Jump to content



BATTLEFIELD V


Recommended Posts

Έπαιξα ενά πόλεμο χθες με Medic (Sten - 14-3!). Ήταν η πρώτη φορά που έπαιξα με τo original TTK.

Σε ψιλοκαλό squad ήμουν που ένιωθαν από κίνηση στο χώρο και άκουγαν στα orders. Απλά είναι άλλο παιχνίδι με καλό squad.

 

Ναι μεν το ευχαριστήθηκα αλλά απογοητεύτηκα γιατί δε θα μπορώ να το παίζω χαλαρά όπως το BF1.

Στο τελευταίο, μπορούσες να κάνεις κ λίγο πασαρέλα αμα βαριέσαι ή όταν τα μάτια δε τραβάνε.

 

Στο V αν δεν είσαι τέρμα τσίτα, τρως πολύ πέτσα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω που ειμαι παντα τσιτα παλι καποιες φορες τρωω πετσα ? Ειναι λιγο θεμα τυχης. Χτες ας πουμε παιζοντας παρομοια με προχτες παλεψιμα παιχνιδια. Προχτες ΜΟΝΟ πετσα και rage ημουν.

Έγινε επεξεργασία από icy20
Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς για μένα το "play for the objective" δεν λειτουργεί...δεν ξέρω από που μου έρχονται...επειδή εμείς οι ασχετοι-κακοί παιχτες υπάρχουμε για να ειμαστε η βορά των απανταχου rigo/icy/relaaa/stodeh και το "κακό" συναπάντημα...γιαυτό και ο "στείνω καραούλι και περιμένω τους λαγους στα περάσματα" τρόπος παιχνιδιου φοριέται πολύ στο παιχνίδι.

Aπό πόντους δεν μαζεύω πολλούς αν και πηγαινω για τα objectives...τι να πω....από k/d ratio κάνω ολόκληρω αγώνα, "ιδρώνω" να το ανεβάσω και σου ερχεται μια μέρα που θα με ριξει...

Εγώ θέλω να παιζω sniper...κακό είναι; ναι.. θα βαράς με 58-59-60 hit και παιζοντας aggressive (όσο μπορώ) θα πεθαίνεις χωρίς να κάνεις κιχ.  Σε close combat στο bf1 λειτουργούσε κάπως το μαχαίρι και ίσως προλάβαινες να του πάρεις το σκαλπ...τώρα δεν λειτουργεί (*σωστά κατά την γνώμη μου...)

TΙ νοημα εχει να πεθαίνεις με 2 βολές από τα 100 μ με smg./lmg/assault rifle και στa action bolt rifles να του κάνεις του ιπτάμενου κατσικιού 59 damage ?.

τι να πω...δεν ξέρω...βλέπω όλους εσάς να γκρινιαζετε και να εχετε k/d 30-10 αντί για 50-3 (στο 1) και όσο δεν με ακούτε εσείς στο discord να μιλάω άλλο τόσο τις στιγμές που τα λέτε δεν γνωρίζετε το βρισιδι που σας ρίχνω...?

Έγινε επεξεργασία από sstav
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος sstav έγραψε:

δυστυχώς για μένα το "play for the objective" δεν λειτουργεί...δεν ξέρω από που μου έρχονται...επειδή εμείς οι ασχετοι-κακοί παιχτες υπάρχουμε για να ειμαστε η βορά των απανταχου rigo/icy/relaaa/stodeh και το "κακό" συναπάντημα...γιαυτό και ο "στείνω καραούλι και περιμένω τους λαγους στα περάσματα" τρόπος παιχνιδιου φοριέται πολύ στο παιχνίδι.

Aπό πόντους δεν μαζεύω πολλούς αν και πηγαινω για τα objectives...τι να πω....από k/d ratio κάνω ολόκληρω αγώνα, "ιδρώνω" να το ανεβάσω και σου ερχεται μια μέρα που θα με ριξει...

