Jump to content



BATTLEFIELD V


Recommended Posts

πριν 2 ώρες, το μέλος dfk_7677 έγραψε:

 

Δεν παίζω ποτέ single player, δε με ενδιέφεραν ποτέ τα attachments εκτός από αυτά που έδιναν την καλύτερα απόδοση στο καλύτερο όπλο. Έπαιξα λιγότερο από 200 ώρες public BF4.

Στο BF2, είχε λιγοστά όπλα, δεν είχε single player campaign, καθόλου attachments, καθόλου assignments, μόνο Conquest ως mode και όμως έπαιξα 1200 ώρες.

1) Γιαυτο εισαι κακος ?

 

2) Το bf2 ειναι παιχνιδι του 2005. Με τα τοτε εργαλεια που ειχαν στη διαθεση τους το παιχνιδι ηταν τελειο. Η εξελιξη μας εφερνε καθε φορα και κατι καλυτερο με αποκορυφωμα το 4, αλλο ηταν λιγο μπερδεμενο.

Αν πιστευεις ειναι σωστο 13 χρονια μετα να επιστρεφουμε στο πως ηταν τοτε και σου αρεσει αυτο τοτε παιξε bfv. 

Ετσι και αλλιως δυο τρια οπλα αξιζουν 2 class και 3 πιστες. Οτι δηλαδη ειχε και το Bf2.

 

Το single player το εφερα ως παραδειγμα οτι ολα ειχαν να σου δωσουν κατι στο multiplayer ενω τωρα απλα υπαρχει χωρις να εχει κανενα νοημα να το παξεις.

 

3) Για πες ποια ειναι τα περισσοτερα που εχει το 5 σε σχεση με τα υπολοιπα.

Έγινε επεξεργασία από fatalara
Link to comment
Share on other sites

To ΒF2 που συγκρινεις ειναι μια διαφορετικη ταξη απο μονο του.Παιχνιδι που ξεκινουσες και πραγματικα αισθανοσουν γραναζι την πολεμικη μηχανη και παραλληλα "ψοφιο κρεας".Αν πηγαινες να το παιξεις rambo απλα εκανες quit απο μονο σου στο 10 λεπτο εκτος αν ησουν πολυ επιδεξιος ελικοπτερας μαζι με δυνατο gunner.

Ειχε  ομως στησιμο και gameplay mechanics 100 επιπεδα πανω που αμφιβαλω αν και ψαγμενα indie το ακουμπανε τωρα.Ειχε τρελο feeling squad και teamplay που δε βρισκεις σχεδον σε τιποτα σημερα.Τι να περιγραψω το πανικο με mechanics,assault και medic πανω σε Blackhawk που γινονταν ενας μικρος χαμος και πηγαινες και εκανε capture point ενα μετα το αλλο και φευγαν C4.grenades και πυρα απο πανω ενω παραλληλα γινονταν repairs στο ελικοπτερο απο του mechanics πισω, η το στησιμο tank μπροστα και line απο φανταρια απο πισω κρυμμενα να μη δεχονται πυρα.

Μετα στο παιχνιδι μπηκε λιγο το Κ/D ratio και το solo play που ανεβασε πολυ το character awareness και personal skill level στο BF3 και δε ηταν απαραιτητως κακο.Μετα απο το BF4 το χασαν τελειως. 

Έγινε επεξεργασία από Helly
  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Lazy Dog έγραψε:

Εχει σημασια; bf2(δεν το ανεφερα γιατι δεν θυμαμαι ποσες ωρες επαιξα), bc2, bf3, bf4. 

Το bfh δεν ανηκει στη σειρα

 

Έχει σημασία γιατί είπες τα 3 τελευταία. Για να κυριολεκτούμε έχεις παίξει 5000 ώρες σε 4 παιχνίδια της σειράς.

 

Μία ώρα πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

2) Το bf2 ειναι παιχνιδι του 2005. Με τα τοτε εργαλεια που ειχαν στη διαθεση τους το παιχνιδι ηταν τελειο. Η εξελιξη μας εφερνε καθε φορα και κατι καλυτερο με αποκορυφωμα το 4, αλλο ηταν λιγο μπερδεμενο.

 

Αποκορύφωμα το 4; Διαβάζω ατελείωτη γκρίνια για bugs στο BFV. Αν το έβγαζαν σαν το BF4, το πιο σπασμένο παιχνίδι της σειράς στο release, θα είχε μπλοκάρει το internet από το circlejerking. Και στο κάτω κάτω ας μου πει κάποιος κάποια βελτίωση που είχε το 4 έναντι του 3. Το netcode μετά από 1,5 χρόνο μόνο μπορώ να βρω.

 

Μία ώρα πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

 

Αν πιστευεις ειναι σωστο 13 χρονια μετα να επιστρεφουμε στο πως ηταν τοτε και σου αρεσει αυτο τοτε παιξε bfv. 

Ετσι και αλλιως δυο τρια οπλα αξιζουν 2 class και 3 πιστες. Οτι δηλαδη ειχε και το Bf2.

