Jump to content



Recommended Posts

On 6/6/2019 at 2:04 ΜΜ, το μέλος jax7480 έγραψε:

Υπάρχουν δοκιμές από ανεξάρτητους φορείς.

Ψάξε αποτελέσματα του ADAC.

Την TUV την εμπιστευομαστε δηλαδή; πχ κάτι τέτοιο που λέει ότι έχει πιστοποίηση TUV; 

Link to comment
Share on other sites

Πιστοποίηση TUV έχουν σχεδόν τα περισσότερα.

Το ADAC είναι οργανισμός σαν το EURONCAP.

Παίρνει τα καθισματακια και κάνει crash test με dummies και τους δίνει βαθμολογία ανάλογα με το πως συμπεριφέρθηκαν στις προσκρούσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόν έχω καταλήξει στα εξής 0, 0+, 1 όλα με Isofix και Good στο ADAC (λίστα για όποιον ενδιαφέρεται):

Maxi-Cosi AxissFix Plus 480€

https://www.skroutz.gr/s/17199759/Maxi-Cosi-AxissFix-Nomad-Blue.html

- Έχει δυνατότητα περιστροφής για εύκολο βάλε-βγάλε

- Δυνατότητα ανάκλισης

- Δεν έχει υποπόδιο για στήριξη στο πάτωμα

- Έτος 2015

- Προσανατολισμό μπρος πίσω. Με προβληματίζει όμως γιατί στις οδηγίες λέει το εξής:
 

Παράθεση

Το παιδικό κάθισμα θα πρέπει να χρησιμοποιείται σε θέση με πρόσωπο προς τα πίσω μέχρι την ηλικία τουλάχιστον των 15 μηνών για να εγγυάται τη βέλτιστη ασφάλεια του παιδιού σας. Η Maxi-Cosi σάς συνιστά τη χρήση του καθίσματος με πρόσωπο προς τα πίσω για όσο το δυνατό μεγαλύτερο χρονικό διάστημα μέχρι το προβλεπόμενο όριο (των 87 εκατοστών). Προβλέπεται έτσι σε μεγάλο βαθμό η προστασία του κεφαλιού και του αυχένα του παιδιού σας, που στην προκειμένη ηλικία είναι ακόμα ιδιαιτέρως εύθραυστο. Μπορείτε να τοποθετήσετε το παιδικό κάθισμα AxissFix Plus με πρόσωπο προς τα εμπρός όταν το παιδί σας έχει ύψος από 76 έως 105 εκατοστά (ηλικίας άνω των 15 μηνών).

Άρα προτείνει να το γυρίσεις σε εμπρόσθιο προσανατολισμό από τα 87 εκατοστά και έπειτα. Αυτό σημαίνει ότι θεωρούν πιο ασφαλές από το να το κρατήσω μέχρι και τα 105 εκατοστά με πίσω προσανατολισμό;

 

Cybex Sirona M2 I-Size 450€

https://www.skroutz.gr/s/17362317/Cybex-Sirona-M2-I-Size-Graphite-Black.html

- Προσανατολισμό μπρος πίσω

- Έχει υποπόδιο για στήριξη στο πάτωμα

- Δυνατότητα ανάκλισης

- Έτος 2016

 

Μας πειράζει που το έτος που βγήκαν στην αγορά είναι 2016 και πριν; Θα έπρεπε να κοιτάω πιο νέα μοντέλα (πχ);

Link to comment
Share on other sites

Από προσωπική εμπειρία, την περιστροφή θα την εκτιμήσεις. Καλό είναι να βρεις κάτι νεότερο, αν και όταν το κάθισμα τα έχει πάει καλά στα τεστ, δεν χρειάζεται να φοβάσαι κάτι.

Αυτό που θα πρόσεχα στην επιλογή του Maxi Cosi είναι τα 61 εκατοστά που λέει για αρχικό ύψος.

