Jump to content


Συζήτηση περί Ελληνοτουρκικών σχέσεων


colt3003

Recommended Posts

πριν 10 ώρες, το μέλος acct έγραψε:

Από την άλλη, ελπίζω να μην πολυπιστεύει ο κόσμος εδώ την εικόνα που προσπαθούν να περάσουν τα ελληνικά κανάλια για την κατάσταση στην Τουρκία (σχεδόν την εμφανίζουν στα πρόθυρα εμφυλίου). Οι γείτονες έχουν θέσει τις βάσεις για μια σχεδόν αυτάρκη αμυντική βιομηχανία και έχουν αποκτήσει τεχνογνωσία που εμείς ακόμη την αγοράζουμε πανάκριβα από το εξωτερικό. Αυτό τους επιτρέπει να είναι πολύ θρασύτεροι από ό,τι ο ΣΚΑΪ προσπαθεί να μας πείσει ότι δικαιούνται.

 

 

Σ αυτή την παράγραφο θα διαφωνήσω μάλλον. Η κατάσταση στην Τουρκία Ίσως είναι χειρότερη από όσο παρουσιάζεται από τα κανάλια. Ο ρετζεπ ανακοίνωσε πανηγυρικά ότι κατάφερε να αγοράσει πατατες και κρεμμύδια και θα τα μοιράσει δωρεάν στο λαό....... Οκ, για εμφύλιο δεν ξέρω, αλλά τραγικά είναι σίγουρα. 

Επίσης για την αμυντική βιομηχανία. Ναι απέκτησαν τεχνογνωσία, σίγουρα, αλλά αν δεν έχουν να φάνε και αγοράζουν πατατες για το λαό, τι ακριβώς μπορούν να κάνουν με την αμυντική βιομηχανια; Εδώ δεν μπορούν να συντηρήσουν αυτά που ήδη έχουν. Τεράστιο μέρος του εξοπλισμού τους είναι αχρηστευμενο επειδή δεν μπορούν να τα συντηρήσουν η δεν μπορούν να προμηθευτούν ανταλλακτικά από τους Αμερικανούς. Και συνήθως οι οικονομικές κρίσεις σαν αυτές που περνάει τώρα η Τουρκία, σε φέρνουν πολλά πολλά πολλά χρόνια πίσω. Δεν νομίζω δηλαδή ότι θα την ξεπεράσει σε καναδυο χρονάκια και μετά θα είναι πάλι έτοιμη να βρεθεί στο ίδιο επίπεδο που ήταν πριν την κρίση. Οπότε μεεεεεεχρι η Τουρκία να καταφέρει να ορθοποδήσει, να μπορέσει να αξιοποιήσει την τεχνογνωσία της, να σχεδιάσει, να δοκιμάσει, να φτιάξει κλπ κλπ, ας έχουμε κάνει εμείς μια μαματη ανανέωση εξοπλισμού έστω και ακριβά και αστούς μετά να φτιάξουν ότι θέλουν. Έτσι κι αλλιώς απέδειξαν ότι πλέον είναι άχρηστοι εάν βρεθούν απέναντι σε μια στοιχειωδώς οργανωμένη άμυνα όπως η ελληνική. Η ανεκτικότητα μας είναι αυτή που τους αφήνει να κάνουν λεονταρισμούς, όχι η ικανότητα τους. 

 

Και νομίζω ότι αυτός είναι και ο λόγος που αποφάσισε ο Δένδιας να μπει εκεί μέσα και να τους τα χωσει. Τώρα είναι αδύναμοι, τώρα είναι ανίκανοι, τώρα είναι ευάλωτοι και τώρα μπορούν να χάσουν ολοκληρωτικά. Και το τώρα σημαίνει οχι μόνο σήμερα αύριο, αλλά και σε βάθος χρόνου.