 

Η αλήθεια είναι ότι ποτέ δεν ασχολήθηκα με sniper (το θεωρώ το πιο άχρηστο σε σχέση με το objective class), οπότε το μόνο που θα πω γι' αυτό είναι ότι ξαναέγινε τόσο δύσκολο ώστε να μην μπορώ εγώ ο άσχετος να φαρμάρω kill με αυτό όπως στο BF1. Τα υπόλοιπα class είναι μια χαρά αποτελεσματικά, γι' αυτό που πρέπει να κάνουν. Τώρα αν πολλοί θέλουν το OP assault/medic των BF3/4 ώστε να κάνουν κατά κόρον lone wolfing, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα, για μένα ήταν ένας από τους λόγους που χάλασε το community.

 

Τα maps κατά τη γνώμη μου είναι τα καλύτερα από την εποχή του BF2. Εξαιρουμένης της Hamada, που για μένα φταίει ότι δεν έχει αρκετά transport (ή/και δε κάνουν spawn αρκετά γρήγορα), τα υπόλοιπα map είναι στην χειρότερη περίπτωση αξιοπρεπή, έχουν flank routes, δεν είναι γραμμικά, έχουν κάλυψη στις διαδρομές μεταξύ των σημαιών.

 

Ναι το visibility είναι πρόβλημα, αλλά αυτό δεν αφορά το map design, αλλά τα visuals.

 

Μία ώρα πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

3) Για πες ποια ειναι τα περισσοτερα που εχει το 5 σε σχεση με τα υπολοιπα.

 

Νομίζω εξήγησα ότι δε με νοιάζει να έχει ποσότητα, αλλά ποιότητα. Καταργήθηκε το καρκίνωμα suppression, το καλύτερο destruction στο franchise, με ταυτόχρονα να υπάρχουν τα fortifications για να μην ισοπεδώνεται το map. Το καλύτερο squad play από εποχής BF2. To gunplay είναι απολαυστικό και επιβραβευτικό.

 

πριν 30 λεπτά, το μέλος Helly έγραψε:

To ΒF2 που συγκρινεις ειναι μια διαφορετικη ταξη απο μονο του.Παιχνιδι που ξεκινουσες και πραγματικα αισθανοσουν γραναζι την πολεμικη μηχανη και παραλληλα "ψοφιο κρεας".Αν πηγαινες να το παιξεις rambo απλα εκανες quit απο μονο σου στο 10 λεπτο εκτος αν ησουν πολυ επιδεξιος ελικοπτερας μαζι με δυνατο gunner.

Ειχε  ομως στησιμο και gameplay mechanics 100 επιπεδα πανω που αμφιβαλω αν και ψαγμενα indie το ακουμπανε τωρα.Ειχε τρελο feeling squad και teamplay που δε βρισκεις σχεδον σε τιποτα σημερα.Τι να περιγραψω το πανικο με mechanics,assault και medic πανω σε Blackhawk που γινονταν ενας μικρος χαμος και πηγαινες και εκανε capture point ενα μετα το αλλο και φευγαν C4.grenades και πυρα απο πανω ενω παραλληλα γινονταν repairs στο ελικοπτερο απο του mechanics πισω, η το στησιμο tank μπροστα και line απο φανταρια απο πισω κρυμμενα να μη δεχονται πυρα.

Μετα στο παιχνιδι μπηκε λιγο το Κ/D ratio και το solo play που ανεβασε πολυ το character awareness και personal skill level στο BF3 και δε ηταν απαραιτητως κακο.Μετα απο το BF4 το χασαν τελειως. 

 

Συμφωνώ. Όπως κι εγώ λέω ότι από BFBC2 εποχής υπάρχει πτώση. Δε θα γυρίσω να πω ότι το BFV είναι (ούτε κοντά) στο κορυφαίο της σειράς BF2. Αλλά είναι σίγουρα βελτίωση από το BF1 (μεγάλη) και από BF4. Όσοι έμαθαν στη frostbite θα έχουν παράπονα τα διαβάζω και αλλού αυτά. Γιατί attrition να μην έχω ammo/health να κάνω τον rambo; Αλλά αυτοί μάλλον θα έπαιζαν metro 24/7 και βαράτε τα GL.

 

Εν πάση περιπτώσει, δεν έχει σημασία ποιο είναι το καλύτερο BF. Ούτε τι γράφουμε εμείς θα επηρεάσει το development του BFV οι μελλοντικών. Σε κάποιους αρέσει σε κάποιους όχι. Σε όσους αρέσει το παίζουν μέχρι να το βαρεθούν και προχωράνε παρακάτω, σε όποιους όχι, παίζουν κάτι άλλο, ή περιμένουν το επόμενο.

Δεν περιμένω να πείσω κάποιον εδώ. Όλοι έχουμε μυαλό, σκεφτόμαστε και έχουμε άποψη και το πιο σημαντικό, γούστο

Link to comment
Share on other sites

@dfk_7677 Παιζουμε το ιδιο παιχνιδι η παιζεις καποιο αλλο?

Εγω μιλαω για gameplay που εχει αφαιρεθει εσυ μιλας για bugs.

