Jump to content



Πεισματάρικα σκουλήκια στη μνήμη


Recommended Posts

Χαιρετώ τους απανταχού GURU.

Αντιμετωπίζω μια αρκετά στεναχωρη κατασταση σε ενα συστημα με windows 7 32-bit. Σε καθε εισοδo σε περιβάλλον windows , εμφανιζονται καποια παραθυρα απο το πουθενα, την πρωτη φορα που τα ειδα αμεσως πηγε το μυαλο μου σε ΄΄βρωμητσες΄΄ .Και πραγματι στην διαχειρηση εργασιων εντοπισα καποιες αγνωστες και παραξενες ΄΄διεργασίες΄΄ που κανουν μπαμ οτι κατι τρυποσε στο συστημα. Αφου επελεξα μια εξ αυτων και πατωντας δεξι κλικ, πατησα ΄΄ανοιγμα θεσης αρχειου΄΄ και με πεταξε στην διαδρομη " C:\Users\steli\AppData" και μεχρι εκει, δεν βλεπω καποια απο τις παραξενες διεργασίες. Εχω εγκατεστημενο το Nod32 ενημερωμενο και Malwarebytes και τα 2 ενημερωμενα χειροκινητα μιας και δεν υπαρχει η δυνατοτητα δυνδεσης στο INTERNET.Κανενα δεν μπορει να βρει κατι και αυτα συνεχιζουν να εμφανιζονται καθε φορα που ανοιγει o Η/Υ. Για το malwarebytes βεβαια δεν ξερω αν εχει ενημερωθει σιγουρα μιας απλα ακολουθησα αυτον εδω τον τροπο. Παρακαλω πειτε μου πως μπορω να απαλλαγω απο αυτα απαίσια φρικτά ζωύφια .

Link to comment
Share on other sites

Το είχα δοκιμάσει το show hidden αλλά δεν εμφάνισε κάτι, στο Msconfig το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να βρω τις διεργασίες που αρχίζουν ,αν υπάρχει κάτι βέβαια, δεν υπάρχει κάποιος τρόπος να βγουν από το σύστημα?

Δες στο msconfig στην καρτέλα startup τι έχει εκεί..
Επίσης κανε show hidden/system files απ' τα folder options να δεις αν εμφανιστούν τα αρχεία στο appdata


Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, stathisp said:

εγώ θα δοκίμαζα και scan με το malwarebytes σε safe mode

ισχυει ο χειροκινητος τροπος ενημερωσης? Μηπως το εχεις δοκιμασει? Ο λόγος που ρωταω ειναι οτι με τον τροπο που ειπα πριν , δεν φαινεται καπου σιγουρα οτι εχει ΄΄παρει΄΄ τις ενημερωσεις...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
πριν 8 ώρες, το μέλος Πέρης έγραψε:

Τα Windows 7 δεν είναι πια  τόσο ασφαλή. Εάν ο υπολογιστής σου χτυπηθεί μια φορά, όσο και να τον καθαρίσεις δεν καθαρίζεται. Επανεγκατάσταση είναι η μόνο κάπως ασφαλή λύση.

 

ναι, αλλα ειναι τα πιο σταθερα.......  

 

 

@skepasti21  το NOD32 -προσωπικα- δεν το εχω και σε τοσο υποληψη.    βαλε και κανενα αλλο και δοκιμασε να σκαναρεις. μπορει κατι που δεν βρισκει το ενα, να το βρει το αλλο.  

δοκιμασε τα δωρεαν Avira - AVG - Bitdefender, κλπ. και οπωσδηποτε το Spybot....!     

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
 
Νομίζω πως ούτε αυτό είναι αλήθεια πλέον. Τους πήρε αρκετό καιρό αλλά τα ισιώσανε τα δεκάρια
Δεν ξερω αν εστρωσαν για τους υπολοιπους, αλλα εγω ακομα δεν.......!!!!

Εχω κανει ισαμε 10 φορες φορματ φετος.......!!! Και παλι χτυπησανε και ειμαι με τα 7αρια....

Στάλθηκε από το CW-Hi8-super μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.