Jump to content



Συζήτηση περί Ελληνοτουρκικών σχέσεων


colt3003

Recommended Posts

7 hours ago, gdp77 said:

 

Να προσθέσω και κάτι άλλο, επειδή πήρε το μάτι μου μερικές αναφορές σε στρατιωτικά θέματα. Φυσικά δεν διάβασα όλο το thread. Λοιπόν ακριβές και "λαμπερές" αγορές π.χ. μαχητικό νέας γενιάς ή fremm κτλ είναι αναγκαίες αγορές γιατί έχουν και πολιτική αξία δεδομένου ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις την στρατιωτική σου ισχύ για να κερδίσεις πολιτικά και διπλωματικά κάποια πράγματα.  Υπό αυτή την έννοια κάτι πρέπει να γίνει και σε αυτόν τον τομέα.

 

Στρατιωτικά όμως οι ανάγκες είναι άλλες. Χρειάζεται να λυθούν μύρια άλλα προβλήματα, όπως της εκπαίδευσης στο πεζικό που είναι άθλια, του ατομικού εξοπλισμού που είναι β' παγκοσμίου πολέμου, της επάνδρωσης των μονάδων που είναι απαράδεκτη 10%, της εκπαίδευσης της εφεδρείας που είναι επίσης ανύπαρκτη, της συντήρησης του εξοπλισμού που είναι επίσης β' παγκοσμίου πολέμου κ.α. Και ναι, αν χρειάζεται η ελληνίδα "μάνα" να στερηθεί το μπουμπούκι της λίγους μήνες παραπάνω, επιτέλους ας πάρει την ευθύνη κάποιος πολιτικός να το κάνει. Δεν είναι ένδειξη σοβαρού κράτους να βγάζει διαβατήρια για σπουδές (και μετά μένουν μόνιμα στο εξωτερικό και δεν γυρνάνε) χωρίς εκπληρωμένες στρατιωτικές υποχρεώσεις, τη στιγμή που αυτό το κράτος έχει τα προβλήματα που έχει. 

 

Τα προβλήματα που αναφέρεις είναι δεδομένα και δεν είναι κάτι καινούργιο. Θεωρώ όμως οτι πριν φτάσουμε σε αυτά θα πρέπει να πιάσουμε άλλα σημαντικότερα θέματα που οδηγούν ακριβώς σε αυτό που περιγράφεις: στο να φεύγουν στο εξωτερικό και να μένουν εκεί μόνιμα. Μήπως πρέπει να κοιτάξουμε τα χάλια του εκπαιδευτικού μας συστήματος ? Μήπως πρέπει να δημιουργηθούν οι συνθήκες και οι προυποθέσεις που θα "κρατούν" περισσότερους στην χώρα ? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, dirving69 said:

Μήπως πρέπει να κοιτάξουμε τα χάλια του εκπαιδευτικού μας συστήματος ? Μήπως πρέπει να δημιουργηθούν οι συνθήκες και οι προυποθέσεις που θα "κρατούν" περισσότερους στην χώρα ? 

Ξαναστήσιμο εκπαίδευσης και, το κυριότερο, στόχευσης της εκπαίδευσης χρειάζεται και συμφωνώ. Το πρόβλημα είναι ότι αυτό χρειάζεται πάνω από 10ετία για να υλοποιηθεί. Τα άλλα που αναφέρω εγώ χρειάζονται και αυτά χρόνο αλλά μπορείς να ξεκινήσεις με άμεσα μέτρα που θα έχουν επίσης άμεσα αποτελέσματα. π.χ το να πας τη θητεία 20 μήνες είναι ζήτημα μιας απόφασης. Το να αναδιοργανώσεις την εκπαίδευση θέλει χρόνια προγραμματισμού και ακόμα περισσότερα χρόνια να υλοποιήσεις. 

 

Όσο για τη δημιουργία θέσεων εργασίας υπάρχει μεγάλο debate για το πώς μπορεί να υλοποιηθεί, αλλά και πάλι χρειάζονται πολλά χρόνια. Όλα φτιάξιμο θέλουν, εγώ έχω τοποθετηθεί σε πράγματα που μπορούν να γίνουν εδώ και τώρα.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μα φυσικα και συμφωνω σχεδον σε ολα. Εκει που εχω μια διαφωνια ειναι στα εξης.

