέα.

 

7. VGA δεν έχω ιδέα από RX580 μέχρι 1080 αλλά δεν ξέρω

 

Καλοβλέπω την Asrock Z370 extreme 4 + κάποια wifi κάρτα.


Να βάλουμε 8400 και βλέπουμε ? 

Δεν μου φάινεται και πολύ ωραία ιδέα 8700k + καλή ψύξη, με τα intel mainstream 8core στην γωνία.  


Μία λύση είναι 


Asrock z370 Extrem4 + 8600Κ + δεν ξέρω - 370E χωρίς cooler
Δεν ξέρω ποιο cooler θα ανεβάσει τον 8600Κ σε επιπεδα που να δικαιολογεί την 
αγορά του εναντι του 8400.


η
αλλη 

Gigabyte B360 Aorus Gaming 3 Wifi + 8400 + Arctic Freezer 33 plus  - 320Ε


Τι λέτε????

 

Μιλήστε ελευθερα πείτε ότι θέλετε. 

12 χρόνια είναι πολλά.

 

Πάρε 8700k με την extreme4 που εβαλες στο μάτι. 

Χεστηκες για αναβαθμισιμοτητα πας σε καμμια πενταετία απευθείας σε ddr5.

Ήσυχη δύναμη σε super τιμή χωράει στο f31 άνετα 

https://www.skroutz.gr/s/8024159/Thermalright-HR-02-Macho-Rev-B.html

Καρτα αφού ήδη έχεις το μόνιτορ https://www.skroutz.gr/comparelists/55?compare=11862215%2C11715340

Ανεμιστηρες πήρες τελικά η οχι; Αυτοί είναι καλοί και σχετικά ήσυχοι 

https://www.skroutz.gr/s/9470955/Corsair-ML140-140mm-Twin-Pack.html#reviews

Σε τροφοδοτικό ντάξει μη το παρακάνεις. Με αυτά θα είσαι και large https://www.skroutz.gr/comparelists/30?compare=11452924%2C12517808

 

 

Για μνήμες δεν βλέπω λόγο να δώσεις φράγκο παραπάνω https://www.skroutz.gr/s/7730092/G-Skill-RipjawsV-16GB-DDR4-3200MHz-F4-3200C16D-16GVKB.html

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2600X η 2700x παρε οτι μητρικη σου αρεσει μνημες αυτες https://www.skroutz.gr/s/10978386/G-Skill-TridentZ-RGB-16GB-DDR4-3600MHz-F4-3600C16D-16GTZR.html

σε δυο χρονια αλλαζεις το cpu MONO και ασε τα υσηχα 8700 να κουρευονται εμεις ειμαστε progressive

εγω εχω αυτες https://www.skroutz.gr/s/10978043/G-Skill-TridentZ-RGB-16GB-DDR4-3200MHz-F4-3200C14D-16GTZR.html         

εγω εχω αυτες παιζουν 3466 fast timmings αν γουσταρεις το ψαξιμο μπορει να δινουν και αλλο

Έγινε επεξεργασία από zyx
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχαχα καλό. Δώσε 100 ευρώ παραπάνω σε μνήμες για να έχεις λιγότερα FPS στο 1080p monitor σου. Μιλάμε για πολύ progressive..

Σε δυο χρόνια να αλλάξει cpu 8/16 λέει.. 

Γελάσαμε και σήμερα ?

Έγινε επεξεργασία από radiohead
Link to comment
Share on other sites

On 5/29/2018 at 2:08 AM, radiohead said:

https://www.skroutz.gr/s/8024159/Thermalright-HR-02-Macho-Rev-B.html

Καρτα αφού ήδη έχεις το μόνιτορ https://www.skroutz.gr/comparelists/55?compare=11862215%2C11715340

Ανεμιστηρες πήρες τελικά η οχι; Αυτοί είναι καλοί και σχετικά ήσυχοι 

https://www.skroutz.gr/s/9470955/Corsair-ML140-140mm-Twin-Pack.html#reviews

Σε τροφοδοτικό ντάξει μη το παρακάνεις. Με αυτά θα είσαι και large https://www.skroutz.gr/comparelists/30?compare=11452924%2C12517808

Για μνήμες δεν βλέπω λόγο να δώσεις φράγκο παραπάνω https://www.skroutz.gr/s/7730092/G-Skill-RipjawsV-16GB-DDR4-3200MHz-F4-3200C16D-16GVKB.html

 

- Όντως καλό το cooler αλλά πήγα σε H115i pro ( ήρθε ) με ΜL 140mm που είναι καλοί. 

