Jump to content



Ταξιδι στην Αμερικη + road trip. Παρακαλω θελω συμβουλες


GoMaR

Recommended Posts

πριν 52 λεπτά, το μέλος GoMaR έγραψε:

Γνωριζουμε με τηλεφωνο τι κανουμε; 
Τι με συμφερει; Να παρω πακετο απο δω η να παρω απο εκει κατι σαν καρτα; 
Πιο πολυ τα δεδομενα με νοιαζουν.

 

εγώ πήρα κάρτα sim νομίζω από tmobile με 4gb 4g data και κάποια λεπτά για να παίρνω και κανα τηλέφωνο για info κλπ περίπου στα $40 μαζί με φόρους..

βάζαμε και τη sim στο δίκαρτο της γυναίκας μου, mobile hotspot και ήμασταν κομπλέ και οι 2.. τα powerbanks να είναι καλά ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλό ταξίδι να έχετε. Πήγα πέρυσι Νέα Υόρκη και Μαϊάμι. 

 

Τελικά με τι θα πετάξετε; Απευθείας ή μέσω Τουρκίας;

 

Το road trip σας μου φαίνεται λίγο κουραστικό να πω την αλήθεια, κυρίως γιατί οι μέρες είναι ελάχιστες.  

Link to comment
Share on other sites

On 4/30/2018 at 6:03 PM, YDinopoulos said:

Φαγητο.... ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ Peter Lugar stake (κλειστε απο τωρα.) θα με θυμηθεις! 

Συμφωνώ και επαυξάνω. Αλλά δεν χρειάζεται κράτηση αν πας σε κάποια νεκρή ώρα, π.χ. εμείς είχαμε πάει νωρίς το απόγευμα γύρω στις 15:30-16:00 και δεν είχαμε κανένα θέμα. Προσοχή το μαγαζί είναι cash only και αρκετά τσιμπημένο, 1 μπριζόλα για 2 άτομα ~200€.

 

Για πρωινό αν σε βγάλει ο δρόμος προς τα κάτω κοιτάξτε το Clinton St. Baking Company και για κάποια λιγούρα όσο είστε στη γύρα The Halal Guys. Μεγάλη προσοχή στη κόκκινη σως.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος GoMaR έγραψε:

Γνωριζουμε με τηλεφωνο τι κανουμε; 
Τι με συμφερει; Να παρω πακετο απο δω η να παρω απο εκει κατι σαν καρτα; 
Πιο πολυ τα δεδομενα με νοιαζουν.

 

Τσέκαρε και την H2O. Νομίζω εάν την παραγγείλεις γύρω στις 5 μέρες πριν τα μεταφορικά της sim είναι αρκετά φθηνά. Περιλαμβάνει δωρεάν ομιλία / sms εντός ΗΠΑ, δωρεάν sms παγκοσμίως και για Ελλάδα έχει και κλήσεις προς σταθερά. Την είχα δοκιμάσει όταν είχα πάει. Είναι αξιόπιστη. Ένας φίλος που μένει ΗΠΑ εδώ και ένα χρόνο ακόμα αυτήν έχει. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, vic said:

 

Τσέκαρε και την H2O. Νομίζω εάν την παραγγείλεις γύρω στις 5 μέρες πριν τα μεταφορικά της sim είναι αρκετά φθηνά. Περιλαμβάνει δωρεάν ομιλία / sms εντός ΗΠΑ, δωρεάν sms παγκοσμίως και για Ελλάδα έχει και κλήσεις προς σταθερά. Την είχα δοκιμάσει όταν είχα πάει. Είναι αξιόπιστη. Ένας φίλος που μένει ΗΠΑ εδώ και ένα χρόνο ακόμα αυτήν έχει. 

 

Όπως είπε κι ο @vic η H2O είναι καλή και αξιόπιστη και χρησιμοποιεί τις κεραίες και τις μπάντες της AT&T.

Ωστόσο πριν πάρες κάτι τσέκαρε τις μπάντες που υποστηρίζει το κινητό σου για να μη βρεθείς προ εκπλήξεως και αντί για 4G πιάνεις κακό 3G !

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος GoMaR έγραψε:

Τα εχω ετοιμα γιατι εφτιαχνα travel plan..

