Jump to content



Recommended Posts

Εμάς η δραστηριότητα του Σαββάτου είναι μάθημα στην πισίνα. Ξεκίνησε από 6 μηνών και πλέον 2 χρόνια μετά το λατρεύει το νερό και τις νεροτσουλήθρες ειδικότερα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εμάς, πάλι, αρέσκεται -προς το παρόν, ελπίζω- να περπατά πάνω κάτω και να διαλύει οτιδήποτε πέσει στα χεράκια της.

Της πήραμε ένα μικρό καροτσάκι μ' έναν μπέμπη μέσα και, αφού έβγαλε το καθισματάκι του καροτσιού, κυκλοφορεί με τον μπέμπη ανά χείρας. Στο καθισματάκι επιτρέπεται να καθίσει οποιοδήποτε άλλο κουκλάκι της εκτός από τον μπέμπη. Γυναίκες, τι να πεις.

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος YDinopoulos έγραψε:

tenor.gif

 

πριν 2 ώρες, το μέλος jax7480 έγραψε:

Και έτσι καταλήγεις με 2 παιδιά...

 

Ούτως ή άλλως κοιμάται κάθε μέρα κατά τις 10:15

 

If-you-know-what-i-mean.jpg

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος GriGaS έγραψε:

 

 

Ούτως ή άλλως κοιμάται κάθε μέρα κατά τις 10:15

 

If-you-know-what-i-mean.jpg

Ειδικά αν δεν παίζει και κάτι της προκοπής η τηλεόραση, δεν θέλει πολύ για να γίνει το κακό:hehe:.

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πως και δε παίζει...Survivor / Eurovision/ Power of Love και το απόλυτο Game of Love...Για να μην τα σπασουμε όλα με τον τελικό κυπέλλου....:p

Έγινε επεξεργασία από sstav
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση προς κοριτσομπαμπάδες: πότε έστρωσαν τα καμάρια σας ως προς τον ύπνο;

Η μικρή κοιμόταν σερί (22.00-07.00) τους πρώτους έξι μήνες, αλλά μόλις ξεκίνησαν να βγαίνουν τα δοντάκια της, επήλθε η καταστροφή.

Ξυπνούσε 7-8 φορές και τώρα, πλέον, ενώ κοιμάται κατά τις 21.30-22.00, ξυπνά 5-6 φορές. Κοιμάται ένα δίωρο σερί και μετά αρχίζει να ξυπνά ανά 1 ώρα.

Προφάνώς δεν είναι μόνο τα δοντάκια της (έχει μάθει ότι το στήθος είναι για πιπίλα και δεν πιάνει κανονική πιπίλα), αλλά πότε αναμένεται ν' αρχίσει να κοιμάται κανονικά; Μετά τους 18 μήνες, μας είπε η παιδίατρός μας, αλλά, έτσι όπως την βλέπω, δεν τρέφω ιδιαίτερες ελπίδες για μια τέτοια ευχάριστη εξέλιξη.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω καταλαβει οτι το καθε παιδι ειναι τλειως διαφορετικο και ειναι οπως το μαθεις/συνιθισεις.


Εμεις κοψαμε το βυζι στο 8μηνο , γιατι και δεν χρειαζοταν αλλο (συμφωνα με γιατρο),αλλα και το πιο βασικο... Το πεθυμισε ο μπαμπας... :hehe: 

Υπνο...Στον χρονο κοιμοταν 2130-2200 και ξυπναγε 0800-0830. Εκει επαιζε και ενας μεσημεριανος για 2-3 ωριτσες.  Εδω και κανα 3μηνο, εκοψε το μεσημερι τελειως και κοιμαται απο 2030-2100  μεχρι 0800-0830 το πρωι που την ξυπναμε για το "σχολειο" . 

 

Κοιμαται μονη της ή ειστε ολοι μαζι ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@DEADLAZARUS

Βασική ερώτηση: Κοιμάται μαζί σας/πολύ κοντά σας ή σε διαφορετικό χώρο; Η πρώτη κατάσταση είναι προβληματική από πολλές απόψεις. Μια από τις παρενέργειες είναι το να ξυπνάει συχνά, συνήθως με κλάμα ή με γκρίνια, για να δεχθεί την προσοχή που έχει μάθει να έχει συχνά.

Όσο πιο νωρίς μάθεις το παιδί να είναι ανεξάρτητο στο θέμα αυτό τόσο καλύτερα για αυτό και για εσάς.

