Jump to content



Κατασκευάζοντας το νέο μου εργαστήριο!


Recommended Posts

2 hours ago, Lakisss said:

Τι βερνίκι έβαλες;

 

Έβαλα αυτό http://v33-liberon.gr/vernikia-dapedon/extreme-traffic-floor-varnish/ αλλα τελικά βλέπω οτι μάλλον δεν είναι εμποτισμού...Να σου πω την αλήθεια βιαζόμουν και πήρα στα γρήγορα ενα μετά απο συμβουλή ενος μαγαζάτορα...Επειδή είναι για πατώματα, λέει οτι έχει τη μέγιστη αντοχή σε γδαρσίματα, χτυπήματα κτλ...Με το πρώτο χέρι που το πέρασα, επειδή τα έλατα είναι πολύ απορροφητικά, το ρούφηξε όλο και δε δημιουργήθηκε κρούστα...Ίσως με το δεύτερο χέρι δημιουργηθεί, αλλα καλύτερα θα ήταν να μη δημιουργηθεί για να μη σπάει...Θα ενημερώσω πως συμπεριφέρεται στη χρήση του...

1 hour ago, Asxetius said:

Πανέμορφο... ζηλεύω. :rolleyes:

 

Είναι πολύ εύκολες κατασκευές φίλε μου...Ακόμα και χώρο να μην έχεις, είναι ωραίο να φτιάξεις εναν στιβαρό πάγκο και να βάλεις πάνω του μια μέγγενη...Εκεί μπορείς να κάνεις τις περισσότερες εργασίες...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πέρασα ενα χέρι λούστρο και το μικρό πάγκο. Ορίστε το αποτέλεσμα:

IMG_8410.thumb.jpg.691fe6d0d639cc8fe0cc90ed49efe081.jpg

 

Ήθελα να δείξω και μια τεχνική στοκαρίσματος ξύλου, για όσους δεν την ξέρουν. Αντί να αγοράζουμε στόκους σε διάφορα χρώματα, να ξεραίνονται κτλ, μπορούμε να φτιάξουμε το δικό μας στόκο! 

Πχ θέλουμε να στοκάρουμε αυτή την τρύπα:

IMG_8403.thumb.jpg.2bc772450428706d9fb059c7d7371ff0.jpg

 

Τρίβουμε με τριβείο το ίδιο το ξύλο που θέλουεμ να στοκάρουμε, οπότε δημιουργείται πολύ ψιλό πριονίδι:

IMG_8404.thumb.jpg.1d38a9bd53bb1d1bd2bcdeb3f87b1990.jpg

 

Έπειτα βάζουμε σε μια πλαστική επιφάνεια ξυλόκολλα, σε όση ποσότητα χρειαζόμαστε:

IMG_8405.thumb.jpg.5d805fcfef99da6d8a86f1f236deecc5.jpg

 

Ανακατεύουμε καλά την κόλλα με λίγο απο το πριονίδι. Σταματάμε όταν το υλικό μας έχει γεμίσει με πριονίδι και έχει πάρει την απόχρωση του ξύλου:

IMG_8406.thumb.jpg.290b94a80c1e57a42c4b90273128126e.jpg

 

Στοκάρουμε με σπατουλίτσα:

IMG_8407.thumb.jpg.3fbb2008daaf866af86c78a98c5225f0.jpg

 

Κανονικά μετά πρέπει να αφαιρέσουμε τα υπολείμματα της κόλλας με μια λεπίδα, ώστε να μην εμποτίσει το ξύλο και αφήσει λεκέ. Έπειτα το αφήνουμε να στεγνώσει. Και τέλος το τρίβουμε με ψιλό γυαλόχαρτο. Εγώ επειδή βιαζόμουν και επειδή είναι για πάγκο εργασίας, το άφησα μόνο μερικά λεπτά να στεγνώσει και το έτριψα αμέσως, γιατι βιαζόμουν να περάσω το λούστρο....Ορίστε το αποτέλεσμα του βιαστικού στοκαρίσματος:

IMG_8408.thumb.jpg.ec6ae9af7634c326cc9b5724dc7180ba.jpg

 

Αν το προσέξεις βγαίνει πολύ πιο ωραίο... :)

 

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Έφτιαξα και ενα πρόχειρο τραπέζι για το δράπανο. Έχει ύψος 110cm. Το αλφάδιασα με τακάκια, και το βίδωσα σε 4 σημεία στον τοίχο.