- Ανεμιστήρες πήρα άλλους 3 silent wings 3 high speed και υπάρχει από το κουτί και ένας 120 riing led blue TT ο οποίος θα μπει μπροστά 

κάτω από το ψυγείο το οποίο θα μπεί μπροστά και αυτό σε push ( θα χωρέσει με μια μοντιστσα μαζί με τον 120 αρη μπροστά)

- RM850X έκλεισε και αυτό, έρχεται. (corsair δεν θα έπαιρνα αλλά είδα φωτογραφίες μέσα και με έπεισε το συγκεκριμένο) 

- Γενικά τα μάζεψα όλα πλήν των βασικών. Μέχρι και heatsink για nvme.  

 

On 5/29/2018 at 7:10 PM, zyx said:

2600X η 2700x παρε οτι μητρικη σου αρεσει μνημες αυτες https://www.skroutz.gr/s/10978386/G-Skill-TridentZ-RGB-16GB-DDR4-3600MHz-F4-3600C16D-16GTZR.html

σε δυο χρονια αλλαζεις το cpu MONO και ασε τα υσηχα 8700 να κουρευονται εμεις ειμαστε progressive

εγω εχω αυτες https://www.skroutz.gr/s/10978043/G-Skill-TridentZ-RGB-16GB-DDR4-3200MHz-F4-3200C14D-16GTZR.html         

εγω εχω αυτες παιζουν 3466 fast timmings αν γουσταρεις το ψαξιμο μπορει να δινουν και αλλο

 

Προβλέπω τα 10nm της intel να μην έχουν να πουν κάτι παραπάνω από αυτά που υπάρχουν τώρα. Δεν νομίζω να φτάσουν τα Hz των coffe lake.

Εκεί που νομίζω θα δούμε καταστάσεις Athlon 04 εποχές και καλύτερες είναι στα 7nm AMD, έτσι δείχνουν τα πράγματα.

 

Η αλήθεια είναι πως αν φύγει παραγγελία ryzen θα πάω ( ψυχαναγκαστικά )  σε mb 100E παραπάνω από ότι σε Ζ370. 

θέλω να έχω καβάτζα σε αμπερ και vrm για το μέλλον, και γιατί μου γυαλίζει μια GBT (dual bios με διακόπτη) και κανά 50αρι παραπάνω σε RAM. 

 

Mε την πεθαμένη*  Z370 δεν δίνω πάνω από 150 για mb και η διαφορά στο σύνολο μπορούν να πάνε σε καμιά VGA.

 

* Με το ζόρι που έχουν στην Intel τους βλέπω να αφήνουν το Z370 στα 8 cores.  

 

19 hours ago, radiohead said:

Χαχαχαχαχα καλό. Δώσε 100 ευρώ παραπάνω σε μνήμες για να έχεις λιγότερα FPS στο 1080p monitor σου. Μιλάμε για πολύ progressive..

Σε δυο χρόνια να αλλάξει cpu 8/16 λέει.. 

Γελάσαμε και σήμερα ?

E, ε,  μην κλέβεις pixels από το monitor δεν είναι 1080p. Είναι 2554 ολόκληρα x1080.  

 

Αν επιλεχθεί 8700k παίζει να γίνει delid. όχι για τόσο για ΟC, για να πέσουν στροφές στα fan. 

Έγινε επεξεργασία από Dem
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Dem έγραψε:

 

- Όντως καλό το cooler αλλά πήγα σε H115i pro ( ήρθε ) με ΜL 140mm που είναι καλοί. 

