Jump to content



Recommended Posts

πριν 6 ώρες, το μέλος ronin13 έγραψε:

Οταν παει με το καλο, να υπολογιζεις τον πρωτο χρονο μια εβδομαδα να ειναι καλα και δυο να ειναι αρρωστος. Αναγκαιο κακο... Σα γιατρος το ενθαρρυνω. Σαν γονιος, οταν ερθει η ωρα μου, ξερω οτι θα βριζω τον τωρινο εαυτο μου... ?

Με βρίσκεις σύμφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Δευτέρα ξεκινάει και ο δικός μας πρώτη φορά. Τώρα είναι 29 μηνών περίπου 2.5 χρονών δλδ. Πέρσι χωρίς παιδικό αλλά με παρέα φίλο του από παιδικό αρωστησε 3 φορές. Μέσα στο καλοκαίρι έκανε μια μέρα πυρετό και άλλο ένα τριήμερο πυρετό. Γενικά είναι ευαίσθητα αλλά και εμείς σας νέοι γονείς υπερπροστατευτικοί νομίζω. Καλή σχολική χρονιά στα παιδια μας!!!!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν παθαίνουν τίποτα τα διαόλια. Δεν μιλάμε για βαριές ιώσεις επικίνδυνες. Το κακό δεν είναι μόνο ότι σαν γονείς είναι κάποιοι υπερπροστατευτικοί, είναι ότι τα έχουνε και απωστειρωμένα μέσα στο σπίτι.

Τρελαίνομαι με γονείς που ενώ αποφασίζουν να βγάλουν επιτέλους τα σκασμένα απο την κλεισούρα μικρά σε κάποιο πάρκο, τρέχουν απο πίσω και είναι όλη την ώρα: "Μη στο χώμα, μη στα νερά, μη τα ξύλα απο κάτω, μη την πέτρα, θα λερωθείς, θα βραχείς, θα κάνεις, θα ράνεις..."

 

Το θέμα είναι να μην έχει το μικρό κανένα μόνιμο κουσούρι και η παραμικρή ίωση να είναι μεγάλος βραχνάς.

 

Πάντως μια που το έφερε η κουβέντα, καλό θα είναι αν κάποιο πιτσιρίκι είναι συνεχώς με ιώσεις κ κρυολογήματα, να κάνουν οι γονείς και σε έναν 2ο ή και 3ο ιατρό.

Εμάς η μικρή συνέχεια με προβλήματα, πυρετους, εμετούς, κάπου στον χρόνο πάνω  και η "ειδικός" μας καθησύχαζε ότι "ίωση είναι θα περάσει" κλπ.

Αρχίσε να χάνει και βάρος από το πουθενά.

Επισκεφτήκαμε και 2ο γιατρό ο οποίος βρήκε καλή του ώρα, ότι η μικρή είχε δυσανεξία στο γάλα και έπρεπε να αλλάξει ριζικά η διατροφή της και προφανώς να πίνει πια ειδικό γάλα, Μάλλον τα guidelines της παιδιατρικής της πρώτης "ειδικού" δεν είχαν αυτή τη σελίδα.

 

Full αρνάκι η μικρή μετά, διότι δεν έπρεπε να τρώει μοσχάρια, χοιρινά κτλ.

Έφαγε τόσο αρνί εκείνη την περίοδο που τώρα απλά ούτε να το μυρίσει θέλει (σαν τη μάνα της :whip:....)

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από Snips
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Αγοράσαμε και το παιδικό καθισματάκι αυτοκινήτου. Από uberkids (britax romer evolva 123 plus). Στα 149, συμπεριλαμβανομένων των μεταφορικών.

Το περιμένουμε με αγωνία και ελπίζω να βγει καλό.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος GriGaS έγραψε:

Διαφωνώ με την επιλογή σου, αλλά εφόσον το πήρες δε θα το αναλύσω

Θα ήθελα να μου πεις όμως. Κάτι μπορεί να μου διέφυγε, οπότε θα ήταν χρήσιμο να μάθω 5 πράγματα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή κοιτάζει μπροστά και δεν έχει δυνατότητα για ανάποδη τοποθέτηση. Αν δε κάνω λάθος η κόρη είναι αρκετά μικρή. 

