Jump to content


Recommended Posts

Δεν είναι παραπλανητικό, είναι γεγονός ότι έτσι "ξερά" χωρίς κάποιο στάδιο προενίσχυσης δεν θα ακουστεί τίποτα.

Ο άνθρωπος γράφει ότι έχει βινύλια και πικάπ και ότι θα ήθελε  τη δυνατότητα σύνδεσης.

Κάρτες ήχου που παίρνουν πικάπ υπάρχουν, ο γούγλης και ο σκρουτζ είναι φίλοι όλων μας.

Αυτή η συνομιλία δεν καταλαβαίνω τι εξυπηρετεί και ειλικρινά αρχίζει να με κουράζει. 

Δηλαδή θες να πεις ότι είμαι ανακριβής όταν δεν μπαίνω σε λεπτομέρειες ενώ όταν μπαίνω αναρωτιέσαι "ποιος είναι ο σκοπός μου";

Αλήθεια αυτή η ερώτηση που κολλάει; Δεν απαξίωσα τον ψηφιακό ήχο έναντι του αναλογικού όπως επίσης δεν έγραψα ότι ο αναλογικός είναι υποδεέστερος. Δεν πρότεινα σε κανένα να ακούει από μια πηγή και όχι από την άλλη. 

Ο καθένας μπορεί να ακούει μουσική από όποια πηγή θέλει και του κάνει κέφι. Δεν μπορεί κανείς να του επιβάλει να συνδέσει ή όχι κάποια πηγή ήχου σε ενισχυτή ή κάρτα ήχου.

 

Αυτά τα:  "Είναι αρκετά παραπλανητικό" -  "Αν  θες να λες οτι είμαι λάτρης του αναλογικού ήχου και ηχογραφήσεων και συνδέεις πικ απ σε ενισχυτή και pc, οκ δικαίωμα σου¨" - "ο σκοπός ποιος είναι?"   δεν καταλαβαίνω τι εξυπηρετούν.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειρήνη ημίν. Ή ας τσακωθούμε για το ποια ηχεία είναι καλύτερα. χαχα
Δεν με ενδιαφέρει αυτή τη στιγμή το πικάπ. Έχω δίσκους, αλλά εννοούσα CD. Βινύλια έχω γύρω στα 5...

 

@giorgos2187
Ευχαριστώ για τη λεπτομερή απάντηση! Τώρα μπορεί να σε στεναχωρήσω (και εσένα και μένα είναι η αλήθεια), αλλά δεν θα μπορέσω να διαθέσω τόσα.
Για τα Reloop θα το σκεφτόμουν αν μου ακούγονταν καλά (είναι και κομψά). Επειδή είμαι άσχετος όπως προείπα, τι εννοείς πιο χαμηλά όταν λες ότι είναι "με 5.25 γουφερ, που τα κανει να μπορουν να κατεβουν και λιγο πιο χαμηλα";;;

Επίσης, διαφορές με παθητικά-ενεργά κ.λπ δεν τις ξέρω... Υπενθυμίζω όμως ότι δεν είμαι audiophile επ' ουδενί, οπότε ίσω ς κάποια πράγματα από άποψη ποιότητας να μην έχουν αισθητή διαφορά στο αφτί μου... Φαντάζομαι!


@Pandelas
Προσωπικά δεν ακούω μουσικές που θέλουν το τρελό μπάσο, αλλά εντάξει, να μην είναι και ψόφιο... Να είναι καλύτερο απ' τα φτηνιάρικα ηχεία μου.
Είμαι ταπεινό παιδί. :p

 

Υ.Γ.: Με μια γρήγορη αναζήτηση, παθητικό είναι όταν συνδέεται απαραίτητα με το άλλο ηχείο, έτσι; Αυτό που παρατηρώ σε κάτι video reviews είναι πως τα Mackie π.χ. έχουν μόνο τέτοιες συνδέσεις, οπότε μυρίζομαι extra κόπο μέχρι να βγάλω άκρη και να τα συνδέσω στο PC. Άντε να βρω καλώδια, άντε να τα ξεγυμνώσω. Ας πούμε θα το κάνω όμως. :D

Έγινε επεξεργασία από Hydra
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ειναι αυτη η διαφορα μεταξυ παθητικων και ενεργων. Η διαφορα αναμεσα σε αυτους τους δυο τυπους ηχειων ειναι η θεση του crossover. Στα παθητικα ειναι τοποθετημενο μετα τον ενισχυτη. Παιρνει το σημα του ενισχυτη και διαχωριζει τις συχνοτητες και στελνει αυτες που πρεπει στο γουφερ και αυτες που πρεπει στο twitter. Αυτο ομως εχει σαν αποτελεσμα να προσθετει εξτρα αντισταση και να καταναλωνει μερος της ισχυος του ενισχυτη μας. 