- Ανεμιστήρες πήρα άλλους 3 silent wings 3 high speed και υπάρχει από το κουτί και ένας 120 riing led blue TT ο οποίος θα μπει μπροστά 

κάτω από το ψυγείο το οποίο θα μπεί μπροστά και αυτό σε push ( θα χωρέσει με μια μοντιστσα μαζί με τον 120 αρη μπροστά)

- RM850X έκλεισε και αυτό, έρχεται. (corsair δεν θα έπαιρνα αλλά είδα φωτογραφίες μέσα και με έπεισε το συγκεκριμένο) 

- Γενικά τα μάζεψα όλα πλήν των βασικών. Μέχρι και heatsink για nvme.  

 

 

Προβλέπω τα 10nm της intel να μην έχουν να πουν κάτι παραπάνω από αυτά που υπάρχουν τώρα. Δεν νομίζω να φτάσουν τα Hz των coffe lake.

Εκεί που νομίζω θα δούμε καταστάσεις Athlon 04 εποχές και καλύτερες είναι στα 7nm AMD, έτσι δείχνουν τα πράγματα.

 

Η αλήθεια είναι πως αν φύγει παραγγελία ryzen θα πάω ( ψυχαναγκαστικά )  σε mb 100E παραπάνω από ότι σε Ζ370. 

θέλω να έχω καβάτζα σε αμπερ και vrm για το μέλλον, και γιατί μου γυαλίζει μια GBT (dual bios με διακόπτη) και κανά 50αρι παραπάνω σε RAM. 

 

Mε την πεθαμένη*  Z370 δεν δίνω πάνω από 150 για mb και η διαφορά στο σύνολο μπορούν να πάνε σε καμιά VGA.

 

* Με το ζόρι που έχουν στην Intel τους βλέπω να αφήνουν το Z370 στα 8 cores.  

 

E, ε,  μην κλέβεις pixels από το monitor δεν είναι 1080p. Είναι 2554 ολόκληρα x1080.  

 

Αν επιλεχθεί 8700k παίζει να γίνει delid. όχι για τόσο για ΟC, για να πέσουν στροφές στα fan. 

 

Tυχαίνει να έχω το 29άρι με rx480 και είτε μας αρέσει είτε όχι 1440p δέν είναι :)

Πέρα απο φανμποισμούς για τη χρήση που κάνεις, autocad word και κανα παιχνίδι να υποθέσω, ένας εξαπύρηνος είναι υπέρ του δέοντος αρκετός. Mε τον i7 χωρίς παπαρολογία και μαθηματικά, γλιτώνεις ram, έχεις καλύτερες επιδόσεις σε όσα γράφεις οτι κάνεις (βάζω και το gaming), αλλα χάνεις αναβαθμισιμότητα.

Τώρα άμα το ψειρίζεις  και θές και delid άσ'το θα χάσεις την εγγύηση. Πάρε 2600x πλέρω και μητρική αφού είσαι ψυχαναγκαστικός  και σχόλνα ?

Link to comment
Share on other sites

On 5/31/2018 at 1:57 AM, radiohead said:

Χαχαχαχαχα καλό. Δώσε 100 ευρώ παραπάνω σε μνήμες για να έχεις λιγότερα FPS στο 1080p monitor σου. Μιλάμε για πολύ progressive..

Σε δυο χρόνια να αλλάξει cpu 8/16 λέει.. 

Γελάσαμε και σήμερα ?

εγω προσωπικα θα παρω και τον 3χχχ οταν βγει αν η συνολικη διαφορα ειναι πανω απο 10%... και δεν παιζω 1080p παιζω 3440x1440 εκει δεν υπαρχει intel η amd εκει παιρνεις οτι γουσταρεις και γουσταρω amd

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος zyx έγραψε:

εγω προσωπικα θα παρω και τον 3χχχ οταν βγει αν η συνολικη διαφορα ειναι πανω απο 10%... και δεν παιζω 1080p παιζω 3440x1440 εκει δεν υπαρχει intel η amd εκει παιρνεις οτι γουσταρεις και γουσταρω amd

 

Εκεί αδερφέ υπάρχει η κάρτα γραφικών.

