Jump to content


Συζήτηση περί Ελληνοτουρκικών σχέσεων


colt3003

Recommended Posts

On 3/15/2018 at 9:55 ΠΜ, το μέλος acct έγραψε:

 

Αυτό το αξίωμα στην ελληνική πολιτική, ότι στρατηγική μας είναι να μαζεύουμε τα ψίχουλα των εντάσεων της Τουρκίας με τις ΗΠΑ, αντί να δημιουργούμε διαπραγματευτικά αντίβαρα, πότε θα το ξεπεράσουμε, έχοντας βιώσει σειρά διαψεύσεων;

 

Όταν δημιουργείς για τον εαυτό σου ένα ιδεολογικό/αξιωματικό μονόδρομο, εκχωρώντας ουσιαστικά τη χάραξη εξωτερικής πολιτικής στους "μεγάλους", οι οποίοι από τη δική τους οπτική κάνουν μόνο "συμψηφισμούς" που εξυπηρετούν τους ίδιους, τί νομίζεις ότι θα αποκομίσεις;

 

...μερικά ενθαρρυντικα λόγια χωρίς κόστος, αλλά σε περίοδο κρίσεων δεν έχεις χώρο να κινηθείς, να διαπραγματευτείς...ό,τι είχες το έχεις ήδη δώσει, οπότε παραδίδεις τη πρωτοβουλία στις επαφές του "μεγάλου" με την γείτονα, παραμένοντας θεατής και αποδέκτης ειλημμμένων αποφάσεων...


...ενώ παράλληλα έχεις αποθαρρύνει και καταστήσει καιροσκοπική και αναξιόπιστη οποιαδήποτε προσέγγιση με τρίτους, που σε τέτοιες περιπτώσεις μπορεί να γίνει μόνο ad hoc και χωρίς βάθος ή προοπτική, κι έτσι κανείς δεν θα επενδύσει σε στήριξή σου, όταν στρατηγική σου επιλογή έχεις καταστήσει το ρόλο του "καλού παιδιού/μαθητή" και του "αξιόπιστού εταίρου"...κ ιαυτό υποτίθεται ενισχύει μετά το αρχικό αξίωμα, σε ένα φαύλο κύκλο αντιφάσεων.

 

Κανείς δεν σέβεται την ορντινάντζα, ακόμη κι εκείνοι την εύνοια των οποίων προσπαθεί να κερδίσει...

 

Δυστυχώς ο "δανεισμός" δεν είναι μόνο οικονομικός, είναι κυρίως διανοητικός, πολιτικός, πολιτισμικός...

Έγινε επεξεργασία από vgiozo
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Deepsea Metro II: Το «Θηρίο» που στέλνει ο Ερντογάν στην Κύπρο για γεωτρήσεις - Δείτε φωτογραφίες

 

http://www.newsbomb.gr/ellada/ethnika/story/870469/deepsea-metro-ii-to-thirio-poy-stelnei-o-erntogan-stin-kypro-gia-geotriseis-deite-fotografies

 

 

Πάμε για το μπαμ πλέον......

Η στην κυπριακή ΑΟΖ θα το στείλει ή στο Καστελόριζο λογικά ....

 

Έχουμε πολλά να δούμε ....

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

άντε πάμε πόλεμο μπας και ξυπνήσουμε ποτέ από το λήθαργο

 

Αν το γεωτρύπανο πάει να τρυπήσει νομίζω πως δεν υπάρχει γυρισμός .

Δυστηχώς για την χώρα μας, είτε πάμε σε πόλεμο , είτε χάνουμε εθνική κυριαρχία , ΑΟΖ .

 

Τα δεδομένα έως τώρα είναι ακριβώς ίδια με αυτά που είχαμε πριν τον Ελληνο-Ιταλικό πόλεμο του 40.

Και τότε παρενοχλήσεις, βυθίσεις κ.λ.π. συνέβαιναν για περίπου 1+ έτος.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, adpanos said:

 

Αν το γεωτρύπανο πάει να τρυπήσει νομίζω πως δεν υπάρχει γυρισμός .

Δυστηχώς για την χώρα μας, είτε πάμε σε πόλεμο , είτε χάνουμε εθνική κυριαρχία , ΑΟΖ .