Πολυαριθμος στρατος, το 300 χιλιαδες κατα την αποψη μου ειναι εφικτος αριθμος με την προυποθεση οτι υπαρχει παραλληλα αμυντικη παραγωγη

εξαγωγης και πωλησης προιοντων απο το ιδιο το στρατευμα με τα εσοδα να πηγαινουν απευθειας στο στρατιωτικο ταμειο και πουθενα αλλου.

Μπορει ο στρατος και εργοστασια να εχει και πολιτικο προσωπικο και να βγαζει και καλα προιοντα και μεγαλα δημοσια εργα να παιρνει. Γιατι οχι ?

 

Στο κατα ποσο πραγματικα θελει η Τουρκια να μεινει εντος του Νατο και στην δυτικη πλευρα, ολοι νομιζουν οτι κανει γινεται στα πλαισια ενος παζαριου

θα το πω εδω οτι υπαρχει ο κινδυνος οπως αναφερεται και στο video της απομακρυνσης της Τουρκιας απο την ιδεα της ενωσης με την ευρωπη αν δεν

το εχουν κανει ηδη και να κοιταξει ανατολικα οπου η ευκαιριες τα επομενα χρονια θα ειναι τεραστιες.

 

Αν μαλιστα εχει εξασφαλισει συνοριακη διελευση-δασμους με την ΕΕ για τα αγαθα που παραγουν η θα περνουν απο την χωρα της ποιος ο λογος να μπει?

Στο Κουρδικο οπως και στην Λιβυη και παρα την κριση που εχουμε περασει σε διπλωματικο επιπεδο επρεπε να εχουμε κανει περισσοτερα και να εχουμε

μια παρουσια στην Μεση Ανατολη και στην Βορεια Αφρικη ποιο ουσιαστικη.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

Ναι είναι εφικτό με τη μικρή λεπτομέρεια ότι με τα όσα λίγα γνωρίζω ο ΕΣ είναι 100% προσανατολισμένος σε αμυντικό δόγμα. Δεν υπάρχει ούτε η εκπαίδευση, ούτε το υλικό για επιθετική ενέργεια, πόσο μάλλον προέλαση. Και δεν είμαι σίγουρος ότι ο Έβρος είναι ίσης αξίας με το Καστελόριζο. Με το Καστελόριζο οι Τούρκοι λύνουν το πρόβλημα της ΑΟΖ και μπαίνουν στο ενεργειακό παιχνίδι και με τον "νόμο". Εσύ Ανατολικά της Θράκης τι κερδίζεις; Όταν μάλιστα μιλάμε για περιοχές με μουσουλμανικό πληθυσμό που θα σε κατηγορούν για γενοκτονίες κτλ. Ενώ το Καστελόριζο έχει 100 κατοίκους. 

 

πριν 8 ώρες, το μέλος Proteas έγραψε:

Παρανομα θα εχουν μπει στο Καστελοριζο και θα εχει συνεπειες μιλας για καταληψη νησου αλλης χωρας αν ηταν τοσο ευκολο θα το ειχε κανει

χτες ενα μιλι αποσταση ειναι βλεπεις ομως οτι με γεωτρυπανα προσπαθει να δημιουργησει τετελεσμενα και οχι με στρατιωτικη επεμβαση.

 

Ο εβρος δεν ισης αξιας αλλα τα στενα ειναι, και για πολλους μαλιστα, οταν δε εχεις και την δικαιολογια του ισοδυναμου βαση τις επιθετικης πολιτικης

της τουρκιας η της καταληψης νησου απο μερους τους το παιχνιδι γεωπολιτικα αλλαζει δραματικα. Οσο για το αν εχει ο ΕΣ εκπαιδευση για επιθετικη

ενεργεια για τι πραγμα νομιζεις οτι εκπαιδευεται το ετοιμοπολεμο 10%..

 

Αν θες την γνωμη μου παντως δεν θα γινει τιποτα αν γινει ομως και παει ασχημα θα ειναι αλλη μια προδομενη ιστορια απλα και μονο για τα ματια

του κοσμου γιατι καπως θα πρεπει να δικαιολογησουν το win-win που συστηματικα προωθουν ορισμενοι κυκλοι εντος και εκτος της χωρας.

