Jump to content



BATTLEFIELD V


Recommended Posts

@icy20

Ειναι αποψη βασισμενη σε τεκμηρια και μπορω σε κουβεντα να σου πω τι και πως ενα προς ενα, εδω τωρα βαριεμαι να γραφω.

Κανενας απο τους ''youtuber'' δεν εχει βγει να πει τιποτα σοβαρο γιατι δυστυχως δεν υπαρχει σοβαρη κριτικη ικανοτητα στο περισσοτερο κοσμο.

@black66.gr

Το πιο σαπιο ειναι το 5 αλλα μην μπερδευεσαι δεν λεω οτι το 1 ηταν καλο. Απο τοτε ειχα αρχισει να λεω κατι δεν παει καλα.

Τεσπα, δεν μπορουμε να κανουμε αναλυση απο εδω.

Link to comment
Share on other sites

Είναι τραγικό επειδή είναι click to win χωρίς να αφήνει περιθώρια αντίδρασης στον άλλον. Τουλάχιστον 70% damage αντί για 100% και να μη συνδυάζεται με piat/panzerfaust. Στο τέλος στον assault θα δώσουν την επιλογη για δεύτερο primary αντί για secondary. Αυτά!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος fatalara έγραψε:

@black66.gr

Το πιο σαπιο ειναι το 5 αλλα μην μπερδευεσαι δεν λεω οτι το 1 ηταν καλο. Απο τοτε ειχα αρχισει να λεω κατι δεν παει καλα.

Τεσπα, δεν μπορουμε να κανουμε αναλυση απο εδω.

 

Εγώ πάλι θα έλεγα ότι είναι ο καλύτερος χώρος να το συζητήσουμε. Δεν ξέρω αν με κατάλαβες καλά αλλά μιλάω από πλευράς Βattlefield gameplay που σημαίνει no health regen, no unlimited ammo, spot στα σημεία ή το πολύ πολύ στο minimap, no killcam, περισσότερα commander (ή έστω squad leader) assets και γενικότερα περισσότερη ομαδικότητα στις squads. Αυτά από το θρυλικό BF2 και μετά (ΒC2,BF3,BF4), είχαν αρχίσει να φθίνουν σε βάρος πάντα της ομαδικότητας, ως το BF1 που δεν είχε τίποτα από όλα αυτά. Για εμάς που ξεκινήσαμε τη σειρά από την αρχή αυτές οι αλλαγές μας κακοφάνηκαν γιαυτό έγραψα ότι είναι το πιο ¨σάπιο¨ BF.  Τώρα με το 5 ευτυχώς πολλά πράγματα γύρισαν πίσω. Για κάποιους πάλι που ξεκίνησαν πρόσφατα την σειρά σίγουρα οι αλλαγές τους φαίνονται άσχημες και δύσκολες.

Έγινε επεξεργασία από black66.gr
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, black66.gr said:

 

Εγώ πάλι θα έλεγα ότι είναι ο καλύτερος χώρος να το συζητήσουμε. Δεν ξέρω αν με κατάλαβες καλά αλλά μιλάω από πλευράς Βattlefield gameplay που σημαίνει no health regen, no unlimited ammo, spot στα σημεία ή το πολύ πολύ στο minimap, no killcam, περισσότερα commander (ή έστω squad leader) assets και γενικότερα περισσότερη ομαδικότητα στις squads. Αυτά από το θρυλικό BF2 και μετά (ΒC2,BF3,BF4), είχαν αρχίσει να φθίνουν σε βάρος πάντα της ομαδικότητας, ως το BF1 που δεν είχε τίποτα από όλα αυτά. Για εμάς που ξεκινήσαμε τη σειρά από την αρχή αυτές οι αλλαγές μας κακοφάνηκαν γιαυτό έγραψα ότι είναι το πιο ¨σάπιο¨ BF.  Τώρα με το 5 ευτυχώς πολλά πράγματα γύρισαν πίσω. Για κάποιους πάλι που ξεκίνησαν πρόσφατα την σειρά σίγουρα οι αλλαγές τους φαίνονται άσχημες και δύσκολες.

Πιο δυσκολο απο το 1 ναι πιο ασχημο σε καμμια περιπτωση. Και το 4 λιγο που επαιξα μου ειχε φανει ισως χειροτερο απο το 1...Εγω απο τα 3 αυτα V>1>4...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ποιος θα δει πρωτος τον αλλο ειναι. Δεν μπορεις να κινηθεις τακτικα, με εξαιρεση την devastation καμια αλλη πιστα δεν ξερει τι σημαινει αυτο.

Οι σφαιρες πανε λες και τις βλεπεις σε replay, τα σκοπευτικα ειναι απαραδεκτα το λιγοτερο, 2.5 class playable απο τα 4, 2 οπλα στο support και 2 scout τα υπολοιπα δεν παιζονται.

Στο μενου ψαχνεις να βρεις που ειναι τι, δεν κραταει αυτο που εχεις επιλεξει αλλα σε βαζει με μια προεπιλογη που για να την αλλαξεις πρεπει να βγεις απο το game, αν το θυμηθεις και πας να την αλλαξεις θα σε πεταει συνεχεια καθε 10 δευτερα στο map.