Με 8400 ή 1600 είσαι κομπλέ. Τώρα άμα είσαι large και δίνεις κάθε φορά φράγκα που βγάζει cpu η εκάστοτε εταιρία, μήπως κατα βάθος είσαι intelakias;

Πλακίτσα.

Σε 4k στα ίδια είναι δεν έχει διαφορά, τι δεν υπάρχει intel μας λές; Βγάζοντας τα γυαλιά ο κάθε επεξεργαστής είναι για συγκεκριμένη χρήση. Στη χρήση λοιπόν του ts ο coffelake είναι στα ίδια λεφτά η καλύτερη επιλογή ασχέτως οτι φινίτο μετά δεν πρόκειται να αναβαθμίσει λόγω μ@λ@κισμένης πολιτικής που έχει να σκοτώνει τα sockets κάθε χρόνο.

End of story.

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, radiohead said:

 

τι δεν υπάρχει intel μας λές;

 

Σου λέει δεν υπάρχει Intel ή AMD γιατί είναι στα  3440x1440

 

Στα 2550 x 1440 κάνει διαφορά ο Intel? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Dem έγραψε:

 

Σου λέει δεν υπάρχει Intel ή AMD γιατί είναι στα  3440x1440

 

Στα 2550 x 1440 κάνει διαφορά ο Intel? 

 

Δίκιο έχεις δεν είδα το διαζευκτικό :)

 

Λοιπον οι διαφορες είναι μικρες σε όλες τις αναλύσεις και είτε raven είτε coffee σε καλύπτουν υπέρ του δέοντος και ό,τι κι αν επιλέξεις, λάθος δεν πρόκειται να κανεις. 

 

Απλά πόσταρα για να μην κάνουμε το άσπρο μαύρο και θεωρούμε τους περισσότερους πυρήνες πανάκεια. 

Πριν κάν πεις χρηση σου πετάξανε δυο συνθέσεις και γεια σας.

Δεν πάει έτσι.

Δες για autocad requirements δες gaming benchmarks σε 1080p που αυτή είναι χοντρικά η ανάλυση της οθονης σου και ειδικότερα σε παιχνίδια που σε ενδιαφέρουν. Μετά κρίνε εσυ ο ίδιος ποιος κουρεύεται άσχετα με ότι σου λέμε εμείς. Απλό!

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος radiohead έγραψε:

...Λοιπον οι διαφορες είναι μικρες σε όλες τις αναλύσεις και είτε pinnacle είτε coffee...

 

 

 

Fixed

Έγινε επεξεργασία από radiohead
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως με προβληματίζει το γεγονός ότι συνεχίζουν κάποιοι να προτείνουν Intel την στιγμή που ταλαιπωρούνται τόσο πολύ (ακόμη και με penalty hits) λόγω meltdown/spectre... Και κάπως έτσι καταλήγω στο συμπέρασμα ότι η Intel θα συνεχίσει για άλλα 100 χρόνια να μας περνάει για ηλίθιους...

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, cna said:

Εμένα πάντως με προβληματίζει το γεγονός ότι συνεχίζουν κάποιοι να προτείνουν Intel την στιγμή που ταλαιπωρούνται τόσο πολύ (ακόμη και με penalty hits) λόγω meltdown/spectre... Και κάπως έτσι καταλήγω στο συμπέρασμα ότι η Intel θα συνεχίσει για άλλα 100 χρόνια να μας περνάει για ηλίθιους...

 

Κοίτα, το brand loyalty (έστω και υποσυνείδητα) παίζει ρόλο. Το ίδιο συμβαίνει στα αυτοκίνητα, στα εργαλεία, κλπ. 

