Jump to content



Συζήτηση περί Ελληνοτουρκικών σχέσεων


colt3003

Recommended Posts

  • 6 months later...

 Τι λέει ο SIMP. Μη λένε μεγάλα λόγια οι γαλονιλαδες beta cucks γιατί αν ποτέ γίνει η οποιαδήποτε σαχλαμαρα, εμείς δε πρόκειται να πάμε στο σφαγείο τους. Οι λόγοι ξεκάθαροι πλέον για όσους έχουν ενσυναίσθηση μακριά από τη φυτεία . Δε βρισκόμαστε σε δεκαετίες του περασμένου αιώνα. Πλέον θεσμοί και κοινωνία δεν έχουν αξίες για να ρισκάρεις τη ζωή σου. Δε λέω περισσότερα για το πώς κοινωνία και κυβερνήσεις εκμεταλλεύονται τις πατριωτικές τάσεις μικρές ή μεγάλες ορισμένων ατόμων αλλά και τις πλέον υπερβολικά καταπιεσμένες ορμές του μέσου μεροκαματιαρη slave για συμφέροντα και άλλα πολλά. 

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι ρισκαρεις την ζωη σου για τους θεσμους, την κοινωνια η το ποιος κυβερνα την χωρα αυτην την ωρα,

ρισκαρεις την ζωη σου για το σπιτι σου, τα παιδια σου, τους νεκρους που επεσαν για μας και την πατριδα.

 

Δεν την ειδε ραμπο ο ΓΕΕΘΑ και κανει τετοιες δηλωσεις, τετοιες αναφορες γινονται για ψυχολογικους κυριως λογους.

Δεν θα σε στειλει ο "beta cuck" στο σφαγειο δεν θελει να το κανει. Ο τρελος απεναντι θελει που εξοπλιζεται συνεχεια.

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Η κλασική καραμέλα. Έχεις οικογένεια; Παρε τους κάπου σε ασφαλές σημείο, στα βουνά , σε bunker κάπου.

Πλέον για ποιον άλλον; για την κάθε ανθυποβυζιτα που ποσταρει τα πατουρια της στο ινστα; 

 

Ο κάθε άντρας είναι αναλώσιμος για τη κοινωνία, όταν το καταλάβουν οι περισσότεροι blue pillers και ξυπνήσουν από το λήθαργο τους ίσως έχουμε μια ελπίδα σαν ανθρωπότητα.

 

Η γνώση είναι δύναμη και μπορεί να αφυπνίσει τον καθένα που θέλει να αποσυνδεθεί από τη φυτεία αρκεί αυτός να αντέχει το πικρό χάπι του να δει πως πραγματικά είναι ο κόσμος και όχι αυτό που του έδειξαν άλλοι ή η κατήχηση που έφαγε αμασιτη απο βρέφος

 

Το ότι έχει κάποιος γαλόνια και διακρίσεις δε σημαίνει ότι είναι και ALPHA. 

 

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
Link to comment
Share on other sites

Εγω διαβάσει αρκετά βιβλία. Προσωπικές μαρτυρίες, αυτοβιογραφίες βετεράνων από το πρώτο παγκόσμιο μέχρι σήμερα, ακόμα και βετεράνους του Ιρακ. Αν έχεις και λίγες γνώσεις ανθρωπολογίας, κοινωνιολογίας καταλαβαίνεις πράγματα τα οποία οι περισσότεροι δε θα μπορούσαν να μιλήσουν για το πώς λειτουργούν τόσα πράγματα που στη ζωή μας δε μάθαμε να κρίνουμε ή να τα βλέπουμε από άλλο πρίσμα. 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος eleozz έγραψε:

Ρούσο εσύ?

Όχι Λαρουσο από το Karate Kid. 

Δε θα ασχοληθώ και δε με ενδιαφέρει τι σκέφτεται ο καθένας. 

Ξέρεις σε περίπτωση πολέμου πόσες πιθανότητες έχεις να επιβιώσεις και μια weemin ; Αναλώσιμο γρανάζι για το κράτος και άτομα σε υψηλές θέσεις γιατί ποτέ δεν είχες το θάρρος να πάρεις τη ζωή στα χέρια σου και ήθελες άλλους να μιλάνε για σενα.