 

Επισης δεν έχει Isofix. Άρα όταν γίνει 18 κιλά και θα δένεται με τη ζώνη του αυτοκινήτου, θα πρέπει να το δένεις ακόμα και όταν δεν είναι μέσα για να μη σου έρθει κολάρο σε κάποιο φρενάρισμα. 

 

Επισης είναι πάρα πολύ παλιό μοντέλο και δεν έχει καμία επιπλέον πλευρική προστασία. 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος GriGaS έγραψε:

Για αρχή κοιτάζει μπροστά και δεν έχει δυνατότητα για ανάποδη τοποθέτηση. Αν δε κάνω λάθος η κόρη είναι αρκετά μικρή. 

 

Επισης δεν έχει Isofix. Άρα όταν γίνει 18 κιλά και θα δένεται με τη ζώνη του αυτοκινήτου, θα πρέπει να το δένεις ακόμα και όταν δεν είναι μέσα για να μη σου έρθει κολάρο σε κάποιο φρενάρισμα. 

 

Επισης είναι πάρα πολύ παλιό μοντέλο και δεν έχει καμία επιπλέον πλευρική προστασία. 

 

 

Το αυτοκίνητό μου δεν έχει σύστημα isofix. Είναι yaris πρώτης γενιάς. Είχα στείλει email στη britax ζητώντας να μάθω εάν τα advansafix/sict iii είναι συμβατά με αυτοκίνητα χωρίς isofix. Η απάντησή τους ήταν αρνητική. 

Για την επιπρόσθετη πλευρική προστασία δεν γνωρίζω κάτι περισσότερο. Σ' ευχαριστώ πάντως για την αναφορά. 

Ας έρθει με το καλό και θα δούμε πώς θα πάει. 

Link to comment
Share on other sites

To ότι το αυτοκίνητό σου δεν έχει isofix δε σημαίνει ότι για τα επόμενα 10 χρόνια που θα χρησιμοποιείς το κάθισμα δε θα αλλάξεις αυτοκίνητο.

 

H πλευρική προστασία είναι αυτό που η britax ονομάζει sict. Στην ουσία μιλάμε για κάποια εξογκώματα στο πλάι τα οποία απορροφούν ενέργεια σε περίπτωση πλευρικής σύγκρουσης.

 

Τέλος, όσον αφορά την ανάποδη τοποθέτηση, οι επίσημες οδηγίες των σοβαρών κρατών είναι για ανάποδη τοποθέτηση μέχρι 2 ετών και εάν είναι δυνατόν μέχρι τα 4 (ή και ακόμα περισσότερο). Πλέον υπάρχουν καθίσματα που μπορούν να κάτσουν ανάποδα μέχρι και 25 κιλά βάρος.

 

Το είχε ψάξει πολύ o @jax7480 όταν αγόρασε για τα δίδυμα, και θα το ψάξω και εγώ όταν σε κανα χρόνο θα είναι να βγει από το αυγό ο γιος (ακόμα είναι στην κοιλιά της μαμάς του)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη συζήτηση και γράφω από το κινητό. Μόλις βρω χρόνο θα γράψω. Αν το παιδί είναι κάτω από 2 ετών δεν θα το έβαζα στο συγκεκριμένο κάθισμα από τώρα. 

Βασικά δεν θα το έβαζα στο συγκεκριμένο κάθισμα γενικά αλλά όπως είπα άλλη συζήτηση είναι αυτή.

Έγινε επεξεργασία από jax7480
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, θα το μετανιώσω με όσα γράφετε. Νόμιζα ότι το είχα ψάξει κιόλας. Πληροφοριακά, η μικρή είναι 20 μηνών.

Να πω επίσης πως ούτε το sict έμπαινε στο αυτοκίνητό μου. Τι να πω... Θα περιμένω να έρθει και βλέπουμε. 

