Jump to content



Κόλλα για μέταλλο;


Recommended Posts

Ο μόνος τρόπος να δω τι ακριβώς γίνεται στην ένωση αυτή είναι να κόψω τη λαμαρίνα γύρω γύρω και να βγάλω και τη μόνωση σε αυτό το σημείο.

Σωστή η σκέψη μου;

Καμιά ιδέα;

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
Link to comment
Share on other sites

η τρύπα θα είναι πιο μέσα, και λογικά ακριβώς εκεί που ενώνεται αυτός ο σωλήνας με το εσωτερικό δοχείο. Να αναμένεις μόλις κόψεις αυτή τη λαμαρίνα, (που ουσιαστικά είναι ένα λεπτό κέλυφος, το οποίο κρατάει το δοχείο μέσα σε μια θερμομόνωση) να βρεις το μονωτικό (συνήθως αφρός πολυουρεθάνης) και πιο μέσα, την ένωση του σωλήνα με το δοχείο (το οποίο και αυτό είναι μεταλλικό εμαγιέ). Προβλέπεται αρκετά δύσκολη επέμβαση, και η κόλληση σε αυτό το σημείο είναι επικίνδυνη ( για το δοχείο) και πρέπει να ''το έχεις'' πάρα πολύ με την ηλεκτροκόλληση. Εν ολίγοις δεν το προτείνω, ειδικά όταν μόλις εχτές σε μια βόλτα μου σε ένα μαγαζί με ναυτιλιακά. έπεσα πάνω σε αυτό:

 

weld.thumb.jpg.44277955c94a4f32fe706abacb973f99.jpg

 

εννοείται βέβαια, ότι το λιγότερο που θα πρέπει να κάνεις πριν την εφαρμογή του, είναι να γίνει το σημείο κόλλησης ΑΠΟΛΥΤΑ καθαρό. 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Την Permatex τη...γυρόφερνα κι εγώ αλλά κατέληξα στη Durostick εποξειδική σε μορφή στόκου επειδή...το μαγαζί που πούλαγε την Permatex είναι ψιλομακριά.

Λες η Permatex να είναι καλύτερη;

Πάντως η Dutostick που κόλλησα σε μερικά σημεία, έγινε σαν πέτρα (μετά από μέρες κι όχι μετά από 2 ώρες ούτε και μετά από 48).

Λες να προτιμήσω την Permatex;

 

(πάντως δεν σκεφτόμουνα για ηλεκτροκόληση γιατί δεν το κατέχω το άθλημα. Κάποιος επαγγελματίας σίγουρα θα το κόλλαγε.

Αλλά στο κλειστό κύκλωμα δεν είναι και τόσο μεγάλες οι πιέσεις, λογικά μια καλή κόλλα θα είναι οκ πιστεύω)

Link to comment
Share on other sites

Α δεν ήξερα ότι υπάρχει και άλλη εταιρία που φτιάχνει τέτοιο πράγμα. Δεν έκανα πρόταση αγοράς συγκεκριμένης εταιρίας. Αν το άλλο προιόν σου έχει κάνει καλή δουλειά κάνε το με αυτό. Το ζητούμενο είναι να έχει αποτέλεσμα. 

Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα απέφυγε την ηλεκτροκόλληση μιας και είναι γεμάτο αφρό πολυουρεθάνης. Σκίσε την λαμαρίνα προσεκτικά γιατί το ανοξείδωτο κόβει οπότε βάλε χοντρά γάντια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω κατά ποσό θα τα καταφέρεις να έχεις επιτυχή κόλληση εκεί γιατί θα είναι δύσκολο να καθαριστεί 100% το σημείο.

Για το νερό αν τυχόν υπάρχει μπορείς να βάλεις αυτή που κολλάει ακόμα και μέσα στο νερό.