 

PS

Ατάκα από γειτονικό φόρουμ για το Δένδια που με έκανε να λιωσω στο γελιο : "Εκεί που αναμένεται μαλλιοτραβηγμα, στέλνεις καραφλο" Ντάξει θεούλης ο τυπος που το σκεφτηκε

Έγινε επεξεργασία από giorgos2187
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

dendias_tsavousoglou.jpg
SLPRESS.GR

Με τις δηλώσεις του ο Δένδιας τίναξε στον αέρα τον τουρκικό ελιγμό της πρόσκλησης και ταυτοχρόνως επέβαλε...

Μια διεισδυτική ανάγνωση των δηλώσεων Δένδια από τον Λυγερό. Νομίζω τα λέει όλα.

Έχω ξαφνιαστεί ευχάριστα από τις δηλώσεις του ΥΠΕΞ, τον οποίον, ως γνωστόν, δεν εκτιμούσα ιδιαίτερα. Πάντως, ήταν γνωστή η διαφοροποίηση του από το Μαξίμου ήδη από την σύνοδο Κορυφής του Δεκεμβρίου, όπου ο Μητσοτάκης άδειασε ουσιαστικά τον Δένδια και όλη την διπλωματική ομάδα του ΥΠΕΞ. Ήταν γνωστό ότι κινούνται σε άλλο μήκος κύματος σε βασικά θέματα, αλλά εκεί έγινε απολύτως σαφές. Μη ξεχνάμε επίσης την παρέμβαση Καραμανλή προ ημερών, την πρώτη εκτενή δήλωσή του για εθνικά θέματα εδώ και πολύ καιρό. Ήταν καταλυτική πιστεύω και για την στάση Δένδια, διότι την στηρίζει και απηχεί τις απόψεις ενός μεγάλου τμήματος των ψηφοφόρων του κόμματος που προέρχονται από την λεγόμενη λαϊκή δεξιά.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά κρατάω πολύ μικρό καλάθι για το τι μπορεί να μας κρατάει ο Κούλης για έκπληξη για λίγο αργότερα. Εκμεταλλευόμενος τα παραπάνω γεγονότα, μπορεί να υποκριθεί ότι προσπάθησε πάρα πολύ αλλά τελικά θα κάνουμε έναν 《τίμιο》 συμβιβασμό (υποχωρησάρα σε όλα) για τη διατήρηση της ειρήνης και της σταθερότητας μπλα μπλα μπλα. Και σε όσους διαφωνούν θα λέει ε και τι θέλατε; πόλεμο; Μακάρι να βγω λάθος.

 

Όπως είναι τα πράγματα, μόνο ευρύτερες έξωθεν συγκυρίες μπορούν να μετατρέψουν τον εθνομηδενιστή Κούλη σε πατριώτη αλλά με ποια ανταλλάγματα άραγε;

 

Αν τα σπάσει ο σουλτάνος οριστικά με τη Δύση ίσως βγούμε εμείς ευνοημένοι της Δύσης έναντι της Τουρκίας αλλά αν αυτό μας βάλει ταυτόχρονα στη λίστα εχθρών της Ρωσίας δεν ξέρω πόσο καλό ή κακό θα αποβεί αυτό.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, giorgos2187 said:

Σ αυτή την παράγραφο θα διαφωνήσω μάλλον. Η κατάσταση στην Τουρκία Ίσως είναι χειρότερη από όσο παρουσιάζεται από τα κανάλια. Ο ρετζεπ ανακοίνωσε πανηγυρικά ότι κατάφερε να αγοράσει πατατες και κρεμμύδια και θα τα μοιράσει δωρεάν στο λαό....... Οκ, για εμφύλιο δεν ξέρω, αλλά τραγικά είναι σίγουρα. 

