Jump to content



Recommended Posts

Όταν το καθισματακι τοποθετείται μπροστά. Όχι γενικώς. Το διευκρινίζουμε αυτό.

Θα εχει ο άλλος καθισματακι στο αυτοκίνητο και θα απενεργοποιεί τον αεροσακο του συνοδηγού.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 46 λεπτά, το μέλος jax7480 έγραψε:

Ήθελα να ήξερα ποιος ηλίθιος το έγραψε αυτό.

 

Αυτός 1-0

 

Πέρα από την πλάκα στο manual εξηγεί ότι ισχύει για το κάθισμα του συνοδηγού.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Προχθές, πήγαμε στο πάρτι γενεθλίων της κόρης της νονάς μας.

Ε, αν πήγαινα σε rave party, θα είχε περισσότερη ησυχία. Τα παιδάκια σ' αυτήν την ηλικία δεν σταματάνε για κανέναν απολύτως λόγο.

Επίσης, εδώ και 2 μέρες επιχειρούμε να σταματήσουμε τον θηλασμό. Η γυναίκα μου κοιμάται στο δωμάτιο-γραφείο και εγώ με τη μικρή.

Μέχρι ενός σημείου, την ακούω που ξυπνάει και στριφογυρνά. Κοιμάται, βέβαια, μετά. Το καλό της υπόθεσης είναι ότι η γυναίκα μου δεν την έχει θηλάσει καθόλου εδώ και 2 μέρες (το βράδυ), αφού η μικρή ξυπνά και γκρινιάζει μερικές φορές, αλλά γρήγορα ξανακοιμάται.

Συνεχίζουμε λοιπόν και όπου μας βγάλει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος jax7480 έγραψε:

Γιατί να κόψετε με το ζόρι το θηλασμό;

Πέρασαν 26 μήνες. Η γυναίκα μου ήθελε (και θέλει) να τη θηλάσει μέχρι να αποθηλάσει μόνη της. Αλλά δεν αντέχει άλλο.

Τις τελευταίες ημέρες έχει και μια πληγή στη θηλή που την έχει τσακίσει. Έχει ανοίξει από κάτω και δεν κλείνει όσο συνεχίζεται ο θηλασμός.

Προφανώς δεν μπορούμε να κόψουμε μαχαίρι τον θηλασμό. Προσπαθούμε να τον περιορίσουμε και να "στρώσουμε' τον βραδυνό ύπνο της.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πέρασαν 26 μήνες. Η γυναίκα μου ήθελε (και θέλει) να τη θηλάσει μέχρι να αποθηλάσει μόνη της. Αλλά δεν αντέχει άλλο.
Τις τελευταίες ημέρες έχει και μια πληγή στη θηλή που την έχει τσακίσει. Έχει ανοίξει από κάτω και δεν κλείνει όσο συνεχίζεται ο θηλασμός.
Προφανώς δεν μπορούμε να κόψουμε μαχαίρι τον θηλασμό. Προσπαθούμε να τον περιορίσουμε και να "στρώσουμε' τον βραδυνό ύπνο της.
 
Θα πρότεινα να συμβουλευτείτε άμα βλέπετε ότι δυσκολεύεστε έναν παιδίατρο σύμβουλο θηλασμού!Ο θηλασμός είναι πολύ καλός αλλά όταν ξεκινάει να δημιουργεί προβλήματα σε μανα-πατερα ή παιδί τότε καλύτερα είναι να κοπεί.Μερικες φορές είναι πολύ δύσκολο να κοπει ανάλογα το παιδί.Απλα θέλει τρόπο που καλό είναι να συμβουλευτείς έναν σύμβουλο θηλασμού.

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ποιο μοντέλο?

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όποιος έχει θέμα χώρου στο αυτοκίνητο κ θέλει ένα καρότσι να μπαίνει σαν μια βαλίτσα μικρή προτείνω το chicco simplicity.Το έχω 2 μήνες με πολλά ταξίδια και πραγματικά με έσωσε,το προηγούμενο έπιανε τη θέση του συνοδηγού...Είναι πολύ ελαφρύ κ σπάει σε πολλά σημεία οπότε μπαίνει παντού.Το βρήκα στα 120ευρω κ το τσίμπησα83391c99db27ba41818a49b0360bc399.jpg

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πήραμε ένα μεταχειρισμένο Recaro που διπλώνει σε πολύ μικρό μέγεθος και μου φαίνεται σχεδόν ίδιο με το Chicco σου. Όντως πολύ βολικό και σύντομα θα το δοκιμάσουμε και σε αεροπλάνο. 