Σου λεω για το 4 που ηταν το μονο μετα το 2 που ειχε φορτωθει με πραγματα και το μονο που επρεπε να κανουν ηταν να τα βαλουν σε μια σειρα, αλλο αν δεν το εκαναν ποτε.

Ειναι καλυτερο απο το 1? Ειναι το ιδιο με το 1 χωρις spoting.

destruction? Αδιαφορο, το eye candy ειναι το θεμα μας?

Squad play? Δεν μπορεις να κανεις το rambo? Attrition? Ποναει το κορμι τους απο τον Lordrigo και τον Solydus, εφιαλτες βλεπουν τα παιδια.

 

Εχεις φαει πολυ προπαγανδα απο dice και βιντεο απο fanboys και δεν βλεπεις πολυ καθαρα. Σου εδωσαν ενα battlefield που δεν εχει τιποτα εκτος απο τον τιτλο και το setting και λες και ευχαριστω. 

Ειπαμε να παιξουμε γιατι εχουμε την παρεα αλλα μην μας πουν και μαλακες.

 

 

 

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Οχι φιλτατε. Αν βαλω bf2, bf1 εχω πολυ περισσοτερες(το εξηγησα παραπανω)

Δεν εχει καμια σημασια ομως κ δεν αλλαζει το γεγονος οτι το V ειναι ενα αδειο κελυφος και ντροπη για τη σειρα

Εχασε την ταυτοτητα του. Θελοντας να μαζεψει τους codαδες μεταμορφωθηκε σε κατι ουδετερο...ουτε cod ειναι, ουτε battlefield

 

Dont take my word for it, οι πωλησεις κ η αρνητικη καλυψη που εχει μιλανε απο μονα τους

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος fatalara έγραψε:

 

Πλεον δεν υπαρχει τιποτα απο ολα αυτα. Αν δεν εχεις παρεα για να μαζευτειτε να παιξετε για τον χαβαλε δεν υπαρχει κανενας απολυτως λογος να παιξεις το game.

Τα οπλα ειναι fix, τα specialization δεν δουλευουν, τα assignment ειναι μονο για skin.

 

Βγαλε το ενα βγαλε το αλλο ε αυτο δεν ειναι Battlefield. Shooter που μπαινεις σε μικρη η μεγαλη πιστα και παιζετε τις πιστολιες με αλλους υπαρχουν ενα σωρο και δωρεαν κιολλας.

 

 

Ίσα Ίσα που αυτό είναι Battlefild. Εμείς που ξεκινήσαμε από την αρχή την σειρά (BF1942, BF2 κυρίως) έτσι ακριβώς το μάθαμε. (fix όπλα, χωρίς specialization, χωρίς assignments, χωρίς kill cams, και βέβαια χωρίς skins και με ανύπαρκτο single player. Αυτό το Battlefield αγαπήσαμε και λόγω αυτών κολλήσαμε στην σειρά. Τα 3,4 και 1 είναι "μπασταρδεμένα" Battlefield, το BFBC2 παιχνίδι κονσόλας και το Hardline δεν έπρεπε να είναι καθόλου στη σειρά.

Τώρα το ποιο από όλα είναι το καλύτερο, αυτό είναι άλλη κουβέντα και εδώ μπαίνουν οι προσωπικές απόψεις και γούστα του καθενός. To V πάντως είναι ότι πιο κοντινό πάνω στην φιλοσοφία που ξεκίνησε το Battlefield.

Έγινε επεξεργασία από black66.gr
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος black66.gr έγραψε:

Ίσα Ίσα που αυτό είναι Battlefild. Εμείς που ξεκινήσαμε από την αρχή την σειρά (BF1942, BF2 κυρίως) έτσι ακριβώς το μάθαμε. (fix όπλα, χωρίς specialization, χωρίς assignments, χωρίς kill cams, και βέβαια χωρίς skins και με ανύπαρκτο single player. Αυτό το Battlefield αγαπήσαμε και λόγω αυτών κολλήσαμε στην σειρά. Τα 3,4 και 1 είναι "μπασταρδεμένα" Battlefield, το BFBC2 παιχνίδι κονσόλας και το Hardline δεν έπρεπε να είναι καθόλου στη σειρά.

Τώρα το ποιο από όλα είναι το καλύτερο, αυτό είναι άλλη κουβέντα και εδώ μπαίνουν οι προσωπικές απόψεις και γούστα του καθενός. To V πάντως είναι ότι πιο κοντινό πάνω στην φιλοσοφία που ξεκίνησε το Battlefield.

Δεν ειναι ετσι. Το bf2 ειχε πραγματα που δεν τα ειδαμε πουθενα αλλου και ας ειχε fix οπλα. Τα ειπε ο helly πιο πανω.

Το v δεν εχει ουτε αυτα, ειναι ενα απλο shooter που το παιζεις για να ξεκλειδωσεις skins. Τιποτα παραπανω.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος fatalara έγραψε:

@dfk_7677 Παιζουμε το ιδιο παιχνιδι η παιζεις καποιο αλλο?

