Jump to content



Recommended Posts

Α κατάλαβα ποια λες. Νομίζω ποδήλατο ισορροπίας έπρεπε να είχαμε πάρει ήδη μιας και νομίζω ξεκινάνε για πιο μικρές ηλικίες και φτάνουν μέχρι τα 3 κάτι. Νομίζω ένα με πετάλια θα του κρατήσει περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος tragikos έγραψε:

@UltraB υποθέτω προτιμάμε το ελαφρύτερο;

Ναι. Συνήθως τα αλουμινίου μιας και βλέπω ότι σε παιδικά δεν είναι όλα αλουμινίου, είναι τα ελαφρύτερα.

Επίσης και ένα κρανάκι για όταν φύγουν τα βοηθητικά ροδάκια δεν θα ήταν άσχημη ιδέα, για να έχει και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο :)

Έγινε επεξεργασία από UltraB
Link to comment
Share on other sites

Ίσως είμαι επηρεασμένος και από την εδώ κουλτούρα, πάντως τα ποδήλατα ισορροπίας για μένα είναι μια πολύ καλή αρχή. Ειδικά για Ελλάδα που δεν έχει και την άνεση του χώρου, με το ισσοροπίας θα μπορούν να το στριφογυρνάνε σε κάθε πεζοδρόμιο. Οι δικοί μου κάναν σούζες, κατεβαίναν πλαγιές, τα στριφογυρίζαν.. Τους άλλαξαν τον αδόξαστο :)

 

Ο δικός σου ναι ίσως να μη μπορέσει να το κρατήσει για πολύ, αλλά το κόστος τους δεν είναι απαγορευτικό ακόμα και για μια σύντομη διάρκεια (ή να περιμένει τον επόμενο :p )

 

Όπως και να έχει κράνος γιατί;

1. Είναι μικρός. Να μπει στο DNA του οτι κάθε βόλτα με όχημα συνδιάζεται με τα μέτρα προστασίας που του αναλογούν (αμάξι-ζώνη, δίτροχο-κράνος)

2. Και με τις βοηθητικές οι τούμπες είναι αναμενόμενες μη πω πιο εύκολες (τώρα τα (ξανα)ζω)!  

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, tragikos said:

Α κατάλαβα ποια λες. Νομίζω ποδήλατο ισορροπίας έπρεπε να είχαμε πάρει ήδη μιας και νομίζω ξεκινάνε για πιο μικρές ηλικίες και φτάνουν μέχρι τα 3 κάτι. Νομίζω ένα με πετάλια θα του κρατήσει περισσότερο.

Να πάρετε πόδηλατο ισορροπίας.

 

Μη πάρετε ποτέ ποδήλατο με βοηθητικές.

 

Εμείς είμαστε 7 και 9 χρονών και έχουμε αλλάξει  τέσσερα ποδήλατα μέχρι τώρα.

Το σκεπτικό οτι θα βγάλω τις βοηθητικές και θα με πάει το ποδήλατο πιο πολλά χρόνια δεν παίζει γιατί τα παιδιά ψηλώνουν .

 

Με το ισορροπίας θα μάθει ισορροπία και δεν θα τυρανιέστε οταν θα θέλετε να βγάλετε τις βοηθητικές.

Αλλιώς να παραμείνετε με το τρίκυκλο.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Οτι λενε οι απο πανω. Ο μικρος μας ξεκινησε σε ποδηλατο ισορροποιας απο 2 - 2μιση. 3 χρονων και 2 μηνων πηγε σε ποδηλατο με πεταλια χωρις βοηθητικες και εκανε κανονικα απο την πρωτη του βολτα. Δεν το πιστευα οταν τον εβλεπα...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα θα έλεγα εγώ. Όλοι μάθαμε με βοηθητικές, δεν υπήρχαν τα ισορροπίας όταν μεγαλώναμε, μια χαρά μάθαμε.

Αν και ήμουν κοντά αντιστάθηκα στα ποδήλατα ισορροπίας και δε τον χάλασε το δικό μου καθόλου. Μια χαρά έμαθε με τις βοηθητικές και πηγαίναμε και μεγάλες βόλτες και γούσταρε. Πηγαίναμε με τα ποδήλατα στο κοντινό σούπερ, κάπου στο χιλιόμετρο περίπου, και μετά στο μακρινό (με το 16άρι πλέον και βοηθητικές) κάπου 5 χιλιόμετρα και έπαιρνε πάντα και μία σακούλα μόνος του ο παίδαρος, όταν του έβαλα και καλαθάκι τρελάθηκε!

Οπότε μην πτοείσαι, πάρε του κανονικό ποδηλατάκι, υποψιάζομαι 12άρι θα ψάχνεις.

Υπάρχει συζήτηση για τα φρένα, αν θα είναι το πίσω ποδόφρενο ή χειρός, υπάρχουν επιχειρήματα και από τις δύο πλευρές. Η δική μου εμπειρία είναι ότι το παιδί θα μάθει μια χαρά και με τα χειρός, και θα έχει και ελεύθερο πετάλι να το κάνει και προς τα πίσω. Άλλοι υποστηρίζουν φανατικά τα ποδόφρενα.