Θα βάλω και συρτάρια απο τη δεξιά του πλευρά για να μπουν μέσα τρυπάνια κτλ...

 

ADFF18F0-3346-4E8B-BAA9-5630C363ADAC.thumb.jpeg.88355347f0acd3deadd42cf3265c0826.jpeg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος kavouras5 έγραψε:

Έφτιαξα και ενα πρόχειρο τραπέζι για το δράπανο. Έχει ύψος 110cm. Το αλφάδιασα με τακάκια, και το βίδωσα σε 4 σημεία στον τοίχο.

Θα βάλω και συρτάρια απο τη δεξιά του πλευρά για να μπουν μέσα τρυπάνια κτλ...

 

ADFF18F0-3346-4E8B-BAA9-5630C363ADAC.thumb.jpeg.88355347f0acd3deadd42cf3265c0826.jpeg

 

πριν 27 λεπτά, το μέλος Lakisss έγραψε:

τι ύψος έχει;

?

  • Like 2
  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μπήκε (επιτέλους) η πρώτη μέγγενη! Επειδή θα φάει αρκετά χτυπήματα, δεν ήθελα να τη βιδώσω απευθείας στο ξύλο, γιατι με το κάθε χτύπημα θα τραυματιζόταν το ξύλο. Οπότε πήραν ενα κομμάτι ανοξείδωτο διαστάσεων 30χ40 και πάχους 2 χιλιοστών. Μου έφτιαξε μια γωνία 90 μοιρών στα πρώτα 5 cm. Αξία 5 ευρώ.

Έβαλα και μια ελαφρά στρώση απο ξυλόκολλα απο κάτω του, ώστε να δέσει ομοιόμορφα με το ξύλο.

Έπειτα σημάδεψα τις τρύπες της μέγγενης, τρύπησα το inox, τρύπησα το ξύλο και έβαλα τρεις βίδες. Οι δύο είναι ξυλόβιδες πάχους 10mm και μήκους 11cm και βιδώνουν η μία μέσα στο πόδι του πάγκου και η άλλη στο ενα πλαινό του. Η τρίτη βίδα βιδώνει μόνο στο διπλό κοντρα πλακέ θαλάσσης, και είναι πάχους 12mm και μηκους 9 cm, με διπλή ροδέλα και διπλό παξιμάδι.

Ορίστε το αποτέλεσμα, δυστυχώς ξέχασα να βγάλω φωτογραφίες κατα την κατασκευή... :(

 

IMG_8430.thumb.jpg.40cefd9a690763281961810f99eb34f5.jpgIMG_8431.thumb.jpg.1dbf5786afa0c974dd61a7a50e3b6a98.jpgIMG_8433.thumb.jpg.258f583b15ffca838062f3569eafeaaf.jpgIMG_8432.thumb.jpg.d3401a9ecd929e336663fee2eb45a5e1.jpg

 

Έβαλα μεγαλύτερο κομμάτι ανοξείδωτο απο όσο χρειαζόταν για τη μέγγενη, , γιατι σκέφτηκα οτι θα μου χρησιμεύσει και για διάφορες δουλειές που δε μπορούν να γίνουν πάνω σε ξύλο, γιατι θα το χαράξουν ή θα το σπάσουν...

ΊΣως μελλοντικά να τρυπήσω το inox στις 4 άκρες και να βάλω 4 βίδες για να το κρατάνε, αν και νομίζω οτι με την πίεση που έχει φάει απο τη στήριξη της μέγγενης, και λόγω του μεγάλου πάχους του, μάλλον δεν πρόκειται να κουνηθεί καθόλου...Θα δούμε...