Εγώ θέλω να παιζω sniper...κακό είναι; ναι.. θα βαράς με 58-59-60 hit και παιζοντας aggressive (όσο μπορώ) θα πεθαίνεις χωρίς να κάνεις κιχ.  Σε close combat στο bf1 λειτουργούσε κάπως το μαχαίρι και ίσως προλάβαινες να του πάρεις το σκαλπ...τώρα δεν λειτουργεί (*σωστά κατά την γνώμη μου...)

TΙ νοημα εχει να πεθαίνεις με 2 βολές από τα 100 μ με smg./lmg/assault rifle και στa action bolt rifles να του κάνεις του ιπτάμενου κατσικιού 59 damage ?.

τι να πω...δεν ξέρω...βλέπω όλους εσάς να γκρινιαζετε και να εχετε k/d 30-10 αντί για 50-3 (στο 1) και όσο δεν με ακούτε εσείς στο discord να μιλάω άλλο τόσο τις στιγμές που τα λέτε δεν γνωρίζετε το βρισιδι που σας ρίχνω...?

Αφού στα έχω πει. Γιατί νομίζεις ότι δεν το αγοράζω;  Θα χάσω την ψυχική μου ηρεμία χωρίς λόγο; Όταν αποφασίσουν να επαναφέρουν σε αξιοπρεπή επίπεδα τους scout/medics, και διορθώσουν 5-6 βασικά πράγματα, θα το τιμήσω. Μέχρι τότε, υπάρχουν ένα σωρό παιχνίδια που θέλω να παίξω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τα γεγραμμένα του sstav.

 

-Ο scout απλά δεν παίζεται. Δοκίμασα λίγο χθες αλλά δεν. Ο medic παίζεται (με Sten τουλάχιστον) αλλά σε 1vs1 χάνει πάντα. Με προσοχή όμως και smoke grenades παντού, κάνεις κ kills και revives άνετα.

 

-Το play for the objective ναι, ΔΕΝ λειτουργεί. Είναι ακριβώς αντίθετο με τη φιλοσοφία του 1.

Εγώ που είμαι μέτριος-νορμάλ παίχτης, μπορώ να κάνω καλύτερο k/d στο V σε σχέση με το 1, όμως οι πόντοι μου είναι σημαντικά λιγότεροι καθώς είναι αδύνατο να πάρω πόντους από το objective χωρίς συνεργασία.

 

-Στο παραπάνω προσθέτω και το γεγονός οτι τα squads στην ίδια ομάδα, μοιάζουν να είναι άσχετα μεταξύ τους και να κοιτούν μόνο τη πάρτη τους. Στο 1 οι 32 πάικτες ήταν απείρως πιο κοντά σε συνεργασία. Ακόμα θυμάμαι τα τρελά run and guns με 20+ παίκτες να τρέχουμε μαζί στο Fort de Vaux από point σε point.

Στο 5, ο καθένας κοιτάει μόνο τα πρασινάκια που είναι και τι κάνουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κανετε λαθος γενικα. Ο sniper ειναι οπως πρεπει να ηταν στο 1. Στο 1 ο καθε αναπηρος (myself included) μπορουσε να γινει killing machine με τα μογγολο-sweet spot. Γιαυτο στο V δεν παιζω sniper. Επειδη θελει τρελο σκιλ να ριχνεις μονο headshot. Παιζω sniper μονο ομως SLR. Ποτε bolt action.

  • Like 3
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Το παιχνιδι δεν ειναι χαλαρο και οσοι θελουν να παιζουν μονο scout πχ @sstav χρειαζεται αρκετη δουλεια και απο μερους τους μιας και εκτος του οποιου disadvantage υπαρχει τωρα μεταξυ των class, ο scout δεν ειναι για ολα τα maps. Το παιχνιδι προσφερει καποια class και καποια οπλα για να βρει ο καθενας τι του κανει περισσοτερο και αν ασχοληθει να εξελιχθει ο ιδιος στο παιχνιδι. Το bf δεν φερει ευθυνη ουτε θα χαρακτηριστει κακο επειδη αρνουμαστε να παιξουμε αλλο class ή δεν κανουμε practise για να γινουμε καλοι σε αυτο που θελουμε να ευχαριστηθουμε. 