 

Τέλος και τα Recaro που έχω αλλά και τα Cybex, δεν αναφέρουν πρόβλημα στο να τα γυρίσεις πιο νωρίς προς τα εμπρός ή να τα κρατήσεις προς τα πίσω μέχρι την ηλικία των 4ων ετών. Η Recaro αν θυμάμαι καλά, έλεγε να γυρίσουν προς τα εμπρός στην ηλικία των 2 ετών, αν θέλεις. Ειδάλλως τα κρατάς με πρόσωπο προς τα πίσω μέχρι τα 4. Τα καθίσματα δεν έχουν θέμα.

Απλά από προσωπική εμπειρία, δε νομίζω να μπορέσεις να το κάνεις.

 

Προτεινόμενη ηλικία πάντως για να κοιτάξουν μπροστά είναι τα 2 έτη από τους περισσότερους που ασχολούνται και έχουν κάνει μελέτες και όχι οι 15 μήνες.

Οι Σουηδοί μόνο παγκοσμίως έχουν προτεινόμενη ηλικία τα 4 έτη.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@tragikos Πότε με το καλό θα το χρειαστείτε το κάθισμα; Πλησιάζει η περίοδος εκπτώσεων - προσφορών και είμαι σίγουρος ότι στα διάφορα ευρωπαικά καταστήματα που στέλνουν με φυσιολογικά μεταφορικά όλο και κάποια αξιόλογη προσφορά θα κάτσει.

 

Επίσης έχεις ελέγξει συμβατότητα με το αυτοκίνητό σας; Βλέπω π.χ. ότι κάποια θέλουν άγκυρα (τον ιμάντα που δένει στο πίσω μέρος του καθίσματος). Έχει το αυτοκίνητό σας;

 

Όσον αφορά το θέμα της φοράς, για μένα καλό θα ήταν να πάρεις ένα κάθισμα που θα μπορεί να είναι ανάποδο έως 4 ετών και εάν δεν επαναστατήσει το παιδί να το κρατήσεις ανάποδα όσο περισσότερο μπορείς. Αυτό τουλάχιστον σκοπεύω να κάνω με το δικό μου. Και όπως είπε και ο Ζάχος, το περιστρεφόμενο κάθισμα είναι πολύ βολικό για εμάς που μπαίνουμε και σε μια ηλικία που η μέση μας δεν είναι στα καλύτερά της. ?

 

Τέλος μη διαβάζεις τις περιγραφές από σκρουτζ και καταστήματα. Αρκετές φορές υπάρχουν λάθη - μικρά ή μεγάλα. Μόνο την ιστοσελίδα της εταιρείας να εμπιστεύεσαι.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

@tragikos

 

Ενημερωτικά πάντα, αν ενδιαφέρεσαι, το ένα από τα Cybex που έχω (έχω αυτά που έχεις στο λινκ πιο πάνω) δεν θα μου χρειαστεί άλλο (τα παιδιά θα είναι 4.5 ετών το επόμενο καλοκαίρι, οπότε θα πάρω άλλα καθίσματα να έχω στην Ελλάδα). Αν σε ενδιαφέρει, με ενημερώνεις.

 

Έγινε επεξεργασία από jax7480
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος jax7480 έγραψε:

Από προσωπική εμπειρία, την περιστροφή θα την εκτιμήσεις. Καλό είναι να βρεις κάτι νεότερο, αν και όταν το κάθισμα τα έχει πάει καλά στα τεστ, δεν χρειάζεται να φοβάσαι κάτι.

Αυτό που θα πρόσεχα στην επιλογή του Maxi Cosi είναι τα 61 εκατοστά που λέει για αρχικό ύψος.