Στα ενεργα, το crossover ειναι τοποθετημενο πριν την εξοδο του ενισχυτη. Πρωτα διαχωριζουν τις συχνοτητες και μετα τις στελνουν στα ενισχυτικα modules, τα οποια μετα τις στελνουν ωμα,ξερα και χωρις περικοπες και εκπτωσεις στις μοναδες που οδηγουν.

 

Το καλο με τα ενεργα ηχεια σαν κι αυτα που σου προτεινω ειναι οτι εχουν αυτην ακριβως τη διαταξη. Εσυ τους δινεις το σημα με ενα καλωδιο rca, xlr το οποιο δε σε νοιαζει ακομα κι αν εχει μηκος 10 χολιομετρα. Το σημα πεφτει στο crossover το οποιο εχει και ρυθμιστικα τονικοτητας (μπασα,μεσαια,πριμα) προκειμενου να μπορεις να επεμβεις και να ταιριαξεις τον ηχο πρωτιστως με τις ιδιαιτεροτητες του χωρου και πολυ δευτερευοντως με τα προσωπικα σου γουστα. Αφου γινει η σωστη κατανομη τοτε το crossover στελνει τις συχνοτητες στους ενσωματωμενους ενισχυτες εντος του ηχειοθ οι οποιοι ειναι καρφωμενοι πανω στις μοναδες (woofer,tweeter) που οδηγουν και τα κουνανε χωρις να υπαρχει η παραμικρη απωλεια ισχυος λογω καλωδιων η crossover. Το μονο κακο ειναι ο περιορισμενος αριθμος εισοδων...

 

Τωρα για το τι σημαινει το "μπορουν να κατεβουν πιο χαμηλα"

Αν δεις στα χαρακτηριστικα των reloop θα δεις πτι στις συχνοτητες αποκρισης μπορουν να ξεκινησουν να αναπαραγουν συχνοτητες απο τα 53hz, ενω τα αλλα δυο σετ ξεκινουν να αναπαραγουν συχνοτητες απο (σχεδον) 75hz και πανω. Μπορει η διαφορα σαν νουμερο να φαινεται μικρη μπροστα στο συνολικο φασμα αποκρισης, αλλα ειναι τεραστιας σημασιας μια και ειναι η περιοχη των μπασων. Με απλα λογια τα reloop θα εχουν καλυτερο μπασο.

Τωρα, προσθεσε σε αυτο και το γεγονος πως τα reloop εχουν 5.25 ιντσων γουφερ, εναντι 4 ιντσων των αλλων δυο. Μεγαλυτερη διαμετρος σημαινει μεγαλυτερη επιφανεια αρα και μεγαλυτερος ογκος  δονουμενου αερα, αρα πιο ασυμπιεστος ηχος, πιο ανετος με οσο απλουστερα λογια γινεται!

 

Μπα, για τα jbl δε με στεναχωρεις. Εχω ηδη στεναχωρηθει που δεν τα ξερα νωριτερα, οπως θα στεναχωρεθεις κι εσυ αν δεν τα παρεις!!!!

 

?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για να ξεκαθαρίσω λίγο τα πράγματα και όχι για να συνεχίσω την κουβέντα.

"Ποιος είναι ο σκοπός" του να συνδέσεις το πικ απ στο pc και να πάρεις ήχο από εκεί (το θεώρησα αυτονόητο για να το γράψω, κακώς απ ότι φαίνεται) και όχι ποιος είναι ειδικά ο σκοπός ο δικός σου ή οποιουδήποτε άλλου μπαίνει στη διαδικασία να γράψει την άποψη του.

Επίσης, ΟΛΕΣ οι κάρτες ήχου παίρνουν ή μπορείς να συνδέσεις πικ απ και ναι αν συνδεθεί απευθείας, ξερά, χωρίς εξωτερική προενίσχυση θα ακουστεί ήχος, όχι πολύ δυνατά αλλά θα ακουστεί (απο τη στιγμή που ακούγεται και φαίνεται ως σήμα τον κάνεις capture κ τον πας όπου θες).
Με τη default προενίσχυση μικροφώνου που έχουν οι περισσότερες, αν όχι όλες, οι onboard κάρτες ήχου (onboard, ούτε καν η sound blaster που πρότεινα στο φίλο) ακούς ακόμα καλύτερα με τα +10db, φαντάσου στα 20-30 που boostάρουν οι περισσότερες. Εκτός αυτού μπορείς ακόμα να boostάρεις ένα σήμα και με άλλο πρόγραμμα, επιπλέον, πέρα της κάρτας ήχου. Θες να κάνεις ψηφιοποίηση, γίνεται, θες να κάνεις απλά αναπαραγωγή, γίνεται και ναι χωρίς επιπλέον ενισχυτή (σημειωτέον, με η χωρίς, απλά δεν το κάνει κανείς).