Πάρε και ενα μάθημα ιστορίας μπας και ψαχτεις λίγο παραπέρα.

Οι αλήθειες πονάνε τους λευκούς ιππότες, τους μοντερνους παραδοσιοκρατες και τους ψευτοπροοδευτικους φιλελεδες σαχλαμαριδες. 

Αρκετά ασχολήθηκα. Ο καθένας είναι κύριος του εαυτού του.4vobl7l61we11.thumb.jpg.4e5fa01281f54afd7917419e41967b58.jpg

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
Link to comment
Share on other sites

βρε έχετε καταλάβει ότι οι όλοι οι πόλεμοι που έχουν γίνει είναι για υλικά αγαθά   *

και ιδίως των μεγάλον οικογενειών που έχουν σαν παινχίδι τη γη 2310521010 σηκωθείτε από καρέκλες ντιβάνια χέστρες καναπέδες και καλέστε τώρα 2310521010

Αν γίνει ντου πείτε μου όσοι σκέφτονται να φύγουν πως θα φύγουν ?
με αεροπλάνα .... ( εφόσον τα πρώτα πράμματα που βομβαρδίζουν είναι τα αεροδρόμια )

με καράβια ναι αν έχεις κανένα καίκι ίσως

Άμα γίνει η μλκία απλά πολεμάς αν πεθάνεις πέθανες όπως όλοι οι νεκροί στρατιώτες που έχουν πολεμίσει για την ελευθερία από τα αρχαιότατα χρόνια .
Όχι σαν όλους τους γύφτουλες που έχουν έρθει ως "πρόσφυγες"** αντί να κάτσουν να ανοικοδομήσουν την χώρα τους και να την κάνουν καλύτερη !



*(εκτός  Μέγα Αλεξάνδρου ίσως και ο ποιο ο οικολογικός - πολιτισμικός )

** το 10% είναι κανονικοί Σύριοι το να μου πείτε το βγάλε χαρτιά να το αποδήξω δεν χρειάζεται καν διότι αυτοί πρέπει να το αποδήξουν

 

 

@SpirosKGR

όλοι αυτοί "βιασμοί" έγιναν από τους συμάχους από ότι κατάλαβα και ενοείται για τους βιασμούς των κατακτητών
θεωριτικά αν κατάλαβα καλά αναφέρεις είτε πας πόλεμο και νικήσεις οι γυναίκες θα βιαστούν πίσω και επίσης είτε είσαι ητημένος πάλι σε βιασμούς θα καταλήξουμε  .
σωστά ?


@eleozz

α πάω να πάρω και εγώ αντιβιώσεις μου
 

 

ΥΓ. πόλεμο κανένας δεν θέλει αλλά η τύχη της Ελλάδας είναι ένας συνεχής πόλεμος για κάποιο λόγο

  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

Καμία σχέση με τους κερδοσκοπικους φαφλαταδες των τηλεοράσεων + τα πολιτικα ανδρείκελα, ποιος τους  χέζει αυτούς. Άλλο ήθελα να πω. 

 

Αν έχεις οικογένεια, προστάτευσε την, φύγε μακριά όπου εσύ θεωρείς εσύ ότι είναι πιο ασφαλές. 

 

Αν δεν έχεις ακόμα καλύτερα να προστατεύσεις τη πάρτη σου.

 

Πηγές μου και βιβλία που έχω μελετήσει είναι αρκετά. Βέβαια μερικά από αυτά είναι τα εξής 2:

• fate of empires [ john glubb ]

• sex and culture [ unwin ]

Και αρκετά του Φρόυντ, του hardcore για πολλούς Σοπενχάουερ, και ελάχιστα ως πολύ λίγα αποσπασματα του Νίτσε [ ελάχιστα γιατί τον θεωρώ λάθος σε αρκετές σκέψεις του, που στο τέλος του στοίχισαν ]. 

+ βιογραφίες βετεράνων πολέμου αλλά και αρκετών αναλυτών εποχών του περασμένου αιώνα. 

 

Καλά μη παίρνεις και όρκο ότι ηταν άγιος και καλό παιδί ο Μεγαλέξανδρος @ARMAGEDDON 

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

On 19/12/2018 at 8:07 ΜΜ, το μέλος UltraB έγραψε:

 

Αυτό ο ΓΕΕΘΑ το λέει όχι για να το ακούει η Τουρκία αλλά για να το ακούει η "Πεθερα" = ΗΠΑ.