Ο δικός μας γεννήθηκε η αλήθεια είναι 50εκ και τον έχουμε μέχρι τώρα (12 μηνών 72εκ) στο αυγό του καροτσιού. Οπότε ναι, με τη λογική ότι κοιτούσα από 0 κατηγορία και πάνω για την περίπτωση που κάνουμε δεύτερο, είναι σωστή η παρατήρηση σου. Για την "ηλικία" των καθισμάτων απλά σκεφτόμουν μήπως πχ είναι καλό να είναι το κάθισμα "φρέσκο" από το εργοστάσιο, μήπως με τον καιρό αλλοιώνονται τα υλικά και μειώνεται η ασφάλεια του. Παίζει τέτοιο σενάριο;

 

πριν 3 ώρες, το μέλος GriGaS έγραψε:

@tragikos Πότε με το καλό θα το χρειαστείτε το κάθισμα; Πλησιάζει η περίοδος εκπτώσεων - προσφορών και είμαι σίγουρος ότι στα διάφορα ευρωπαικά καταστήματα που στέλνουν με φυσιολογικά μεταφορικά όλο και κάποια αξιόλογη προσφορά θα κάτσει.

 

Επίσης έχεις ελέγξει συμβατότητα με το αυτοκίνητό σας; Βλέπω π.χ. ότι κάποια θέλουν άγκυρα (τον ιμάντα που δένει στο πίσω μέρος του καθίσματος). Έχει το αυτοκίνητό σας;

Το κάθισμα θα το πάρουμε άμεσα (μέσα στις επόμενες 10 μέρες) γιατί το αυγό θα το επιστρέψουμε στους θείους του, τώρα που ανεβήκαμε Αθήνα για λίγες μέρες, αφού θα κάνουν 2ο τώρα κοντά. Οπότε δύσκολο να περιμένουμε τις εκπτώσεις, ήδη το έχουμε καθυστερήσει αρκετά.

 

Για την άγκυρα το έχω ελέγξει και έχουν και τα δύο αυτοκίνητα που έχουμε (VW Polo 2018, Suzuki Swift 2006), καλώς το ανέφερες όμως.

 

πριν 1 ώρα, το μέλος jax7480 έγραψε:

@tragikos

 

Ενημερωτικά πάντα, αν ενδιαφέρεσαι, το ένα από τα Cybex που έχω (έχω αυτά που έχεις στο λινκ πιο πάνω) δεν θα μου χρειαστεί άλλο (τα παιδιά θα είναι 4.5 ετών το επόμενο καλοκαίρι, οπότε θα πάρω άλλα καθίσματα να έχω στην Ελλάδα). Αν σε ενδιαφέρει, με ενημερώνεις.

 

Ευχαριστώ πολύ @jax7480 για την προσφορά, είμαι σίγουρος (απ' όσο μπορώ να σε ξέρω μέσω του forum) ότι είναι σε άριστη κατάσταση, αλλά όπως είπα και στον Grigas το χρειάζομαι άμεσα και αν κατάλαβα καλά κι εσύ θα το χρειαστείς για κάποιους μήνες ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Δύο περιστατικά, τα οποία συνδέονται μεταξύ τους.

1) Στις κούνιες, έρχεται μια μητέρα με το παιδί της. Πρέπει να είναι 4-5 ετών. Το παιδί έχει πρόβλημα με την ομιλία του και η συμπεριφορά του μπορεί να χαρακτηριστεί και ως αντικοινωνική.Τραβάει μπλούζες, σπρώχνει τ' άλλα παιδιά, τρέχει να "πάρει' τη σειρά τους στην κούνια ή στην τσουλήθρα.

Το θέμα είναι πως το παιδί επιζητά την προσοχή της μητέρας του, γι' αυτό συμπεριφέρεται έτσι.

Η μητέρα του, από τη στιγμή που θα έρθει στις κούνιες, κάθεται σ' ένα παγκάκι με το κινητό ανά χείρας και δεν σηκώνει κεφάλι. Κυριολεκτικά. Δεν ασχολείται και το ύφος της προδίδει άνθρωπο που εκτελεί καταναγκαστική εργασία. Η μόνη φορά που θ' "ασχοληθεί", είναι όταν το παιδί της το παρακάνει και αρχίζουν και διαμαρτύρονται κάποιοι γονείς. Θα σηκώσει το κεφάλι της, θα φωνάξει ένα "δεν σου είπα, ρε, να μην κάνεις τέτοια πράγματα" και τέλος.