Επίσης για την αμυντική βιομηχανία. Ναι απέκτησαν τεχνογνωσία, σίγουρα, αλλά αν δεν έχουν να φάνε και αγοράζουν πατατες για το λαό, τι ακριβώς μπορούν να κάνουν με την αμυντική βιομηχανια; Εδώ δεν μπορούν να συντηρήσουν αυτά που ήδη έχουν. Τεράστιο μέρος του εξοπλισμού τους είναι αχρηστευμενο επειδή δεν μπορούν να τα συντηρήσουν η δεν μπορούν να προμηθευτούν ανταλλακτικά από τους Αμερικανούς. Και συνήθως οι οικονομικές κρίσεις σαν αυτές που περνάει τώρα η Τουρκία, σε φέρνουν πολλά πολλά πολλά χρόνια πίσω. Δεν νομίζω δηλαδή ότι θα την ξεπεράσει σε καναδυο χρονάκια και μετά θα είναι πάλι έτοιμη να βρεθεί στο ίδιο επίπεδο που ήταν πριν την κρίση. Οπότε μεεεεεεχρι η Τουρκία να καταφέρει να ορθοποδήσει, να μπορέσει να αξιοποιήσει την τεχνογνωσία της, να σχεδιάσει, να δοκιμάσει, να φτιάξει κλπ κλπ, ας έχουμε κάνει εμείς μια μαματη ανανέωση εξοπλισμού έστω και ακριβά και αστούς μετά να φτιάξουν ότι θέλουν. Έτσι κι αλλιώς απέδειξαν ότι πλέον είναι άχρηστοι εάν βρεθούν απέναντι σε μια στοιχειωδώς οργανωμένη άμυνα όπως η ελληνική. Η ανεκτικότητα μας είναι αυτή που τους αφήνει να κάνουν λεονταρισμούς, όχι η ικανότητα τους.

 

Ο τουρκικός λαός όντως δοκιμάζεται, αλλά ο στρατός, ειδικά μετά το "πραξικόπημα" έχει εξελιχτεί σε σώμα πραιτωριανών του Ερντογάν. Βέβαια και οι ανακατατάξεις στην ιεραρχία έχουν υπονομεύσει το αξιόμαχό τους, αλλά 500 χιλιάδες ένοπλοι πιστοί υποστηρικτές του φτάνουν και με το παραπάνω για να χρησιμοποιηθούν ως εργαλείο εξωτερικής πολιτικής.

 

@pnick, ειλικρινά θα ήλπιζα να πρόκειται για οργανωμένο κυβερνητικό σχέδιο. Με ανησυχεί βαθιά να έχουμε και να αντιμετωπίσουμε ενδοκυβερνητικές έριδες σε αυτά τα θέματα. Θυμάμαι και τι έγινε όταν αποφάσισε να αυτονομηθεί ο Οικονομικών εν μέσω μνημονίων. ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θέλει και λίγο σόου το στραπάτσο

 

Παράθεση

Πίσω από το σόου και τα χαμόγελα στο τέλος, κρύβεται ένα γερό στραπάτσο (ένα ακόμα) της ελληνικής εξωτερικής πολιτικής

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, acct said:

ειλικρινά θα ήλπιζα να πρόκειται για οργανωμένο κυβερνητικό σχέδιο. Με ανησυχεί βαθιά να έχουμε και να αντιμετωπίσουμε ενδοκυβερνητικές έριδες σε αυτά τα θέματα. Θυμάμαι και τι έγινε όταν αποφάσισε να αυτονομηθεί ο Οικονομικών εν μέσω μνημονίων. 

Οποιοδήποτε ανάχωμα στον ενδοτισμό είναι καλά νέα για μένα. Με τον Μητσοτάκη μπορεί να μη συμφωνώ σε πολλά θέματα, αλλά χαζό δεν τον θεωρώ. Έχει αντανακλαστικά. Δεν θα αφήσει πιστεύω να φανεί ενδοκυβερνητική κρίση, ειδικά σε αυτή την φάση. Αλλά καλό είναι να αισθάνεται τα χνώτα της πατριωτικής πτέρυγας του κόμματός του στον σβέρκο του, και η στάση του Δένδια, που επαναλαμβάνω δεν θεωρώ ότι είναι ο πιό ευφυής και ικανός πολιτικός, ήταν βήμα προς την σωστή κατεύθυνση.