 

Λογικά είναι η αντίδραση στο ενδεχόμενο "ξεπούλημα" της Ελλάδας από τους Αμερικανούς.

 

1) Οι Αμερικανοί το γύρισαν και τελικά δίνουν ΚΑΙ F35 και F35-B (ναυτικά) και PATRIOT άσχετα αν οι Τούρκοι πάρουν S-400.

https://www.ptisidiastima.com/dsca-patriot-turkey/

 

2) Οι Αμερικάνοι με έκδοση ΠΑΡΑΝΟΜΗΣ NAVTEX από την Τουρκία,  έκαναν ασκήσεις μαζί με τον Τουρκικό στόλο ΕΝΤΟΣ Κυπριακής ΑΟΖ ...

https://www.ptisidiastima.com/navtex-for-us-turkish-naval-drill/

 

3) Ενδεχόμενη έκδοση Gulen  στην Τουρκία .

http://bankingnews.gr/index.php?id=399566

 

4) Αποχώρηση των ΗΠΑ από την Συρία.

https://www.cnn.gr/news/kosmos/story/159294/provlimatismos-stin-kypro-apo-tin-apoxorisi-ton-hpa-apo-ti-syria

 

5) Η Τουρκία έτοιμη να εισβάλει στην Συρία.

https://tvxs.gr/news/kosmos/i-toyrkia-etoimi-na-eisbalei-sti-syria

 

6) Οι Τούρκοι ονειρεύονται "γαλάζιες πατρίδες" από την άλλη.

https://www.defence-point.gr/news/mechri-ti-kriti-paranomi-toyrkiki-navtex-quot-galazia-patrida-quot-se-efarmogi

 

 

 

Διαφαίνεται λοιπόν πως οι Αμερικανοί είναι στα πρόθυρα να μας πουλήσουν, αν και η Ελληνική πολιτεία τα τελευταία χρόνια υπήρξε πιο δεκτική στις θελήσεις των ΗΠΑ, ποντάροντας στην βοήθειά τους σε περίπτωση παρενοχλήσεων εξ` ανατολάς .

Μέχρι και το ΝΑΙ στο όνομα Μακεδονία δώσαμε , αλλά οι Αμερικάνοι φαίνονται οι πλέον αφερέγγυοι σπάζοντας και τον άτυπο κανόνα τους, να αποδεσμεύουν ισόποσα όπλα προς τις δυο πλευρές του ΝΑΤΟ , ώστε να κρατιέται το ισοζύγιο πολεμικής ισχύος σταθερό.

 

Πριν λίγες ώρες η απάντηση του ΑΚΑΡ στον Έλληνα ΓΕΕΘΑ .

Το «χοντραίνει» η Τουρκία: Εδωσε οπτικό υλικό από «κατάληψη» ελληνικής βραχονησίδας & βαλλιστικό «κτύπημα» με Bora

https://www.pronews.gr/amyna-asfaleia/ellinotoyrkika/736323_hontrainei-i-toyrkia-edose-optiko-yliko-apo-katalipsi-ellinikis

 

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

On 20/12/2018 at 1:40 ΜΜ, το μέλος SpirosKGR έγραψε:

 Τι λέει ο SIMP. Μη λένε μεγάλα λόγια οι γαλονιλαδες beta cucks γιατί αν ποτέ γίνει η οποιαδήποτε σαχλαμαρα, εμείς δε πρόκειται να πάμε στο σφαγείο τους. Οι λόγοι ξεκάθαροι πλέον για όσους έχουν ενσυναίσθηση μακριά από τη φυτεία . Δε βρισκόμαστε σε δεκαετίες του περασμένου αιώνα. Πλέον θεσμοί και κοινωνία δεν έχουν αξίες για να ρισκάρεις τη ζωή σου. Δε λέω περισσότερα για το πώς κοινωνία και κυβερνήσεις εκμεταλλεύονται τις πατριωτικές τάσεις μικρές ή μεγάλες ορισμένων ατόμων αλλά και τις πλέον υπερβολικά καταπιεσμένες ορμές του μέσου μεροκαματιαρη slave για συμφέροντα και άλλα πολλά. 