 

Δεν μπαίνεις στον Εβρο.

Στον Εβρο κάνεις μια γεναία οπισθοχώρηση αδειάζοντας τα χωριά και τις πόλεις.

Τους αφήνεις να κάνουν προέλαση και την στιγμή που βρίσκονται εκεί που θες, στέλνεις 2 MIRAGE 2000 με βόμβες και σπας τα φράγματα του Έβρου στην Βουλγαρία .....

Τους αφήνεις λοιπόν κολλημένους στις λάσπες του ποταμού που θα έχει πλημμυρίσει όλη την γύρω περιοχή και τους σφυροκοπάς με το πυροβολικό .

 

ivailovgrad.jpg

 

12509333_1753112134917735_84034958096192

 

Εκεί που πρέπει να επιτεθείς με αερομεταφερόμενες δυνάμεις  είναι στις ακτές απέναντι από την Χίο. 

Στην χερσόνησο karaburun . Αν καταφέρεις και αποβιβάσεις δυνάμεις εκεί, θα πετάξουν λευκή σημαία .

 

spacer.png

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, adpanos said:

 

 

Δεν μπαίνεις στον Εβρο.

Στον Εβρο κάνεις μια γεναία οπισθοχώρηση αδειάζοντας τα χωριά και τις πόλεις.

Τους αφήνεις να κάνουν προέλαση και την στιγμή που βρίσκονται εκεί που θες, στέλνεις 2 MIRAGE 2000 με βόμβες και σπας τα φράγματα του Έβρου στην Βουλγαρία .....

Τους αφήνεις λοιπόν κολλημένους στις λάσπες του ποταμού που θα έχει πλημμυρίσει όλη την γύρω περιοχή και τους σφυροκοπάς με το πυροβολικό .

 

ivailovgrad.jpg

 

12509333_1753112134917735_84034958096192

 

Εκεί που πρέπει να επιτεθείς με αερομεταφερόμενες δυνάμεις  είναι στις ακτές απέναντι από την Χίο. 

Στην χερσόνησο karaburun . Αν καταφέρεις και αποβιβάσεις δυνάμεις εκεί, θα πετάξουν λευκή σημαία .

 

spacer.png

Δηλαδη για να καταλαβω. Θα επιτεθουμε σε μια Νατοικη χωρα της ευρωπαικης ενωσης και θα κανουμε και αεραποβαση την ωρα που θα δεχομαστε πιεση απο παντου?

Έγινε επεξεργασία από poko
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, poko said:

Δηλαδη για να καταλαβω. Θα επιτεθουμε σε μια Νατοικη χωρα της ευροπαικης ενωσης και θα κανουμε και αεραποβαση την ωρα που θα δεχομαστε πιεση απο παντου?

 

αυτό λέγεται στρατηγική ...

αν καταφέρεις και νικήσεις τον πόλεμο όχι την μάχη στέλνεις ομάδες και λεφτά να ξαναφτιαχτεί το φράγμα !

το θέμα είναι πως θέλεις να βγεις από την αυτήν την δύσκολη κατάσταση, στα τέσσερα ή όρθιος  ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος poko έγραψε:

Δηλαδη για να καταλαβω. Θα επιτεθουμε σε μια Νατοικη χωρα της ευροπαικης ενωσης και θα κανουμε και αεραποβαση την ωρα που θα δεχομαστε πιεση απο παντου?

 

Το από παντού είναι σχετικό.

 

Η κίνηση σπασίματος τους φράγματος δεν θα θεωρηθεί επιθετική ενέργεια. Κίνηση ανάγκης θα εκληφθεί.

Και δεν θα έχουμε κανένα πρόβλημα να τους αποζημιώσουμε για την ανακατασκευή του. Αυτό το αναλαμβάνει η διπλωματία.

 

Από εκεί και πέρα πίεση από παντού πως; 

Οι Τούρκοι θα πιέσουν σε συγκεκριμένα σημεία.

Εμείς από την άλλη πρέπει να δημιουργήσουμε αντίστοιχα χτυπήματα.

Αν είναι να χάσουμε το καστελόριζο, θα πρέπει να χάσουν Ίμβρο, Τένεδο και να υπάρξει προγεφύρωμα στην περιοχή που ανέφερα.

