Jump to content



Μπλε οθονες....


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Αφού είδα κι αποειδα είπα να απευθυνθώ στο φόρουμ μας για βοήθεια. Πώς λέει και ο τίτλος αντιμετωπίζω πρόβλημα με μπλε οθόνες, ο οποίες πετιωνται μόνο κατά τη διάρκεια παιχνιδιού.

 

Άρχισαν εντελώς τυχαία πριν από λίγο καιρό. Δεν ειχα ασχοληθεί ιδιαίτερα λόγω έλλειψης χρόνου αλά τώρα είπα να κάτσω να δω τι στο καλό γίνεται. Αρχικά το σφάλμα που έβγαζε στην bsod ήταν το irql not less or equal. Αφού έψαξα σε τι μπορεί να οφείλεται άρχισα κάνοντας τα εξής.

 

1) Ολοκάθαρα εγκατάσταση τελευταίας έκδοσης windows 10. Νόμιμα όλα εννοείται. Μετά από αυτό έκανα εγκατάσταση όλων των απαιτούμενων drivers κα τις εφαρμογές των παιχνιδιών. Ξεκινώ παιχνίδι λοιπόν. Bsod! Με το ίδιο σφάλμα. Βλέπω ότι αυτό το σφάλμα σχετίζεται με τους σκληρούς. Οπότε προχωράμε με...

 

2) HDD sentinel. 

 960 evo 100% health 100% performance

 Kingston SSD hyperx 240 GB 100% health 80% performance

 Wd blue 1 tb 100% health 100% performance

 

Λέω λοιπόν ότι ο SSD που έχω δύο παιχνίδια μέσα τα παίζει οπότε δοκιμάζω με παιχνίδια που έχω στον μηχανικό. Ξανά μάνα bsod αλλά μετά από περισσότερη ώρα. Εδώ όμως η bsod έγραφε memory management. Υποπτευομαι μνήμες λοιπόν που σχετίζονται και με το I not less or equal. Οπότε....

3) Τρέχω memtest (8 passes ) με τα δύο ντιμακια επάνω.  0 Errors.

Τρέχω μετά την διαγνωστικο των windows όπου όταν έφτασε στο 100% έβγαλε error 0xc0000102. Δεν ολοκληρώθηκε ποτέ. Μόνο με hard reset.

Τρέχω διαγνωστικο windows μόνο με το 1 dimmer ram. Ίδια συμπεριφορά. Τώρα έχω βάλει το ίδιο dimm να περνάει memtest με 0 errors έως τώρα. Μόλις τελειώσει θα δω τι θα βγάλει,αν βγάλει, κα θα βάλω το δεύτερο.

 

Έχετε καμία ιδέα τι μπορεί να παίζει; Τι άλλο να κοιτάξω έστω; Το 80% επίδοση στον SSD που μπορεί να οφείλεται;

 

 

Έγινε επεξεργασία από giorgos2187
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

θερμοκρασιες εχει δει??????????????

γιατι σαν θερμοκρασια μου κανει να σου βγαζει μπλε οθονη στο gaming..................

βαλε αυτο https://www.hwinfo.com/download.php

να δεις θερμοκρασιες και τα ξαναλεμε....................

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Όλα στοκ, χωρίς oc.

Θερμοκρασίες ανεβασμενες δεν έχω. Είναι πως ήταν πάντα. Καμία 60αρια ο CPU καμία 70-75αρια η GPU. Το κουτί είναι καθαρό,τακτοποιημένο, σε σημείο που αερίζεται καλά. Τα παρακολουθούσα πάντα με MSI afterburner εκτός από τις τελευταίες 2 ημέρες που δε το έχω ξαναεγκαταστησει μετά το φορμάτ προκειμένου να έχω όσο καθαρότερο λειτουργικό γίνεται.