 

Τα καλα ειναι: το συστημα με τις σφαιρες που δεν χρειαζεται να ψαχνεις να βρεις support γιατι ειναι και σπανιοι μερικες φορες και το οτι ολο το squad μπορει να κανει revive και καπως ενιωσαν να πηγαινουν μαζι.

πριν 19 λεπτά, το μέλος black66.gr έγραψε:

 

Εγώ πάλι θα έλεγα ότι είναι ο καλύτερος χώρος να το συζητήσουμε. Δεν ξέρω αν με κατάλαβες καλά αλλά μιλάω από πλευράς Βattlefield gameplay που σημαίνει no health regen, no unlimited ammo, spot στα σημεία ή το πολύ πολύ στο minimap, no killcam, περισσότερα commander (ή έστω squad leader) assets και γενικότερα περισσότερη ομαδικότητα στις squads. Αυτά από το θρυλικό BF2 και μετά (ΒC2,BF3,BF4), είχαν αρχίσει να φθίνουν σε βάρος πάντα της ομαδικότητας, ως το BF1 που δεν είχε τίποτα από όλα αυτά. Για εμάς που ξεκινήσαμε τη σειρά από την αρχή αυτές οι αλλαγές μας κακοφάνηκαν γιαυτό έγραψα ότι είναι το πιο ¨σάπιο¨ BF.  Τώρα με το 5 ευτυχώς πολλά πράγματα γύρισαν πίσω. Για κάποιους πάλι που ξεκίνησαν πρόσφατα την σειρά σίγουρα οι αλλαγές τους φαίνονται άσχημες και δύσκολες.

Που τα εχεις δει ολα αυτα που γραφεις στο 5?

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Grisos έγραψε:

Είναι τραγικό επειδή είναι click to win χωρίς να αφήνει περιθώρια αντίδρασης στον άλλον. Τουλάχιστον 70% damage αντί για 100% και να μη συνδυάζεται με piat/panzerfaust. Στο τέλος στον assault θα δώσουν την επιλογη για δεύτερο primary αντί για secondary. Αυτά!

 

Θα το ξαναπω, χειροβομβιδα που σκαει στη μαπα σου η στο ενα μετρο διπλα σου και θα κανει 70% dmg? Γιατι να μην πεταει λκουλουδια τοτε ? Παμε καλα? Ειπαμε να παιξουμε arcade αλλα μη το ξεφτιλιζουμε.
Να λεμε πραγματα που δε δουλευουν σωστα, οχι πραγματα που δε δουλευουν οπως μας συμφερει.

 

Και με βαση αυτο δράττω την ευκαιρια να κανω γενικο σχολιασμο.

 

Συχνα θυμαμαιι αυτους που κλαιγονται στο 5 γιατι τον medic που τον ειχαν συνηθισει στο 1 να εχει οσο health χρειαζονται, δηλαδη εαν δεν πεθανεις, ατελειωτο, τα καλτυερα οπλα, δηλαδη και δε πεθαινεις και μαμας, εχεις και το 3d spotting και εδεσε το γλυκλο. Ειναι δυσκολο να συνηθισουν οτι στο 5 ως medic, εχεις μονο το health, ως support εχει μερικα καλα οπλα και απειρα πυρομαχικα, ως assult εχεις τα καλυτερα (μαλλον) οπλα και ως scout τον πινεις εαν δεν βαρας headshot ή δεν εισαι πραγματικα καλος (τι να κανουμε δε γινεται να ο καθε αμπαλος να βαραει headshot απο τη διπλα πιστα).

 

Γκρινιαζουμε που το class που θελουμε να παιξουμε δε μαμει να δερνει. Και εγω ειχα μαθει με medic στο 1, το class για ολες τις δουλειες, και οταν βαριομουν επαιζα κανα scout/support και αραζα στις κορυφες των βουνων με kills στα 300+ μετρα. Assult μονο εαν επρεπε να κτυπησουμε καποιο αρμα...

Αντι να γκρινιαζουμε που το visibility στο παιχνιδι τεινει στο μηδεν, (δε χρειαζεται λινκ ολοι το ξερουμε, αλλα ετσι για το καλο),

γκρινιαζουμε γιατι δε μπορουμε να κανουμε τοσο ευκολα snipping στο υπερπεραν.

Αντι να γκρινιαζουμε για πραγματα που δε δουλευουν σωστα, πχ ακομα δε μπορεις να πηδηξεις ενα βραχο αλλα δεν εχεις προβλημα να πηδηξεις ολοκληρο τοιχο,

που ακομα τα αρματα μπορουν να ειναι εκτος προσβασης για την αντιπαλη ομαδα και να βαρανε μεσα στα objectives, που οποιοσδηποτε εχει τη δυνατοτητα να ριξει laser βολες απο τη διπλα πιστα και να σε ριξει (μηδεν bullet drop),

που το hit indicator τις περισσοτερες φορες δειχνει οτι να΄ναι (σε βαρανε απο αριστερα δειχνει αλλου), που χρειαζεσαι 3 γεμηστηρες αντιεροπιρικου για να ριξεις ενα στουκας (!?!?!!!!),