Γίνεται μεγάλο μαγείρεμα στην περιοχή και οι παίχτες λαμβάνουν θέσεις. Υπενθυμίζω το ξεπάγωμα της συζήτησης περί συνθήκης Μοντρέ από πλευράς Τουρκίας, το Ουκρανικό που είναι μείζον και θα ξεσπάσει ορατά σύντομα, το θέμα της Λιβύης κ.α. Κοινός παρονομαστής (-ταραχοποιός) σε όλα τα θέματα η Τουρκία. Καλή η κίνηση Δένδια, λοιπόν, και στο σωστό timing. Διαμάχη εντός κυβέρνησης δεν θα ξεσπάσει ελπίζω. Μηνύματα δόθηκαν... Απλά, ήταν και κίνηση τακτικής, όπως αναλύει ο Λυγερός, που προκαταλαμβάνει και θέτει όρια και στην κυβερνητική πολιτική, ακόμα κι αν κάποιοι δυσανασχετήσουν (οι γνωστοί της σχολής Σιμίτη που έχουν εκπροσώπους σε όλο το πολιτικό φάσμα...). 

Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος acct έγραψε:

 

Ο τουρκικός λαός όντως δοκιμάζεται, αλλά ο στρατός, ειδικά μετά το "πραξικόπημα" έχει εξελιχτεί σε σώμα πραιτωριανών του Ερντογάν. Βέβαια και οι ανακατατάξεις στην ιεραρχία έχουν υπονομεύσει το αξιόμαχό τους, αλλά 500 χιλιάδες ένοπλοι πιστοί υποστηρικτές του φτάνουν και με το παραπάνω για να χρησιμοποιηθούν ως εργαλείο εξωτερικής πολιτικής.

 

Οι 500000 νομίζω είναι μικρός αριθμός ώστε να μας φοβίζει. Και σαν αριθμός δεν μου λέει τίποτα. Το θέμα είναι το τι μπορούν να κάνουν. Μέχρι στιγμής έβαλαν μπόλικες χιλιάδες "μεταναστες" να ρίξουν ένα φράγμα και δεν εκαναν τίποτα. Στη θάλασσα το μόνο που κατάφεραν είναι μια εμβολιασμένη φρεγάτα. Στον αέρα ειδικά... ας μην το συζητήσουμε. Νομίζω τους είχαμε υπερεκτιμησει τα τελευταία χρόνια με ευθύνη της πολιτικής μας. Αποδεικνυεται οτι μονοι τους δεν μπορουν να κανουν σχεδον τιποτα. Και αν το παιζουν καμποσοι σε εδαφη συριας λιβυης το κανουν με την πλατη του Πούτιν.  Ο οποιος σε διαμαχη με κοντρα χωρα του νατο δεν προκειται να μπλεξει συνυπολογιζομενος τα δικα του "προβληματα". Ασε που μιλάμε για έναν Πούτιν ο οποίος του ρίξανε αεροσκάφος και το περασε ετσι στα ψιλά. 

Με τα γεγονότα των τελευταίων ετών νομίζω ότι οι φασαριοζοι Ρώσοι Τούρκοι είχαν καταφέρει να χτίσουν την φήμη  υπερδυνάμεων χωρίς τελικα να είναι. Τώρα που αρκετές δυτικές χώρες έχουν αρχίσει και δείχνουν τη δυσαρέσκειά τους για τη στάση τους θα μαζευτούν. Προσωπική εκτίμηση βέβαια...  

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

Το άρθρο καταλήγει στο εξής:

 

Παράθεση

Οι πιθανότητες λένε λόγω ΗΠΑ και ειδικότερα, επειδή οι τελευταίες θέλουν άλλο ρόλο για την Τουρκία: ρόλο αιχμής του δόρατος έναντι της Ρωσίας με “ορντέβρ” το Αιγαίο και την Ανατολική Μεσόγειο. Το στραπάτσο θέλει σόου. Αλλά το στραπάτσο παραμένει στραπάτσο και η ώρα της πληρωμής πλησιάζει. Καλά λοιπόν τα γεγονότα προς τέρψη του φιλοθεάμονος κοινού αλλά ακόμα καλύτερο είναι προετοιμαζόμαστε για άλλα, σοβαρότερα γεγονότα. 

