Jump to content



BATTLEFIELD V


Recommended Posts

Δεν ξέρω τι λέτε όλοι σας αλλά αυτό που θέλω εγώ είναι, το επόμενο Battlefield να είναι ΑΚΙΒΩΣ ΙΔΙΟ ΣΕ ΟΛΑ με το  BF2 αλλά με σημερινά γραφικά. Εκεί εγώ προσωπικά θα κλείσω και τον κύκλο μου στην σειρά. 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος black66.gr έγραψε:

Δεν ξέρω τι λέτε όλοι σας αλλά αυτό που θέλω εγώ είναι, το επόμενο Battlefield να είναι ΑΚΙΒΩΣ ΙΔΙΟ ΣΕ ΟΛΑ με το  BF2 αλλά με σημερινά γραφικά. Εκεί εγώ προσωπικά θα κλείσω και τον κύκλο μου στην σειρά. 

 

Απλά θέλεις ένα remaster του bf2 οπότε κάποια στιγμή θα έρθει. 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος sstav έγραψε:

εσύ παιδί μου που'σαι εξαφανισμένο; γνώμη δεν εχεις πει ή δεν έχω δει ....

 

Εχω να κατσω να λιωσω πανω απο 10 μερες, με εχουν στην πιεση!! Εχω αναφερει διασπαρτα την αποψη μου. Περιμενω τα "βαρια updates" του ιανουαριου-μαρτιου για να κρινω απολυτα. Προς το παρον ολα οσα αναφερονται ειναι σωστα απλα απο διαφορετικη οπτικη για τον καθενα. Στο μονο που ειμαι καθετα αντιθετος ειναι οτι το v ειναι reskin το 1.  Αν ηταν θα επρεπε να μιλαμε για ιδιο gunplay -  Movement - spot system - suppresion - health system - visuality και μερικα απομη που θα μου διαφευγουν αυτη τη στιγμη. Με τοσα διαφορετικα core mechanics δεν μπορω να ακουω οτι ειναι ιδιο game. Iδια bugs με του 1 ναι υπαρχουν αλλα ιδιο game με το v δεν ειναι. 

 

ps. Περιμενω με το update "squad conquest" σε κανα 3μηνο να εχεις παρει το game για να ενισχυσεις τους δυσκολους αγωνες που θα προκυψουν στους "kailes".

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος dfk_7677 έγραψε:

 

Αυτό δε μπορείτε να δείτε, ότι δεν υπερασπίζομαι το παιχνίδι, ούτε κλείνω τα μάτια. Το BFV είναι ένα προϊόν, σε κάποιους αρέσει, παρά τα ελαττώματα του (και τα προτερήματά του θα έλεγα εγώ) και σε κάποιους όχι. Όταν διαφωνώ με κάτι συνήθως απαντώ, ειδικά όταν επαναλαμβάνεται χωρίς σταματημό. Κυρίως δε μου αρέσει μια γενική γκρίνια χωρίς συγκεκριμένη κριτική. Πχ, πώπω χάλια το παιχνίδι τι πάνε να μας πουλήσουν. Διάβασε τον παρακάτω ορισμό για το circlejerk για να καταλάβεις τι εννοώ:
"A group discussion or activity between like-minded individuals that validates mutual biases or goals in a non-confrontational environment."

 

Δηλαδή ο l0rdrigo και ο icy20tv, είναι πρόβατα που το παίζουν (και αρκετά από ότι βλέπω) το game;

 

Κριτική είναι πχ να πεις, δε μου αρέσει που τα map είναι πολύ ανοιχτά και με βαράνε από παντού οι sniper (όπως λέω για το BF1). Ή το BFV δεν έχει καλό visibility και κάποιος που είναι ξαπλωμένος στα χαλάσματα δεν φαίνεται καθόλου αν δεν πυροβολήσει.