Εγω μιλαω για gameplay που εχει αφαιρεθει εσυ μιλας για bugs.

Σου λεω για το 4 που ηταν το μονο μετα το 2 που ειχε φορτωθει με πραγματα και το μονο που επρεπε να κανουν ηταν να τα βαλουν σε μια σειρα, αλλο αν δεν το εκαναν ποτε.

Ειναι καλυτερο απο το 1? Ειναι το ιδιο με το 1 χωρις spoting.

destruction? Αδιαφορο, το eye candy ειναι το θεμα μας?

Squad play? Δεν μπορεις να κανεις το rambo? Attrition? Ποναει το κορμι τους απο τον Lordrigo και τον Solydus, εφιαλτες βλεπουν τα παιδια.

 

Εχεις φαει πολυ προπαγανδα απο dice και βιντεο απο fanboys και δεν βλεπεις πολυ καθαρα. Σου εδωσαν ενα battlefield που δεν εχει τιποτα εκτος απο τον τιτλο και το setting και λες και ευχαριστω. 

Ειπαμε να παιξουμε γιατι εχουμε την παρεα αλλα μην μας πουν και μαλακες.

 

 

 

 

 

Σίγουρα παίζουμε άλλο game, γιατί αν το συγκρίνεις με το BF1, είναι η μέρα με τη νύχτα. Είσαι τόσο προκατειλλημένος που δεν έχει κανένα νόημα να σου ξαναπαντήσω.

Φιλική συμβουλή, μην το παίζεις, σε χαλάει.

 

πριν 21 λεπτά, το μέλος Lazy Dog έγραψε:

Δεν εχει καμια σημασια ομως κ δεν αλλαζει το γεγονος οτι το V ειναι ενα αδειο κελυφος και ντροπη για τη σειρα

Εχασε την ταυτοτητα του. Θελοντας να μαζεψει τους codαδες μεταμορφωθηκε σε κατι ουδετερο...ουτε cod ειναι, ουτε battlefield

 

Dont take my word for it, οι πωλησεις κ η αρνητικη καλυψη που εχει μιλανε απο μονα τους

 

Οι αρνητική κάλυψη ξέρουμε που οφείλεται κυρίως, το βλέπουμε και σε αυτό εδώ το forum (SJW κτλ). Όσο για τις πωλήσεις, θα το συζητήσουμε πόσο χαμηλές είναι όταν βγάλει το 1ο quarterly report η EA. Εγώ θα σου πω ότι στο digital κομμάτι είναι στα ίδια επίπεδα με το BF1. Αλλά το να φέρνεις τις πωλήσεις σαν επιχείρημα δε είναι ιδιαίτερα καλό επιχείρημα όταν το BF1 ήταν η μεγαλύτερη εμπορική επιτυχία της σειράς.

 

Όσο για τους χαρακτηρισμούς, έχουν την ίδια αξία με τον αρχίσω να λέω εγώ "είναι παιχνιδάρα, τα σκίζει όλα, γ*μάει" και άλλα τέτοια ωραία. Ουδέν περιεχόμενο.

Link to comment
Share on other sites

Εισαι λιγο τυφλωμενος αλλα δεν πειραζει θα σου απαντησω.

 

Εγω ΘΕΛΩ να παει καλα το V, ΘΕΛΩ ενα ολοκληρωμενο V 

Αν νομιζεις οτι γκρινιαζω για καποιο αλλο λογο περαν του οτι λατρευω τη σειρα, πλανασαι

Το παιχνιδι βγηκε ΜΙΣΟ με λιγοτερο content απο οτι βγηκε το 1(καταντια) και τιγκα στα bugs. Γιατι; αναρωτηθηκε κανεις;

 

Οι sjw's και οι ιστορικες ανακριβειες ειναι η κορυφη του παγοβουνου. Η κακιστη συμπεριφορα προς τους παιχτες που (καλως ή κακως) δεν συμφωνουν με το δρομο που εχει παρει το παιχνιδι ειναι επισης ενα θεμα σοβαρο. Αντι να ανοιξουν μια συζητηση κ να βρουν μια μεση λυση, ακολουθησαν αλλο δρομο(ας μην τα ξαναλεμε)

 

Δεν τα βγαζω απο το μυαλο μου, εγιναν και συνεχιζουν να γινονται. 

Το παιχνιδι θα το στηριξω ΟΤΑΝ ομως ειναι στην τελικη του μορφη(καπου το Μαρτιο)

Δεν μπορω ομως να παραβλεπω τα θεοστραβα και να ωραιοποιω μονο κ μονο γιατι μου αρεσει το franchise

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 54 λεπτά, το μέλος fatalara έγραψε:

Δεν ειναι ετσι. Το bf2 ειχε πραγματα που δεν τα ειδαμε πουθενα αλλου και ας ειχε fix οπλα. Τα ειπε ο helly πιο πανω.

Το v δεν εχει ουτε αυτα, ειναι ενα απλο shooter που το παιζεις για να ξεκλειδωσεις skins. Τιποτα παραπανω.

