Jump to content



ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΔΙΣΚΟ WD ELEMENTS 1 T USB


Recommended Posts

Καλημέρα. Έχω έναν εξωτερικό σκληρο δίσκος 1 Τ WD Elements usb ο οποίος δεν αναγνωρίζεται από κανέναν υπολογιστή με οποιοδήποτε τρόπο. Δεν έχει πέσει κάτω και απλά χρησιμοποιούνταν για αποθήκευση φωτογραφιών. Δεν ανάβει κανένα λαμπάκι...δεν γνωρίζω αν έχει και κάποιο - νομίζω όχι. Μου το έφεραν...είναι εντός εγγύησης αλλά από MEDIAMARKT μου είπαν πως δεν εγγυούνται πως τα δεδομένα  θα σωθούν όταν επιστραφεί στην  WD....Πώς μπορώ να πάρω τα δεδομένα από μέσα ; Γνωστή θύρα εάν  τον ανοίξω έχει ώστε να τον συνδέσω σε μια θήκη; Νομίζω όχι....

Link to comment
Share on other sites

Αν τα δεδομένα είναι σημαντικά τον ανοίγεις και το βάζεις πάνω στην μητρική, η πλειοψηφία έχει κλασική θύρα sata, αν το πρόβλημα είναι στην πλακέτα της θήκης και όχι στον ίδιο τον δίσκο θα σώσει τα δεδομένα σου αλλά λογικά θα χάσεις την εγγύηση εκτός αν το άνοιγμα γίνει χωρίς να φαίνεται. Υπάρχουν κάποιοι  εξωτερικοί δίσκοι που δεν έχουν θύρα sata οπότε κάνε και μια αναζήτηση how to disassemble  με τον μοντέλο σου για να είσαι σίγουρος πριν τον ανοίξεις

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
5 minutes ago, panos 12 said:

Καλησπέρα έχω πάρει τον συγκεκριμένο δίσκο εχτές και είδα με ένα προγραμα οτι spin up time είναι 76%  είναι σημαντικό πρόβλημα αυτό;  

Χωρίς τίτλο.jpg

 

Όχι δεν είναι "πρόβλημα". Είναι μια ένδειξη του ποσοστού χρήσης του δίσκου (spin-up time) σε σχέση με τις προδιαγραφές του από τον κατασκευαστή. Ο δίσκος μπορεί να είναι υγιέστατος για πολλά πολλά χρόνια ή να σου ψοφήσει και αύριο, χωρίς να έχει καμία σχέση το spin-up time.

 

Σημαντικό πρόβλημα είναι αν δεν έχεις backup τα δεδομένα σου, όπου και αν βρίσκονται αυτά.

Link to comment
Share on other sites

πριν 39 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Όχι δεν είναι "πρόβλημα". Είναι μια ένδειξη του ποσοστού χρήσης του δίσκου (spin-up time) σε σχέση με τις προδιαγραφές του από τον κατασκευαστή. Ο δίσκος μπορεί να είναι υγιέστατος για πολλά πολλά χρόνια ή να σου ψοφήσει και αύριο, χωρίς να έχει καμία σχέση το spin-up time.

 

Σημαντικό πρόβλημα είναι αν δεν έχεις backup τα δεδομένα σου, όπου και αν βρίσκονται αυτά.

ααα μάλιστα γιατί είναι και δίσκος back up μην με βγάλει κανένα πρόβλημα,  άλλα με κάνει εντύπωση γιατί ο εσωτερικός δίσκος που είναι wd πάλι είναι στο 85% το spin up time που είναι και 7 χρόνια δίσκος,  ενώ αυτός με 2 μέρες χρήσης  είναι στο 75% από την πρώτη μέρα που τον άνοιξα  μήπως είναι μεταχειρησμενος; 

Link to comment
Share on other sites

Έλεγξε το και με άλλο διαγνωστικό (κατά προτίμηση του κατασκευαστή) μήπως και το ashampoo σου δίνει λανθασμένες ενδείξεις. Αν ο δίσκος είναι 2 ημερών και παίρνεις αυτά τα νούμερα, τότε λογικά δικαιούσαι να ζητήσεις αντικατάσταση.

ααα μάλιστα γιατί είναι και δίσκος back up μην με βγάλει κανένα πρόβλημα,  άλλα με κάνει εντύπωση γιατί ο εσωτερικός δίσκος που είναι wd πάλι είναι στο 85% το spin up time που είναι και 7 χρόνια δίσκος,  ενώ αυτός με 2 μέρες χρήσης  είναι στο 75% από την πρώτη μέρα που τον άνοιξα  μήπως είναι μεταχειρησμενος; 


Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

Έλεγξε το και με άλλο διαγνωστικό (κατά προτίμηση του κατασκευαστή) μήπως και το ashampoo σου δίνει λανθασμένες ενδείξεις. Αν ο δίσκος είναι 2 ημερών και παίρνεις αυτά τα νούμερα, τότε λογικά δικαιούσαι να ζητήσεις αντικατάσταση.

 


Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 

 

Εβαλα το wd lifeguard του ιδιου του κατασκευαστή και πηγα να κανω σκαν το μεγαλο μηπως βρει τιποτα αλλα ανέβασε 55 βαθμούς ο δίσκος και το έκλεισα μην καεί παντως το hd sendinel τον βγαζει 100% υγεια 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.