Έγινε επεξεργασία από giorgos2187
Link to comment
Share on other sites

Ξεκινα και 3D benchmark tests..
Να δεις αν θα στο κανει και εκει.
Επισης κατεβασε και το OCCT και κανε εναν ελεγχο απο εκει.
Δες event viewer/ minidump / bluesreen viewer.

Απο την αλλη, μπορεις να διαβασεις το αντιστοιχο θεμα που ειχα ανοιξει οταν ειχα προβληματα και εγω μηπως σε κατευθυνουν σε ελεγχους κλπ.
Εχουν δωσει αρκετα καλες ιδεες τα παιδια..

 

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά το διάβασα το θρεντ σου. Ξέχασα να το αναφέρω αλλά έχω κάνει και τα εξής. Έτρεξα unigine heaven. Προχθές έτρεξε κανένα τετράωρο και δεν έκανε τίποτα. Σήμερα το έβαλα να τρέχει και μετά από κάνα μισάωρο είδα ότι είχε κάνει restart άρα είχε φάει φρίκη κάποια στιγμή.

Έτρεξα και λίγο το occt power supply για κανένα δεκάλεπτο αλλά μου φάνηκε εντάξει. Α! Και αποσύνδεσα και το dvd drive όπως αναφέρθηκε αλλά δεν έκανε καμία διαφορά...

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, giorgos2187 said:

Μόνο όταν παίζει κάποιο παιχνίδι τρελαίνεται!

 

μηπως η gpu αρχισε να σου λεει αντιο???????:amen::amen::amen:(μακαρι οχι)

τρεξε κατι που να τραβαει ολα τα watt της καρτας και δες τι κανει................

 

Έγινε επεξεργασία από alexcrx
Link to comment
Share on other sites

Το οτι περασε (εστω μια φορα) ενα τετραωρο παιζοντας τη λουπα του unigine heaven δε σημαινει κατι; 

Επισης αν ευθυνοταν εκεινη για τα bsod δεν θα επρεπε να αναγραφεται καποιο σφαλμα που να σε παραπεμπει σε gpu? 

Link to comment
Share on other sites

ρε φιλαρακι μπορει να ειναι και καποιος driver αλλα τραβα βγαλε ακρη.............

φιλαρακι με λαπτοπ οταν παιζει games τρωει κλεισιμο του λαπτοπ..........

το λαπτοπ βγαζει prime95 με furmark μαζι και δεν κλεινει............................

τωρα για τους drivers λες εισαι απο φορματ οποτε ειναι λιγο δυσκολο(οχι αδυνατο γιατι μπορει να ειναι και απο καπoιο update των windows η του geforce experience)

το τροφοδοτικο σου τι λεει??????????

εχεις κανα αλλο για test????????

Link to comment
Share on other sites

8 passes memtest με μόνο 1 dimm μνήμης. 0 errors

Μισή ώρα occt. Καθαρό.

Μισή ώρα power supply test από occt. 0 errors

 

Ξεκίνησα αλλά 10 passes memtest με το άλλο dimm μνήμης. Αποτελεσματα το πρωί.....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένα update των windows που προκαλεί προβλήματα το ΚΒ4103721. Κάνε το uninstall. 

Κάνεις restart και τρέχεις το wushowhide για να κάνεις hide το update έτσι ώστε να μην ξανά μπει. Αυτό το @@update προκαλεί κυρίως μαύρες οθόνες κατά το boot αλλά δεν αποκλείεται να σχετίζεται με BSOD. Για καλό και για κακό βγάλτο να ξέρουμε τουλάχιστον ότι το πρόβλημα δεν είναι από αυτό.

Απο εκεί και πέρα αφού στο κάνει στα παιχνίδια ξεκινάς με δοκιμή άλλου τροφοδοτικού, όσο καλό και αν έχεις, δοκιμή άλλη κάρτας γραφικών, δοκιμή άλλων drivers της κάρτας και αν κάνεις oc γυρνάς σε stock ρολόγια-τάση.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο παιχνίδι σου βγάζει bsod?