 

Έπρεπε να ήσουν Ελληνας της Βορείου Ηπείρου, να σου παίρνει ο Ράμα την περιουσία με το έτσι θέλω τον Δεκέμβρη του 2018  , αναπτυξιακή πολιτική το βάφτισε,  για να σε δω σε τέτοιο καθεστώς τι θα έκανες ....

 

https://www.protothema.gr/greece/article/848207/pos-pairnei-tin-periousia-ton-ellinon-o-rama-gia-tin-alvaniki-riviera/

 

Νομίζω πως η πολύ ελευθερία, η πολύ "δημοκρατία" και η έλλειψη εικόνων από άλλες περιοχές που οι άνθρωποι πραγματικά καταπιέζονται, όπως και τα πιστεύω τους , οδηγεί σε τέτοια συμπεράσματα.

Δεν πειράζει. Η ιστορία κάνει κύκλους ...

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δε με νοιάζει. Πες με ατομιστή. Ούτε ξέρεις τι βιώματα έχω ούτε τι προσωπική έρευνα εχω κάνει για να εχω τις απόψεις που εχω. Βέβαια είναι πανευκολο στη χώρα της Αφραγκοδηθενιλας που ζούμε να κρίνουμε τον αλλού. Η υποκρισία και οι μάσκες πάντοτε υπήρχαν και πάντοτε θα υπάρχουν στη κοινωνία. Έτσι κι αλλιώς είμαστε ο πιο εμφύλιος λαός που πέρασε από το πλανήτη. Τώρα βαριέμαι απίστευτα να σου εξηγήσω πώς λειτουργεί το σύστημα και γιατί είναι επιτακτική ανάγκη ο κάθε ενας να κοιτάει να ακολουθήσει το δικό του δρόμο αλλά βαριέμαι απίστευτα να πληκτρολογώ από το κινητό και έχω καλύτερα πράγματα να κάνω. 

Στα γρήγορα, πάτα ενα "πώς λειτουργεί το σύστημα" < μάλιστα τυχαία το βρήκα > στο yt.

 

Αν βρεις το σωστό στο youtube θα βρεις ενα βίντεο ενός τύπου που τυχαίνει να συμφωνώ στα περισσότερα ( αν όχι όλα ) όσα λέει. [ έχει κάτι μαύρα ανθρωπάκια στο εξώφυλλο ] 

Δυστυχώς δε ξέρω αν θα αρέσουν στα αυτακια σου ότι ακούσεις.

 

Αυτά.

 

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος SpirosKGR έγραψε:

Προσωπικά δε με νοιάζει. Πες με ατομιστή. Ούτε ξέρεις τι βιώματα έχω ούτε τι προσωπική έρευνα εχω κάνει για να εχω τις απόψεις που εχω. Βέβαια είναι πανευκολο στη χώρα της Αφραγκοδηθενιλας που ζούμε να κρίνουμε τον αλλού. Η υποκρισία και οι μάσκες πάντοτε υπήρχαν και πάντοτε θα υπάρχουν στη κοινωνία. Έτσι κι αλλιώς είμαστε ο πιο εμφύλιος λαός που πέρασε από το πλανήτη. Τώρα βαριέμαι απίστευτα να σου εξηγήσω πώς λειτουργεί το σύστημα και γιατί είναι επιτακτική ανάγκη ο κάθε ενας να κοιτάει να ακολουθήσει το δικό του δρόμο αλλά βαριέμαι απίστευτα να πληκτρολογώ από το κινητό και έχω καλύτερα πράγματα να κάνω. 

Στα γρήγορα, πάτα ενα "πώς λειτουργεί το σύστημα" < μάλιστα τυχαία το βρήκα > στο yt.

 

Αν βρεις το σωστό στο youtube θα βρεις ενα βίντεο ενός τύπου που τυχαίνει να συμφωνώ στα περισσότερα ( αν όχι όλα ) όσα λέει. [ έχει κάτι μαύρα ανθρωπάκια στο εξώφυλλο ] 

Δυστυχώς δε ξέρω αν θα αρέσουν στα αυτακια σου ότι ακούσεις.

 

Αυτά.