 

Δεν είπα ότι το V είναι ίδιο με το 2. Απλά ότι το πλησιάζει περισσότερο από όλα τα άλλα και ας απέχει παρασάγγας. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Lazy Dog έγραψε:

Εισαι λιγο τυφλωμενος αλλα δεν πειραζει θα σου απαντησω.

 

Το ίδιο θα μπορούσα να πω και εγώ για σένα, δε νομίζω ότι προσφέρει στη συζήτηση όμως.

 

πριν 2 ώρες, το μέλος Lazy Dog έγραψε:

Το παιχνιδι βγηκε ΜΙΣΟ με λιγοτερο content απο οτι βγηκε το 1(καταντια) και τιγκα στα bugs. Γιατι; αναρωτηθηκε κανεις;

 

Αν μπορείς να μου πεις πόσο παραπάνω content είχε το 1, πχ τόσα map παραπάνω, τόσα όπλα, τόσα mode για να το συζητήσουμε. Ναι έχει παραπάνω bugs από το BF1, αλλά σίγουρα δεν είναι unplayable όπως το BF4. Τίγκα στα bugs, δε θα το έλεγα.

 

πριν 2 ώρες, το μέλος Lazy Dog έγραψε:

Οι sjw's και οι ιστορικες ανακριβειες ειναι η κορυφη του παγοβουνου. Η κακιστη συμπεριφορα προς τους παιχτες που (καλως ή κακως) δεν συμφωνουν με το δρομο που εχει παρει το παιχνιδι ειναι επισης ενα θεμα σοβαρο. Αντι να ανοιξουν μια συζητηση κ να βρουν μια μεση λυση, ακολουθησαν αλλο δρομο(ας μην τα ξαναλεμε)

 

Κάκιστη συμπεριφορά εννοείς στο θέμα που προέκυψε; Με τα SJW και την ιστορική ανακρίβεια;

 

πριν 2 ώρες, το μέλος Lazy Dog έγραψε:

Δεν τα βγαζω απο το μυαλο μου, εγιναν και συνεχιζουν να γινονται. 

Το παιχνιδι θα το στηριξω ΟΤΑΝ ομως ειναι στην τελικη του μορφη(καπου το Μαρτιο)

Δεν μπορω ομως να παραβλεπω τα θεοστραβα και να ωραιοποιω μονο κ μονο γιατι μου αρεσει το franchise

 

Δεν ωραιοποιώ κάτι, αυτό κάνεις λάθος. Παίζω 3 ώρες τη μέρα (είμαι και κάποια ηλικίας), γιατί το ευχαριστιέμαι. Σε όποιον δεν του αρέσει καλά κάνει και δεν το παίζει, γιατί να χαλιέται;

 

Κάνεις λάθος να πιστεύεις ότι υποθέτω ως κίνητρό σου ότι μισείς το franchise. Θες κάτι που δεν στο δίνει και θα ήθελες να στο δώσει.

 

Θες τη γνώμη μου ειλικρινά; Δε θα στο δώσει ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι ειναι λαθος να γινεται συγκριση π.χ. του bf4 και του bfv, ναι βγηκε το bf4 και ειχε χιλια 2 προβληματα και περασαν 56 patch και φτιαχτηκε.

Αυτο ομως δεν ειναι δικαιολογια και να βλεπουμε το ιδιο χαλι σε καθε τιτλο η σε καθε patch μιλαμε για μεγαλη εταιρια με τρελες πωλησεις...

Με αυτα που κανουν δειχνουν οτι οχι μονο δεν σεβονται το κοινο τους αλλα ουτε τους εαυτους τους. Τελευταιο παραδειγμα το patch.

 

Στο ακουσμα της ειδησης οτι θα βγει bf σε ww2 ολοι περιμεναμε να παιξουμε αυτον και οχι "αυτο" αν και δεν εχω κανενα θεμα με τα SJW νομιζω οτι

στα παιχνιδια δεν χωρα πολιτικη αντιπαραθεση ποσο μαλλον σε WW2 τιτλο. Λιγος σεβασμος στους νεκρους αυτου του πολεμου δεν βλαπτει ετσι ?

Σαφως και δεν περιμενουμε ενα παιχνιδι να μας μορφωσει αλλα εχει την δυνατοτητα να το κανει και αυτο. Αν θελει...

 

Κακιστη συμπεριφορα ειναι να σου λενε οτι εισαι αμορφωτος η να σου λενε "αν δεν σου αρεσει μην το παρεις" η αλαζονεια τους ειναι το προβλημα

και οχι η ιστορικη ανακριβεια. Ενα αλλο λαθος γινεται οταν συζηταμε για πωλησεις. Μας νοιαζει ποσα εβγαλαν ? Μας νοιαζει ποσοι το παιζουν.

Τι να το κανω αν παει κατω απο 30e φτιαχτει σε 6 μηνες και δεν το παιζει κανεις ? Οσες πωλησεις και να κανει θα ειναι μια αποτυχια για τους παικτες.