Μετά κανείς δεν θα μπορεί να πει πως ηττήθηκες.

Στο εκάστοτε τραπέζι των διαπραγματεύσεων θα μιλάς με ίσους όρους.

 

Οι Τούρκοι μπορεί να έχουν αρκετό στράτευμα, αλλά σε καίρια σημεία ακόμα και σήμερα είναι τρύπιοι. 

Η αεροπορία τους είναι κατά πολύ κατώτερη της δικής μας .

Η αεράμυνά τους είναι σε εμβρυικό επίπεδο.

Επίσης έχουν πολλαπλά μέτωπα και περιοχές να καλύψουν ώστε να μην έχουν θέματα στα μετόπισθεν. Άρα μεγάλη διασπορά δυνάμεων.

 

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω το να επιτεθουμε σε ξενο εδαφος παραμενει ακραιο και δεν νομιζω να γινει (ανθρωποι στο φραγμα θα πεθανουν?)αλλα και να χρειαστει .Αν και πιανουμε θεματα που μονο πολυ ειδικοι γνωριζουν και μαλλον γνωριζουν πολυ καλυτερα απο μας, θα κανω και γω μια αποπειρα "καταστρωσης σχεδιου" :) . Άλλωστε ειναι και τζαμπα :) .

 

Στον Εβρο δεν κουναει τιποτα. Ειδικα προς τη μερια μας, δεν χρειαζεται καν να παραχωρησουμε εδαφος. Ο πρωτος παράγοντας σε μια πολεμικη αναμετρηση ειναι η γεωγραφια. Το εδαφος απλα δεν ευνοεί επελαση αρματων και γενικα στρατου, λαμβανοντας επισης το ποσο στενο ειναι το κοματι γης εκει, οσο περισσότερα αρματα στριμωξεις τοσο περισσοτερα θα χασεις.

Στην μερια των Μογγόλων η μορφολογια του εδαφους ευνοει επιθετικες ενεργιες λιγο περισσοτερο. Αραγε υπαρχει τετοιος σχεδιασμός? Να κανουμε Ντου με αρματα κλπ κλπ και απο πισω, στην Καλιπολη π.χ  να κανουμε ταχεια αποβαση με τα Zurb!!!

Αυτο ομως που θα καθορισει την όλη εκβαση και αλαζει τις ισοροπιες ειναι ο αεροπορικος αγωνας. ΑΝ η Π.Α αποκτησει αεροπορικη υπεροχη και ο στρατος τους θα φαει τα μουτρα του στον Εβρο και το ναυτικο τους θα διαλυθει αν τολμσει να μπει στο Αιγαιο.

Αδυναμα σημεια παραμενουν η Κυπρος και το Καστελοριζο. Εκει πραγματικα δεν ξερω πως θα μπορουσαμε να αντιμετοισουμε επιθετικες ενεργιες των "φιλων και συμαχων".

 

Παντως, στο προσεχες μελλον, δεν θα γινει τιποτα  :) .

Link to comment
Share on other sites

 

πριν 9 ώρες, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

επίσης έχουμε τόσους μηχανικούς μαζί και εγώ που είναι @@@λωμένοι να φτιάξουν πράγματα αλλά τι βιομηχανία έχουμε , 0 είπαμε !

 

Τι πράγματα δηλαδή?

 

Και για την 0 βιομηχανία, ο κυρίαρχος λαός θα αποφανθεί σε μια βδομαδούλα, οι φταιχτες είναι εκεί και θα τιμωρηθούν. 

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Rusty_Cookie said:

Και για την 0 βιομηχανία, ο κυρίαρχος λαός θα αποφανθεί σε μια βδομαδούλα, οι φταιχτες είναι εκεί και θα τιμωρηθούν. 

O "κυρίαρχος" λαός δεν έχει ενημέρωση για να κρίνει. Μισή ευθύνη του λαού για την αμορφωσιά/αδιαφορία του και μισή ευθύνη του μιντιακού κατεστημένου που σε συνεργασία με το πολιτικό κατεστημένο (διαπλοκή) ελέγχουν τις μάζες. 