 

 

Δεν με ενδιαφέρει το σύστημα και δεν θα πολεμήσω για το σύστημα φίλε μου.

Ποτέ δεν κερδήθηκε πόλεμος για το σύστημα . Καταλαβαίνω τι θες να πεις, αλλά όταν πας να πολεμήσεις δεν πηγαίνεις για το σύστημα .

Θα πολεμήσω για να παραμείνει το εγώ, σαν προσωπικότητα, σαν ιδιοσυγκρασία σαν πιστεύω, σαν διαφορετικότητα.

 

Από εκεί και πέρα, είσαι πολίτης της Ελλάδας. Δεν ξέρω αν το γνωρίζεις, αλλά έχεις δικαιώματα ΚΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ.

Αν το Ελληνικό πολιτικό σκηνικό, το Ελληνικό ή διεθνές σύστημα εξουσίας δεν σε καλύπτουν, μπορείς κάλλιστα αν ζητήσεις να πας αλλού ή να προσπαθήσεις να το αλλάξεις . Στο χέρι σου είναι και εκεί είναι η  ουσία.

Γιατί ωραία και εύκολα είναι να καρπωνόμαστε τα αγαθά μιας κοινωνίας με τις όποιες αδυναμίες της, καμιά δεν είναι τέλεια, ενώ όταν αυτή βρίσκεται σε κίνδυνο να την κάνουμε με ελαφρά πηδηματάκια .  Αυτό δεν λέγεται πολίτης μια κοινωνίας - κράτους. Λέγεται παράσιτο .

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καμία υποχρέωση δεν έχω. Επίσης δε πολεμάω το σύστημα. Δεν έχει νόημα. Απλά το αξιοποιώ ως "φάντασμα".

Δεν έχεις καμία εξουσία ούτε δύναμη. Αυταπάτες καθαρά για να ελέγχουν τις ορμές και το μυαλουδακι σου. Το σύστημα είναι καθαρά γυναικοκεντρικο και συ απλά η φορολογική κουκίδα μεσα σε ενα σύνολο.

 

Το έχουμε ξαναπει, ο ελληνας εχει σκατοψυχια και σαν λαος είμαστε και ήμασταν εμφύλιος. Απο τα αρχαία χρόνια οι Έλληνες σφαζονταν μεταξύ τους για εξουσία και γόητρο. Αλλά σε κάποια εξωτερική απειλή ενώνονταν, φορούσαν το τιτλο, το προσωπείο του πατριώτη και καλα και φώναζαν "ζητω το έθνος". Και μετά συνεχιζαν να σφαζονται με την ησυχία τους . Αυτες τις εμφύλιες διαμάχες τις βλέπουμε μεχρι και σήμερα. Οι Έλληνες ειναι ο μόνος λαός που ανταγωνίζεται μεταξύ του με τοσο φθόνο και μίσος. Κανένα αλλο έθνος δεν αποσκοπεί την καταστροφή του συμπολίτη του με τόσο σθένος είτε επιχειρηματικά είτε , ειτε προσωπικά, είτε αόριστα. Ακόμα και αν δεν τον ξέρει τον άλλον. Επίσης κανένα άλλο έθνος δεν έχει αυτό το κόμπλεξ ανωτερότητας. Και αυτή τη ψευτο-περηφανεια χωρίς κάποιον ιδιαίτερο λόγο, χωρίς κάποια επίτευξη. Με εξαίρεση βέβαια τη κλασική καραμέλα ότι "φέραμε τον πολιτισμό" στο κόσμο. Λες και ζούμε σε εκείνη την εποχή, λες και θεωρείται κατόρθωμα σου, τα κατορθώματα των προγόνων σου. Εδώ δουλειά δεν εχει ο άλλος, δε γαμάει, με δυσκολία επιβιώνει και περηφανεύεται για επιτεύγματα και κατορθωματα αρχαίων, αντί να ξυπνήσει και να πάρει στα χέρια του τη ζωή του. Και το χόμπι, ή ταλέντο θα ελεγα του Ελληναρα είναι το κουτσομπολιό και η κριτική.  " Δες αυτόν, δες τον άλλον ... " και γενικά αρνητική κρητική για τους πάντες και τα πάντα. Θα μου πεις, όταν ζεις μέσα στη μιζέρια και την αγαμία λογικό να σπαζεσαι με όλους και με όλα συμπτώματα που προκαλεί εσύ ο ίδιος στον εαυτό σου.