που ο ηχος ακομα ειναι για τα μπαζα, οποτε το θυμηθει δε εχει stutter, που ο σχεδιασμος των περισσοτερων χαρτων ειναι σαν να ηταν corridor shhoter, που το matchmaking εχει γινει του πωππου, οι μισες μαχες λιγουν με 300+ τικετ διαφορα ?(προχθες μαζι με το Μαριο νομιζω νικησαμε με 749-0), που οι σερβερ αδειαζουν σαν μπουκαλια vodka στη Μοσχα, κλπ κλπ κλπ,

 

Γκρινιαζουμε γιατι πεθαινουμε απο χειροβομβιδα στο 1 μετρο (ω Θεοι, ανπιστεμβλ),

γιατι δεν εχουμε 3d spotting (αν και με το visibility που εχει μαλλον θα ηταν χρησιμο),

που τελειωνουν οι σφαιρες, που δε μπορουμε να ειμαστε 1 man squad να μαμαμε και να δερνουμε,

που η κλασσεις επιτελους πρεπει να παιζονται για αυτο που ειναι και οχι για αυτο που μαθαμε να ειναι,

που υπαρχουν ξαπλωμενα παιδια (δε φταινε αυτα, ο σχεδιασμος των χαρτων το επιτρεπει και το visibility), κλπ κλπ κλπ.

 

Συμφωνω με το Μαριο, το 5 εχει ωραιο gameplay, επιτελους οι κλασσεις κανουν αυτο που πρεπει να κανουν και δε βγαινουν ως μεγιστοι ατρωτοι Θεοι να καθαριχουν objectives, τα οπλα ειναι μια χαρα για τις κλασσεις που προοριζονται, το προβλημα ειναι οτι οι κλασσεις δε προοριζονται πια για ολους. Γιατρος, raccon, τι να πει το παλικαρι, ειναι γιατρος ρε φιλε, ριχνει health packs, κανει revive να πα να μαμηθει το kill kai to k/d ratio, ποσους mediv εχετε δει να σαςε προσπερνανε χωρις να δινουν heal ?Δε μιλαμε για revive ειναι αλλο ανεκδοτο. Support ριξε κανα πυρομαχικο ρε φιλε, και στησε το μαμημενο το lmg σου και καλυψε την ομαδα σου, τι κανεις εκει πανω δεξια στο κατρο στη Hamada και βαρας στην αλλη ακρη? Scout, ρε φιλε, ναι εσενα εαν δε μπορεις να σκοτωσεις, μη παιζεις ρε φιλε, παιξε κατι αλλο, σε χρειαζομαι εκει πισω που εισαι καμπερωμενος να σκοτωσεις αυτον που ερχεται πισω μου και δεν τον εχω δει, εαν δε το εχεις ελα διπλα μου με αλλη κλασση, τουλαχιστο εαν σκοτωσει εμενα ισως το σκοτωσεις και εσυ.

Assault, εσυ με τα μαμηστερα οπλα, με βλεπεις και ριχνω στο αρμα, ριξε και εσυ καμια μπας και το τελειωσουμε. Βλεπεις 2 συμπαιχτες σου, οχι assault και κανουν ντου στο objective, εσυ γιατι εχεις ξαπλαρει στο θαμνο και περιμενεις να φας αυτους που θα καθαρισουν τους συμπαιχτες σου?

 

Σορρυ για το σεντονι, εχω και αλλα πολλα να πω, αλλα απο σεντονι θα γινει πανι για καταρτι...

 

 

πριν 22 ώρες, το μέλος Papakitou έγραψε:

Η Παναγια η Χειροβομβιτισσα να μας βοηθησει...?

Μπαινει υπογραφη, εχω λιωσει !

Έγινε επεξεργασία από panoc
  • Like 4
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος icy20 έγραψε:

Πιο δυσκολο απο το 1 ναι πιο ασχημο σε καμμια περιπτωση. Και το 4 λιγο που επαιξα μου ειχε φανει ισως χειροτερο απο το 1...Εγω απο τα 3 αυτα V>1>4...

 

 Αυτό ακριβώς λέω και εγώ.

 

πριν 4 ώρες, το μέλος fatalara έγραψε:

Ποιος θα δει πρωτος τον αλλο ειναι. Δεν μπορεις να κινηθεις τακτικα, με εξαιρεση την devastation καμια αλλη πιστα δεν ξερει τι σημαινει αυτο.

Οι σφαιρες πανε λες και τις βλεπεις σε replay, τα σκοπευτικα ειναι απαραδεκτα το λιγοτερο, 2.5 class playable απο τα 4, 2 οπλα στο support και 2 scout τα υπολοιπα δεν παιζονται.

Στο μενου ψαχνεις να βρεις που ειναι τι, δεν κραταει αυτο που εχεις επιλεξει αλλα σε βαζει με μια προεπιλογη που για να την αλλαξεις πρεπει να βγεις απο το game, αν το θυμηθεις και πας να την αλλαξεις θα σε πεταει συνεχεια καθε 10 δευτερα στο map.

 

Τα καλα ειναι: το συστημα με τις σφαιρες που δεν χρειαζεται να ψαχνεις να βρεις support γιατι ειναι και σπανιοι μερικες φορες και το οτι ολο το squad μπορει να κανει revive και καπως ενιωσαν να πηγαινουν μαζι.