Πέραν του pc ακόμα και το πικ απ σκέτο στα ηχεία να συνδέσεις, ήχος ακούγεται.

 

Όλα αυτά δοκιμασμένα μόλις σε ένα sony ps-lx56 κινητού μαγνήτη, το σαπιο pc και τα tascam vl-a5 και yamaha hs-8 με τις εντάσεις τους στη μέση. Video on request.
Καλός, χρυσός ο γούγλης αλλά κάποια πράγματα πρέπει να τα δοκιμάσεις γιατί η θεωρία απέχει πολύ απ την πράξη.

Δε θα έλεγα πως τσακωνόμαστε, ούτε μια βαριά κουβέντα δεν ανταλλάξαμε ?

Link to comment
Share on other sites

Για να πούμε κλείνοντας και κάνα-δυο βαρετά θα πω και 'γώ τα 2cents μου.

Μια αναλογική συσκευή όπως το πικάπ θα μπορούσε κανείς να τη συνδέσει σε οποιαδήποτε αναλογική είσοδο (Γραμμής/Line ή μικροφώνου) μια κάρτας ήχου και να πάρει ήχο.

Ο ενδεδειγμένος τρόπος σύνδεσης για να έχουμε σωστό ποιοτικό ήχο σε μια συσκευή όπως το πικάπ, είναι να παρεμβάλλουμε μια συσκευή προενίσχυσης Phono και ο λόγος είναι όχι επειδή το λέω εγώ αλλά επειδή υπάρχει η καμπύλη ισοστάθμισης RIAA.

Από τον πιο φτηνό οικιακό ενισχυτή με είσοδο Phono μέχρι και τους πανάκριβους καθώς και όλες οι συσκευές Phono Pre-amplifier όλες τους  έχουν κάτι κοινό.

Αυτό είναι το κύκλωμα αντίστροφης καμπύλης RIAA που ενσωματώνουν οι παραπάνω συσκευές με σκοπό να ενισχύσουν συχνότητες που συμπιέστηκαν κατά τη διάρκεια της κοπής του δίσκου.

Περισσότερα για την καμπύλη RIAA  εδώ και εδώ και για τους diyάδες υπάρχουν σχηματικά εδώ για να μη γράφω μέχρι μεθαύριο....:hehe:

Τώρα ποιος ο λόγος του να συνδέσει κάποιος το πικάπ στον υπολογιστή;

Μόνο αν είναι κανείς DJ/παραγωγός ή "ψώνιο" και θέλει να δημιουργήσει κάποια εφέ ή  να ψηφιοποιήσει κάποια πολύ σπάνια βινύλια.

Οι απλοί άνθρωποι βολεύονται μια χαρά στο PC με τα διάφορα είδη ψηφιακού ήχου (mp3, flac wav κλπ) ενώ οι audiophiliacs και λάτρεις της υψηλής πιστότητας ούτε που κοιτάνε τον υπολογιστή.

 

Stamp.png.80c836484c9e2f299cc4bfebc401a422.png

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 36 λεπτά, το μέλος p55 έγραψε:

λάτρεις της υψηλής πιστότητας ούτε που κοιτάνε τον υπολογιστή.

 

Και αυτό είναι το μεγαλύτερο λάθος που κάνουν. Αντί να κοιτούν τα ψηφιακά, κάθονται και ασχολούνται με καλώδια, λάμπες, πικάπ, αναιμικους ενισχυτές και λοιπες μπούρδες. Τα οποία είναι σκέτες παραμορφωσιομηχανες, εκ διαμέτρου αντίθετες με το πνεύμα της  υψηλής πιστότητας οπως πολύ σωστά θιγεις. Οτιδήποτε αναλογικό είναι περασμένης εποχής και καμία θέση δεν έχουν σε σύγχρονα συστήματα. Τα ψηφιακά είναι το παρόν και το μέλλον. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν κοιτάνε τον υπολογιστή γιατί χρησιμοποιούν Transport και DAC για την ψηφιακή αναπαραγωγή ήχου.