Η AMD έχει πλέον πολύ καλό προϊόν, αλλά πρέπει να ξεπεράσει και τις προκαταλήψεις κάποιων από όταν δεν ήταν τόσο ανταγωνιστική (κάποιες σωστές, κάποιες λάθος).

 

Αντικειμενικά, είτε πάρεις 6 core i7 είτε 8 core Ryzen 2, δεν θα καταλάβεις μεγάλη διαφορά στο 90% των εργασιών. Μάλλον η επιλογή θα κριθεί στο:

Πόσο σε νοιάζει μελλοντική αναβάθμιση, πόσα λεφτά θέλεις να δώσεις, και σε ποιόν προτιμάς να τα δώσεις, εάν όλες οι άλλες παράμετροι είναι ίδιες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απλώς οι άλλες παράμετροι δεν είναι ίδιες μετά την ανακάλυψη του προβλήματος... Κι επιπλέον, είναι σαν να επιβραβεύεις αυτόν που τελικά δεν έκανε και τόσο καλή δουλειά για τα λεφτά που ζήτησε... Τέλος πάντων, απλά μου έκανε εντύπωση...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος cna έγραψε:

Εμένα πάντως με προβληματίζει το γεγονός ότι συνεχίζουν κάποιοι να προτείνουν Intel την στιγμή που ταλαιπωρούνται τόσο πολύ (ακόμη και με penalty hits) λόγω meltdown/spectre... Και κάπως έτσι καταλήγω στο συμπέρασμα ότι η Intel θα συνεχίσει για άλλα 100 χρόνια να μας περνάει για ηλίθιους...

 

Δεν χρειάζεται να σε προβληματίζει γιατί δεν κάνουν όλοι οι επεξεργαστές για όλες τις εργασίες και όλες τις εργασίες όλοι οι χρήστες. Όσο για τα περί spectre-meltdown (που δεν επηρέασαν το μέσο χρήστη και βγήκαν και patches ) ποσο δλδ πιο μπροστά θα ήταν ο 8700k σε cad και 1080p gaming; ?

Θες να μιλήσουμε για ταλαιπωρία; Πάρε 3200 μνήμες non bdie με οποιονδήποτε Ryzen για να την καταλάβεις.

Μην τρελαθούμε.

 

πριν 5 ώρες, το μέλος minast έγραψε:

Αντικειμενικά, είτε πάρεις 6 core i7 είτε 8 core Ryzen 2, δεν θα καταλάβεις μεγάλη διαφορά στο 90% των εργασιών. Μάλλον η επιλογή θα κριθεί στο:

Πόσο σε νοιάζει μελλοντική αναβάθμιση, πόσα λεφτά θέλεις να δώσεις, και σε ποιόν προτιμάς να τα δώσεις, εάν όλες οι άλλες παράμετροι είναι ίδιες.

 

+1

Έγινε επεξεργασία από radiohead
Link to comment
Share on other sites

Τα οποία patches οδήγησαν, αν δεν κάνει νερά η μνήμη μου, σε penalty hits. Φίλε @radiohead όταν σκάω τα 600 ευρώπουλα για να πάρω τον καλύτερο, από όλες τις απόψεις, επεξεργαστή στην κατηγορία του (όπως διαφήμιζε Intel και μαγαζιά) και τελικά είναι προβληματικός αυτό κατά μία έννοια συνιστά απάτη. Το θέμα δεν είναι αν είναι 10 ή 100 φορές καλύτερος. Το θέμα είναι ότι έχει κατασκευαστικό πρόβλημα, η λύση του οποίου μειώνει τις επιδόσεις. Σαν να στάξεις 700.000 ευρώπουλα για ferrari και στο τέλος να πρέπει να βάλει άλλο πρόγραμμα στον εγκέφαλο η εταιρεία για να μην πάρει φωτιά, με αποτέλεσμα να μην έχει τις επιδόσεις που θα αντιστοιχούσαν σε ferrari αλλά σε porche. Οκ, σαφώς η porche είναι πιο γρήγορη από μια bmw αλλά δεν είναι ferrari. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.