Έγινε επεξεργασία από kavouras5
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος kavouras5 έγραψε:

Έπειτα σημάδεψα τις τρύπες της μέγγενης, τρύπησα το inox, τρύπησα το ξύλο και έβαλα τρεις βίδες. Οι δύο είναι ξυλόβιδες πάχους 10mm και μήκους 11cm και βιδώνουν η μία μέσα στο πόδι του πάγκου και η άλλη στο ενα πλαινό του. Η τρίτη βίδα βιδώνει μόνο στο διπλό κοντρα πλακέ θαλάσσης, και είναι πάχους 12mm και μηκους 9 cm, με διπλή ροδέλα και διπλό παξιμάδι.

Η τρίτη βίδα που είναι στις φωτό;

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Lakisss said:

Η τρίτη βίδα που είναι στις φωτό;

 

Η τρίτη βίδα για να φανεί πρέπει να ξεσφίξεις τελείως τη σιαγόνα. 

Πχ δες εδω σε μια ανάλογη φωτογραφία, γιατι δεν είμαι σπίτι για να βγάλω φώτο τη δικιά μου μέγγενη:

 

1604196190_ScreenShot2018-06-01at13_09_06.thumb.png.66fc13d4e98582b5696409a01f2e6708.png

 

Βέβαια στην περίπτωσή μου αυτή η μεσαία βίδα, δεν είναι αυτή που πιάνει με παξιμάδι στον πάγκο. Αυτή είναι ξυλόβιδα και βιδώνει μέσα στο πόδι του πάγκου.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος kavouras5 έγραψε:

Έβαλα μεγαλύτερο κομμάτι ανοξείδωτο απο όσο χρειαζόταν για τη μέγγενη, , γιατι σκέφτηκα οτι θα μου χρησιμεύσει και για διάφορες δουλειές που δε μπορούν να γίνουν πάνω σε ξύλο, γιατι θα το χαράξουν ή θα το σπάσουν...

ΊΣως μελλοντικά να τρυπήσω το inox στις 4 άκρες και να βάλω 4 βίδες για να το κρατάνε, αν και νομίζω οτι με την πίεση που έχει φάει απο τη στήριξη της μέγγενης, και λόγω του μεγάλου πάχους του, μάλλον δεν πρόκειται να κουνηθεί καθόλου...Θα δούμε...

Καλή η ιδέα με το Inox, εναλλακτικά βάζουμε ένα κομμάτι από 8ρι MDF το οποίο τραβάει τη ταλαιπωρία της πέριξ της μέγγενης περοοχής, κια όταν σιγά σιγά χαλάσει αντικαθίσταται ανέξοδα!

Το Inox ακόμα καλύτερα γιατί δεν  κάνει μεγάλο σκαλοπάτι στην επιφάνεια του πάγκου.

Αλλά καλό είναι να το βιδώσεις περιμετρικά  και σε μικρές αποστάσεις με βίδες περαστές με παξιμάδι και ροδέλες μεγάλες από κάτω, όχι γιατί δεν αντέχει , αλλά αν φάει καμιά σφυριά , η χτύπημα από βαρύ αντικείμενο, τότε θα τείνει να κάνει λακούβα και να σηκώσει την περίμετρό του.

Εννοείται ότι βάζεις φρεζάτες βίδες !

 

 

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σου έχω μια πρόταση όμως η οποία κάνει τα πράγματα πολύ πιο universal!

Να είναι η μέγγενη αφαιρούμενη, έτσι ώστε σε περίπτωση που θέλεις όλο το πάγκο διαθέσιμο, να μπορείς να την βγάλεις !

Αυτό βέβαια προϋποθέτει μια δουλειά επιπλέον για να φυτέψεις πολύ ισχυρό μεταλλικό πάσο μέσα στο ξύλο. για να μπορείς να βιδώνεις με ασφάλεια τη μέγγενη επάνω του.

