Jump to content


Recommended Posts

πριν 11 ώρες, το μέλος Simon έγραψε:

Ναι, το υπόλοιπο είναι που δεν κατάλαβα ?

 

 

Η σύζυγος είναι 5 μηνών έγκυος. Όταν γεννηθεί το μωρό θα το βάλουμε σε κάθισμα τύπου αυγό. Σε περίπου ένα χρόνο από τώρα θα πάρω το επόμενο κάθισμα κατηγορίας 9-18  ανάποδο, άρα θα έχω ρίξει πολύ ψάξιμο και διάβασμα για το θεμα.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 41 λεπτά, το μέλος GriGaS έγραψε:

 

Η σύζυγος είναι 5 μηνών έγκυος. Όταν γεννηθεί το μωρό θα το βάλουμε σε κάθισμα τύπου αυγό. Σε περίπου ένα χρόνο από τώρα θα πάρω το επόμενο κάθισμα κατηγορίας 9-18  ανάποδο, άρα θα έχω ρίξει πολύ ψάξιμο και διάβασμα για το θεμα.

ααα με το καλό!! Να γεννηθεί γερό και δυνατό!

Έτσι όπως το έγραψες πριν, δεν μου έβγαιναν τα νούμερα ?

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κατά της 11 ξυπνάει με κλάμματα η μικρή και παραπονιέται ότι την πονάει πολύ το αφτί της. Την σηκώνουμε, της δίνουμε αρχικά φυσιολογικό ορό να καθαρίσει η μύτη και της δίνουμε Ponstan (αν και δεν είχε καθόλου πυρετό) για να ηρεμήσει και να κοιμηθεί. Μας κερνάει εμετό. Φυσικά ως ninja γονείς δεν έφυγε ούτε σταγόνα εκτός λεκάνης (το είχαμε δει το όνειρο ότι θα το βγάλει). Υπόθετο depon και μεταφορά τα αρκουδάκια να κοιμηθεί με την μαμά. Την πέφτω και εγώ στα παπλώματα με την Peppa και ύστερα από αμέτρητους μήνες κατάφερα και κοιμήθηκα σερί 7μιση ώρες. Σήμερα ξύπνησε χωρίς να την πονάει τίποτα, αλλά φυσικά δεν πήγε σχολείο...

 

Άιντε να δούμε τι ΣΚ μας περιμένει...

  • Like 1
  • Sad 2
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος ronin13 έγραψε:

Τρέχει κανένα ζουμακι από το αυτί;

 

Όχι

 

Μόλις τώρα, το μέλος ronin13 έγραψε:

Όταν της πειράζεις το λοβό του αυτιού, πονάει;

 

Χθες την πόναγε γενικώς. Σήμερα προς το παρόν δεν την πονάει καθόλου. Βασικά επειδή ξέρω πρώτο χέρι από πόνους αυτιού, δε νομίζω πως ήταν κάτι σοβαρό. Παρ' όλα αυτά επειδή έρχεται ΣΚ, θα συνεννοηθούμε με τον παιδίατρο για το εάν πρέπει να την δει ή όχι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Περαστικά @GriGaS.

Να πω ότι το ΣΚ θα στήσω το κάθισμα (παραλάβαμε την Τετάρτη) και θα μεταφέρω εντυπώσεις.

Η γυναίκα μου πηγαίνει τον τελευταίο καιρό σε συγκεντρώσεις για νέους γονείς και μου μεταφέρει ενδιαφέροντα πράγματα. Χθες, ας πούμε, το θέμα ήταν "παιδί και ύπνος". Ε, έλεγαν οι ειδικοί (παιδοψυχολόγοι, γιατροί) ότι το να κοιμούνται τα παιδιά έως την ηλικία των 3 ετών με τους γονείς (είτε στο κρεβάτι τους είτε στων γονιών), δεν είναι απαραιτήτως προβληματικό. Ίσα-ίσα, βοηθάει στην ωρίμανση του παιδιού και στη στέρεη δόμηση του συναισθηματικού του κόσμου.

Βέβαια, από τα 3 και μετά πρέπει το παιδί να πάει πλέον στον δικό του χώρο.

Το άγχος αποχωρισμού ξεκινάει από τον 8ο μήνα και μπορεί να διαρκέσει έως και 18 μήνες και μπορεί να ευθύνεται για τις συχνές αφυπνίσεις (όχι ότι δεν παίζουν ρόλο και άλλοι παράγοντες).

Τέλος, όταν επιστρέφουμε σπίτι, πρέπει αμέσως να τρέχουμε στο παιδί μας και όχι να μπαίνουμε στη διαδικασία του "βγάζω ρούχα, βλέπω λίγο το κινητό μου, συμμαζεύω το σπίτι".

Το επίκεντρο του ενδιαφέροντος πρέπει να είναι το παιδί μας. Αφήνουμε τις υπόλοιπες δουλειές για αργότερα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, DEADLAZARUS said:

Περαστικά @GriGaS.

Να πω ότι το ΣΚ θα στήσω το κάθισμα (παραλάβαμε την Τετάρτη) και θα μεταφέρω εντυπώσεις.

Αφήνουμε τις υπόλοιπες δουλειές για αργότερα.

 

Ελπίζω να το άλλαξες. Αν όχι κομμένη η καλημέρα.

Έγινε επεξεργασία από jax7480
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος jax7480 έγραψε:

 

Ελπίζω να το άλλαξες. Αν όχι κομμένη η καλημέρα.

