Jump to content


Κατασκευή pc case από ξύλο...


Recommended Posts

Πλανισμα εχω παρει απ τα lild εναν ταινιολιαντηρα...χοντρο γυαλοχαρτο αλλα πιστευω καππια πατεντα θα γινει για το πιο ψιλο φινιρισμα....τα νερα δεν τα πιστευω να τα ταιριαξω... :/ πρεπει να παρω σφιχτηρες μεγαλους

Δεν υπαρχει δισκος.-

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, f117 said:

πρεπει να παρω σφιχτηρες μεγαλους

Στην ανάγκη, χαρτοταινία.

 

Ο ταινιολειαντήρας είναι πολύ πιθανόν να σκάψει... Ίσως καλύτερα με το χέρι, να το ευχαριστηθείς κι όλας. Γυαλόχαρτο πάνω σε ένα ΙΣΙΟ πηχάκι κάνει αρκετά καλή δουλειά.

 

Κόλπο: χοντρά πηχάκια πάνω - κάτω από τις ταύλες σου για να κρατήσουν το σύνολο επίπεδο όσο κολλάει. Αν ντύσεις την πλευρά από τα πηχάκια που ακουμπάει πάνω στις ταύλες με ταινία συσκευασίας, δε θα κολλήσουν τα πηχάκια πάνω στις ταύλες από την κόλλα που ξερνάει.

Έγινε επεξεργασία από pol77
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Απο τις καλυτερες λυσεις για πανελ και κανεις και οτι μηκος θες

 

https://www.skroutz.gr/s/12361066/Tactix-Μέγγενη-Σωλήνων-215803.html

 

Παιρνεις μια εξαμετρη πρασινη γαλβανιζε σωληνα νερου, κοβεις τα κομματια στις διαστασεις που θες και εχεις 2 ετοιμους απο τα πασα που εχει στις ακρες η σωληνα. Τα αλλα κομματια τα πας στον υδραυλικο της γειτονιας σου και σου ανοιγει απο ενα πασο σε καθε κομματι. Βγαζεις πεντε κομματια στο 1.2m απο καθε σωληνα. Καθατο βγαινει καπου 1 μετρο. 

  • Like 4
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι το δεξια στη φωτο

 

%CE%A3%CE%A9%CE%9B-%CE%93%CE%91%CE%9B%CE

 

Αυτη που θα παρεις θα εχει ενα στην αρχη και ενα στο τελος. Αρα αν κοψεις 5 κομματια εχεις 2 ετοιμα και 3 που θελουν απο ενα πασο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

θα πάρω 2 σετ απο καδρονάκια 

https://www.leroymerlin.gr/gr/xuleia/takoi-sanides/kadronia/kadroni-m2m-x-p21mm-kai-pahous-21mm-61871082/

 

12 δηλαδή στο σύνολο....

το κυρίως κουτί θα γίνει όπως το κάνει αυτός....

 

 

22 καδρονάκια  53 πόντων θα κοπούν θα μπούν θα το εμπρός και το πίσω κομμάτι ( 11 + 11 ) κολλημένα το ένα δίπλα στο άλλο για να φτάσουμε πλάτος 23 εκατοστών εξωτερικά το οποίο θα είναι 19 εκατοστά στο εσωτερικό... το ύψος θα είναι 55 πόντους.... 

Ακόμα 22 καδρονάκια 51 πόντων θα κοπούν και θα μπούν για το πάνω και το κάτω κομμάτι ( 11 + 11 ) κολλημένα μεταξύ τους...

Το βάθος  θα είναι 53 πόντους.... 

 

Άρα έχουμε

'Υψος: 55 εκ. 

Πλάτος: 23 εκ. 

Βάθος: 53 εκ.

 

Για πείτε....

Link to comment
Share on other sites

Εγω να αναφέρω οτι σε περίπτωση που θέλεις μπορώ να αναλάβω το ρούτερ η οποιοδήποτε κόψιμο στο CNC θέλεις αν σε βοηθάει.
Είμαι απο θεσσαλονίκη.Το κόστος θα είναι μόνο τα υλικά που θα διαλέξεις, μπορείς να μου τα φέρεις/στείλεις αλλιώς στα κόβω εγώ.
Enjoy!

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι ο σκοπός μιας custom κατασκευής είναι να φτιάξεις κάτι μοναδικό και όμορφο. Αν σκοπεύεις να φτιάξεις κάτι απλά λειτουργικό με ό,τι υλικά τυγχάνει να έχεις, ίσως είναι καλύτερα να βάλεις ένα παλιό σιδερένιο κουτί υπολογιστή, που έχει και καλύτερη θερμοαγωγιμότητα από το ξύλο.

 

Σκέψου ποιος είναι ο στόχος σου και αποφάσισε τα επόμενα βήματα. Κατά τη γνώμη μου, αν θέλεις να προχωρήσεις σε custom κατασκευή που να αξίζει τον κόπο, πρέπει να υπολογίζεις ότι θα αφιερώσεις πολύ χρόνο, πολύ κόπο και αρκετό χρήμα.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, f117 said:

Άθλιο το τελικό αποτέλεσμα εννοεις?ή ο τρόπος του? Έχεις να προτινεις κάτι άλλο?

 

Το αποτέλεσμα. Έχει τα εργαλεία και τις γνώσεις και κατέληξε σε κάτι πολύ πρόχειρο.

Μασίφ θα σου πρότεινα και εγώ και με δυο διαφορετικά είδη ξύλου,αλλά έχεις ήδη τα ξύλα.

Όπως σου είπαν και οι άλλοι μην αντιγράψεις ένα σχέδιο και φτιάξε κάτι που να είναι ίσως μοναδικό.

Link to comment
Share on other sites

όπου έγραφα μασιφ...βάλτε την λέξη πάνελ! χααχχα

τα διαφορετικά ξύλα δεν αρέσουν στο αμόρε...και αυτό θέλω να το βάλω στο σαλόνι που όλα τα  ξύλα είναι σε ανοιχτό χρώμα....το γύρω γύρω λέω να κάνω έτσι όπως φαίνεται 

όλο ξύλο... και βερνίκια κ τέτοια και να βγει καλό νομίζω στο μάτι....

το μέσα θα το κάνω λίγο αλλιώς....αλλά το έξω μου φαίνεται μια χαρα...και πιο στρογγυλεμένες γωνίες στο εξωτερικό του

 

wood.png

 

σαν διαστάσεις αυτά που γράφω πώς σας φαίνονται?

Έγινε επεξεργασία από f117
Link to comment
Share on other sites

Αφού θα το βάλεις στο σαλόνι γιατί δεν κάνεις κάτι πρωτότυπο σε σχέδιο. Να μην δείχνει για pc.

Διαστάσεις ανάλογα το hardware θα έλεγα. Δεν χρειάζεται να κάνεις μεγάλο κουτί αν δεν βάλεις μεγάλη μητρική,πολλούς δίσκους κτλ.

Link to comment
Share on other sites

 

@rory το μέγεθος μ έχει καρφώνει γιατί έχω ένα κουτί mAtx και το έχω κάνει να βάλω atx μητρική και υδροψυξη μέσα...οπότε θέλω να έχει λόγο μποσικο...

 

Θα φαίνεται ότι είναι pc από την οθόνη.. ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.