Μια ιδέα για πολύ γερό πάσο που δεν πρόκειται να φύγει  από το ξύλο του πάγκου μπορείς να δείς εδώ:

 

Αν έχεις ηλεκτροσυγκόλληση, είναι πολύ εύκολο να το φτιάξεις !

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Seafalco said:

 

Αλλά καλό είναι να το βιδώσεις περιμετρικά  και σε μικρές αποστάσεις με βίδες περαστές με παξιμάδι και ροδέλες μεγάλες από κάτω, όχι γιατί δεν αντέχει , αλλά αν φάει καμιά σφυριά , η χτύπημα από βαρύ αντικείμενο, τότε θα τείνει να κάνει λακούβα και να σηκώσει την περίμετρό του.

Εννοείται ότι βάζεις φρεζάτες βίδες !

 

 

όντως αυτό θα το κάνω κάποια στιγμή. Τί εργαλείο πιστεύεις πρέπει να χρησιμοποιήσω για φρεζάρισμα στο inox? Επειδή είναι πολύ σκληρό..

 

4 hours ago, Seafalco said:

Σου έχω μια πρόταση όμως η οποία κάνει τα πράγματα πολύ πιο universal!

Να είναι η μέγγενη αφαιρούμενη, έτσι ώστε σε περίπτωση που θέλεις όλο το πάγκο διαθέσιμο, να μπορείς να την βγάλεις !

Αυτό βέβαια προϋποθέτει μια δουλειά επιπλέον για να φυτέψεις πολύ ισχυρό μεταλλικό πάσο μέσα στο ξύλο. για να μπορείς να βιδώνεις με ασφάλεια τη μέγγενη επάνω του.

Μια ιδέα για πολύ γερό πάσο που δεν πρόκειται να φύγει  από το ξύλο του πάγκου μπορείς να δείς εδώ:

 

Αν έχεις ηλεκτροσυγκόλληση, είναι πολύ εύκολο να το φτιάξεις !

 

Πολύ καλή ιδέα. Η μία βίδα είναι ήδη σχεδόν έτσι, δένει πάνω στα δυο κόντρα πλακέ θαλάσσης, με δυο ροδέλες βαρέως τύπου και δυο παξιμάδια. Οπότε μπορώ να βάλω την κατασκευή που μου προτείνεις.

Αλλα οι άλλες δυο βίδες είναι ακριβώς πάνω απο το πόδι του πάγκου που πάει μέχρι το πάτωμα, και απο το πλαινό του πάγκου που κατεβαίνει προς τα κάτω περίπου 40 πόντους. Εκεί πώς μπορώ να βάλω αυτό που μου προτείνεις, αφου δεν θα έχει κόντρα απο την κάτω πλευρά?

Έγινε επεξεργασία από kavouras5
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς!

Αν όμως έχεις τόσο πολύ ψαχνό μπορείς να κάνεις φυτευτά πάσα μεταλλικά από αυτά που δεν έχουν φουρό.

Αλλά και αυτό ημίμετρο είναι, οπότε καλύτερα με τα στριφόνια ! :)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα παιδιά, μετά απο ενα διάστημα αδράνειας λόγω δουλειάς, επανέρχομαι στο εργαστήριο...

 

Έφτιαξα ενα πάγκο για να μπει πάνω η metabo πριονοκορδέλα. Είναι πολύ απλή κατασκευή, οπότε δε φωτογράφησα την κατασκευή της. Η όλη κατασκευή θα βιδωθεί στον τοίχο με γωνίες, αλλα αφου περάσει λίγος καιρός για να δω ποιο είναι το πιο σωστό σημείο που πρέπει να βιδωθεί. Επίσης θα βιδωθεί η ίδια η κορδέλα πάνω στον πάγκο. Απο κάτω έβαλα μερικά ραφάκια που βολεύουν για ρετάλια.