Που τα εχεις δει ολα αυτα που γραφεις στο 5?

 

Εγώ που τα έχω δει;;;;;?

Έχει to 5 health regen; ΟΧΙ! Έχει unlimited ammo; OXI! Έχει spot που το κάνεις στο κενό και φαίνονται όλοι οι εχθροί και ας είναι και στην τουαλέτα του σπιτιού τους ή στον διπλανό server; OXI! Έχει περισσότερη ομαδικότητα; ΝAI αφού δεν είναι ο καθένας ανεξάρτητος να τρέχει μόνος του από δω και εκεί και πρέπει να ακολουθεί την ομάδα για health και ammo, ή τουλάχιστον να παίζει στα σημεία ενδιαφέροντος objectives, αφού εκεί βρίσκονται τα  packs. Η killcam αν δεν υπήρχε καθόλου ακόμα καλύτερα, αλλά και έτσι όπως είναι δεν δείχνει και πολλά. Έχει squad leader ( σαν commander περίπου) assets (V1, supply drop, giant tank και φορτηγό) ; ΝΑΙ. Αυτά και μόνο φτάνουν για μένα πάντα, να κάνουν την διαφορά. Όσο για τα υπόλοιπα που γράφεις είναι θέμα pach και όχι gameplay. Πιστεύω ότι τα περισσότερα θα διορθωθούν σε επερχόμενα updates. Μην ξεχνάμε το 4 που έχει μείνει στην ιστορία σαν "Bugfield 4" ήρθε όμως και έστρωσε με τα απανωτά updates.

 

@panoc +1000000 TA ΕΙΠΕΣ ΟΛΑ!!!!

Έγινε επεξεργασία από black66.gr
Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος black66.gr έγραψε:

 

 Αυτό ακριβώς λέω και εγώ.

 

 

Εγώ που τα έχω δει;;;;;?

Έχει to 5 health regen; ΟΧΙ! Έχει unlimited ammo; OXI! Έχει spot που το κάνεις στο κενό και φαίνονται όλοι οι εχθροί και ας είναι και στην τουαλέτα του σπιτιού τους ή στον διπλανό server; OXI! Έχει περισσότερη ομαδικότητα; ΝAI αφού δεν είναι ο καθένας ανεξάρτητος να τρέχει μόνος του από δω και εκεί και πρέπει να ακολουθεί την ομάδα για health και ammo, ή τουλάχιστον να παίζει στα σημεία ενδιαφέροντος objectives, αφού εκεί βρίσκονται τα  packs. Η killcam αν δεν υπήρχε καθόλου ακόμα καλύτερα, αλλά και έτσι όπως είναι δεν δείχνει και πολλά. Έχει squad leader ( σαν commander περίπου) assets (V1, supply drop, giant tank και φορτηγό) ; ΝΑΙ. Αυτά και μόνο φτάνουν για μένα πάντα, να κάνουν την διαφορά. Όσο για τα υπόλοιπα που γράφεις είναι θέμα pach και όχι gameplay. Πιστεύω ότι τα περισσότερα θα διορθωθούν σε επερχόμενα updates. Μην ξεχνάμε το 4 που έχει μείνει στην ιστορία σαν "Bugfield 4" ήρθε όμως και έστρωσε με τα απανωτά updates.

 

@panoc +1000000 TA ΕΙΠΕΣ ΟΛΑ!!!!

Τι unlimited ammo? Εδω πεθαιναμε γιατι μας τελειωναν οι σφαιρες και δεν ειχαμε με τι να ριξουμε. Τωρα πας στη σημαια και τα φορτωνεις. 

Health regen γιατι δεν εχει? Δεν εχεις το pack? Το οτι πατας το κουμπι σε χαλαει? 

Ομαδικοτητα? Οπως πας μπουλουκι σε ολα τα τελευταια πας και τωρα.

4-5 ατομα ηταν στην καθε σημαια 4-5 ειναι τωρα. 

Εδω λειπει το μισο game και αυτο που εχουμε εχει ενα σωρο προβληματα οπως λεει και ο panoc και μου λες οτι game ειναι καλο γιατι κανει τα ιδια πραγματα με αλλο τροπο? Το χειροτερο bf που εχει βγει ποτε ειναι και οποιος δεν το βλεπει η δεν εχει παιξει τα υπολοιπα η εθελοτυφλει η δεν ξερει απο gaming.

 

Εχω βαλει και το bf4. Μπαινεις μεσα και υπαρχει μια διαυγεια στην εικονα που βλεπεις τα παντα. Δεν χρειαζεσαι ουτε σποτ ουτε τιποτα μπαινεις μεσα κινεισαι σωστα 40-45 kill για πλακα και το 90% των death απο οχηματα.

Αν αυτη η διαυγεια υπηρχε στο 5 και το netcode δουλευε σωστα παλι θα τρεχατε στις γεφυρες και δεν σας εσωζε ουτε ουτε η ομαδικοτητα ουτε το attrition ουτε το σποτ.

 

@panoc Εισαι λαθος για τα class.