 

@GFFermari Μονο στην fort του 1 και στην devastation του v συνανταται το φαινομενο να πηγαινουν σχεδον ολες οι squads τρενο μιας και μονο αυτες οι πιστες εχουν περιορισμο στις διοδους προσεγγισης. Γενικα παντα ασχετες ειναι οι squads ειδικα οταν μιλαμε για public 32vs32. 

  • Like 3
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος GFFermari έγραψε:

-Στο παραπάνω προσθέτω και το γεγονός οτι τα squads στην ίδια ομάδα, μοιάζουν να είναι άσχετα μεταξύ τους και να κοιτούν μόνο τη πάρτη τους. Στο 1 οι 32 πάικτες ήταν απείρως πιο κοντά σε συνεργασία. Ακόμα θυμάμαι τα τρελά run and guns με 20+ παίκτες να τρέχουμε μαζί στο Fort de Vaux από point σε point.

 

Αυτό είναι το λεγόμενο zerging, ένα από τα χειρότερα, κατά τη γνώμη μου, φαινόμενα που παρουσίασε το BF1. Καταλαβαίνω από τα λεγόμενά σου ότι σου άρεσε, αλλά τι ακριβώς σου άρεσε σε αυτό; Ότι 20 άτομα δεν έβρισκαν καμία αντίσταση από 5; Προφανώς και δε θα έβρισκαν, είναι 4-1 αναλογία.

 

Όλοι μας έχουμε κάποιες δυνατότητες όσων αφορά τα FPS. Το zerging (αλλά και αρκετά άλλα πράγματα όπως το πανεύκολο sniping που ανέφερε ο @icy20) το μόνο που έκανε ήταν να μην αφήνει τον καθένα να καλλιεργήσει τις δυνατότητες αυτές, γιατί δεν είχε καμία πρόκληση, ήταν εύκολο.

 

Σαφώς όμως καταλαβαίνω ότι ο καθένας παίζει ένα game για διάφορους λόγους. Άλλος μπορεί να θέλει να είναι χαλαρός, να μην πιεστεί και να περάσει ευχάριστα την ώρα του. Δυστυχώς, το BFV θεωρώ ότι δεν είναι για όσους αναζητούν το παραπάνω. Έχει, καλώς ή κακώς, περισσότερες απαιτήσεις από το BF1 και περισσότερο σε γραμμή με τα BF3/4.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 40 λεπτά, το μέλος dfk_7677 έγραψε:

Έχει, καλώς ή κακώς, περισσότερες απαιτήσεις από το BF1 και περισσότερο σε γραμμή με τα BF3/4.

Τι σχεση εχει το 3/4 με το 5? Μιλαμε για μερα με τη νυχτα.

Σε αυτα τα παιχνιδια δουλευαν ολα ta class παντου. Στο sniper, μιας που εχουμε πιασει κουβεντα για αυτο, με ενα m39 εμπαινες παντου και σκοτωνες απο 35-40 ατομα στο ρελαντι. Το καθε class ειχε τροπο παιχνιδιου που μπορουσες να τον βρεις και να κανεις το χαμο σου. Στο 5 δεν υπαρχει αυτο, η θα παιξεις assault η support η θα κανεις unistall. 

 

Παιδια το παιχνιδι ειναι κακο. Δεν υπαρχει κανενα απολυτως skill σε τιποτα περαν του στοιχειου του αιφνιδιασμου που και αυτο τις περισσοτερες φορες δεν εχει να κανει με τη σωστη κινηση αλλα με το οτι δεν σε ειδε κανεις εκει που εισαι, δηλαδη καβατζα.

 

Μην ακουω μπουρδες για skill η φαση ειναι τερμα random. Σε ενα map θα κλαις στο αλλο θα γελας.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον Ηλία και νομίζω ότι το ίδιο εννοούσε και ο Σπύρος.

Ακόμα και εγώ, που έπαιζα αποκλειστικά ως scout, βαρέθηκα και το γύρισα στον medic.

Άλλο πράγμα να πρέπει να γίνεις καλός και να βελτιωθείς (απολύτως θεμιτό και αναμενόμενο), έχοντας, όμως, μια βάση στήριξης και άλλο να ξεκινάς με μειονέκτημα.