O ήχος υψηλής πιστότητας είναι ακριβό σπορ και απαιτεί γνώσεις και σωστό ταίριασμα των στοιχείων ενός συστήματος, είτε αυτά είναι αναλογικά είτε ψηφιακά.

Όλα μετράνε στον καλό ήχο, από τα καλώδια σύνδεσης μέχρι και του πόσο καθαρό είναι το ρεύμα που λαμβάνει μια συσκευή από το δίκτυο

Στις ψηλές κατηγορίες τιμής δεν υπάρχουν παραμορφοσιογόνες μηχανές, ούτε μπούρδες, όλα έχουν τη θέση τους αρκεί να ξέρεις τι θες ώστε να τα ταιριάξεις.

Ο καλός ήχος χρειάζεται εμπειρία, όρεξη, καλό αυτί εξασκημένο σε φυσικούς ήχους, χρόνο και  πολύ χρήμα. 

 

Τέλος κάτι άσχετο αλλά τροφή για σκέψη.

Πολύς κόσμος, οι οποίοι αυτοαποκαλούνται και  λάτρεις της μουσικής, δεν έχουν ακούσει ποτέ ένα φυσικό όργανο (ένα σετ Drums, πιάνο κιθάρα, σαξόφωνο κλπ).

Δεν έχουν παρακολουθήσει ποτέ μια συναυλία κλασικής μουσικής. Ίσως να έχουν εμπειρία του ήχου της πίστας γεμάτης πατημένα γαρίφαλα και του echo σε κάποιο τοπικό πανηγύρι.

 

Link to comment
Share on other sites

Με τέτοιας κατηγορίας ηχεία δεν έχει διαφορά η κάρτα ήχου.

Κράτα την ενσωματωμένη.

 

Edit

Οι ανακρίβειες που έχουν ειπωθεί στο τοπικ είναι απίστευτες .

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος das έγραψε:

Με τέτοιας κατηγορίας ηχεία δεν έχει διαφορά η κάρτα ήχου.

 

I am thinking of the very same thing, απλά οκ, εμένα είναι 4 χρόνια η ενσωματωμένη, ορισμένες φορές καταλαβαίνεις ότι μία απλή κάρτα ήχου θα έκανε μία μικρή - έστω - διαφορά, αλλά δεν ξέρω πόση θα ήταν αυτή, και πόση όρεξη έχει να ξοδέψει και να ασχοληθεί ο ts.

πριν 15 λεπτά, το μέλος das έγραψε:

Οι ανακρίβειες που έχουν ειπωθεί στο τοπικ είναι απίστευτες .

 

Οκ, σεβαστό (αν θυμάμαι και καλά είσαι ηλεκτρονικός), αλλά θα προτιμούσα (για τους υπόλοιπους το λέω), να μην επεκταθείτε περισσότερο, μείνετε στο topic παρακαλώ. :) 

Link to comment
Share on other sites

Και γω έτσι πίστευα, ότι η on-board θα με βολέψει (έστω προς το παρόν), αλλά παιδιά δεν φαντάζεστε πόσο ψόφια και ανεμικά ακούγονταν τα Superlux HD-681 Evo (τα οποία είχα πάρει από λαμπίτικη ομαδική προ 6ετίας παρεπιπτότνως!) στο PC, και μόλις τα έβαζα στον ενισχυτή (συνδεδεμένος με hi-fi τότε) ή ακόμη και το κινητό ή το λάπτοπ, η ένταση ήταν πάρα πολύ αισθητά υψηλότερη! Είχα ξενερώσει πολύ θυμάμαι - κι ακόμα, όποτε συνδέω ακουστικά, είναι άσχημα τα πράγματα.

Λέω να το τολμήσω κι αυτό, αλλά παίρνω για αρχή τα ηχεία μόνο!


Μόλις ξεμπερδέψω με ορισμένες δουλειές, από βδομάδα θα βγω στη γύρα, ν' ακούσω στα μαγαζιά. Τείνω προς τα Mackie, και πέρα του ότι διάβασα καλα reviews, έχω τρελό κόλλημα με την ασιθητική γύρω μου και την εμφάνιση. Δεν είναι όσο ωραία τα Edifier, αλλά μερικά ηχεία, όσο καλά και να είναι, δεν θέλω να τα βλέπω κάθε μέρα. ? Πρόβλημα, ξέρω!

Έγινε επεξεργασία από Hydra
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.