Και σε αλλα battlefield το scout δεν σε σκοτωνε με τη μια. Αυτο το εκανε μονο στο 1 βασικα. Για ελα να παρω scout στο bc2 bf3 - 4 μαζι με rigo και ελα να μιλησουμε.

Ειχες ενα σωρο επιλογες να το παιξεις οπως θελεις.

Στο 5 δεν εχεις τιποτα ειναι ενα αχρηστο class.

Support? Βαρεθηκα να παιζω lewis gun... απλα βαρεθηκα.

Ενα class θα παιζουμε σε ολο το παιχνιδι? Απαραδεκτο.

 

Next please.

 

@black66.gr μην παρεξηγεις ετσι μιλαω, ο πανος εχει ακουσει.

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 47 λεπτά, το μέλος fatalara έγραψε:

 

 

@black66.gr μην παρεξηγεις ετσι μιλαω, ο πανος εχει ακουσει.

 

 

 

 

 

 

Όχι ρε συ τι λες τώρα. Δεν υπάρχει παρεξήγηση. ? Κουβέντα κάνουμε για το πως μπορεί να γίνει καλύτερο το παίγνιο. ?

Έγινε επεξεργασία από black66.gr
Link to comment
Share on other sites

Πάνο...λες "Scout, ρε φιλε, ναι εσενα εαν δε μπορεις να σκοτωσεις, μη παιζεις ρε φιλε, παιξε κατι αλλο, σε χρειαζομαι εκει πισω που εισαι καμπερωμενος να σκοτωσεις αυτον που ερχεται πισω μου και δεν τον εχω δει, εαν δε το εχεις ελα διπλα μου με αλλη κλασση, τουλαχιστο εαν σκοτωσει εμενα ισως το σκοτωσεις και εσυ. "

τι λες ; να περιμένω να φυλάω τα νώτα σου ;  να σε κοιτάω να πας για το objective; να σου σποτάρω τους εχθρούς μόνο;

 

όχι ρε φίλε ...scout γουστάρω να παιζω γιατί ...γιατί έτσι...δεν νοιάζομαι για το kd , όπως και ο rocky...αλλά δεν έχω Τ Ι Π Ο Τ Α ή μάλλον η dice δεν μου έδωσσε τίποτα για όταν έρθω αντιμέτωπος με άρμα, ή με στρατιωτες παρά μόνο αν εχω -αποκτήσω τη δυνατότητα να τους χτυπήσω στο κεφάλι (που την ίδια δυνατότητα" έχουν και τα άλλα classes ειδικά με τις χ3 διόπτρες που έχουν όλοι)....ούτε frag grenade launcher , ουτε piat, τίποτα... Ο scout /sniper σε παλαιότερα bf είχε δυνατότητα να "φωναξει"  το πυροβολικό να ρίξει σε κάποιο  σημείο με τα κυαλια...τωρα ;;

Μένοντας μακρυα παίρνω ελάχιστους ποντους...Φτήνω αίμα για σκοτώσω κάποιον και σε απευθείας αντιπαράθεση εχω μειονέκτημα γιατί είμαι κακός παίχτης και την μια βολή που θα προλάβω να ρίξω (αν προλάβω) πετυχαίνω συνήθως σώμα (59% damage). Tο class σε οδηγεί να κρύβεσαι μακρια και να στοχεύεις...αλλά ρε πυ@#@#$ μη γκρινιαζεις όταν τρως headshotια από τα 200-300-800μ ... γιατί και εγώ μπορώ να γκρινιάξω όταν κάνω 80% damage από μακρυά και παίρνεις εσύ το κιλλ με μια ριπή ...

Δεν θέλω να μάθω να παίζω κάτι άλλο ... γούστο και βίτσιο δικό μου...δεν πεφτει όμως λογος σε σας...

Έγινε επεξεργασία από sstav
Link to comment
Share on other sites

Ο scout είναι το πλέον μισητό class. Γιατί; Γιατί έτσι. Αντί να διορθώσουν κάποια πράγματα, ώστε να προμοτάρουν τους aggressive scouts, έφτιαξαν μια ανάπηρη class. Εάν έκαναν αυτό που έπρεπε, τα μόγγολα δεν θα ξάπλωναν ούτε θα έπαιζαν επιθετικά.

Τώρα, πρέπει να είσαι ο βασιλιάς των headshots.

Link to comment
Share on other sites

Ετυχε αυτες τις μερες και φιλος μου εδωσε το παρακατω blog οπου εχει μαζεμενα αρκετα tips & tricks για τα BF games.

Να ξεκαθαρισω την θεση μου οτι δεν φερνω ευθυνη αν καποιος προσπαθησει να κανει μια αλλαγη και δεν του βγει η αποκτησει προβλημα.