 

Μου κανει εντυπωση που βετερανοι της σειρας υπερασπιζονται το χαλι που βλεπουμε τα τελευταια χρονια. Ναι δεν μου αρεσει το παιχνιδι και η

συμπεριφορα τους και δεν το παιζω αλλα χαλιεμαι γιατι αγαπω την σειρα και θα ηθελα να το παιξω. Και θα κλεισω κανοντας μια προβλεψη, το εχω

γραψει 3 χρονια πριν οτι η σειρα θα περασει αυτο που περασε αλλος μεγαλος τιτλος και θα γυρισει απο εκει που αρχισε. Αν φυσικα δεν αργησουν.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος dfk_7677 έγραψε:

 

Σίγουρα παίζουμε άλλο game, γιατί αν το συγκρίνεις με το BF1, είναι η μέρα με τη νύχτα. Είσαι τόσο προκατειλλημένος που δεν έχει κανένα νόημα να σου ξαναπαντήσω.

Φιλική συμβουλή, μην το παίζεις, σε χαλάει.

 

Ετσι ειναι, οταν τελιωνουν τα επιχειρηματα και καταλαβαινεις οτι ακομα και αυτα που εχεις πει πριν δεν στεκουν αρχιζει το μπουκωμα.

 

Και ποιος θα ειναι ο μπαμπας αμα φυγει το APKL το game?

Link to comment
Share on other sites

@dfk_7677

Με όλη την καλή διάθεση, είσαι ο μόνος που υπερασπίζεται με τέτοιο σθένος το παιχνίδι. Ενώ φαίνεται ότι αναγνωρίζεις τα ελαττώματά του, κλείνεις τα μάτια και παίζεις. Σεβαστό.

Να πούμε ότι δεν συνιστά μέγιστη προσβολή απέναντι στη player base η κυκλοφορία μισοτελειωμένων τίτλων; Να το πούμε. Εξάλλου, 9 στα 10 παιχνίδια κυκλοφορούν με day 1 patch.

Να πούμε ότι δεν έχουν προσβάλλει τους πάντες, φερόμενοι αλαζονικά και διατρανώνοντας πως "όποιος δεν θέλει, είναι φασίστας, ρατσιστής, αμόρφωτος"; Να το πούμε κι αυτό. Εξάλλου, το γύρισαν το χαρτί και κάνουν λόγο για παρουσίαση των αθέατων πλευρών του Β' Π.Π. και όχι για πιστή απεικόνιση αυτού.

Να πούμε ότι κινήθηκαν προς τη σωστή κατεύθυνση με το gameplay (teamplay, attrition κτλ); Να το πούμε. Ε, τότε για ποιον λόγο τα μισά όπλα είναι φορ δε μπουτς, οι assault (ή insult) είναι op και οι χάρτες ένας αχταρμάς;

Το παιχνίδι είναι άθλιο. Οι ήχοι απαράδεκτοι (αυτό το ξερό μπαμ, λες και ρίχνεις με πιστόλι και ακουστικά στ' αυτιά) και οι χάρτες μπασταρδεμένοι, ώστε να πιάσουμε και λίγο pubg, λίγο cod και λίγο fortnite.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, fatalara said:

Ετσι ειναι, οταν τελιωνουν τα επιχειρηματα και καταλαβαινεις οτι ακομα και αυτα που εχεις πει πριν δεν στεκουν αρχιζει το μπουκωμα.

 

Και ποιος θα ειναι ο μπαμπας αμα φυγει το APKL το game?

Δεν φευγει ουτε το APKL ουτε το ENTP απο το game. Εσυ εφυγες ?

Link to comment
Share on other sites

 Χθες ήταν μια μέρα που έπαιξα κάμποσες ωρίτσες το παιχνίδι. Νομίζω χθες άρχισα να το νιώθω καλύτερα. Για πρώτη φορα είχα καλά k/d ,της τάξης του 2, και μάζευα αρκετούς πόντους. Θέλει εντελώς διαφορετική προσέγγιση στο παίξιμο σε σχέση με το 1. Το τσολιαδιλικι είναι περίπου 5 φορές πιο δύσκολο να αποδώσει, πρέπει να έχεις τρελό skill. Εγώ δεν το έχω οπότε χωρίς να καμπερωνομαι φυσικά προχωρούσα πολύ πιο φυλαγμένα και τσεκαρα το κάθε σημείο πολύ πιο λεπτομερώς. Αντιθέτως αν παίξεις με σωστό squad οι επιδόσεις σου βελτιώνονται και παίρνεις ακόμα πιο πολλά xp points. Παρόλο που δε μπήκα με παρέα, πέτυχα σωστό squad σε παραπάνω από τα μισά παιχνίδια, επομένως δε μπορώ να συμφωνήσω στομοτι το game είναι γεμάτο από 15χρονα που τους νοιάζει μόνο το k/d. 