Πρόσεχε και τα μάτια σου στο άνοιγμα με την πολυουρεθάνη γιατί το πιο πιθανό είναι να έχει καταστραφεί από την θερμοκρασία τόσα χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Το άνοιξα με ένα ντρεμελοειδές, ευτυχώς είχα εύκαμπτο άξονα και ευτυχώς, πάλι, που είχα πάρει από το Lidl μια κασετίνα με εξαρτήματα για ντρέμελ.

Μέσα σε αυτά (τα οποία τα περισσότερα είναι της πλάκας) υπήρχε κι ένα δισκάκι που κόβει τα πάντα!

Με αυτό έκοψα τη λαμαρίνα, αν δεν το είχα αυτό ακόμα θα έκοβα...

Το άνοιξα και βρέθηκε τρύπα δύο χιλιοστών κοντά στο σημείο που δείχνω με το βελάκι στις φωτό!

Τώρα θα το αφήσω να στεγνώσει κάνα δυο μέρες και μετά θα του βάλω κόλλα.

Ελπίζω να μην έχει άλλη τρύπα.

 

Εν τω μεταξύ μου είπε μια γειτόνισσα ότι ένας μάστορας της 'κόλλησε' τον δικό της θερμοσίφωνα βάζοντας απλά ένα υγρό μέσα που έκλεισε την τρύπα.

Είχα ακούσει για κάτι τέτοιο που το βάζουνε σε τρύπια ψυγεία αυτοκινήτων, το έχετε υπόψιν σας;

Κάνει δουλειά; (δεν θα το χρησιμοποιήσω εγώ αλλά για να της πω αν θα κρατήσει)

Υποψιάζομαι κάτι τέτοιο.

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, panoss1442169303 said:

Εν τω μεταξύ μου είπε μια γειτόνισσα ότι ένας μάστορας της 'κόλλησε' τον δικό της θερμοσίφωνα βάζοντας απλά ένα υγρό μέσα που έκλεισε την τρύπα.

Είχα ακούσει για κάτι τέτοιο που το βάζουνε σε τρύπια ψυγεία αυτοκινήτων, το έχετε υπόψιν σας;

Κάνει δουλειά; (δεν θα το χρησιμοποιήσω εγώ αλλά για να της πω αν θα κρατήσει)

 

Φώκια ?? κομμάτι δύσκολο, καθώς χρειάζεται αρκετά ψηλή θερμοκρασία για να λειτουργήσει. Εκτός και αν έχουν βγάλει κάτι πιο εξειδικευμένο και ''κρύο'' 

 

Έντιτ: Χμμμ βρήκα και σε άλλη σελίδα, και απο αυτά που γράφει, κατάλαβα πως μπορεί να γίνει. Με εξωτερικό κυκλοφορητή και θέρμανση του υγρού ώστε να δράσει και να κολλήσει ,και μετά άδειασμα και γέμισμα με καθαρό υγρό...

Έγινε επεξεργασία από colt3003
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, panoss1442169303 said:

Τη μόνωση που έχω αφαιρέσει πώς θα την αποκαταστήσω μετά;

Με αφρό πολυουρεθάνης;

 

Πιο εύκολο θα ήταν αν έβρισκες λίγο πετροβάμβακα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί είναι πιο εύχρηστος. Αλλά και με αφρό πολυουρεθάνης να συμπληρώσεις, πάλι καλά είναι. Κόβεις και ότι περισσέψει μετά τη διόγκωση, με ένα μαχαίρι και είσαι τζετ. 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το κόλλησα, το 'φούσκωσα' (πρέσαρα) στα 2,5 Bar και απ' ότι δείχνει από αυτό το σημείο πλέον δεν χάνει.

Όμως...χάνει από άλλο :(. (μιλάω πάντα για το κλειστό κύκλωμα)

Σε περίπτωση που δεν μπορέσω να το εντοπίσω σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω τη 'φώκια' όπως αναφέρθηκε και παραπάνω...

Για πείτε καμιά συμβουλή πώς να τη χρησιμποποιήσω, δεν έχω κυκλοφορητή, θέρμανση υποθέτω αρκεί η θέρμανση από τον ήλιο.