 

Ο πατριωτισμός που επικαλούνται, πολλοί πατριώτες, ουσιαστικά είναι ατομικισμός, εγωμονισμος. Διότι, δεν υφίσταται η έννοια του πατριωτισμού σε ενα πραγματικά αλτρουιστικό, συλλογικό επίπεδο.

 

Και ειδικά όσον αφορά εμάς τους Έλληνες, όποιος ξέρει και ψάξει λίγο ιστορία,.θα διαπιστώσει οτι ήταν ενας παντελώς εμφύλιος λαός και τα απομεινάρια των παλιών εμφυλίων πολέμων τα βλέπουμε και σήμερα αλλά σε πιο σύγχρονη ναρκισσιστική μορφή: μίσος, φθόνος, και επιθυμία για καταστροφή του διπλανού και παραδιπλανου συνελληνα.

 

Και όχι, δεν είναι η κρίση που μας έχει αποκτηνωσει αλλά έτσι είναι το σκαρί αυτής της ράτσας, αυτού του λαού, είναι κάτι γονιδιακό δηλαδή δεν εξηγείται αλλιώς. Θα πει τώρα κάποιος: "Κάτσε ρε φίλε, δηλαδή οι άλλες φυλές δεν ήταν εμφύλιες;" - Φυσικά και ήταν, αλλά τον βαθμό της απέχθειας και του μίσους που έχει ο Έλληνας για τον συμπολίτη του, η ένταση της ζήλιας και του φθόνου και ο ανυπέρβλητος ανταγωνισμός νομίζω δεν υπάρχει σε καμία άλλη φυλή τόσο έντονα. Και μπορείς να το διαπιστώσεις εύκολα στο εξωτερικό αυτό, με τους ομογενείς, με τους "πατριώτες" ομογενείς.

 

Πάντα σε ένα σύνολο δημιουργούνται υποσύνολα, ομάδες δηλαδή που προσπαθούν να ικανοποιήσουν τα συμφέροντα τους, διότι πολλοί προσπαθούν να παρουσιάσουν τον πατριωτισμό ή τον εθνικισμό ως μια μεταφυσική οντότητα που δένει όλους τους ανθρώπους μαζί για ένα συλλογικό όφελος. Ναι, ναι ξαφνικά όταν βλέπεις ότι τα πράγματα πάνε κατά διαόλου, τότε λες " ναι, ναι, είμαι πατριώτης, ναι πρέπει να πολεμήσουμε το σύστημα που μας εξευτελίζει και μας αποκτηνωνει".

 

Αν ο πατριωτισμός ή ο εθνικισμός ήταν μια συλλογική, αλτρουιστική, μεταφυσική οντότητα, τότε αυτό θα φαινόταν σε καιρούς ευμάρειας και ειρήνης, όχι όταν η σουφρα σου έχει γίνει σα γαρίφαλο από την ανέχεια και τη κατάντια.

 

Αλλά είναι απολύτως κατανοητό και λογικό, η εξαθλίωση συνήθως κάνει τον άνθρωπο να εκδηλώνει πατριωτικές τάσεις.

 

Κάποιοι που τα διαβάζουν όλα αυτά θα πουν " τι είναι αυτά που λες, είσαι διεθνιστής, είσαι αυτό το άλλο "... . Όχι, αλλά προσπαθώ να εξηγήσω πώς λειτουργεί η ανθρώπινη φύση. Η υποκρισία και οι μάσκες πάντα υπήρχαν και θα υπάρχουν στη κοινωνία. 

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος SpirosKGR έγραψε:

Καμία υποχρέωση δεν έχω.