 

Δυστυχώς οι φταίχτες δεν τιμωρούνται ποτέ. Είναι εκεί και εναλλάσσονται στην εξουσία την οποία κληρονομούν ο ένας από τον άλλο και αν κρίνω και από την ελληνική πραγματικότητα μεταβιβάζει ο πατέρας στον γιο ή στην κόρη. Καλύτερα να είχαμε βασιλεία με 1 γόνο, παρά κοινοβουλευτική "δημοκρατία" με 100 γόνους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Rusty_Cookie said:

Τι πράγματα δηλαδή?

 

Και για την 0 βιομηχανία, ο κυρίαρχος λαός θα αποφανθεί σε μια βδομαδούλα, οι φταιχτες είναι εκεί και θα τιμωρηθούν. 

 

1200px-Panellinio_Sosialistiko_Kinima_Logo.svg.png     New_Democracy_old_emblem.png 

 

αυτά ...

το τι πράγματα μπορούμε να φτιάξουμε ότι θέλεις αρκεί να χρηματοδότηση ...

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, ARMAGEDDON said:

 

1200px-Panellinio_Sosialistiko_Kinima_Logo.svg.png     New_Democracy_old_emblem.png 

 

αυτά ...

το τι πράγματα μπορούμε να φτιάξουμε ότι θέλεις αρκεί να χρηματοδότηση ...

Ας ξεκινήσουμε με τα 500+ εκατομμύρια που χρωστάνε τα δύο κόμματα που αναφέρεις...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

O "κυρίαρχος" λαός δεν έχει ενημέρωση για να κρίνει. Μισή ευθύνη του λαού για την αμορφωσιά/αδιαφορία του και μισή ευθύνη του μιντιακού κατεστημένου που σε συνεργασία με το πολιτικό κατεστημένο (διαπλοκή) ελέγχουν τις μάζες. 

 

Δυστυχώς οι φταίχτες δεν τιμωρούνται ποτέ. Είναι εκεί και εναλλάσσονται στην εξουσία την οποία κληρονομούν ο ένας από τον άλλο και αν κρίνω και από την ελληνική πραγματικότητα μεταβιβάζει ο πατέρας στον γιο ή στην κόρη. Καλύτερα να είχαμε βασιλεία με 1 γόνο, παρά κοινοβουλευτική "δημοκρατία" με 100 γόνους.

 

Σαφώς ειρωνικό το σχόλιο μου για τον λαό.

 

Αλλά μιας με κουόταρες να πώ πως το να διοχετεύεις  ως μίσος ή στοχοποίηση μιας κοινωικής ομάδας (πχ μετανάστες) ή την απαξίωση ενός θεσμού (βουλή)  την απόγνωση που νιώθεις μέσα σου για τις, συνήθως, (αυτο)καταστροφικές και μη αναστρέψιμες επιλογές ζωής σου, όταν δηλαδή κατ' εξακολούθηση επέλεγες να τσουλάς και όχι να αναριχάσαι,  μέσω της ψήφου  είναι από τα πλέον ανόητα πράγματα που μπορεί να κάνει κανεις με στοιχειώδη αντίληψη του χώρου γύρω του.

Και όμως, αυτή η στοιχειώδης αντίληψη φαίνεται να απουσιάζει παντελώς από την πλειοψηφία και η απουσία αυτή έχει ρίζες σε κάποιον βαθύτερο μικροαστικό πληβιησμό ο οποίος είναι η απόλυτη απόδειξη της αποτυχίας της εως τώρα κοινωνικής και πολιτικής δομής.

πριν 19 λεπτά, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

αυτά ...

το τι πράγματα μπορούμε να φτιάξουμε ότι θέλεις αρκεί να χρηματοδότηση ...

 

Νομίζω έχουμε πολύ υπερεκτιμημένο ανθρώπινο δυναμικό. Και είναι άγευστη πλέον αυτή η καραμέλα.

Λαμπρά μυαλά που φυτοζωούν στο Πεναρούμπια και μεχρι χθές φιλούσαν κατουρημένες ποδιες της ΔΑΠ και της ΠΑΣΠ για να περάσουν μαθηματάκι?  Αυτοί θα μου φτιάξουν ότι θέλω με χρηματοδότηση?  Ελά τωρα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Rusty_Cookie said:

Νομίζω έχουμε πολύ υπερεκτιμημένο ανθρώπινο δυναμικό. Και είναι άγευστη πλέον αυτή η καραμέλα.