2)Πριν 10 ημέρες, ήμουν με τη μικρή στις κούνιες. Έχει ανέβει στην τσουλήθρα και την περιμένω να κατέβει. Δίπλα μου στέκεται ένας μπαμπάς, ο οποίος μιλάει στο κινητό του. Ο γιος του έχει ανέβει κι αυτός στην τσουλήθρα και αρχίζει να σπρώχνει την κόρη μου.

Αφού περιμένω 15-20 δευτερόλεπτα μήπως και φιλοτιμηθεί ο πατέρας του να τον σταματήσει, του λέω ευγενικά να μην σπρώχνει τη μικρή μου, αλλά να περιμένει τη σειρά του.

Το παιδάκι με αγνόησε, ο δε πατέρας του συνέχισε να μιλάει στο τηλέφωνο σαν να μην τρέχει το παραμικρό. Ε, αφού είδα ότι το πράγμα άρχισε να ξεφεύγει, γυρνάω και λέω στον πατέρα του παιδιού: "θες να βοηθήσεις λίγο την κατάσταση εδώ πέρα ή το κινητό σου είναι πιο σημαντικό";

Το ωραίο είναι ότι νευρίασε και κάτι πήγε να πει, οπότε, για να προλάβω την αντίδρασή του, του λέω ευθέως: "καλά, δεν βλέπεις ότι ο γιος σου σπρώχνει την κόρη μου και προσπαθώ εγώ να τον ηρεμήσω; Δίπλα είσαι και κάνεις ότι δεν βλέπεις. Επίσης, έχεις δει ότι περιμένω υπομονετικά να επέμβεις και συνεχίζεις να μιλάς στο κινητό σου".

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

@DEADLAZARUS ο περισσοτερος κοσμος κανει παιδια γιατι ετσι πρεπει Γιωργο, οχι γιατι θελει πραγματικα να τα κανει. Το βλεπω παντου γυρο μου τωρα που εχουν αρχισει να κανουν παιδια φιλοι και γνωστοι. Οι 9 στους 10 που εχουν κανει παιδια σου λενε και τι θα κανεις στη ζωη σου αν δεν κανεις παιδια? Μαλιστα... δηλαδη εσυ εκανες παιδια για να πεις οτι κατι εκανες στη ζωη σου γιατι αλλιως εισαι αποτυχημενος? Αποτυχημενος θα εισαι και σε αυτο.

 

Δεν ειναι απλη αγνοια του τι να κανουν ειναι το οτι δεν θελουν να τα εχουν γιατι δεν το ειχαν ετσι στο μυαλο τους.Τουλαχιστον ο ενας απο τους δυο στο ζευγαρι θα δυσανασχετει. Δεν μιλαω για κουραση, θελουν να φυγουν απο αυτο αλλα καταπιεζονται να το κανουν γιατι ετσι πρεπει.

 

Το βλεπω καθε μερα στην πλατεια στο σπιτι μου, δεν νοιαζονται, αραζουν για καφε δεν ασχολουνται και βλεπεις εναν μπαμπα να κανει τον αστυφυλακα - τροχονομο στην παιδικη χαρα.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Το παιδί έχει πρόβλημα με την ομιλία του και η συμπεριφορά του μπορεί να χαρακτηριστεί και ως αντικοινωνική.Τραβάει μπλούζες, σπρώχνει τ' άλλα παιδιά, τρέχει να "πάρει' τη σειρά τους στην κούνια ή στην τσουλήθρα.

Το θέμα είναι πως το παιδί επιζητά την προσοχή της μητέρας του, γι' αυτό συμπεριφέρεται έτσι.