Link to comment
Share on other sites

Στο αεροπλάνο το δηλώνετε στον έλεγχο, του βάζουν χαρτάκι προτεραιότητας και το δίνετε πριν μπείτε στο αεροπλάνο. Μόλις προσγειωθείτε σας το δίνουν ξανά κατεβαίνοντας από το αεροπλάνο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παίδες ξέρει κάποιος πια τεστ πρέπει να περάσουν τα καθίσματα αυτοκινήτου για να θεωρούνται ασφαλή?Γιατί μια συζήτηση που είχα λεγανε ότι λίγα καθίσματα περνάνε όλα τα τεστ...και είναι πανάκριβα

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ψάχνουμε κι εμείς καθισματάκι για 0+, 1, 2, 3 με προτίμηση να έχει προσανατολισμό εμπρός/πίσω και προφανώς Isofix. Δεν έχω ιδέα από μάρκες και τι πρέπει να γνωρίζω πέρα το βάρος και το Isofix.

 

On 28/2/2019 at 12:44 ΜΜ, το μέλος jax7480 έγραψε:

 

Κοιτάς για Group 0+, 1, 2, 3 και κατά προτίμηση να περιστρέφεται ώστε να το κρατήσεις μέχρι τα 4 έτη.

Αυτά αγόρασα εγώ πέρυσι για τα δικά μου.

 

https://cybex-online.com/en-en/car-seats/sironam2isize/134

 

 

@jax7480 να υποθέσω ότι είσαι ικανοποιημένος και το συστήνεις ανεπιφύλακτα; Έχεις λόγω που δεν πήρες για έως 36 κιλά; Γιατί απ' ότι καταλαβαίνω αυτό που προτείνεις είναι 0+, 1

 

On 28/2/2019 at 1:05 ΜΜ, το μέλος honda22 έγραψε:

 

Ξεφεύγει δυστηχώς. Σίγουρα όμως θα κοιτάξω για κάποιο που μπαίνει και ανάποδα.

 

Αν δεις στο skroutz σε άλλα χρώματα είναι πιο φθηνό (260€) κοντά σε αυτό που κοιτούσες:

https://www.skroutz.gr/s/17362274/Cybex-Sirona-M2-I-Size-Manhattan-Grey.html?from=sku_color_variations

Άκυρο, φαίνεται ότι είναι για 0+, 1 αυτό

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος tragikos έγραψε:

Αν δεις στο skroutz σε άλλα χρώματα είναι πιο φθηνό (260€) κοντά σε αυτό που κοιτούσες:

https://www.skroutz.gr/s/17362274/Cybex-Sirona-M2-I-Size-Manhattan-Grey.html?from=sku_color_variations

 

 

 

Παράθεση

(Η ΒΑΣΗ ΔΕΝ περιλαμβάνεται)

 

Εξού και η διαφορά τιμής.

Έγινε επεξεργασία από honda22
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/6/2019 at 5:53 ΜΜ, το μέλος jax7480 έγραψε:

Υπάρχουν καλύτερα πλέον αλλά με μεγαλύτερο κόστος. Εγώ ειμαι απόλυτα ικανοποιημένος και από τα Recaro Zero.1 που έχω εδώ και από τα Cybex που έχω στην Ελλάδα.

 

Το θέμα είναι ότι και τα δύο είναι 0+, 1. Γιατί δεν πήγες αρχικά σε κάποιο που να είναι 0+, 1, 2, 3 και να μη χρειαστεί να ξαναπάρεις ποτέ;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί κανένα 0+,1,2,3 δεν είναι τόσο καλό ώστε να καλύπτει όλες τις κατηγορίες εξίσου καλά. Αν βρεις (Δεν έχω βρει καποιο) η τιμή θα ειναι σχεδόν όσο να πάρεις 2. Επίσης σε 4 χρόνια που θα χρειαστεί να αλλάξεις το 0+,1 θα έχει βγει σίγουρα κάτι καλύτερο για 2,3. 

 

Υ.Γ. με 0+ ξεκίνησα και μετά πήρα αυτά που έχω τώρα. Τα Χριστούγεννα λογικά θα αλλάξω πάλι group και θα πάω σε 2,3.

Έγινε επεξεργασία από jax7480
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.