 

Γράφεις, "τα μισά όπλα είναι φορ δε μπουτς", μιλάμε για τα SMGs;

 

Όυτε το "οι χάρτες είναι αχταρμάς" μπορώ να καταλάβω. Έχεις παίξει BF2; Ήταν οι χάρτες του αχταρμάς;

 

Όσον αφορά τους ήχους, θεωρώ ότι είναι οι ήχοι που κάνουν τα όπλα αυτά στην πραγματικότητα ή πολύ κοντά σε αυτό. Είναι όπως αυτούς που ακούμε στον κινηματογράφο; Όχι. Μήπως σε ενοχλεί αυτό; Όπως και η ατμόσφαιρα, που πολλοί αναφέρονται, δεν είναι όπως στις θεωρούμενες κλασσικές WW2 ταινίες.

 

Αν εννοείς μισοτελειωμένο το ότι αγοράζεις μια υποσχετική για περισσότερα map, όπλα και γενικότερα content, που δεν ξέρεις αν θα τα πάρεις στην τελική γιατί μπορεί αύριο να αποφασίσουν ότι δεν τους συμφέρει να το κάνουν support, ναι έχεις δίκιο. Είναι ένα σοβαρό ρίσκο.

 

 

Ούτε ότι δεν προσφέρεις επιχειρήματα δεν βλέπεις...

 

Έχω παίξει με αντιπάλους που θα τους έβγαζες όλους cheater και δεν τους φοβήθηκα. Προσγειώσου λίγο όσον αφορά το πόσο καλός είσαι. Έχεις χειροτερα stats από μένα σε όλα τα BF (εκτός του BF1, που έχουμε παρόμοια) και δεν είμαι ιδιαίτερα καλός παίκτης, απλά καλύτερος από το μέτριο.

 

 

Όλοι καλοί λόγοι να μην αγοράσει κανείς το παιχνίδι. Διαφωνώ βέβαια στο ότι η σειρά θα γυρίσει από εκεί που άρχισε. Το πολύ πολύ θα βγάλουν ένα modern game να μην έχουνε γκρίνιες για ιστορία κτλ και όλοι ευχαριστημένοι με 30 διαφορετικά (στην όψη) όπλα που κάνουν όλα καλό pew pew, ελικόπτερα, άρματα γρηγορα και jet. Θα το διαπιστώσουμε στη συνέχεια.

 

Σε μένα που είμαι βετεράνος της σειράς, μου έκανε τη χειρότερη εντύπωση το BFBC2, που τα έχω ξαναγράψει, πόσο χειρότερο ήταν από το πολυαγαπημένο BF2. Κάποιοι τότε ήρθαν και ξεκίνησαν να παίζουν BF και όλα καλά και κάποιοι όπως εγώ αναγκάστηκα να δεχτώ την κατάπτωση του franchise. Άλλοι απλά το εγκατέλειψαν.

Το 0-4 στα μουτρα σου το θυμασαι την περασμενη εβδομαδα;

Την πελατια των heat se ολα που εισαι απο κατω την θυμασαι;

Τι σημασια εχουν τα στατς; Αυτα επιρεαζονται απο ολη την ομαδα. Αν τα παιδακια χανουν για 400 ποντους δεν ειναι δικο μου το προβλημα και εννοειτε οτι δεν θα γινει k/d της προκοπης

Εγω με το rigo αν θες να ξερεις κανουμε το 

ιδιο k/d σε στα παιχνιδια ασε τωρα παιζω μια στο τοσο. Παρε το τσιρκο σου και ελα να σε δουμε παρε και τα πιο overpower οπλα γιατι με αλλα δεν κανεις οχι kill ουτε να προλαβεις τι εγινε δεν θα δεις.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος fatalara έγραψε:

Το 0-4 στα μουτρα σου το θυμασαι την περασμενη εβδομαδα;

Την πελατια των heat se ολα που εισαι απο κατω την θυμασαι;

Τι σημασια εχουν τα στατς; Αυτα επιρεαζονται απο ολη την ομαδα. Αν τα παιδακια χανουν για 400 ποντους δεν ειναι δικο μου το προβλημα και εννοειτε οτι δεν θα γινει k/d της προκοπης

Εγω με το rigo αν θες να ξερεις κανουμε το 

ιδιο k/d σε στα παιχνιδια ασε τωρα παιζω μια στο τοσο. Παρε το τσιρκο σου και ελα να σε δουμε παρε και τα πιο overpower οπλα γιατι με αλλα δεν κανεις οχι kill ουτε να προλαβεις τι εγινε δεν θα δεις.