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω ένα πράγμα και όταν βρω χρόνο θα γράψω αναλυτικά.

Αν πιστεύεις πως η ασφάλεια του παιδιού σου μέσα στο αυτοκίνητο χωράει έστω και έναν συμβιβασμό, τότε καλά έκανες και πήρες το κάθισμα που πήρες.

Αν όχι, τότε μην το παραλάβεις και ζήτα να επιστραφεί και πάρε ένα κάθισμα για να κάθεται η μικρή ανάποδα και μετά τα 2 να γυρίσει μπροστά. Ένα κάθισμα που θα σου κάνει μέχρι τα 4 χρόνια. Μετά θα πάρεις ένα για 4 ως 12.

Επίσης δεν ξέρω πόσο το έψαξες αλλά οι καλύτεροι στα τεστ καθισμάτων είναι οι Σουηδοί και οι Γερμανοί. 

Η Σουηδία ειναι η χώρα με υποχρεωτικά τα 4 χρόνια με το παιδί ανάποδα. Η Νορβηγία προτείνει 2.

Μέχρι την ηλικία των 22-24 μηνών η σπονδυλική στήλη του παιδιού δεν έχει δέσει ακόμα σωστά ώστε να αντέξει ένα τρακάρισμα μετωπικά ενώ το έχεις γυρισμένο μπροστά. 

 

 

Και στην τελική να σου πω πως το σκέφτομαι εγω;

Έστω μια πιθανότητα στο δισεκκατομυριο πως ω μη γένοιτο συμβαινει κατι και εμπλεκεσαι σε ατυχημα. Είσαι διατεθειμένος να συμβιβαστείς; να πεις πως έλα μωρέ αν γίνει ε, τι να κάνω αφού δεν είχα χρόνο να το ψάξω, δεν είχα λεφτά να πάρω καλύτερο, μου είπαν άλλοι πως είναι καλό; 

Ή θέλεις να έχεις δώσει το καλύτερο για το παιδί σου και όταν το βάζεις στο κάθισμα να είσαι σίγουρος πως αυτή ήταν η καλύτερη δυνατή επιλογή; 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μια ατάκα που άκουσα από φίλο που του την είπε ο πατέρας του. ''Πρόλαβε την μαλακία πριν γίνει''.  Δεν κινούμαι σε δρόμους με υψηλές ταχύτητες οπότε στην αρχή χρησιμοποιούσα το κάθισμα αυτοκινήτου που είχε μαζί με το καρότσι. Είναι σαν καλάθι που στηρίζεται μέσα το μωρό. Μια και δεν του έτρεφα εμπιστοσύνη ως προς την πρόσδεση του στο αυτοκίνητο είπα να το κρατήσω μέχρι να χρονίσει. Το καλό που είχε αυτό είναι ότι ήταν αρκετά κουλουριασμένο και αγκαλιασμένο το μωρό μέσα. Μέτα όσο μεγάλωνε είδα ότι ήταν πολύ ξάπλα και αποφάσισα να πάρω κάτι ποιο καλό και δεν το μετάνιωσα. http://cybex-online.com/en/carseats/pallas.html Όταν το παρέλαβα εντυπωσιάστηκα από το πόσες περιμετρικές ασφάλειες έχει για να στηρίζει το παιδί σε σχέση με αυτό που είχα πριν. Επίσης το μπροστινό μαξιλάρι συγκρατεί το παιδί πάρα πολύ καλά. Δεν γνώριζα αυτό με το ανάποδο κάθισμα, γίνεται στο κάθισμα του συνοδηγού μόνο ή και στα πίσω καθίσματα;

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, jax7480 said:

Η Σουηδία ειναι η χώρα με υποχρεωτικά τα 4 χρόνια με το παιδί ανάποδα. Η Νορβηγία προτείνει 2.
 

Καλώς ή κακώς από όσο έχω κοιτάξει δεν έχουν νόμο για τα 4, αλλά ισχυρές προτάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.