 

Σημειο επαναφορας και backup των αρχειων σας θα πρεπει να ειναι το πρωτο πραγμα αν μπειτε στον κοπο για πειραματα. Θα συνιστουσα μαλιστα να μην

"τρεξετε" καποιο "exe" αν δεν ειστε 100% σιγουροι και τελος θα ηταν ευχαριστο αν καποιος μπει στον κοπο να μας πει τις εντυπωσεις του. Καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος sstav έγραψε:

Πάνο...λες "Scout, ρε φιλε, ναι εσενα εαν δε μπορεις να σκοτωσεις, μη παιζεις ρε φιλε, παιξε κατι αλλο, σε χρειαζομαι εκει πισω που εισαι καμπερωμενος να σκοτωσεις αυτον που ερχεται πισω μου και δεν τον εχω δει, εαν δε το εχεις ελα διπλα μου με αλλη κλασση, τουλαχιστο εαν σκοτωσει εμενα ισως το σκοτωσεις και εσυ. "

τι λες ; να περιμένω να φυλάω τα νώτα σου ;  να σε κοιτάω να πας για το objective; να σου σποτάρω τους εχθρούς μόνο;

 

όχι ρε φίλε ...scout γουστάρω να παιζω γιατί ...γιατί έτσι...δεν νοιάζομαι για το kd , όπως και ο rocky...αλλά δεν έχω Τ Ι Π Ο Τ Α ή μάλλον η dice δεν μου έδωσσε τίποτα για όταν έρθω αντιμέτωπος με άρμα, ή με στρατιωτες παρά μόνο αν εχω -αποκτήσω τη δυνατότητα να τους χτυπήσω στο κεφάλι (που την ίδια δυνατότητα" έχουν και τα άλλα classes ειδικά με τις χ3 διόπτρες που έχουν όλοι)....ούτε frag grenade launcher , ουτε piat, τίποτα... Ο scout /sniper σε παλαιότερα bf είχε δυνατότητα να "φωναξει"  το πυροβολικό να ρίξει σε κάποιο  σημείο με τα κυαλια...τωρα ;;

Μένοντας μακρυα παίρνω ελάχιστους ποντους...Φτήνω αίμα για σκοτώσω κάποιον και σε απευθείας αντιπαράθεση εχω μειονέκτημα γιατί είμαι κακός παίχτης και την μια βολή που θα προλάβω να ρίξω (αν προλάβω) πετυχαίνω συνήθως σώμα (59% damage). Tο class σε οδηγεί να κρύβεσαι μακρια και να στοχεύεις...αλλά ρε πυ@#@#$ μη γκρινιαζεις όταν τρως headshotια από τα 200-300-800μ ... γιατί και εγώ μπορώ να γκρινιάξω όταν κάνω 80% damage από μακρυά και παίρνεις εσύ το κιλλ με μια ριπή ...

Δεν θέλω να μάθω να παίζω κάτι άλλο ... γούστο και βίτσιο δικό μου...δεν πεφτει όμως λογος σε σας...

 

Για να μη κανω quote παρα quote, θα σου πω αυτα που μαλλον σου εχω πει ηδη στο discord, θα τα γραψω με τυχαια σειρα οπως μου ερχονται στο μυαλο.

 

Δεν υπαρχει aggressive scout στη πραγματικη ζωη, αυτο το πραγμα εφευρεθηκε στο battlefield (? δε ξερω ρωταω, ισως σε καποιο αλλο παιχνιδι) απλα και μονο γιατι ο τροπος παιχνιδιου το επιτρεπει. Εαν θες να παιξεις ετσι λοιπον πρεπει να εχεις και τα προσοντα που απαιτουνται για αυτο το ειδος παιχνιδιου

Η δουλεια του sniper δεν ειναι να ερθει σε αντιπαραθεση με αρματα ουτε σε ενα προς ενα, ουτε να μπει στα κακακια. Στη κακη στιγμη που θα γινει, -οπως και στη πραγματικοτητα-, απλα θα χασει. Τι να κανουμε ετσι ειναι.

Η δουλεια του sniper σε τακτικο στρατο ειναι να καθαριζει "δυσκολους" στοχους, στόχους μεγαλης σημασιας και να καλυπτει την επιθεση ή την υποχωρηση.

Γιαυτο το λογο ειναι εξοπλισμενος με οπλα που μπορουν να σκοτωσουν με μια βολη, αλλα οπως και στη πραγματηκοτητα ετσι (επιτελους) και στο 5 πρεπει να εισαι καλος για να το κανεις, σωστα τουλαχιστο. Δεν γινεται ο καθενας sniper, λιγοι καλοι και επιλεκτοι γινονται, οι υπολοιποι πανε στο σωρο.
Ζητας οπλα για να εχεις ΚΑΙ το πλεονεκτημα σε μικρες-μεσες αποστασεις ενω ηδη εχεις το πλεονεκτημα και στις μεγαλες. Λυπαμαι, οχι, οχι και παλι οχι. Οπως ακριβως λεω οτι τα οπλα του support πρεπει να μπει recoil, bullet drop κλπ κλπ ωστε να μη βαρανε laser στα 200 μετρα, ετσι και ο sniper δεν εχει καμια δουλεια με οπλα μικρου βεληνεκους.

Οντας λοιπον "κακος" (συμφωνα με τα λεγομενα σου παιχτης), ζητας αντισταθμιση της κακοσυνης σου (βρηκα καινουργια λεξη! :p) με πλεονεκτηματα που δε θα επρεπε να εχεις, σχετα εαν τα εχεις σε αλλο παιχνιδι. Ξεχνας ομως οτι τα ιδια πλεονεκτηματα θα τα εχουν και οι "καλοι" παιχτες που θα βρεις απεναντι σου οποτε παλι στο ιδιο σημειο αναφορας θα εισαι.