 

Το έχουμε ξαναπει, ο ελληνας εχει σκατοψυχια και σαν λαος είμαστε και ήμασταν εμφύλιος. Απο τα αρχαία χρόνια οι Έλληνες σφαζονταν μεταξύ τους για εξουσία και γόητρο. Αλλά σε κάποια εξωτερική απειλή ενώνονταν, φορούσαν το τιτλο, το προσωπείο, τον υιό του πατριώτη και καλα και φώναζαν "ζητω το έθνος". Και μετά συνεχιζαν να σφαζονται με την ησυχία τους . Αυτες τις εμφύλιες διαμάχες τις βλέπουμε μεχρι και σήμερα. Οι Έλληνες ειναι ο μόνος λαός που ανταγωνίζεται μεταξύ του με τοσο φθόνο και μίσος. Κανένα αλλο έθνος δεν αποσκοπεί την καταστροφή του συμπολίτη του με τόσο σθένος είτε επιχειρηματικά είτε , ειτε προσωπικά, είτε αόριστα. Ακόμα και αν δεν τον ξέρει τον άλλον. Επίσης κανένα άλλο έθνος δεν έχει αυτό το κόμπλεξ ανωτερότητας. Και αυτή τη ψευτο-περηφανεια χωρίς κάποιον ιδιαίτερο λόγο, χωρίς κάποια επίτευξη. Με εξαίρεση βέβαια τη κλασική καραμέλα ότι "φέραμε τον πολιτισμό" στο κόσμο. Λες και ζούμε σε εκείνη την εποχή, λες και θεωρείται κατόρθωμα σου, τα κατορθώματα των προγόνων σου. Εδώ δουλειά δεν εχει ο άλλος, δε γαμάει, με δυσκολία επιβιώνει και περηφανεύεται για επιτεύγματα και κατορθωματα αρχαίων, αντί να ξυπνήσει και να πάρει στα χέρια του τη ζωή του. Και το χόμπι, ή ταλέντο θα ελεγα του Ελληναρα είναι το κουτσομπολιό και η κριτική.  " Δες αυτόν, δες τον άλλον ... " και γενικά αρνητική κρητική για τους πάντες και τα πάντα. Θα μου πεις, όταν ζεις μέσα στη μιζέρια και την αγαμία λογικό να σπαζεσαι με όλους και με όλα συμπτώματα που προκαλεί εσύ ο ίδιος στον εαυτό σου. Ο πατριωτισμός που επικαλούνται, πολλοί πατριώτες, ουσιαστικά είναι ατομικισμός, εγωμονισμος. Διότι, δεν υφίσταται η έννοια του πατριωτισμού σε ενα πραγματικά αλτρουιστικό, συλλογικό επίπεδο. Και ειδικά όσον αφορά εμάς τους Έλληνες, όποιος ξέρει και ψάξει λίγο ιστορία,.θα διαπιστώσει οτι ήταν ενας παντελώς εμφύλιος λαός και τα απομεινάρια των παλιών εμφυλίων πολέμων τα βλέπουμε και σήμερα αλλά σε πιο σύγχρονη ναρκισσιστική μορφή: μίσος, φθόνος, και επιθυμία για καταστροφή του διπλανού και παραδιπλανου συνελληνα. Και όχι, δεν είναι η κρίση που μας έχει αποκτηνωσει αλλά έτσι είναι το σκαρί αυτής της ράτσας, αυτού του λαού, είναι κάτι γονιδιακό δηλαδή δεν εξηγείται αλλιώς. Θα πει τώρα κάποιος: "Κάτσε ρε φίλε, δηλαδή οι άλλες φυλές δεν ήταν εμφύλιες;" - Φυσικά και ήταν, αλλά τον βαθμό της απέχθειας και του μίσους που έχει ο Έλληνας για τον συμπολίτη του, η ένταση της ζήλιας και του φθόνου και ο ανυπέρβλητος ανταγωνισμός νομίζω δεν υπάρχει σε καμία άλλη φυλή τόσο έντονα. Και μπορείς να το διαπιστώσεις εύκολα στο εξωτερικό αυτό, με τους ομογενείς, με τους "πατριώτες" ομογενείς. Πάντα σε ένα σύνολο δημιουργούνται υποσύνολα, ομάδες δηλαδή που προσπαθούν να ικανοποιήσουν τα συμφέροντα τους, διότι πολλοί προσπαθούν να παρουσιάσουν τον πατριωτισμό ή τον εθνικισμό ως μια μεταφυσική οντότητα που δένει όλους τους ανθρώπους μαζί για ένα συλλογικό όφελος. Ναι, ναι ξαφνικά όταν βλέπεις ότι τα πράγματα πάνε κατά διαόλου, τότε λες " ναι, ναι, είμαι πατριώτης, ναι πρέπει να πολεμήσουμε το σύστημα που μας εξευτελίζει και μας αποκτηνωνει". Αν ο πατριωτισμός ή ο εθνικισμός ήταν μια συλλογική, αλτρουιστική, μεταφυσική οντότητα, τότε αυτό θα φαινόταν σε καιρούς ευμάρειας και ειρήνης, όχι όταν η σουφρα σου έχει γίνει σα γαρίφαλο από την ανέχεια και τη κατάντια. Αλλά είναι απολύτως κατανοητό και λογικό, η εξαθλίωση συνήθως κάνει τον άνθρωπο να εκδηλώνει πατριωτικές τάσεις. Κάποιοι που τα διαβάζουν όλα αυτά θα πουν " τι είναι αυτά που λες, είσαι διεθνιστής, είσαι αυτό το άλλο "... . Όχι, αλλά προσπαθώ να εξηγήσω πώς λειτουργεί η ανθρώπινη φύση. Η υποκρισία και οι μάσκες πάντα υπήρχαν και θα υπάρχουν στη κοινωνία.  