 

btw το 'φώκια' μάλλον προήλθε από...μερακλίδικη μετάφραση που έκανε κάποτε κάποιος στο seal και έμεινε:

Μεταφράσεις του seal
ουσιαστικό
 
σφραγίδα
stamp, seal, cachet, die
 
φώκια
seal, sea calf
 
φώκη
seal, sea calf
ρήμα
 
σφραγίζω
seal, stamp, seal up
 
επικυρώ
ratify, verify, sanction, seal
 
επισφραγίζω
seal, stamp
Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
Link to comment
Share on other sites

Για να χάνει νερό και αλλού  πάει να πει ότι τζάμπα παιδεύεσαι με κόλες . Η σκουριά σίγουρα έχει "φάει" την λαμαρίνα και σίγουρα έχει περάσει ανάμεσα στην υάλωση και την λαμαρίνα .

Ότι και να κάνεις στο τέλος θα πας για νέο καζάνι , οπότε μην παιδεύεσαι και βάλε κατευθείαν νέο μπόιλερ .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν είμαι και τόσο σίγουρος ότι υπάρχει και δεύτερη τρύπα.

Ίσως τα νερά που είδα (και με οδήγησαν να συμπεράνω ότι υπάρχει δεύτερη τρύπα) να ήταν από το γέμισμα του κλειστού κυκλώματος απο την πάνω τάπα.

Επειδή δυσκολεύομαι να την φτάσω (είναι αρκετά ψηλά) πολλά νερά μου πέσανε απ' έξω...και μάλλον αυτά ήταν που είδα ως διαρροή...

 

Τον έχω επαναφέρει σε λειτουργία τον θερμοσίφωνα αλλά έχω αφήσει δυο σημεία ανοιχτά, χωρίς μόνωση, για να στεγνώσουν και να δω θα αν συνεχίσουν οι διαρροές ή όχι.

Οπότε αύριο, υποθέτω, θα σιγουρευτώ αν υπάρχει διαρροή ή όχι.

Σύμφωνα με το μανόμετρο έχω διαρροή, μικρή, αλλά υποψιάζομαι ότι είναι από την βαλβίδα του κλειστού κυκλώματος (πάλι λόγω ύψους και θέσης με δυσκολεύει πολύ να την ελέγξω).

5afd5c1730ff8_boiler_1copy.thumb.jpg.101508bc798acd099b5c483ea7d73162.jpg

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Τελικά μετά από τα 2 κολλήματα ο ηλιακός δουλεύει μια χαρά! (από τις 17 Μαίου, σχεδόν ένα μήνα)

Κι επειδή του βελτίωσα και τη μόνωση δουλεύει καλύτερα από ποτέ! (όχι δεν είναι υπερβολή, κυριολεκτώ)

Μέτρησα σε 12 μέρες πόσο έχασε από το κλειστό κύκλωμα: μισό λίτρο.

Νομίζω ότι είναι στα φυσιολογικά όρια (περίοδος: από 25 Μαίου έως και 5 Ιουνίου) και μάλλον πρέπει να έφυγε από τη βαλβίδα που δεν είναι της προκοπής, δεν έχει αλλαχτεί ποτέ.

 

Όταν χάνονται (με εξάτμιση) υγρά από το κλειστό κύκλωμα, χάνεται και αντιψυκτικό;

Εξατμίζεται και αντιψυκτικό εκτός από νερό;

(όταν αναπληρώσω τα υγρά δηλαδή, θα προσθέσω και αντιψυκτικό εκτός από νερό ή σκέτο νερό;)

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

17 Μαίου ως 10 Οκτωβρίου (χτες, σχεδόν 5 μήνες) κράτησε η κόλλα.

Από χτες ξανά τρύπιο το μπόιλερ ?.

Θα πάρω καινούριο θερμοσίφωνα (όχι μόνο μπόιλερ), αλλά πληροφοριακά:

ποιος είναι ο σωστός τρόπος επισκευής μιας τρύπας σε μπόιλερ;

Μήπως με οξυγονοκόλληση;

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.