 

IMG_8580.thumb.jpg.930a50ddf45323d1884a95fb553448ba.jpg

 

 

IMG_8582.thumb.jpg.7a142ecfa6a6bfb7a35400ef6f1517d1.jpg

 


IMG_8581.thumb.jpg.774f1ec1e4d6480afd33df85b1c92c60.jpg

 

Επίσης πήρα μια πολύ καλή συρταροθήκη. Αγορά απο http://www.dimitroulakos.gr/pages/entry.aspx?lng=el&id=73 είναι η συρταροθήκη Νο36. Στα 86,7 ευρώ, μαζί με 30 πλαστικά διαχωριστικά για τα συρτάρια. Πάρα πολύ γερή μεταλλική κατασκευή επαγγελματικού τύπου. Τα συρτάρια της απο πολύ καλό πλαστικό και τα διχωριστικά βολεύουν πολύ γιατι δημιουργούν πάρα πολλούς χώρους. 

Τη βίδωσα στον τοίχο στις 4 άκρες της και απο κάτω έβαλα μια μελαμίνη για εξτρά στήριξη. Απο κάτω θα μπούν ράφια. Σιγά-σιγά θα τη γεμίσω με βίδες, ούπα, γωνιές, παξιμάδια κτλ κτλ...

 

IMG_8588.thumb.jpg.9f9e13e4f98becd694b8c83b3d23ce89.jpg

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από kavouras5
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, rory said:

Η πριονοκορδέλα δεν είναι πολύ ψηλά; Θα σε βολεύει να κόβεις εκεί πάνω;

 

Ο πάγκος είναι 94 cm, οπότε η επιφάνεια κοπής είναι περίπου στα 130 cm. Επειδή είμαι πολύ ψηλός (196 cm)  και επειδή τη συγκεκριμένη κορδέλα την πήρα για πιο λεπτομερή κοψίματα, θεώρησα οτι πρέπει να τη φτιάξω αρκετά ψηλά για να μη σκύβω. Ως τώρα δούλευα τις μεγάλες κορδέλες και πιανόταν η μέση μου γιατι έπρεπε να σκύψω για να κόψω με ακρίβεια καμπύλες κτλ.

 

Προς το παρόν έχω κάνει μόνο μερικά κοψίματα και με βολεύει. Πρέπει όμως να κάνω πολλά και διαφορετικά κοψίματα για να είμαι σίγουρος. Αν τελικά μου είναι ψηλή, θα κόψω λίγο τα πόδια του πάγκου...

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σήμερα δοκίμασα τη σταθερή βάση για τροχό του lidl. Είναι αρκετά καλή κατασκευή, χρειάζεται όμως αρκετή προσπάθεια για να τη συναρμολογήσεις και για να τη ρυθμίσεις ώστε να κόβει κάθετα. Γιαυτό καλό είναι να έχεις πάνω της εναν τροχό μόνιμα και να μη βάζεις-βγάζεις τον τροχό.

Κάπου έχω εναν παλιό, θα τον βρω και θα τον βάλω μόνιμα πάνω. Προς το παρόν έβαλα το θηριάκι τον dewalt:

 

 

73854A5A-0DD3-40DA-A435-B15ED51CB2EC.jpeg

B920522B-4E57-40AF-BEF1-9ACF17BE28E9.jpeg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σήμερα έφτιαξα και μια ραφιέρα για να μπούν τα χρώματα, σιλικόνες, κόλλες κτλ...Γεμίζω σιγά-σιγά και την παραμικρή γωνία του εργαστηρίου, γιατι τελικά όσους χώρους και να έχεις, πάντα θα χρειαστείς και καινούριους.... ;)

Απο άσπρη μελαμίνη πάχους 16mm. Βαρέθηκα να κολλήσω στην άκρη τη λευκή ταινία, ίσως μελλοντικά... :D

 

IMG_9071.thumb.jpg.0ba4a2837a2d87c30fc910f08a029246.jpg

IMG_9072.thumb.jpg.b0322f5f696bfe2e11ecb1f2e1d90a0d.jpgIMG_9073.thumb.jpg.5204b4c3463e062d779d61714d30a252.jpg

Έγινε επεξεργασία από kavouras5
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.