 

 

Δε θα πέσω στο επίπεδό σου.

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις, θα ηρεμήστε; Πώς ξέφυγε έτσι η κουβέντα;

Μαζί παίζουμε, μαζί γελάμε. Σήμερα είμαι πελάτης εγώ, αύριο εσύ. Παιχνίδι είναι (και ας δαγκώνομαι απ' τα νεύρα μου πολλές φορές).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος dfk_7677 έγραψε:

Σε μένα που είμαι βετεράνος της σειράς, μου έκανε τη χειρότερη εντύπωση το BFBC2, που τα έχω ξαναγράψει, πόσο χειρότερο ήταν από το πολυαγαπημένο BF2. Κάποιοι τότε ήρθαν και ξεκίνησαν να παίζουν BF και όλα καλά και κάποιοι όπως εγώ αναγκάστηκα να δεχτώ την κατάπτωση του franchise. Άλλοι απλά το εγκατέλειψαν.

 

Και εδω πιστευω οτι ειναι λαθος μας να κανουμε συγκριση μεταξυ 2 παιχνιδιων τα οποια ειναι τελειως διαφορετικα μονο και μονο γιατι εχουν τον τιτλο Battlefield.

Αυτο το λαθος εγινε και με το Hardline που δεν ειχε καμια σχεση με Battlefield, μισηθηκε απο τους bf fans και δεν αγοραστηκε απο αλλους λογω τιτλου.

 

Θα περιμενα και θα ηθελα απο την Dice να ακολουθησει το παραδειγμα των 2 εταιριων που βγαζουν τα COD δηλαδη να δινει Battlefield 1,2,3 κτλ σε 64 conquest

και Bad Company 1,2,3 κτλ σε 32 με rush, tdm κτλ. Με αυτον τον τροπο θα ειχαν και 2 τιτλους στην αγορα και την βαση των παικτων ευχαριστημενη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος UltraB έγραψε:
  Hide contents

Ο @astrolabos παραμονεύει στην γωνία.

 

Ξέχασες κάποιον άλλον που παραμονεύει. Έτσι το θέτε; Μία κουβέντα ακόμη και το θέμα κλειδώνει. Αν κάνετε νέο, θα κλειδώσει κι εκείνο. 

Ή μήπως προτιμάτε κάτι διαφορετικό; Συζητείστε για το game ανθρώπινα και όχι σαν...μην πω τι. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 51 λεπτά, το μέλος Proteas έγραψε:

Θα περιμενα και θα ηθελα απο την Dice να ακολουθησει το παραδειγμα των 2 εταιριων που βγαζουν τα COD δηλαδη να δινει Battlefield 1,2,3 κτλ σε 64 conquest

και Bad Company 1,2,3 κτλ σε 32 με rush, tdm κτλ. Με αυτον τον τροπο θα ειχαν και 2 τιτλους στην αγορα και την βαση των παικτων ευχαριστημενη.

 

Επίτρέψε μου να αμφιβάλλω ότι μπορούν να βγάζουν 1 Battlefield κάθε χρόνο και να έχει κάποια ποιότητα, όταν βγαίνει κάθε 2 χρόνια και αρκετοί λένε ότι δεν είναι ΑΑΑ τίτλος.

 

Το CoD είναι για την Activision ότι είναι το FIFA για την EA, ξαναζεσταμένο φαί κάθε χρονο και όλοι το αγοράζουν. Το BF έχει πιο κριτικό κοινό και σίγουρα από τίτλο σε τίτλο υπάρχουν αρκετές διαφορές.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν λεω για ενα BF καθε χρονο λεω για ενα καθε 2 χρονια. Battlefield το 2018 και μετα 2020 στο μεταξυ να βγαινει Bad Company το 2019 και μετα το 2021.

