Jump to content



Recommended Posts

Υπάρχει λόγος που αγοράζουμε πλέον μόνο isofix καθίσματα. Ακόμα και αν το αυτοκίνητο ΔΕΝ έχει isofix, μπορείς πολύ εύκολα να βάλεις.

Δεν θα το συνεχίσω γιατί θα παρεκτραπώ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μαλακω....Και ηρθε μετα απο 20  ΕΙΚΟΣΙ  ΕΙΚΟΣΙ ΡΕ λεπτα !!!

Και απο την αλλη εγω και στα 2 αμαξια εχω ασφαλισει τα καθισματα με ISOFIX ΚΑΙ τις zωνες, ΚΑΙ αγκυρα στο πορτ-μπαγαζ. Optional ολα, αλλα 100000% να εισαι σιγουρος

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
πριν 2 ώρες, το μέλος honda22 έγραψε:

Τίποτα δοκιμασμένο σε προτζέκτορα για το ταβάνι παίζει;

 

Πόσο χρονών είναι το παιδάκι;

Έχουμε ένα της fisher price, το οποίο γίνεται προβολέας-προτζέκτορας/παίζει χαλαρωτικά τραγουδάκια/ήχους της φύσης. Δεν μπορώ να πω πως της άρεσε, περισσότερο ήθελε να βλέπει και να πιάνει το γυαλί του προβολέα. Για να χαλαρώσει και να κοιμηθεί, ούτε λόγος. Αλλά κάθε παιδάκι είναι διαφορετικό.

Άσε που το δέσιμο του προτζέκτορα στο κρεβατάκι της (το έδενες με κορδόνι) μου προξενούσε νευρικότητα, καθώς ένιωθα πως θα έφευγε ολόκληρο πάνω της.

https://www.skroutz.gr/s/9513887/Fisher-Price-Rainforest-Grow-with-Me-Projection-Mobile.html

Αυτό εδώ μάλλον (το έχω καταχωνιάσει και δεν θυμάμαι ακριβώς).

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ίσως μια κουδουνίστρα τότε; Επειδή έχει κάποιον όγκο ο προτζέκτορας (τουλάχιστον στα μάτια ενός βρέφους), μπορεί να φοβηθεί.

Υ.Γ. Να το χαίρεστε:).

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατι κάνουμε τη ζωή μας δύσκολη; Μήπως θα ήταν καλύτερο να απέχουν τα παιδιά οσο γίνεται περισσότερο από οθόνες και "οθονοειδη";

Δεν είμαι γονιός και δεν ξέρω, αλλά μου φαίνεται λίγο υπερβολή όλο αυτό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ένα αντίστοιχο με του @DEADLAZARUS είχαμε και εμείς στη μικρή. Το δικό μας και καλά προέβαλε αστεράκια στους τοίχους. Στην πράξη απλά γύριζε φως. Το είχαμε για κοντά 3 χρόνια σε λειτουργία. Θυμάμαι πως τον πρώτο καιρό περισσότερο την ξεσήκωνε, παρά την ηρεμούσε. Άσε που έκαιγε ένα σκασμό μπαταρίες και πάντα τελείωναν την πιο ακατάλληλη στιγμή.

 

Τώρα με την έλευση του νέου μωρού έχω σκοπό να το μοντάρω να τροφοδοτείται από microusb.

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 24/11/2018 at 11:03 ΜΜ, το μέλος l3ft3ris έγραψε:

Μια ατάκα που άκουσα από φίλο που του την είπε ο πατέρας του. ''Πρόλαβε την μαλακία πριν γίνει''.  Δεν κινούμαι σε δρόμους με υψηλές ταχύτητες οπότε στην αρχή χρησιμοποιούσα το κάθισμα αυτοκινήτου που είχε μαζί με το καρότσι. Είναι σαν καλάθι που στηρίζεται μέσα το μωρό. Μια και δεν του έτρεφα εμπιστοσύνη ως προς την πρόσδεση του στο αυτοκίνητο είπα να το κρατήσω μέχρι να χρονίσει. Το καλό που είχε αυτό είναι ότι ήταν αρκετά κουλουριασμένο και αγκαλιασμένο το μωρό μέσα. Μέτα όσο μεγάλωνε είδα ότι ήταν πολύ ξάπλα και αποφάσισα να πάρω κάτι ποιο καλό και δεν το μετάνιωσα. http://cybex-online.com/en/carseats/pallas.html Όταν το παρέλαβα εντυπωσιάστηκα από το πόσες περιμετρικές ασφάλειες έχει για να στηρίζει το παιδί σε σχέση με αυτό που είχα πριν. Επίσης το μπροστινό μαξιλάρι συγκρατεί το παιδί πάρα πολύ καλά. Δεν γνώριζα αυτό με το ανάποδο κάθισμα, γίνεται στο κάθισμα του συνοδηγού μόνο ή και στα πίσω καθίσματα;

 

Υπάρχει Ελλάδα;

Link to comment
Share on other sites

n00b... :p 

Εγω αυτο σκεφτομαι ... Εχω ενα της Joie τωρα αλλα ειναι μεχρι 18 κιλα και η μικρη ειναι 16.5 περιπου

https://www.skroutz.gr/c/1289/baby_car_seats/m/3660/Recaro/f/364281/ISOfix.html


Βασικα εχει, αρκετα, αλλα ειναι Group 1-2-3 και οχι 0 που ειναι για μεχρι 0-18 Μηνων περιπου.

Link to comment
Share on other sites

Η Recaro από όσο γνωρίζω σταμάτησε να βγάζει καθίσματα, άρα σε περίπτωση ανάγκης για κάλυψη εγγύησης ή κάποιου ανταλλακτικού ενδεχομένως να ψάχνεστε. Οπότε μακριά.

 

Προσωπικά την κόρη μου την έχω στο Monza Nova 2 Seatfix εδώ και κάποια χρόνια. Πολύ ευχαριστημένος από το κάθισμα.

 

Το μωρό θα το έχω σε πρώτη φάση σε αυγό και όταν μεγαλώσει θα κοιτάξω για 0-18 ή 0-25 ανάποδο. Στόχος θα είναι να κάτσει ανάποδα όσο περισσότερο γίνεται και σίγουρα μέχρι 2 ετών.

Έγινε επεξεργασία από GriGaS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, honda22 said:

Άρα τί κάνουμε;

Το "αυγό" από το καρότσι είναι μέχρι 9κιλά. Θα πρέπει να πάω σε κάτι ενδιάμεσο δηλαδή;

 

Κοιτάς για Group 0+, 1, 2, 3 και κατά προτίμηση να περιστρέφεται ώστε να το κρατήσεις μέχρι τα 4 έτη.

Αυτά αγόρασα εγώ πέρυσι για τα δικά μου.

 

https://cybex-online.com/en-en/car-seats/sironam2isize/134

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.