Η περίπτωση που αναφέρεις είναι κατά 99% περίπτωση αυτισμού. (για το αγοράκι, δεν νομίζω που λες παρακάτω)

Η μάνα που δεν ασχολείται και μιλάει κατά αυτό τον τρόπο, είτε το ξέρει και "δεν μπορεί" , είτε έχει πλήρη άγνοια. Σε κάθε περίπτωση, είναι για μπουνίδια. Βρε κάτι μου θυμίζει...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@fatalara Έχεις δίκιο, Ηλία. Δεν μπορούν όλοι να γίνουν γονείς. Σέβομαι απόλυτα όσους δεν θέλουν να κάνουν παιδιά ούτε θεωρώ πως κριτήριο επιτυχίας ή αποτυχίας για οποιονδήποτε άνθρωπο συνιστά η απόκτηση ή μη παιδιού/ών.

Όταν έχεις παιδί, βάζεις τον εαυτό σου σε δεύτερη μοίρα. Πρέπει να τιθασεύεις τον εγωισμό σου. Ε, δεν είναι διατεθειμένοι να το κάνουν όλοι αυτό.

Γι' αυτό πολλοί δεν ασχολούνται και αφήνουν τα παιδιά τους στον αυτόματο πιλότο.

 

πριν 1 ώρα, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Η περίπτωση που αναφέρεις είναι κατά 99% περίπτωση αυτισμού. (για το αγοράκι, δεν νομίζω που λες παρακάτω)

Η μάνα που δεν ασχολείται και μιλάει κατά αυτό τον τρόπο, είτε το ξέρει και "δεν μπορεί" , είτε έχει πλήρη άγνοια. Σε κάθε περίπτωση, είναι για μπουνίδια. Βρε κάτι μου θυμίζει...

I know, pal;). Ναι, δεν έχεις άδικο. Πιθανότατα είναι αυτό που λες. Η μητέρα του, όμως, δεν το βοηθάει καθόλου με τη συμπεριφορά της. Μπορεί να κάθεται επί δύο ώρες στο παγκάκι και να ''αρμενίζει'' στο κινητό της. Καρφί δεν της καίγεται.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

I know, pal;). Ναι, δεν έχεις άδικο. Πιθανότατα είναι αυτό που λες. Η μητέρα του, όμως, δεν το βοηθάει καθόλου με τη συμπεριφορά της. Μπορεί να κάθεται επί δύο ώρες στο παγκάκι και να ''αρμενίζει'' στο κινητό της. Καρφί δεν της καίγεται.

Νομίζω πως αν είχε ιδέα πως το παιδί της είναι στο φάσμα, δεν θα το έκανε (ελπίζω τουλάχιστον). Αν έχει πρόβλημα ομιλίας (εξαρτάται τι πρόβλημα εννοείς - αν προσπαθεί αλλά δεν αρθρώνει λέξεις πχ μπορεί να είναι, μπορεί και όχι, αν δεν μιλάει καθόλου και απλά κραυγάζει, ψιλοστάνταρ είναι), και απλά περιμένει να μιλήσει σωστά από μόνο του, σημαίνει πως δεν ξέρει τι της γίνεται. 

 

Μου έρχεται στο μυαλό η Όλγα και τα δίδυμα που πρόσεχε. Μέχρι τα 3 τους, δεν είχε ιδέα η μάνα. Μιλάμε ότι καθόταν στο γραφείο της στην δουλειά, countless hours απλά για να τα αποφύγει, γιατί φώναζαν out of the blue, τσίριζαν και δεν ξέρω γω τι άλλο (το εξομολογήθηκε κιόλας).

 

Αν στο παιδάκι για το οποίο λες δεις και στερεοτυπικές κινήσεις (τύπου περπατάει στις μύτες, αιώρηση μπρος-πίσω, κινήσεις με τα χέρια), τότε είναι 100% αυτισμός.