 

@fatalara εξηγείς λίγο ποιο είναι το πρόβλημα σου με τα όπλα; Μάλλον κάτι δεν έχω καταλάβει σωστά. Λες ότι τα assignments δίνουν μόνο skins, πράγμα που ισχύει μεν, αλλά μέσα στο progression του κάθε όπλου μπορείς να διαλέξεις τι βελτιώσεις θέλεις να γίνουν. Άρα η παραμετροποίηση των όπλων υπαρχει. Όσο υπάρχει, αλλά υπάρχει. Στο bf1 όσο έπαιζες με το όπλο, απλά έπαιρνες αστέρια, τίποτα άλλο. Θα ήθελες δηλαδή με ξεκλειδώνει attachments? Σκόπευτρα, διόπτρες, λαβές ,κοντάκια κλπ; 

 

Δεν ξέρω αν μπορώ να χαρακτηρίσω το παιχνίδι καταπληκτικό ,μάλλον όχι, αλλά νομίζω το κράξιμο που ακούγεται είναι πολύ παραπάνω απ' όσο του πρέπει. Θα έπρεπε να περιορίζεται στο ότι έχει βγει με πολύ λίγους χάρτες και με κάμποσα bugs. Εκεί να συμφωνήσω 100%.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

@dfk_7677

Με όλη την καλή διάθεση, είσαι ο μόνος που υπερασπίζεται με τέτοιο σθένος το παιχνίδι. Ενώ φαίνεται ότι αναγνωρίζεις τα ελαττώματά του, κλείνεις τα μάτια και παίζεις. Σεβαστό.

Να πούμε ότι δεν συνιστά μέγιστη προσβολή απέναντι στη player base η κυκλοφορία μισοτελειωμένων τίτλων; Να το πούμε. Εξάλλου, 9 στα 10 παιχνίδια κυκλοφορούν με day 1 patch.

Να πούμε ότι δεν έχουν προσβάλλει τους πάντες, φερόμενοι αλαζονικά και διατρανώνοντας πως "όποιος δεν θέλει, είναι φασίστας, ρατσιστής, αμόρφωτος"; Να το πούμε κι αυτό. Εξάλλου, το γύρισαν το χαρτί και κάνουν λόγο για παρουσίαση των αθέατων πλευρών του Β' Π.Π. και όχι για πιστή απεικόνιση αυτού.

Να πούμε ότι κινήθηκαν προς τη σωστή κατεύθυνση με το gameplay (teamplay, attrition κτλ); Να το πούμε. Ε, τότε για ποιον λόγο τα μισά όπλα είναι φορ δε μπουτς, οι assault (ή insult) είναι op και οι χάρτες ένας αχταρμάς;

Το παιχνίδι είναι άθλιο. Οι ήχοι απαράδεκτοι (αυτό το ξερό μπαμ, λες και ρίχνεις με πιστόλι και ακουστικά στ' αυτιά) και οι χάρτες μπασταρδεμένοι, ώστε να πιάσουμε και λίγο pubg, λίγο cod και λίγο fortnite.

 

Αυτό δε μπορείτε να δείτε, ότι δεν υπερασπίζομαι το παιχνίδι, ούτε κλείνω τα μάτια. Το BFV είναι ένα προϊόν, σε κάποιους αρέσει, παρά τα ελαττώματα του (και τα προτερήματά του θα έλεγα εγώ) και σε κάποιους όχι. Όταν διαφωνώ με κάτι συνήθως απαντώ, ειδικά όταν επαναλαμβάνεται χωρίς σταματημό. Κυρίως δε μου αρέσει μια γενική γκρίνια χωρίς συγκεκριμένη κριτική. Πχ, πώπω χάλια το παιχνίδι τι πάνε να μας πουλήσουν. Διάβασε τον παρακάτω ορισμό για το circlejerk για να καταλάβεις τι εννοώ:
"A group discussion or activity between like-minded individuals that validates mutual biases or goals in a non-confrontational environment."

 

Δηλαδή ο l0rdrigo και ο icy20tv, είναι πρόβατα που το παίζουν (και αρκετά από ότι βλέπω) το game;

 

Κριτική είναι πχ να πεις, δε μου αρέσει που τα map είναι πολύ ανοιχτά και με βαράνε από παντού οι sniper (όπως λέω για το BF1). Ή το BFV δεν έχει καλό visibility και κάποιος που είναι ξαπλωμένος στα χαλάσματα δεν φαίνεται καθόλου αν δεν πυροβολήσει.

 

Γράφεις, "τα μισά όπλα είναι φορ δε μπουτς", μιλάμε για τα SMGs;

 

Όυτε το "οι χάρτες είναι αχταρμάς" μπορώ να καταλάβω. Έχεις παίξει BF2; Ήταν οι χάρτες του αχταρμάς;

 

Όσον αφορά τους ήχους, θεωρώ ότι είναι οι ήχοι που κάνουν τα όπλα αυτά στην πραγματικότητα ή πολύ κοντά σε αυτό. Είναι όπως αυτούς που ακούμε στον κινηματογράφο; Όχι. Μήπως σε ενοχλεί αυτό; Όπως και η ατμόσφαιρα, που πολλοί αναφέρονται, δεν είναι όπως στις θεωρούμενες κλασσικές WW2 ταινίες.