 

Τα δεδομένα έως τώρα είναι ακριβώς ίδια με αυτά που είχαμε πριν τον Ελληνο-Ιταλικό πόλεμο του 40.

Και τότε παρενοχλήσεις, βυθίσεις κ.λ.π. συνέβαιναν για περίπου 1+ έτος.

 

με το καλό να γίνει ένας πόλεμος να ξεχρεώσουμε !

όπως έγινε και με την Γερμάνια που μας το παίζει μεγάλη και τρανή τώρα

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, adpanos said:

Δεν πάμε καλά ...

 

 

τι περιμένεις από τους προδότες, όταν θα περάσουν όλοι από το ΓΟΥΔΙ τότε θα τα ξαναπούμε

τώρα η Ελλάδα χρειάζεται ένα γερό ΤΑΡΑΚΟΥΝΗΜΑ !

 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

 

 

τι περιμένεις από τους προδότες, όταν θα περάσουν όλοι από το ΓΟΥΔΙ τότε θα τα ξαναπούμε

τώρα η Ελλάδα χρειάζεται ένα γερό ΤΑΡΑΚΟΥΝΗΜΑ !

 

 

Ποιος θα τους πάει στο Γουδί?

Οι αριστερο - εθνο - μηδενιστές ?

Εχει τελειώσει το πανηγύρι φίλε ....  Δεν υπάρχει εθνική συνείδηση στους νεοέλληνες .

Αν γίνει πόλεμος θα δεις πως θα φεύγουν σαν τις μύγες να σωθούν.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, minast said:

Όποιος εύχεται πολέμους, δεν ξέρει τί εύχεται. Τόσο απλά.

τον γείτονα τον ρώτησες ? αν αυτός θέλει να κάνει πόλεμο θα κάνει εσένα και εμένα δεν θα μας ρωτήσουν .

Απλά τα γεγονότα τι δείχνουν με μαθηματική ακρίβεια εκεί θα καταλήξουμε , όποιος δεν το βλέπει δεν ξέρει τι του γίνεται. Τόσο απλά

 

Και ένα γνωμικό

Όποιος θέλει ειρήνη, προετοιμάζεται για πόλεμο ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, ARMAGEDDON said:

άντε πάμε πόλεμο μπας και ξυπνήσουμε ποτέ από το λήθαργο

 

17 minutes ago, ARMAGEDDON said:

 

με το καλό να γίνει ένας πόλεμος να ξεχρεώσουμε !

όπως έγινε και με την Γερμάνια που μας το παίζει μεγάλη και τρανή τώρα

 

Κόψε λίγο το call of duty. :mellow:

  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, ARMAGEDDON said:

τον γείτονα τον ρώτησες ? αν αυτός θέλει να κάνει πόλεμο θα κάνει εσένα και εμένα δεν θα μας ρωτήσουν .

Απλά τα γεγονότα τι δείχνουν με μαθηματική ακρίβεια εκεί θα καταλήξουμε , όποιος δεν το βλέπει δεν ξέρει τι του γίνεται. Τόσο απλά

 

Και ένα γνωμικό

Όποιος θέλει ειρήνη, προετοιμάζεται για πόλεμο ...

Τώρα έγινε ανωτέρα βία ο πόλεμος? Πριν λίγο έλεγες:

Quote

με το καλό να γίνει ένας πόλεμος να ξεχρεώσουμε !

 

Ας μην το συνεχίσουμε εδώ. Αν θέλετε συζητήσεις για Γουδί και πολέμους, υπάρχουν και δίπλα θέματα...

Link to comment
Share on other sites

σας ξαναλέω αλλά δεν διαβάζετε μένετε σε αυτό που θέλετε να δείτε

 

6 minutes ago, ARMAGEDDON said:

τον γείτονα τον ρώτησες ? αν αυτός θέλει να κάνει πόλεμο θα κάνει εσένα και εμένα δεν θα μας ρωτήσουν .

Απλά τα γεγονότα τι δείχνουν με μαθηματική ακρίβεια εκεί θα καταλήξουμε , όποιος δεν το βλέπει δεν ξέρει τι του γίνεται. Τόσο απλά

 

Και ένα γνωμικό

Όποιος θέλει ειρήνη, προετοιμάζεται για πόλεμο ...