Δεν το άλλαξα τελικά. Θα το δοκιμάσω και θα αποφασίσω.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος jax7480 έγραψε:

Δε μιλώ γιατί θα μαλώσουμε και δεν θέλω. 

Εύχομαι να βγει καλό.

Ζάχο, δεν έχω πρόβλημα αν μου πεις ότι θεωρείς λανθασμένη την εν λόγω αγορά. Ίσα-ίσα, τιμώ και σέβομαι την άποψή σου.

Προφανώς με προβλημάτισαν όσα είπατε. Μπορώ να το επιστρέψω σε τελική ανάλυση. Αφού ήρθε (και αφού το συζήτησα με τη γυναίκα μου), θα το δοκιμάσουμε και θα πράξουμε αναλόγως.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το κάθισμα μπήκε στο αυτοκίνητο. Άνετο, ευρύχωρο, με μαλακά υφάσματα και εύκολο στην τοποθέτηση.

Αρνητικά: για την ενεργοποίηση της ανάκλισης πρέπει να βγάζω το κάθισμα και να κατεβάζω τη βάση που έχει τοποθετημένη κάτω από αυτό. Με άλλα λόγια, η ανάκλιση απαιτεί βγάλε-βάλε.

Οι οδηγίες χρήσης δεν ήταν πρακτικές. Επί παραδείγματι, σε κάθε σελίδα υπήρχαν 2-3 ενότητες σε 3-4 διαφορετικές γλώσσες. Δεν υπήρχαν, ας πούμε, 10 σελίδες με οδηγίες στ' αγγλικά κ.ο.κ.. Επομένως, έπρεπε να πετάγομαι 5 κι 6 σελίδες πιο μπροστά, για να δω τις διάφορες λειτουργίες του καθίσματος.

Στο σημείο που γινόταν λόγος για το πώς χαλαρώνουν οι ιμάντες πρόσδεσης, οι οδηγίες ήσαν λανθασμένες. Έπρεπε να δω σχετικό video στο youtube, για να καταλάβω πως έβαζες το χέρι μέσα σ' ένα μικρό άνοιγμα, έβρισκες το μεταλλικό κουμπί και το πατούσες τραβώντας ταυτόχρονα τους ιμάντες.

Πήγαμε και μια μικρή βόλτα (κάναμε μια απόσταση 20 λεπτών περίπου). Η μικρή δεν διαμαρτυρήθηκε και απολάμβανε τη θέα.

Θα επανέλθω κάποια στιγμή, καθώς αυτές ήταν οι πρώτες μου εντυπώσεις. Θέλω -και πρέπει- να ελέγξω κι άλλα πράγματα....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Αρνητικά: για την ενεργοποίηση της ανάκλισης πρέπει να βγάζω το κάθισμα και να κατεβάζω τη βάση που έχει τοποθετημένη κάτω από αυτό. Με άλλα λόγια, η ανάκλιση απαιτεί βγάλε-βάλε.

 

Στο σημείο που γινόταν λόγος για το πώς χαλαρώνουν οι ιμάντες πρόσδεσης, οι οδηγίες ήσαν λανθασμένες. Έπρεπε να δω σχετικό video στο youtube, για να καταλάβω πως έβαζες το χέρι μέσα σ' ένα μικρό άνοιγμα, έβρισκες το μεταλλικό κουμπί και το πατούσες τραβώντας ταυτόχρονα τους ιμάντες.

Δε μου ακουγονται και πολυ ομορφα αυτα ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Αρνητικά: για την ενεργοποίηση της ανάκλισης πρέπει να βγάζω το κάθισμα και να κατεβάζω τη βάση που έχει τοποθετημένη κάτω από αυτό. Με άλλα λόγια, η ανάκλιση απαιτεί βγάλε-βάλε.

 

κουσούρι των περισσότερων καθισμάτων που είναι και κατηγορία 3

 

πριν 5 ώρες, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Στο σημείο που γινόταν λόγος για το πώς χαλαρώνουν οι ιμάντες πρόσδεσης, οι οδηγίες ήσαν λανθασμένες. Έπρεπε να δω σχετικό video στο youtube, για να καταλάβω πως έβαζες το χέρι μέσα σ' ένα μικρό άνοιγμα, έβρισκες το μεταλλικό κουμπί και το πατούσες τραβώντας ταυτόχρονα τους ιμάντες.

 

μια χαρά το λέει το μανουαλ. πατάς το κουμπί (13) και τραβάς τις ζώνες (2). βέβαια ήμουν 4 χρόνια με britax και μου φαίνεται αυτονόητο...

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος GriGaS έγραψε:

 

κουσούρι των περισσότερων καθισμάτων που είναι και κατηγορία 3

 

 

μια χαρά το λέει το μανουαλ. πατάς το κουμπί (13) και τραβάς τις ζώνες (2). βέβαια ήμουν 4 χρόνια με britax και μου φαίνεται αυτονόητο...

Το εγχειρίδιο έδειχνε το κόκκινο κουμπί της ζώνης (εκεί που κλειδώνουν οι ιμάντες) και όχι το μεταλλικό κουμπί μέσα στο άνοιγμα της ζώνης.

Μικρό το κακό, αφού το είδα μέσω video εντέλει.

πριν 1 ώρα, το μέλος Simon έγραψε:

Δε μου ακουγονται και πολυ ομορφα αυτα ?

Το βγάλε-βάλε για την ενεργοποίηση της ανάκλισης και μένα με ξένισε. Καθόλου πρακτικό και σίγουρα αποτελεί ένα σημαντικό ελάττωμα του καθίσματος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.