Και παει λεγοντας, 2 παιχνιδια το ενα για μεγαλες μαχες με οχηματα κτλ το αλλο σε μικροτερη κλιμακα και να εστιαζει σε infantry modes. Δεν ειναι απαραιτητο

ενα studio να βγαζει και τα 2 ας βγαζει π.χ. η Dice το ενα και το αλλο η Dice L.A.

 

Και για να χαλαρωσουμε λιγακι γελασα σημερα με αυτην την φωτο :hehe: τετοια bug κατα την γνωμη μου πρεπει να παραμενουν ingame προσφερουν γελιο.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Proteas έγραψε:

Και για να χαλαρωσουμε λιγακι γελασα σημερα με αυτην την φωτο :hehe: τετοια bug κατα την γνωμη μου πρεπει να παραμενουν ingame προσφερουν γελιο.

Το έχω πετύχει τουλάχιστον 3 φορές. Δεν είναι bug, είναι θρησκεία!

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Proteas έγραψε:

Οχι δεν λεω για ενα BF καθε χρονο λεω για ενα καθε 2 χρονια. Battlefield το 2018 και μετα 2020 στο μεταξυ να βγαινει Bad Company το 2019 και μετα το 2021.

Και παει λεγοντας, 2 παιχνιδια το ενα για μεγαλες μαχες με οχηματα κτλ το αλλο σε μικροτερη κλιμακα και να εστιαζει σε infantry modes. Δεν ειναι απαραιτητο

ενα studio να βγαζει και τα 2 ας βγαζει π.χ. η Dice το ενα και το αλλο η Dice L.A.

 

Και για να χαλαρωσουμε λιγακι γελασα σημερα με αυτην την φωτο :hehe: τετοια bug κατα την γνωμη μου πρεπει να παραμενουν ingame προσφερουν γελιο.

 

 

Το έχουν φτιάξει μετά το patch το συγκεκριμένο πάντως ;)

 

Το ίδιο λέμε, τα 2 studio τώρα δουλεύουν σε 1 game κάθε 2 χρόνια. Σε αυτήν την περίπτωση θα δουλεύουν σε 2 games κάθε 2 χρόνια. Τα resources είναι περιορισμένα όμως...

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι οντως ετσι δηλαδη αν η Dice με την ιδια μηχανη εδω και χρονια και εμπειρια 4-5 μπορει και παραπανω τιτλων και 2 studio να ειναι επανω στο παιχνιδι να

παρουσιαζουν αυτο το χαλι κατι σιγουρα δεν παει καλα. Απο την αλλη η ΕΑ με μονο το BF1 να εχει πανω απο 20Μ+ πωλησεις και κανοντας ενα προχειρο λογαριασμο

20Μx30e ας πουμε = 600Μ δεν εχει τα resources να βγαλει ενα σωστο εστω και μισο παιχνιδι τοτε να κανουμε εναν ερανο ωστε να προσλαβουν αξιο προσωπικο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εδω τους λοιπουν βασικες γνωσεις για το πως δουλευουν τα οπλα @Proteas

Και να φτιαξουν τα bugs τι εγινε... θα δουλευει το game σωστα απο τεχνικης πλευρας... οκ

Τα sub-machine gun θα τα αλλαξουν να μην σε σκοτωνουν στις αποστασεις που το κανουν? Αυτο και αλλα πολλα πανω στο θεμα ειναι που μας νοιαζει για να γινει το παιχνιδι σωστο.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος fatalara έγραψε:

Τα sub-machine gun θα τα αλλαξουν να μην σε σκοτωνουν στις αποστασεις που το κανουν?


giphy.gif

 

MAN, εχει τετοιτα το battlefield ?  εγω νομιζα οτι ηταν laser !!!! 