Η μητέρα δεν μπορεί να το βοηθήσει, μόνο ειδικά μαθήματα και ειδική αγωγή. Και αν είναι 4-5, προλαβαίνει δε προλαβαίνει..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Νομίζω πως αν είχε ιδέα πως το παιδί της είναι στο φάσμα, δεν θα το έκανε (ελπίζω τουλάχιστον). Αν έχει πρόβλημα ομιλίας (εξαρτάται τι πρόβλημα εννοείς - αν προσπαθεί αλλά δεν αρθρώνει λέξεις πχ μπορεί να είναι, μπορεί και όχι, αν δεν μιλάει καθόλου και απλά κραυγάζει, ψιλοστάνταρ είναι), και απλά περιμένει να μιλήσει σωστά από μόνο του, σημαίνει πως δεν ξέρει τι της γίνεται. 

 

Μου έρχεται στο μυαλό η Όλγα και τα δίδυμα που πρόσεχε. Μέχρι τα 3 τους, δεν είχε ιδέα η μάνα. Μιλάμε ότι καθόταν στο γραφείο της στην δουλειά, countless hours απλά για να τα αποφύγει, γιατί φώναζαν out of the blue, τσίριζαν και δεν ξέρω γω τι άλλο (το εξομολογήθηκε κιόλας).

 

Αν στο παιδάκι για το οποίο λες δεις και στερεοτυπικές κινήσεις (τύπου περπατάει στις μύτες, αιώρηση μπρος-πίσω, κινήσεις με τα χέρια), τότε είναι 100% αυτισμός.

Η μητέρα δεν μπορεί να το βοηθήσει, μόνο ειδικά μαθήματα και ειδική αγωγή. Και αν είναι 4-5, προλαβαίνει δε προλαβαίνει..

Κοίτα, το παιδί μιλάει και κάποιες φορές καταλαβαίνεις τι λέει. Άλλες φορές, πάλι, μιλάει ακατάληπτα (φωνάζει, δηλαδή, αλλά δύσκολα αντιλαμβάνεσαι τα λεγόμενά του).

Για τις κινήσεις που αναφέρεις, έχω δει να χρησιμοποιεί τα χέρια του με περίεργο τρόπο (σαν να κρέμονται ή σαν τα κρατάει ενωμένα στα πλευρά του, με τις παλάμες προς τα κάτω).

Απ' ότι άκουσα, το πηγαίνει σε λογοθεραπευτή. Πιστεύει, δηλαδή, ότι το παιδί έχει πρόβλημα ομιλίας και όχι κάτι πιο σοβαρό.

Δεν ξέρω εάν αυτός μπορεί να διαγνώσει πιθανό αυτισμό.

Το βέβαιο είναι πως με αυτή τη συμπεριφορά εκ μέρους της μητέρας του, το (όποιο) πρόβλημα του παιδιού επιτείνεται.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ. Μιλάει αλλά φωνάζει στα καλά καθούμενα φαντάζομαι. Άρα μιλάμε για το φάσμα μάλλον με τα παρακάτω που λες. 

Ο λογοθεραπευτής μπορεί να διαγνώσει ως ένα βαθμό ότι το παιδί θέλει περισσότερη βοήθεια. Εξαρτάται από το αν θέλει να λέει στον γονέα ότι "το παιδί σου θα είναι καλύτερα" , και αυτό διαιωνίζεται και αυτός τα τσεπώνει. Κανένας γονέας δεν θέλει να πιστέψει ότι το παιδί του είναι στο φάσμα! 

 

πριν 2 ώρες, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

 Το βέβαιο είναι πως με αυτή τη συμπεριφορά εκ μέρους της μητέρας του, το (όποιο) πρόβλημα του παιδιού επιτείνεται.

Σε αυτό συμφωνώ 100%. Όποιο και αν είναι το πρόβλημα, δεν καλυτερεύει..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
πριν 6 ώρες, το μέλος trib έγραψε:

Εσείς ποτέ δώσατε κοντοσούβλι στο παιδί για πρώτη φορά; 

FB_IMG_1564210515221.jpg

Χρηστικές ερωτήσεις. Μάλλον θέλει να το τσακίσει η ίδια και ντρέπεται να το γράψει.

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.