Jump to content



Assassin's Creed Odyssey


Recommended Posts

πριν 36 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Τα μηνύματα αυτά ( τα τελευταία δηλαδή, αυτής της σελίδας) σε μερικά λεπτά θα αυτοκαταστραφούν. Δεν θα καθίσω να εξηγήσω γιατί, είναι υπερβολικά αυτονόητο.

 

Συγγνωμη, επειδη λειπω ολη μερα. Πριν αυτη τη διαγραφη, δεν ειχε προηγηθει καποια αλλη; Δηλαδη το υποτιθεμενο ban αφορουσε αυτα που υπηρχαν μεχρι και πριν καμια ωρα ας πουμε;

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Δεν υπήρξε κάποιο ban. Τα μηνύματα έφυγαν για να μην χρειαστεί κάτι τέτοιο, αλλά ο fatalara έχει άλλη άποψη. Δεν θα κάτσω να το συνεχίσω. Εξηγώ παραπάνω.

 

Άλλο ρωτησα. Εκτός από τα μυνήματα που διαγράφηκαν πριν λίγο, έχουν διαγραφεί κι άλλα η όχι; Το όλο θέμα γίνεται για την απάντηση του Ηλία, ΑΦΟΥ πρώτα υπαινίχθηκαν χαρακτηρισμοί εις βάρος του; Βρίσκω κάπως υπερβολικά κάποια πράγματα... Και επεμβαίνω επειδή η καραμέλα του φασισμού είναι κάτι το οποίο μου προκαλεί ιδιαίτερη αηδια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω τωρα τι σας φταιω;

Ολη μερα δουλευα και τωρα κλαιω....

 

Μπαινω να διαβασω και να χαλαρωσω,

Και βλεπω mention απο mod τα πραματα να σωσω....

 

 

 

Ρε αγιες μερες που ειναι, ταξιδευω αυριο να παω πατριδα τι μυγα σας τσιμπησε; 

Πλζ μη με κανετε να διαβασω τα κρυμμένα. Αφηστε το να παει παραπερα...

 

 

Υγ τι ειπα παλι η γυναικα :hehe:

 

προχωραμε παρακατω πλιζ πλοξ :)

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν θεωρώ ότι υπαινίσσεται κάτι τέτοιο βαρύ ο προηγούμενος, και αν το κάνει πρέπει να ζητήσει συγγνώμη. Ούτε εγώ φυσικά υπαινίσσομαι κάτι αντίστοιχο.

 Θαρρώ πως δεν γράφεται σωστά ότι θέλει να πει ο fatalara, και το καταλαβαίνουμε όλοι λανθασμένα ή λέει κάτι που δεν έπρεπε να πει. Για ποιο λόγο να ζητήσω συγγνώμη;

 Κάπου εκεί χάνει το όποιο δίκαιο μπορεί έχει και καταφεύγει σε ΑΜΕΣΟΥΣ χαρακτηρισμούς. Πχ ηλίθιος, αληθινός φασίστας κλπ.

 

Ωστόσο, αυτό που βλέπω, αυτό είναι που λέω. Δεν καταλαβαίνω επίσης γιατί να λέγονται τα παραπάνω για ένα παιχνίδι. 

 

@fatalara  για να στο πω καλύτερα και να καταλαβαινόμαστε. Αυτό που δεν καταλαβαίνω προσωπικά είναι το εξής:

Παράθεση

Ανομαλια ειναι. Το προβλημα ειναι οτι ο κοσμος βλεπει αυτην την ανομαλια ως κατι κακο κραζει και δεν σεβεται. 

Δεν ειναι κακο ετσι αισθανεται ο καθε gay αλλα μην λεμε οτι ειναι φυσιολογικο.

Δεν βγάζω νόημα. Δεν φάνηκε να σέβεσαι και εσύ ο ίδιος από τα προηγούμενα μηνύματα. Τι δεν κατάλαβα εδώ;

 

Αν πχ σε κάποιο παιχνίδι μία γεννετική ανωμαλία (πχ αυτισμός, νοητική στέρηση και πολλά άλλα), εμφανίζεται (όπως λες σε άλλο μήνυμα) , ως κάτι φυσιολογικό, που είναι το κακό; Γεννετικό είναι ρε συ. Δεν μπορεί να γίνει κάτι για αυτό. Πχ το παιχνίδι σου δίνει την αίσθηση της εποχής, όπου δεν υπήρχαν "ταμπού". Ούτε πρέπει να υπάρχουν, μέχρι ενός σημείου. Δεν δείχνει βία πάνω σε αυτό ας πούμε (που ξεπερνά τα όρια). Καλό θα ήταν να το πάρεις (έστω και να το δοκιμάσεις), για να καταλάβεις αυτό που λέω. 

Spoiler

 

Από πλευράς μου προτείνω να πάνε στην άκρη οι απειλές. Θα τις κρύψω και θα κλείσω και την αναφορά μου, αν μπορούμε να μιλήσουμε πολιτισμένα.