Έγινε επεξεργασία από panoc
Link to comment
Share on other sites

@Proteas
Από όσο γνωρίζω στο development το θέμα λειτουργεί κάπως έτσι:

Η EA κάνει ένα projection για το πόσες πωλήσεις/έσοδα θα έχει από τον επόμενο τίτλο (13-14M αν θυμάμαι καλά ήταν για το BF1). Αναθέτει κάποια resources στο συγκεκριμένο τίτλο ώστε να βγάλει κάποιο κέρδος (υπόψην η EA έχει από τα μεγαλύτερα profit margin μεταξύ των μεγάλων εταιριών, αλλά αυτό οφείλεται κατά κόρον στο FIFA).

 

Έπειτα κάνει κάποιο resource allocation για τα patch και τα DLC που καλύπτονται εν μέρη από τον αρχικό προϋπολογισμό και εν μέρη από τις επιπλέον πωλήσεις και το premium. Το BF1 πούλησε πάνω από 25M (άγνωστο πόσο premium) οπότε θα έλεγα ότι ήταν χρυσορυχείο.

 

Το ίδιο έκανε και με το BFV (νομίζω το projection ήταν 15M). Εδώ έχουμε άλλο μοντέλο, το live service (πώληση skins), δωρεάν τα DLC και τα resources έρχονται από κει.

 

πριν 1 ώρα, το μέλος fatalara έγραψε:

Εδω τους λοιπουν βασικες γνωσεις για το πως δουλευουν τα οπλα

 

Εδώ θεωρώ πως βρίσκεται ένα παράδειγμα για το πως λειτουργεί σήμερα το internet. Άνθρωποι που πιθανότητα δε θα μπορούσαν να φτιάξουν έναν αλγόριθμο να κάνει bubble sort ακόμα και αν εξαρτάτω η ζωή τους από αυτό, κρίνουν developers που πληρώνονται 50-100Κ το χρόνο στη δουλειά τους.

 

Σαφώς αυτοί οι developers δεν είναι αλάθητοι. Αλλά αξίζει να αναρωτηθεί κανείς, αν από αυτές τις χιλιάδες που γκρινιάζουν για το αποτέλεσμα ένος multi-million $ project, υπάρχουν έστω και μετρημένοι στα δάχτυλα του ενός χεριού που θα έκαναν καλύτερη δουλειά. Πιθανότατα όχι, γιατί όσοι ξέρουν τις δυσκολίες του development, δεν γκρινιάζουν για το αποτέλεσμα...

 

Βέβαια ελευθερία γνώμης έχουμε και όλοι μπορούν να εκφράζουν ελεύθερα την άποψή τους. Πόσο όμως βάρος έχει η γνώμη του Νίκου του λογιστή (τυχαίο το επάγγελμα) από το Περιστέρι, όταν είναι τελείως άσχετος με το αντικείμενο;

Το προϊόν μπορεί να το κρίνει μόνο ως καταναλωτής και να πει έπρεπε να το φτιάξουν καλύτερο για να το αγοράσω ή ότι δεν αξίζει λεφτά του και να πάρει κάτι άλλο. Όταν όμως κάνει την υπέρβαση να κρίνει πως φτιάχτηκε το προϊόν ή ότι αυτοί που το φτιάχνουν είναι άσχετοι, περνάμε στο σουρεαλισμό...

 

Ακόμα και η κατηγορία ότι η EA φταίει για όλα, αλλιώς τα Battlefield θα ήταν καλύτερα, πέφτει στο κενό. Η αγορά είναι ελεύθερη, αν κάποια εταιρία ήθελε να φτιάξει κάποιο ανταγωνιστικό προϊόν στο Battlefield και πίστευε ότι θα βγάλει κέρδος, θα το είχε κάνει ήδη.

 

Εν κατακλείδι, τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά όσο η συζήτηση καφενείου που κάνουμε εδώ, μπορεί να τα παρουσιάζει.

 

Υ.Γ: Αν κάποιος αμφισβητεί ότι το development είναι δύσκολο, τον καλώ να φτιάξει το πιο απλό παιχνίδι, πχ tetris ή pacman, στην Unreal Engine (η οποία διατίθεται δωρεάν και έχει το ίδιο είδος visual scripting με την Frostbite), χωρίς όμως τη χρήση tutorials.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.