Και είναι άλλο ένα πιθανό σενάριο το οποίο ελπίζουμε να διαψευσθεί. Είναι κανείς αισιόδοξος;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αισιόδοξος δεν υπήρξα ποτέ, αλλά τώρα τελευταία είμαι αυξανόμενα δύσπιστος απέναντι στον εκάστοτε κάτοχο πληκτρολογίου. Είναι μία άποψη, διατυπώθηκε, καταγράφηκε. Η ιστορία θα δείξει αν ήταν για τα κλικ ή ήξερε από μέσα τι παίζεται

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος schumifer έγραψε:

Αισιόδοξος δεν υπήρξα ποτέ, αλλά τώρα τελευταία είμαι αυξανόμενα δύσπιστος απέναντι στον εκάστοτε κάτοχο πληκτρολογίου. Είναι μία άποψη, διατυπώθηκε, καταγράφηκε. Η ιστορία θα δείξει αν ήταν για τα κλικ ή ήξερε από μέσα τι παίζεται

 

Το ίδιο σκεπτικός είμαι κι εγώ. Ούτε καν ο κορωνοιου δεν έμεινε "καθαρος" από πολιτική εκμετάλλευση η και κάθε είδους εκμετάλλευση για προσωπικά οφέλη. Πράγμα που στοιχίζει ζωές. Σιγά μήπως αποτελέσουν εξαίρεση τα εθνικά θέματα. Όντως πολλοί γράφουν, απλά για να γράψουν το αντίθετο από αυτούς που αντιπαθούν.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, giorgos2187 said:

PS

Ατάκα από γειτονικό φόρουμ για το Δένδια που με έκανε να λιωσω στο γελιο : "Εκεί που αναμένεται μαλλιοτραβηγμα, στέλνεις καραφλο" Ντάξει θεούλης ο τυπος που το σκεφτηκε

 

Ένα πουλάκι μου είπε ότι είναι και "δικός μας", αλλά εδώ σιωπά! ?

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος schumifer έγραψε:

Αισιόδοξος δεν υπήρξα ποτέ, αλλά τώρα τελευταία είμαι αυξανόμενα δύσπιστος απέναντι στον εκάστοτε κάτοχο πληκτρολογίου. Είναι μία άποψη, διατυπώθηκε, καταγράφηκε. Η ιστορία θα δείξει αν ήταν για τα κλικ ή ήξερε από μέσα τι παίζεται

 

Ελάχιστοι ξέρουν από μέσα τι παίζεται. Το θέμα είναι ότι ο Τούρκος ισορροπεί όπως ισορροποεί ανάμεσα σε Δύση/ΝΑΤΟ και Ρωσία και πολλοί αναλυτές εκτιμούν ότι σύντομα θα αναγκαστεί να διαλέξει πλευρά. Όποια πλευρά κι αν διαλέξει, δεν είναι πιθανό να επηρεαστεί άμεσα και σοβαρά η Ελλάδα; Θετικά ή αρνητικά δεν ξέρω, αλλά δεδομένου του βεβαρυμένου ιστορικού ανεπάρκειας των πολιτικών μας, ανησυχώ.

Link to comment
Share on other sites

dendias-2.jpg
SLPRESS.GR

Ερωτήματα, προβληματισμό και επικριτικά σχόλια προκάλεσαν οι δηλώσεις Δένδια σε αραβικό Μέσο...

Μας πήραν τηλέφωνο μάλλον.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
2021-05-01-4.png
SLPRESS.GR

Η Αγκυρα εξαπολύει νέα πλήγματα εις βάρος του PKK στο βόρειο Ιράκ και προαναγγέλει την δημιουργία νέας...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
erdogan_birol_slpress.jpg
SLPRESS.GR

Η κυβέρνηση Μητσοτάκη δηλώνει ότι δεν θα κάνει έρευνες για κοιτάσματα φυσικού αερίου, ακολουθώντας...

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.