 

Αν εννοείς μισοτελειωμένο το ότι αγοράζεις μια υποσχετική για περισσότερα map, όπλα και γενικότερα content, που δεν ξέρεις αν θα τα πάρεις στην τελική γιατί μπορεί αύριο να αποφασίσουν ότι δεν τους συμφέρει να το κάνουν support, ναι έχεις δίκιο. Είναι ένα σοβαρό ρίσκο.

 

πριν 2 ώρες, το μέλος fatalara έγραψε:

Ετσι ειναι, οταν τελιωνουν τα επιχειρηματα και καταλαβαινεις οτι ακομα και αυτα που εχεις πει πριν δεν στεκουν αρχιζει το μπουκωμα.

 

Και ποιος θα ειναι ο μπαμπας αμα φυγει το APKL το game?

 

Ούτε ότι δεν προσφέρεις επιχειρήματα δεν βλέπεις...

 

Έχω παίξει με αντιπάλους που θα τους έβγαζες όλους cheater και δεν τους φοβήθηκα. Προσγειώσου λίγο όσον αφορά το πόσο καλός είσαι. Έχεις χειροτερα stats από μένα σε όλα τα BF (εκτός του BF1, που έχουμε παρόμοια) και δεν είμαι ιδιαίτερα καλός παίκτης, απλά καλύτερος από το μέτριο.

 

πριν 4 ώρες, το μέλος Proteas έγραψε:

Πιστευω οτι ειναι λαθος να γινεται συγκριση π.χ. του bf4 και του bfv, ναι βγηκε το bf4 και ειχε χιλια 2 προβληματα και περασαν 56 patch και φτιαχτηκε.

Αυτο ομως δεν ειναι δικαιολογια και να βλεπουμε το ιδιο χαλι σε καθε τιτλο η σε καθε patch μιλαμε για μεγαλη εταιρια με τρελες πωλησεις...

Με αυτα που κανουν δειχνουν οτι οχι μονο δεν σεβονται το κοινο τους αλλα ουτε τους εαυτους τους. Τελευταιο παραδειγμα το patch.

 

Στο ακουσμα της ειδησης οτι θα βγει bf σε ww2 ολοι περιμεναμε να παιξουμε αυτον και οχι "αυτο" αν και δεν εχω κανενα θεμα με τα SJW νομιζω οτι

στα παιχνιδια δεν χωρα πολιτικη αντιπαραθεση ποσο μαλλον σε WW2 τιτλο. Λιγος σεβασμος στους νεκρους αυτου του πολεμου δεν βλαπτει ετσι ?

Σαφως και δεν περιμενουμε ενα παιχνιδι να μας μορφωσει αλλα εχει την δυνατοτητα να το κανει και αυτο. Αν θελει...

 

Κακιστη συμπεριφορα ειναι να σου λενε οτι εισαι αμορφωτος η να σου λενε "αν δεν σου αρεσει μην το παρεις" η αλαζονεια τους ειναι το προβλημα

και οχι η ιστορικη ανακριβεια. Ενα αλλο λαθος γινεται οταν συζηταμε για πωλησεις. Μας νοιαζει ποσα εβγαλαν ? Μας νοιαζει ποσοι το παιζουν.

Τι να το κανω αν παει κατω απο 30e φτιαχτει σε 6 μηνες και δεν το παιζει κανεις ? Οσες πωλησεις και να κανει θα ειναι μια αποτυχια για τους παικτες.

 

Μου κανει εντυπωση που βετερανοι της σειρας υπερασπιζονται το χαλι που βλεπουμε τα τελευταια χρονια. Ναι δεν μου αρεσει το παιχνιδι και η

συμπεριφορα τους και δεν το παιζω αλλα χαλιεμαι γιατι αγαπω την σειρα και θα ηθελα να το παιξω. Και θα κλεισω κανοντας μια προβλεψη, το εχω

γραψει 3 χρονια πριν οτι η σειρα θα περασει αυτο που περασε αλλος μεγαλος τιτλος και θα γυρισει απο εκει που αρχισε. Αν φυσικα δεν αργησουν.

 

Όλοι καλοί λόγοι να μην αγοράσει κανείς το παιχνίδι. Διαφωνώ βέβαια στο ότι η σειρά θα γυρίσει από εκεί που άρχισε. Το πολύ πολύ θα βγάλουν ένα modern game να μην έχουνε γκρίνιες για ιστορία κτλ και όλοι ευχαριστημένοι με 30 διαφορετικά (στην όψη) όπλα που κάνουν όλα καλό pew pew, ελικόπτερα, άρματα γρηγορα και jet. Θα το διαπιστώσουμε στη συνέχεια.

 

Σε μένα που είμαι βετεράνος της σειράς, μου έκανε τη χειρότερη εντύπωση το BFBC2, που τα έχω ξαναγράψει, πόσο χειρότερο ήταν από το πολυαγαπημένο BF2. Κάποιοι τότε ήρθαν και ξεκίνησαν να παίζουν BF και όλα καλά και κάποιοι όπως εγώ αναγκάστηκα να δεχτώ την κατάπτωση του franchise. Άλλοι απλά το εγκατέλειψαν.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.