Ας πούμε ότι για τον scout, το καταλαβαίνω. Ο ρόλος του είναι να περιμένει, να ενημερώνει και να βγάζει από τη μέση τους εχθρούς κρατώντας μιαν Α απόσταση. Αν και το max 60 damage δεν το καταλαβαίνω, ας πούμε ότι το δέχομαι.

Τα χάλια του medic πώς εξηγούνται; Γιατί, η ωραιότερη ίσως class του 1, έχει μετατραπεί σε sitting duck;

Όπως και να 'χει, σεβαστές όλες οι απόψεις. Το game είναι σαν το αγγούρι. Άλλος το τρώει και δροσίζεται και άλλος το τρώει και ζορίζεται?....

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

@DEADLAZARUS δεν ειναι μονο το damage. Αν το παιχνιδι ηταν σωστα φτιαγμενο μια χαρα θα επαιζες και με αυτο.

Οταν εχεις αλλα δυο class που χτυπανε στις ιδιες αποστασεις με εσενα το bolt action με 60 damage ειναι προβλημα. Στο bf1 το sweet spot εκνευριζε γτ δεν μπορουσες να κανεις κατι εκτος αν ειχες medic με slr. Αν εβγαζαν το sweet spot και κρατουσαν και τα υπολοιπα class οπως πριν θα ηταν μια χαρα απο θεμα ισορροπιας. Δεν θα σε σκοτωνε με τη μια αλλα αν ησουν πολυ εκτεθειμενος θα σε ετρωγε με τη δευτερη, ο καλος θα σε εβρισκε με τη μια ετσι και αλλιως οποτε και θα ξεχωριζε για τις ικανοτητες του. Απο την αλλη και ο αντιπαλος θα ειχε χρονο να επιλεξει να καλυφθει η να ανταποδωσει πυρα και ετσι οπως ειναι τωρα το συστημα να εχει πολες πιθανοτητες να κερδισει τη μονομαχια.

Με το buff που εχουν κανει τωρα αν παιζεις sniper και εισαι σε μια αποσταση 80 μετρα ας πουμε, δεν εχεις κανενα περιθωριο αντιδρασης αν δεν τον βρεις με τη μια. Πρεπει να ειναι μονος του και να μην βλεπει το φακο που φωτιζει.

Έγινε επεξεργασία από fatalara
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Παίζει στα 29.99 στο origin. Σ' αυτή την τιμή δεν υπάρχει δικαιολογία.

Αν δεν τα πάει καλά το game πάντως, σύντομα θα φτάσει στις τιμές που παίζει το bf1 πιστεύω. Άσχετο αλλά εκεί , αν έχει κόσμο ακόμη, μπορεί και να το πάρω. Στην "δοκιμή" που του έκανα, μου φάνηκε κάπως φτωχό το game. Online δεν έπαιξα, είμαι άσχετος τελείως, και οποιαδήποτε σχόλια για τους υπόλοιπους άσχετους που διαβάζω, με αποθαρρύνουν. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Αν δεν τα πάει καλά το game πάντως, σύντομα θα φτάσει στις τιμές που παίζει το bf1 πιστεύω. Άσχετο αλλά εκεί , αν έχει κόσμο ακόμη, μπορεί και να το πάρω. Στην "δοκιμή" που του έκανα, μου φάνηκε κάπως φτωχό το game. Online δεν έπαιξα, είμαι άσχετος τελείως, και οποιαδήποτε σχόλια για τους υπόλοιπους άσχετους που διαβάζω, με αποθαρρύνουν. 

 

Καλά,  εννοείται το ποστ μου πήγαινε σε αυτούς που τους ενδιαφέρει! Για κάποιον που δεν παίζει τέτοια σαφώς και υπάρχει δικαιολογία. Την ευκαιρία του την αξίζει σ αυτή την τιμή. Το bf1 στα 5 είναι χάρισμα.

 

Πάντως γενικά το origin έβγαλε προσφοραρες. Μέχρι και το battlefront 2 ψήνω στο 10αρικο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.