 

Πρέπει να ξαναδιαβάσεις την ιστορία στο σύνολό της για να δεις πως σε κάθε πολιτισμό, σε κάθε έθνος, σε κάθε κράτος, σε κάθε λαό, όπως θες πάρε το,  σε κάθε ιστορική στιγμή,  υπάρχουν όλα όσα αναφέρεις .

Ψάξε οποιονδήποτε λαό και θα δεις πως και εμφύλιοι γίνονται και ο κάθε ένας την εξουσία επιζητούσε.

Μόνο ορισμένες χώρες που είχαν εφαρμόσει αποικιοκρατική πολιτική, οπότε είχαν έτοιμα τα προς το ζην κατά 50 με 200% απομυζώντας τον υπόλοιπο πλανήτη,  είχαν ορισμένες στιγμές ομοφυλίας .

 

Όσο για την Ελλάδα, θεωρώ πως αν την εντάξεις στον χάρτη της Ιστορίας = Χρόνος , σαν κράτος με ίδρυση το 1821 , θα καταλάβεις πως δεν έχει κάνει βήματα, αλλά άλματα προόδου. Και θα είχε κάνει περισσότερα, ΑΝ δεν έπεφτε στην παγίδα της νομισματικής ενοποίησης, της παγκοσμιοποίησης και του Φιλελε, της αριστερίλας από την κακιά της μεριά .....

 

Προσωπικά είμαι περήφανος που είμαι Ελληνας, όχι για το αρχαίο Ελληνικό πνεύμα, αλλά για το σύγχρονο. Από το τίποτα και το πουθενά, είναι  ένα κράτος ευνομούμενο, ένα κράτος ελευθερίας που ο κάθε ένας μπορεί να πει το κοντό του και το μακρύ του ελεύθερα, ένα κράτος που μπορεί ακόμα και στα δύσκολα να στέκεται ... ενώ είναι λιγότερο από 200 ετών ....

 

Το καλό με τους Ελληνες είναι πως είναι ανυπότακτοι. Ανυπότακτοι σε κάθε έκφανση της ζωής τους. Αλλά αυτό τους κάνει να προστατεύουν τα πιστεύω τους και την διαφορετικότητά τους όταν υπάρχει πραγματικά ανάγκη.

 

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

Ναι κάποτε πολεμούσαν για εξουσία και γόητρο και τώρα για να ικανοποιήσουν μια τρύπα με πόδια.

Αυτό άλλαξε πλέον.

 

Η απάντηση στο τι είναι η και τι ήταν η Ελλάδα πάει παραπάνω. 

Δύσκολο να το χωνέψεις, το γνωρίζω, όταν σου έχει μάθει αλλά η κατήχηση από το σχολείο και την οικογένεια. Πότε δεν είναι πολύ αργά να ξεκινήσεις να αναρωτιέσαι " τι σκατά συμβαίνει ". Βέβαια δεν ξυπνάει σε όλους αυτό το ερέθισμα. 

 

Έλληνας είμαι αλλά απεχω από ταμπέλες,πολιτικες σαχλες κλπ πραγματα.

 

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.