 

Edit: Με πρόλαβε κάπως ο @YDinopoulos

Έγινε επεξεργασία από pnick
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και από μένα μια από ακριβώς τα ίδια με τους από πάνω. Επιπλέον το να ξυπνάει κάθε τρεις και λίγο ίσως να σημαίνει ότι το μητρικό γάλα δεν την καλύπτει πλήρως. Μήπως να συζητάγατε με τον παιδίατρο να της δώσετε και λίγο μπιμπερό το βράδυ; 

 

πριν 14 λεπτά, το μέλος YDinopoulos έγραψε:

Το πεθυμισε ο μπαμπας.

Όλοι τα ίδιοι είμαστε... 

Link to comment
Share on other sites

Κοιμάται μαζί μας. Το κρεβατάκι της είναι δίπλα στο δικό μας, αλλά, τώρα πια, κοιμάται στο κρεβάτι μας. Έχω παρατηρήσει ότι εάν λείπει η γυναίκα μου, μπορώ να την κοιμήσω (για τον μεσημεριανό ύπνο μιλάω, το βράδυ δεν μπορώ να την κάνω καλά με τίποτα). Μόλις δει τη μαμά, τελειώνουν όλα. Εξαγριώνεται και θέλει να θηλάσει.

Τις δύο τελευταίες εβδομάδες, η γυναίκα μου δεν μπορεί να τη βάλει καν στο κρεβατάκι της, γιατί ξυπνάει αμέσως. Θέλει να κοιμούνται αγκαλιά. Με μεγάλη δυσκολία και ελαφροπατώντας, φεύγει από το δωμάτιο (όταν με τα πολλά την κοιμήσει).

Από νωρίς είχα προτείνει ν' αλλάξουμε δωμάτιο στη μικρή, αλλά δεν ήθελε η γυναίκα μου. Επίσης, δεν θέλει να την αποθηλάσει. Σκοπεύει να τη θηλάζει μέχρι να μην το ζητάει η μικρή (προβλέπω μέχρι τα 2 να τη θηλάζει). Η παιδίατρος μάς είπε ότι τα δοντάκια της είναι διπλάσια σε μέγεθος απ' το κανονικό και, επομένως, τα περνάει πολύ δύσκολα. Πολλές φορές, λοιπόν, ξυπνάει γι' αυτόν τον λόγο. Αλλά 7-8 φορές κάθε βράδυ, ε, δεν μπορεί να είναι μόνο τα δόντια.

Από θέμα ύπνου: τον τελευταίο καιρό, κοιμάται στις 21.00-21.30 (max 22.00) και ξυπνάει στις 09.00 (με τις αφυπνίσεις που ανέφερα ανωτέρω). Στη 1, θα κοιμηθεί για μιάμιση ώρα περίπου. Άρα, θέλει 4 ώρες, για να κοιμηθεί για μεσημέρι και μετά άλλες 7 περίπου για τον βραδινό ύπνο. Το προτιμώ αυτό το πρόγραμμα, γιατί με τον απογευματινό ύπνο αργούσε να κοιμηθεί το βράδυ (πιάναμε καλές 12 για να κοιμηθεί). Μπιμπερό δεν πιάνει. Δεν το δέχεται.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σε όλους για τα παραπάνω ποστ.

Να τα δείξω στη γυναίκα μου δηλαδή.

Θέλω να βάλω τη μικρή (5 μηνών) στο δωμάτιό της αφού έτσι κ αλλιώς ο παιδίατρος μας είπε ότι αν θέλουμε μπορούμε από τους 3 μήνες.

Η γυναίκα δεν θέλει και αυτό που παρατηρώ είναι ακριβώς τα παραπάνω συμπτώματα.

Δλδ ψέυτικο κλάμα για να τραβήξει την προσοχή ακόμα και στις 3 το πρωί.....

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Κοιμάται μαζί μας. Το κρεβατάκι της είναι δίπλα στο δικό μας, αλλά, τώρα πια, κοιμάται στο κρεβάτι μας. Έχω παρατηρήσει ότι εάν λείπει η γυναίκα μου, μπορώ να την κοιμήσω (για τον μεσημεριανό ύπνο μιλάω, το βράδυ δεν μπορώ να την κάνω καλά με τίποτα). Μόλις δει τη μαμά, τελειώνουν όλα. Εξαγριώνεται και θέλει να θηλάσει.

Τις δύο τελευταίες εβδομάδες, η γυναίκα μου δεν μπορεί να τη βάλει καν στο κρεβατάκι της, γιατί ξυπνάει αμέσως. Θέλει να κοιμούνται αγκαλιά. Με μεγάλη δυσκολία και ελαφροπατώντας, φεύγει από το δωμάτιο (όταν με τα πολλά την κοιμήσει).