Λαμπρά μυαλά που φυτοζωούν στο Πεναρούμπια και μεχρι χθές φιλούσαν κατουρημένες ποδιες της ΔΑΠ και της ΠΑΣΠ για να περάσουν μαθηματάκι?  Αυτοί θα μου φτιάξουν ότι θέλω με χρηματοδότηση?  Ελά τωρα. 

 

τσσσ τσσσσσ έπιασες τώρα την εκπαίδευση ... τι να πούμε όποιος έχει περάσει ξέρει τι τρώγλη είναι τι βύσματα καθηγητάδες κοσμήτορες πρυτάνεις κλπ ...
γενικά η εκπαίδευση έχει χάσει κάθε νόημα εν έτος 2000+ , χαρτιά χαρτιά χαρτιά και στο τέλος δεν μπορείς να ενώσεις το μυαλό σου με τα χέρια σου να φτιάξεις κάτι ...
μην πιάσουμε και την εκπαίδευση όπου θέλει κατεδάφιση και από το μηδέν επανεκκίνηση, τόση σαπίλα ούτε σε νεκροταφεία . νισάφι ποια όλα εδώ μέσα

επίσης παίζει ρόλο που σπούδασες δηλαδή ποιους καθηγητές είχες , μην πούμε για ανταγωνισμό μεταξύ πανεπιστημίων όπου στο Α πανεπιστήμιο το άριστα είναι το 7 και στο άλλο Β πανεπιστήμιο βγαίνουν με 8+ , το οποίο 8 αντιστοιχεί με 6 του  Α πανεπιστημίου  ... σσσσ σιωπήστε δεν χρειάζεται να τα βγάζουμε στην φόρα... τώρα έγιναν ένα μπλεχτήκανε οι καθηγητές και συναγωνίζονται ποιος θα κόψει τους περισσότερους <--- άλλη μ@@@@κία αυτή .... ( ΠΑΔΑ )
γενικά ανάκληση πτυχίων από το 70 και μετά αει σιχτίρ και το δικό μου που δεν το έχω πάρει ακόμα στα χέρια μου.

αλλά είναι ένα ταμπού η εκπαίδευση στην Ελλάδα

όπως και ταμπού είναι η Ιστορία πάλι στην Ελλάδα έπρεπε από το πρωί ώς το βράδυ οι Τούρκοι μας έσφαξαν κλπ κλπ κλπ

γιατί έγιναν οι σταυροφορίες άλλο ένα μεγάλο ταμπού που συνδέεται με το ΙΣΛΑΜ - Τούρκους και την Άλωση της Κωνσταντινούπολης

μετά οι Γερμανοί - Χιτλερ έσφαξαν 17 εκ (παγκόσμιος πόλεμος)

μετά οι Κουμουνιστές Μαο και Stalin έσφαξαν 100 εκ κόσμο

γενικά έχουμε ταμπού σαν λαός που δεν τα μιλάμε κάνουμε τους Κινέζους , μας χώρισαν σε αριστερούς και δεξιούς να τρωγόμαστε μόνοι μας, republicans - democrats αει σιχτίρ ποια !

επίσης πλέον όποιος έχει αντίθετη άποψη από εσένα είναι φασίστας κλπ κλπ ...

 

όχι ευχαριστώ δεν θα πάρω ψεκάστε μας με αεροξολ

Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

τσσσ τσσσσσ έπιασες τώρα την εκπαίδευση ... τι να πούμε όποιος έχει περάσει ξέρει τι τρώγλη είναι τι βύσματα καθηγητάδες κοσμήτορες πρυτάνεις κλπ ...
γενικά η εκπαίδευση έχει χάσει κάθε νόημα εν έτος 2000+ , χαρτιά χαρτιά χαρτιά και στο τέλος δεν μπορείς να ενώσεις το μυαλό σου με τα χέρια σου να φτιάξεις κάτι ...
μην πιάσουμε και την εκπαίδευση όπου θέλει κατεδάφιση και από το μηδέν επανεκκίνηση, τόση σαπίλα ούτε σε νεκροταφεία . νισάφι ποια όλα εδώ μέσα