Οσο για τα kill με τα 80% κλπ, δε θα σου αρεσει ουτε αυτο που θα σου πω αλλα φροντιζε να κανεις 100%. Τις προαλες σου εδειξα ενα video του tony, 2 χρονια τωρα που τον ξερω δε διαμαρτυρηθηκε ποτε γιατι εκανε 80%, συνηθως κανει 100% :p Μια φορα τον ρωτησα "πως πεθανες βρε" και μου απαντησε "ας το ετρωγα μονοκοματο, καλα να παθω", δεν τον ξαναρωτησα ποτε.

Ερχομαστε λοιπον σε αυτο που εγραψα πριν. Δεν ειναι ολες οι κλασσεις για ολους, δεν εχω ουτε τα αντανακλαστικα του ριγκο ουτε την ευστοχια του τονυ, δε μπορω να παιξω snipe kai δε μπορω να παιξω aggresive με gewerh43 , και οταν λεω δε μπορω εννοω δε μπορω καλα. Επειδη λοιπον θελω να νικαω οταν η κατασταση ζηταει aggresive παιρνω το αυτοματο μου και παω. Εαν παιζω αμυνα θα παρω το gewerh μου, εαν εχει μικρους διαδρομους για τα αργματα θα παρω ναρκες, εαν ειναι απλωμενη πιστα θα παρω αντιαρματικη-χειροβομβιδα. κλπ κλπ. Προσαρμοζομαι λοιπον στις καταστασεις.

Το να μου γραφεις οτι αυτο θες να παιζεις και σε τρωει ο αλλος και γιατι να σε τρωει και κλπ κλπ, ειναι το ιδιο με το να σου πω, εγω γουσταρω να παιζω με περιστροφο, γιατι να με τρωει ο sniper/assault/medic/support απο τα 100 μετρα, θελω και εγω διοπτρα στο περιστροφο να τους καθαριζω απο αποσταση. Στεκει ?

Οσο για τη γκρινια, ολοι θα γκρινιαξουν για το 100% hit, ετσι ειναι και ετσι θα ειναι, η γκρινια κραταει μεχρι το επομενο spawn, σιγα τα λαχανα που θα ασχοληθουμε., περισσοτερο για αφορμη γκρινιας μου ακουγεται (το κανουν οι αλλοι θα το κανω και εγω) παρα για σοβαρο επιχειρημα.

Εγω μια χαρα σε βλεπω που παιζεις τις λιγες φορες που εχουμε παιξει παρεα, και τα kill σου κανεις και τα revive σου και τα objective σου θα ελεγα οτι παιζεις περισσοτερο ομαδικα για sniper απο οσο θα επρεπε, εφοσον παντα παιζεις επιθετικα.

Στο παραδειγμα μου, επιτηδες δεν ανεφερα τη λεξη aggressive, γιατι aggresive παιζουν πια λιγοι, και ειναι 100% μεσα οσον αφορα τη πλειοψηφια αυτων που παιζουν το class αφου το μονο που τους νοιαζει ειναι να κανουν (ευκολα) kill, ενω το σωστο ειναι να κανουν τα "σωστα" kill.

 

 

Να γυρισω σε πρωτο προσωπο τωρα γιατι τα παρακατω αφορουν ολους αλλα εσυ τα εχει σιγουρα ξανακουσει. Εχοντας παιξει 10 χρονια WoT και warthunder, αγωνιστικα, βγαζοντας χρηματα (αρκετα), και οντας υπερφηφανος να λεω οτι οι λογιαριασμοι φιγουραραν στη πρωτη 100αδα, εχω μαθει 3 πραγματα οδηγουν στη νικη, ομαδηκοτητα, σχεδιο και στρατηγικη. Και οταν παιζω θελω να νικαω.

Ομαδηκοτητα δεν ειναι να παρω το αρμα στην arras, να κατσω πισω απο το Β και να κανω 100kills ασχετα εκβασης μαχης. Ομαδηκοτητα δεν ειναι ξαπλωσω σε μια γωνια στην εκκλησια της devastation και να θεριζω γιατι δε με βλεπουν, ουτε ειναι να κανω ντου τσολιας και στη καλτυερη να κανω το 1-1. Δεν ειναι οταν βλεπεις 2-3 ατομα να προσπαθουν να κρατησουν μια βαση και εσυ αντι να κανεις span να τους βοηθησεις, βγαινει αλλου, μακρυα στην ασφαλεια του τσουρμου και στα ευκολα kills.

Ομαδηκοτητα ειναι καλυψω τους συμπαιχτες μου που υποχωρουν, ομαδικοτητα ειναι να συνοδευσω το αρμα μας που κανει επιθεση στο objective και να το προστατευσω απο αντιπαλο πεζικο. Ομαδικοτητα ειναι οταν εχω αρμα να το βαλω αναμεσα απο τους συμπαιχτες μου και τους αντιπαλους για να τραβηξω αντιπαλα πυρα και να αποσυντονισω τους αντιπαλους.