 

edit

ότι θέλω λέω ότι θέλω γράφω ελευθερία του λόγου έχουμε

 

@minast  άσε την αριστερο φιλοσοφία λασπολογία το αποτέλεσμα μετράει ότι θα γίνει από εκεί και πέρα αν εγώ λέω να γίνει πόλεμος σιγά μην ρωτήσουν εμένα να ξεκινήσουμε η όχι τον πόλεμο, αν ο γείτονας θέλει θα γίνει

 

προετοιμαστείτε και αφήστε τις βλακείες όλα εκεί δείχνουν ότι πάμε

έχουμε πάρα πολύ ωραίους γειτόνους δεν είμαστε γεωγραφικά σαν την Ελβετία

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πάντως ότι άλλοι κάνουν κουμάντο στην ΑΟΖ, όχι εμείς. Και δεν αναφέρομαι στους Τούρκους.

 

Πριν κανένα χρόνο έλεγα ότι οι Τούρκοι θα μας δημιουργήσουν σοβαρά προβλήματα σε μια κουβέντα που είχαν στο χωριό και έτυχε να παρευρίσκομαι εκείνη την ώρα. Δυστυχώς δεν βλέπω να διαψεύδομαι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος UltraB έγραψε:

Θεωρώ πάντως ότι άλλοι κάνουν κουμάντο στην ΑΟΖ, όχι εμείς. Και δεν αναφέρομαι στους Τούρκους.

 

Πριν κανένα χρόνο έλεγα ότι οι Τούρκοι θα μας δημιουργήσουν σοβαρά προβλήματα σε μια κουβέντα που είχαν στο χωριό και έτυχε να παρευρίσκομαι εκείνη την ώρα. Δυστυχώς δεν βλέπω να διαψεύδομαι.

 

Σίγουρα το μεγάλο μερίδιο το παίρνουν οι εταιρίες των μεγάλων δυνάμεων.

Ομως ένα 30-35% κέρδος να βγάλεις από όλο αυτό εσύ σαν Ελλάδα, δεν είναι καθόλου ευκαταφρόνητο ποσό.

 

Επίσης υπάρχει και η κατοχύρωση των συνόρων από τέτοιες πράξεις. Δηλαδή , σήμερα μπορεί οι ΗΠΑ να είναι με εμάς και αύριο το πρωί με τους Τούρκους, οι εταιρίες όμως όταν επενδύουν σε μια Χώρα, επενδύουν με ορίζοντα 20-30 ετών και θέλουν να παραμείνει η κατάσταση ως έχουν σχεδιάσει.

Αρα αν οι εταιρίες μπουν στην Ελληνική AOZ και την Κυπριακή,  τα προβλήματα με τους Τούρκους ίσως να είναι μικρότερα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ARMAGEDDON said:

ότι θέλω λέω ότι θέλω γράφω ελευθερία του λόγου έχουμε

 

Το είπα κατ' ιδίαν, το απευθύνω και δημόσια: ελευθερία λόγου δε σημαίνει το ελεύθερο να κάνουμε όλα τα θέματα του φόρουμ χανείο. Έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να λέω ότι το θέμα των Ειδήσεων είναι για Ειδήσεις, όχι για να λέμε τον πόνο μας. Πηγαίνετε σε ένα σχετικό θέμα ή φτιάξτε καινούριο και πείτε ό,τι τραβάει η ψυχή σας.

Link to comment
Share on other sites

Το κρατικό πρακτορείο ειδήσεων της Τουρκίας Anadolu μετέδωσε ότι βρέθηκαν στρατιωτικά σχεδιαγράμματα στα κινητά των δυο Ελλήνων στρατιωτικών.

Έγινε επεξεργασία από sstav
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος sstav έγραψε:

Το κρατικό πρακτορείο ειδήσεων της Τουρκίας Anadolu μετέδωσε ότι βρέθηκαν στρατιωτικά σχεδιαγράμματα στα κινητά των δυο Ελλήνων στρατιωτικών.

 

Μόλις βγήκε η ΕΕ και το καταδίκασε , βγήκαν αυτοί να πουν τα παραπάνω.

Το κακό είναι πως θα τους πάνε για κατασκοπεία...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.