 

Οι απόψεις είναι σαν τις τρύπες, οπότε η δική μου είναι:

 

Μάθε τον ότι ποδήλατο χωρίς κράνος είναι σούπα χωρίς κουτάλι. Η εμπειρία λέει ότι μετά το παιδί δεν καταλαβαίνει καν ότι μπορεί να κάνει ποδήλατο χωρίς κράνος, δεν θα του κάθεται καλά! Είναι εντυπωσιακό.

 

Πάρε το φθηνότερο ποδήλατο που θα του αρέσει. Καλύτερα να μην τον εμπλέξεις βέβαια στην αγορά γιατί το μάτι του μικρού θα πέσει στο όμορφο και όχι στο λειτουργικό ή σωστό για αυτόν. Καλύτερα απλά να του το εμφανίσεις ίσως. Αλλά εσύ ξέρεις το παιδί σου καλύτερα. Εγώ του πήρα ένα μτχ που απλά ήταν κόκκινο, και αρχίσαμε να κολλάμε αυτοκόλλητα που είχαμε. Τώρα το έχει φιλαράκι για το δικό του παιδί.

 

Το φθηνότερο που βρεις, στο μέγεθος που χρειάζεσαι. Το παιδάκι δεν καίγεται για σκελετό αλουμινίου και δισκόφρενα. Το βάρος του ποδηλάτου έχει σημασία περισσότερο για σένα που θα το κουβαλάς συχνά πυκνά. Αυτός θα πατάει το πετάλι και οι ρόδες θα ρολάρουν.

 

Όταν θα του βγάλεις τις βοηθητικές για να μη φοβηθεί με την πρώτη πτώση, πάρε του προστατευτικά για χέρια, γόνατα και αγκώνες.

Έγινε επεξεργασία από schumifer
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ για το φθηνότερο.

 

Και 'μεις κάναμε ωραίες βόλτες με τις βοηθητικές. Απλά αν μάθει από μικρό στην ισορροπία δεν θα έχεις μια λίγο δύσκολη μεταβατική περίοδο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος schumifer έγραψε:

Όταν θα του βγάλεις τις βοηθητικές για να μη φοβηθεί με την πρώτη πτώση, πάρε του προστατευτικά για χέρια, γόνατα και αγκώνες.

Θυμαμαι οτι τις σηκωναμε (να μην πατανε) μικροι, πριν τις αφαιρεσουμε. 'Η αφηναμε τη μία μονο

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 13/2/2021 at 12:20 ΜΜ, το μέλος UltraB έγραψε:

Ναι. Συνήθως τα αλουμινίου μιας και βλέπω ότι σε παιδικά δεν είναι όλα αλουμινίου, είναι τα ελαφρύτερα.

Επίσης και ένα κρανάκι για όταν φύγουν τα βοηθητικά ροδάκια δεν θα ήταν άσχημη ιδέα, για να έχει και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο :)

Κράνος έχουμε ήδη γιατί τον παίρνω μαζί μου στο δικό μου ποδήλατο με καρεκλάκι.

 

Με προβληματίσατε για το ισορροπίας. Το είχα αποκλείσει λόγω ηλικίας και γιατί προσωπικά δεν είχα καμία εμπειρία.

 

Το ποδήλατο θα είναι δώρο από θείους και το budget στο 100€. Αυτό που λίνκαρα και στο αρχικό μου post φαίνεται να είναι αλουμινίου αφού λένε ότι είναι 7 κιλά, έχει επιλογές χρωμάτων οπότε θα του δείξω αυτό να διαλέξει χρώμα. Έχει δώρο και σετ επιγονατίδα-επιαγκωνίδα-επικάρπιο :p

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Ήρθε ο καιρός να πάμε σε επόμενο μέγεθος καθισματάκι αυτοκινήτου. Ο μικρός είναι πλέον 3+ ετών , 15+ κιλα και γύρω στο 1μ ύψος. Άρα μιλάμε για την κατηγορία 15-36 κιλά. Με ενδιαφέρει να έχει isofix. Αυτό πχ πως σας φαίνεται; έχει νόημα το booster ή δεν είναι τόσο ασφαλή;

 

Εσείς ποιό προτείνετε; 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν καρεκλάκια που μέχρι τα 18 κιλά υποστηρίζουν ζώνη 5 σημείων, τη δική τους. Μετά διαβάζω ότι πρέπει να τη βγάζεις και να χρησιμοποιείς τη ζώνη του αυτοκινήτου. Πρακτικά σε αυτήν την περίπτωση το isofix δεν έχει τόση αξία όσο στα μικρότερα καθισματάκια.

Ψάχνομαι κι εγώ αυτό το διάστημα, μάλλον σε κάτι τέτοια θα καταλήξω, αλλά ίσως όχι με ισοφίξ

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.