 

Athens -> Turkey  @06:00 - 07:20
Turkey -> New York JFK @18:25 - 22:30

 

 

 

 

11 ώρες στο Ατατούρκ θα πήξεις. Οκ, έχει μαγαζιά, δε λέω, αλλά είναι πεπερασμένα. 

Συμβουλή: μην αγοράσεις τίποτα τουριστικό από εκεί (Ειδικά λουκούμια) γιατί θα σου πιάσουν τον κόλο κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος astrolabos έγραψε:

 

11 ώρες στο Ατατούρκ θα πήξεις. Οκ, έχει μαγαζιά, δε λέω, αλλά είναι πεπερασμένα. 

 Συμβουλή: μην αγοράσεις τίποτα τουριστικό από εκεί (Ειδικά λουκούμια) γιατί θα σου πιάσουν τον κόλο κανονικά.

 

συμφωνώ και το θέμα είναι ότι δε πας και εύκολα να πεις θα κάνω μια βόλτα κωνσταντινούπολη.. οκ είναι πολλές οι ώρες και πες κλειδώνεις βαλίτσες σε locker γιατί δε θα χει ανοίξει το check in για την άλλη πτήση αλλά πιάνει τρελή κίνηση και αμα κολήσεις κόλησες για τα καλά.. οι απευθείας πτήσεις ήταν σημαντικά ακριβότερες; 

Link to comment
Share on other sites

Εγινε λαθος στα εισητηρια. Κανονικα θα φευγαμε στη 1 το μεσημερι απο Τουρκια  για Νεα Υορκη.. Αυτα του ειχαμε στειλει να κλεισει, τα κλεινει και ειχαμε καθυσηχαστει. Αλλα τελικα εκλεισε απο λαθος στις 18:25. Προσπαθησαμε για αλλαγη αλλα επειδη ειχαμε αργησει να το παρουμε χαμπαρι, ζητουσαν αρκετα λεφτα.
Δε πειραζει.. 3 ατομα θα ειμαστε.. θα βρουμε κατι να κανουμε. :p

 

Link to comment
Share on other sites

On 9/4/2018 at 11:23 AM, GoMaR said:

Γνωριζουμε με τηλεφωνο τι κανουμε; 
Τι με συμφερει; Να παρω πακετο απο δω η να παρω απο εκει κατι σαν καρτα; 
Πιο πολυ τα δεδομενα με νοιαζουν.

 

Έχουν ειδικές SIM για επισκέπτες που σου δίνουν κάποια GB σε full speed και μετά απεριόριστα throttled (αρκετά για navigation etc.) - μπες π.χ. σε ένα T-Mobile κατάστημα και ζήτα μία.

 

Δίπλωμα εγώ πάω με το ελληνικό (νέου τύπου). Εάν έχεις οδηγήσει Ελλάδα, η οδήγηση είναι παιχνίδι, απλά προσοχή στα όρια. Το parking ίσως σας δυσκολέψει σε μεγάλες πόλεις - ρωτάτε τιμή πριν μπείτε σε κάποιο parking, ειδικά κεντρικά.

 

Top of the Rock > Empire State.

Ετοιμαστείτε να βλέπετε τα $ να φεύγουν αέρας. :p

 

To Turkish lounge @ Ατατούρκ παίζει να είναι το καλύτερο σε όλο το δίκτυο Star Alliance. Θα περάσει η ώρα χωρίς να το καταλάβετε. Μπορείς και να κοιμηθείς εάν βρεις ελεύθερο δωμάτιο.

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από Shaman
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, Shaman said:

To Turkish lounge @ Ατατούρκ παίζει να είναι το καλύτερο σε όλο το δίκτυο Star Alliance. Θα περάσει η ώρα χωρίς να το καταλάβετε. Μπορείς και να κοιμηθείς εάν βρεις ελεύθερο δωμάτιο.

 

 

 

 

Καλύτερο από το Senator στην Φρανκφούρτη;

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, jax7480 said:

 

Καλύτερο από το Senator στην Φρανκφούρτη;

 

Ναι! Και πιο χλιδάτο, με τεράστια εσωτερική σκάλα, βαριά χαλιά, πιάνο να παίζει κλπ κλπ. Ψάξε κανένα review online, αν και μετά θα θες να ταξιδεύεις μέσω Κων/πολης.. :p 

 

Φρανκφούρτη είναι πιο τυπική αισθητική lounge, παρόλο που έχει αρκετά facilities.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.