Από νωρίς είχα προτείνει ν' αλλάξουμε δωμάτιο στη μικρή, αλλά δεν ήθελε η γυναίκα μου. Επίσης, δεν θέλει να την αποθηλάσει. Σκοπεύει να τη θηλάζει μέχρι να μην το ζητάει η μικρή (προβλέπω μέχρι τα 2 να τη θηλάζει). Η παιδίατρος μάς είπε ότι τα δοντάκια της είναι διπλάσια σε μέγεθος απ' το κανονικό και, επομένως, τα περνάει πολύ δύσκολα. Πολλές φορές, λοιπόν, ξυπνάει γι' αυτόν τον λόγο. Αλλά 7-8 φορές κάθε βράδυ, ε, δεν μπορεί να είναι μόνο τα δόντια.

Από θέμα ύπνου: τον τελευταίο καιρό, κοιμάται στις 21.00-21.30 (max 22.00) και ξυπνάει στις 09.00 (με τις αφυπνίσεις που ανέφερα ανωτέρω). Στη 1, θα κοιμηθεί για μιάμιση ώρα περίπου. Άρα, θέλει 4 ώρες, για να κοιμηθεί για μεσημέρι και μετά άλλες 7 περίπου για τον βραδινό ύπνο. Το προτιμώ αυτό το πρόγραμμα, γιατί με τον απογευματινό ύπνο αργούσε να κοιμηθεί το βράδυ (πιάναμε καλές 12 για να κοιμηθεί). Μπιμπερό δεν πιάνει. Δεν το δέχεται.

Το να κοιμαστε στο ιδιο κρεβατι επ αοριστον, ειναι λαθος. Αυτο, ενω το γνωριζουν πολλες μαμαδες, κανουν κουτοπονηριες του στυλ βαζουν την κουνια κολλητα στο κρεβατι και βγαζουν το καγκελο.

Το οτι εξαγριωνεται μολις δει τη μανα της, σημαινει οτι δεν κλαιει απο αναγκη αλλα για να τραβηξει την προσοχη.

Αν ενα παιδι δεν το αποθηλασει η μανα του, μπορει να θηλαζει για ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ απο τα δυο. Εχω ακουσει και για 8 χρονων παιδια που θηλαζαν ακομα. Μια φιλη θηλαζει ακομα το 3 χρονων παιδι της.

Το να ξυπναει 7-8 φορες τη νυχτα απο πονο στα δοντια (και οχι μονο) δεν ειναι απιθανο, αλλα μπορει να δειχνει οτι ζηταει προσοχη.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αφού η γυναίκα μου έφτασε στα όριά της, είπαμε να δοκιμάσουμε άλλες, δραστικότερες λύσεις. Εκείνη στον καναπέ, το μωρό κι εγώ στο κρεβάτι. Ξύπνησε 2-3 φορές και την άφησα να γκρινιάζει (ψιλοέκλαιγε). Εννοείται ότι η γυναίκα μου δεν ήρθε να τη θηλάσει. Περιέργως, και τις 3 φορές την κοίμησα. Αγκαλίτσα και λόγια παρηγοριάς. Ε, την τέταρτη φορά, έπαθε υστερία, οπότε έπρεπε να έρθει η γυναίκα μου. Δεν ήταν εύκολη βραδιά, αλλά κάτι κάναμε. Θα το δοκιμάσουμε και σήμερα και θα δούμε τι θα γίνει.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Αφού η γυναίκα μου έφτασε στα όριά της, είπαμε να δοκιμάσουμε άλλες, δραστικότερες λύσεις. Εκείνη στον καναπέ, το μωρό κι εγώ στο κρεβάτι. Ξύπνησε 2-3 φορές και την άφησα να γκρινιάζει (ψιλοέκλαιγε). Εννοείται ότι η γυναίκα μου δεν ήρθε να τη θηλάσει. Περιέργως, και τις 3 φορές την κοίμησα. Αγκαλίτσα και λόγια παρηγοριάς. Ε, την τέταρτη φορά, έπαθε υστερία, οπότε έπρεπε να έρθει η γυναίκα μου. Δεν ήταν εύκολη βραδιά, αλλά κάτι κάναμε. Θα το δοκιμάσουμε και σήμερα και θα δούμε τι θα γίνει.

Μηπως ειχε πεινασει, οποτε και εκλαψε για να φαει? Δεν εχει αλλο τροπο να το δειξει.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.