επίσης παίζει ρόλο που σπούδασες δηλαδή ποιους καθηγητές είχες , μην πούμε για ανταγωνισμό μεταξύ πανεπιστημίων όπου στο Α πανεπιστήμιο το άριστα είναι το 7 και στο άλλο Β πανεπιστήμιο βγαίνουν με 8+ , το οποίο 8 αντιστοιχεί με 6 του  Α πανεπιστημίου  ... σσσσ σιωπήστε δεν χρειάζεται να τα βγάζουμε στην φόρα... τώρα έγιναν ένα μπλεχτήκανε οι καθηγητές και συναγωνίζονται ποιος θα κόψει τους περισσότερους <--- άλλη μ@@@@κία αυτή .... ( ΠΑΔΑ )
γενικά ανάκληση πτυχίων από το 70 και μετά αει σιχτίρ και το δικό μου που δεν το έχω πάρει ακόμα στα χέρια μου.

αλλά είναι ένα ταμπού η εκπαίδευση στην Ελλάδα

όπως και ταμπού είναι η Ιστορία πάλι στην Ελλάδα έπρεπε από το πρωί ώς το βράδυ οι Τούρκοι μας έσφαξαν κλπ κλπ κλπ

γιατί έγιναν οι σταυροφορίες άλλο ένα μεγάλο ταμπού που συνδέεται με το ΙΣΛΑΜ - Τούρκους και την Άλωση της Κωνσταντινούπολης

μετά οι Γερμανοί - Χιτλερ έσφαξαν 17 εκ (παγκόσμιος πόλεμος)

μετά οι Κουμουνιστές Μαο και Stalin έσφαξαν 100 εκ κόσμο

γενικά έχουμε ταμπού σαν λαός που δεν τα μιλάμε κάνουμε τους Κινέζους , μας χώρισαν σε αριστερούς και δεξιούς να τρωγόμαστε μόνοι μας, republicans - democrats αει σιχτίρ ποια !

επίσης πλέον όποιος έχει αντίθετη άποψη από εσένα είναι φασίστας κλπ κλπ ...

 

όχι ευχαριστώ δεν θα πάρω ψεκάστε μας με αεροξολ

 

Διάβασε αυτό που έγραψες και διάβασε πάλι αυτό που έγραψα στον @gdp77 στο ποστ #294.

 

Και στην εκπαιδευση εσύ αναφέρθηκες, στο οτι το προβλημα των λαμπρών μυαλών που αράζουν Μπόλιβαρ είναι η χρηματοδότηση.

Είναι σαν να μου λές οτι κάποιος πνιγμένος, μεσα στο νερό,  δεν αναπνέει πειδή δεν έχει φιαλες οξυγόνου.  Ε και γώ απλό παιδί είμαι, τριγκάρω εύκολα.

 

 

 

Παράθεση

 μας χώρισαν σε αριστερούς και δεξιούς

Χωρίζουμε τα πρόβατα στη στρούγκα.

Το αριστερός και δεξιός όμως μιας και το έθιξες, είναι τελείως γελοίο γιατί το να συντάσεσαι με μια ιδεολογία έχει δυο προϋποθέσεις, να γνωρίζεις το τι πρεσβεύει αυτή και οι εναλλακτικές της και να την πρεσβεύεις εσύ ο ίδιος με τις πράξεις σου στην καθημερινότητά σου.

Από αυτούς που αισθάνονται χωρισμένοι σε αριστερούς και δεξιούς ας μου πεί κάποιος τι πρεσβεύει η ιδεολογία του και πως την πρεσβεύει, την ακτινοβολεί αν θέλεις,  ο ίδιος ως άτομο. 

Δε χρειάζεται, προφανώς να απαντήσει κανείς, για το τζερτζελο ρωτάω. :hehe: 

Έγινε επεξεργασία από Rusty_Cookie
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

https://www.iefimerida.gr/kosmos/o-erntogan-kathismenos-se-hrysi-polythrona

 

Φυσικά, αυτά που βλέπουμε τώρα, δεν χτίστηκαν χτες, ούτε σήμερα. Ας πάρουμε μαθήματα απο τους μαιτρ του είδους:

 

 

 

 

Όταν λοιπόν ο ''σουλτάνος'' έχει χαβαλέδες απέναντί του, και βλέποντας τι ωραία και καλά φερθήκαμε στους βόρειους μακεδόνες, εσείς τι λέτε ? θα καθίσει ήσυχος ?? 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.