Δοκίμασε να το τρέξεις με το 1 dimm ram πάνω να δεις τι θα κάνει, και κατόπιν με το άλλο.

 

Συνήθως οι περιπτώσεις με το irql είναι προβλήματα μνήμης, κάποιος driver, corrupted ο.s. ή ασταθές o/c.

Αλλά δεν είναι απόλυτο αυτό.

 

Επίσης, ποιό τροφοδοτικό έχεις και πόσο καιρό το έχεις;

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Για το update των windows δεν το ηξερα οποτε το βραδυ που θα γυρισω σπιτι θα το κοιταξω αμεσως.

Δυστυχως δεν εχω ανταλλακτικα που δεν χρησιμοποιουνται οποτε οι δοκιμες ειναι λιγακι δυσκολες. Παντως αυριο θα δωσω την καρτα μου σ ενα φιλο που λιωνει 4-5 ωριτσες καθε μερα για να τη δοκιμασει και να μου πει αν δουλευει σωστα.

Θα προσπαθησω να βρω κι ενα τροφοδοτικο. Αυτη την στιγμη εχω ενα super flower leadex gold 650 watt. 

 

Το προβλημα μου το κανει γενικα με ολα τα παιχνιδια. Μονο ενα 20λεπτο επαιξα μονο με το 1 dimm και δεν εφαγα bsod αλλα δεν λεει κατι αυτο. Και με τα 2 dimms μπορει να ετρωγα το bsod και μετα απο 40 λεπτα πχ.

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα παιχνιδια που εχεις ειναι σε διαφορετικο δισκο απο το δισκο του λειτουργικου ε; Εναν SSD και εναν μηχανικο.Σωστα; 
Δοκιμασε ενα παιχνιδι απο αυτα να το περασεις στον SSD του λειτουργικου.Αφου εχεις ξηλωσει τους αλλους δυο απο το μηχανημα.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι σωστα. Πανω στον 960 εβο εχω το λειτουργικο, τους drivers, καποιες εφαρμοφες το steam και το origin.

Στον kingston ssd εχω το battlefield 1 και titanfall 2.

Στο μηχανικο εχω battlefield 4,star wars battlefront, dirt rally, project cars και κατι ακομα που δε θυμαμαι. 

 

Αφου δωσω την καρτα στο φιλο για δοκιμη και μου πει αν του δουλεψε σωστα, θα βαλω ενα game οποιο να ναι στον 960 να δοκιμασω κι αυτο!

 

 

 

P.s. ξεχασα να πω οτι στη λουπα του unigine heaven εφαγα bsod το πρωι τελικα, αλλα δεν ειδα το σφαλμα.

Έγινε επεξεργασία από giorgos2187
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

P.s. ξεχασα να πω οτι στη λουπα του unigine heaven εφαγα bsod το πρωι τελικα, αλλα δεν ειδα το σφαλμα.

 

Για δες και πες, ήμουν έτοιμος να σου πω οτι δεν χρειάζεται να τσεκάρεις την κάρτα, αφού έκαψε αρκετές ώρες στο heaven.

Πιστεύω οτι είναι θέμα μνήμης, ram ή vram, το πιο πιθανό.

To 20άλεπτο όμως δε λέει τίποτα, ούτε τα 8-12 passes του memtest.

Κανονικά θέλει bootable memtest και 8-12 ώρες, ή prime 95 (full blend ή small fft) για το ίδιο διάστημα, για να είμαστε σχεδόν σίγουροι ότι δεν φταίνε οι μνήμες.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια. Κραταω τις συμβουλες σας προς το παρον και ξεκιναω μια μια τις δοκιμες. 

Σημερα το βραδυ μιας και ειναι το ευκολοτερο θα δω τι παιζει με το update των windows και αν ευθυνεται αυτο.

Αυριο θα δωσω την καρτα σε φιλο για δοκιμη.

 

Αν δε βγει ακρη απο αυτα ξαναξεκιναω ακομη πιο βαρυα stress test.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.