Ειναι οταν αφου πεθανω στο rotterdam (και ενω εχουμε παρει A,B,D,E) να κανω spawn στο Α για να ανακοψω αυτους που 99% ερχονται απο το C, και οχι να κανουμε το κλασσικο ολη η ομαδα τρενακι γυρω γυρω το χαρτη.
Ειναι οταν σε μαχη που η ομαδα δεχεται απιστευτη πιεση να παρεις τη squad σου να κανεις το "εξωφρενικο" να πας να παρεις τις πισω βασεις τους, ειδικα σε hamada/panzerstorm, αντι να πηγαινοερχεσαι στις ευκολες μαχες, κοντινες αποστασεις. Ναι θα μαζεψεις λιγοτερα kills, αλλα θα αποσυντονισεις τον αντιπαλο και θα δωσεις χρονο και χωρο στην ομαδα σου. Εδω ειναι ο Μαριος να μας πει εαν λεω ψεματα.

 

 

 

 

Λυπαμαι εαν στεναχωρω καποιους, αλλα δε μου αρεσει να κρυβω λογια, και επειδη σεβομαι τα ατομα που μπαινουμε στο discord, παιζουμε παρεα και μιλαμε, νομιζω οτι μια αποψη που τους κατακρινει ειναι καλυτερη απο μια που χαιδευει τα αυτια.
 

πριν 19 ώρες, το μέλος fatalara έγραψε:

@panoc Εισαι λαθος για τα class.

Και σε αλλα battlefield το scout δεν σε σκοτωνε με τη μια. Αυτο το εκανε μονο στο 1 βασικα. Για ελα να παρω scout στο bc2 bf3 - 4 μαζι με rigo και ελα να μιλησουμε.

Ειχες ενα σωρο επιλογες να το παιξεις οπως θελεις.

Στο 5 δεν εχεις τιποτα ειναι ενα αχρηστο class.

Support? Βαρεθηκα να παιζω lewis gun... απλα βαρεθηκα.

Ενα class θα παιζουμε σε ολο το παιχνιδι? Απαραδεκτο.

 

 

Δε ξερω τι εκαναν στα αλλα battlefield, εμπειρια εχω μονο στο 1 και στο 5.

Το οτι μπορουσες να κανει scout 1 man squad οπως ο medic στο 1, ειναι παραγοντας να κατηγορησω το παιχνιδι. Δεν ειναι η δουλεια του αυτη, ασχετα εαν μπορεις δεν ειναι.

Προτιμω 1000 φορες το καθε class να ειναι προσαρμοσμενο στις δυνατοτητες του, το 5 σε σχεση με το 1 ειναι καλυτερα σε ολα τα σημεια. Απλα μας χαλαει οτι δε μπορουμε πια να κανουμε 30 kills πριν παιθανουμε τη πρωτη φορα, ειτε γιατι δεν εχουμε 3d spotting αρα πρεπει να εχουμε ανοιχτα τα ματια και τα αυταια μας (ειπαμε το visibility ειναι τραγικο), ειτε γιατι δεν εχουμε απεριη ζωη και γαμηστερα οπλα, ειτε γιατι δε μπορουμε να haeadshot στα 444 μετρα (δικο μου απο στατιστικα μου στο 1).

Ναι οι κλασσεις θελουν fine tuning, αλλα τα βασικα προβληματα ειναι αλλα.

 

ΥΓ να με συγχωρατε για τα σεντονια...

Έγινε επεξεργασία από panoc
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Οχι πανο δεν ειναι παραγοντας να κατηγορεις το παιχνιδι.

Ο κακος παιχτης ειναι κακος παιχτης τελεια και παυλα. Δεν μπορουμε να χαλαμε τα class για να χαιδεψουμε τους αμπαλους.

Τι παει να πει δεν ειναι αυτος ο ρολος του? Τον ρολο τον κανονιζω εγω, το class το μονο που δινει ειναι τα gadget και τα οπλα που θα εκμεταλευτω εγω βαση της προσεγγισης σε καθε πιστα η κατασταση. Τι παει να πει το scout καθεται στα 400 μετρα? εγω μπορει να θελω να παιξω μπροστα με κοντο σκοπευτικο και να εκμεταλλευομαι το σποτ που κανουν τα gadget μου και επειδη ειμαι γ@μ@τος να κανω περισσοτερα Kill και απο assault.

Κανονιστε τι θελετε γιατι ποτε τα λετε ετσι ποτε αλλιως.

Αμα πονας γινε καλυτερος αν δεν μπορεις unistall. Αυτο ειναι γενικος κανονας.

 

Αυτα τα ακουμε χρονια, παρε ενα αλλο οπλο να δουμε αν εισαι καλος κλπ.

Και που πηραμε τι εγινε αλλαξε κατι? οχι, ποτε.

Οτι οπλο και να δωσεις στο rigo για παραδειγμα τα ιδια kill θα κανει το ιδιο και ο νικος το ιδιο και εγω (απλα στο 5 δεν βλεπω) το ιδιο και οποιος παιχτης ειναι λιγο above avarange. Δεν σας φταιει το class, το ιδιο τρεξιμο τρωνε με ολα.

 

Έγινε επεξεργασία από fatalara
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.