εδιτ: Το έπραξα. Αν μπορεί να υπάρξει κάποια αναδιατύπωση από τον Ηλία και να αφήσει στην άκρη όσα είπε (δεν έχεις δίκιο και το ξέρεις :p ), πάμε σε μία σωστή συζήτηση.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αχ !
Πολύ καιρό έχω να γράψω για τα απολύτως αναγκαία "μαξιλαράκια" που χρειάζεται η "ανάπηρη" διαδικτυακή επικοινωνία

για να μην εκτροχιάζεται και ειλικρινά, μπαίνω στο πειρασμό!

Αλλά ώρα που είναι και μέρες που έρχονται, λέω να το αποφύγω!  :) 

Χρόνια πολλά σε όλους και . . . αγαπάτε Αλλήλους !     :D

 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

On 22/12/2018 at 11:11 ΜΜ, το μέλος tommybertsen έγραψε:

https://store.ubi.com/eu/assassin-s-creed--odyssey/5afda5f788a7e34d25b5012f.html  

Και στο store της ubi είναι στα 30€ και αν έχει 100uplay coins πέφτει ακόμη 20% κάτω (23,99€)

Καλή τιμή. Αξιοποίηση των coins οσο υπάρχουν καθώς νομίζω σε λίγες μέρες παίρνουν δρόμο γενικώς τα ξηλώνει η ubi$oft

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Μα δεν θεωρώ ότι υπαινίσσεται κάτι τέτοιο βαρύ ο προηγούμενος, και αν το κάνει πρέπει να ζητήσει συγγνώμη. Ούτε εγώ φυσικά υπαινίσσομαι κάτι αντίστοιχο.

 Θαρρώ πως δεν γράφεται σωστά ότι θέλει να πει ο fatalara, και το καταλαβαίνουμε όλοι λανθασμένα ή λέει κάτι που δεν έπρεπε να πει. Για ποιο λόγο να ζητήσω συγγνώμη;

 Κάπου εκεί χάνει το όποιο δίκαιο μπορεί έχει και καταφεύγει σε ΑΜΕΣΟΥΣ χαρακτηρισμούς. Πχ ηλίθιος, αληθινός φασίστας κλπ.

 

Ωστόσο, αυτό που βλέπω, αυτό είναι που λέω. Δεν καταλαβαίνω επίσης γιατί να λέγονται τα παραπάνω για ένα παιχνίδι. 

 

@fatalara  για να στο πω καλύτερα και να καταλαβαινόμαστε. Αυτό που δεν καταλαβαίνω προσωπικά είναι το εξής:

Δεν βγάζω νόημα. Δεν φάνηκε να σέβεσαι και εσύ ο ίδιος από τα προηγούμενα μηνύματα. Τι δεν κατάλαβα εδώ;

 

Αν πχ σε κάποιο παιχνίδι μία γεννετική ανωμαλία (πχ αυτισμός, νοητική στέρηση και πολλά άλλα), εμφανίζεται (όπως λες σε άλλο μήνυμα) , ως κάτι φυσιολογικό, που είναι το κακό; Γεννετικό είναι ρε συ. Δεν μπορεί να γίνει κάτι για αυτό. Πχ το παιχνίδι σου δίνει την αίσθηση της εποχής, όπου δεν υπήρχαν "ταμπού". Ούτε πρέπει να υπάρχουν, μέχρι ενός σημείου. Δεν δείχνει βία πάνω σε αυτό ας πούμε (που ξεπερνά τα όρια). Καλό θα ήταν να το πάρεις (έστω και να το δοκιμάσεις), για να καταλάβεις αυτό που λέω. 

  Reveal hidden contents

 

Από πλευράς μου προτείνω να πάνε στην άκρη οι απειλές. Θα τις κρύψω και θα κλείσω και την αναφορά μου, αν μπορούμε να μιλήσουμε πολιτισμένα.

εδιτ: Το έπραξα. Αν μπορεί να υπάρξει κάποια αναδιατύπωση από τον Ηλία και να αφήσει στην άκρη όσα είπε (δεν έχεις δίκιο και το ξέρεις :p ), πάμε σε μία σωστή συζήτηση.

 

 

Ποια ηταν τα προηγουμενα μυνηματα που φανηκα να μην σεβομαι? 

 

Το πρωτο ηταν που σχολιασα τη σκηνη απο το βιντεο που σου την πεφτει ο αλλος και ειπα οτι το παρουσιαζουν σαν φυσιολογικο να την πεφτει ο ενας αντρας στον αλλο ο alex απαντησε ειρωνικα οτι «αστα, αυτα αυτα βλεπουν τα παιδια και γινονται gay» του απαντησα οτι «δεν γινεσαι gay ετσι αλλα σαν κατασταση δεν ειναι φυσιολογικο» μετα ο rip noob ειπε «γιατι ειναι ανωμαλια ε?» 

και του απαντησα αυτο που δεν καταλαβες και εσυ.

 

Ολα αυτα συν αυτα που γραφεις πιο πανω ειναι ανωμαλιες και διαταραχες αυτο ειναι fact. Το προβλημα εδω ειναι η συνδεση που γινεται στο μυαλο σας με την κακη εννοια αυτων των λεξεων. Οταν λεμε οτι καποιος ειναι γενετικα ανωμαλος η ψυχολογικα διαταραγμενος, ασχετα απο την κατασταση, δεν σημαινει ταυτοχρονα οτι πρεπει να το θεωρουμε και κακο. 

Την ιδια στιγμη επειδη δεν ειναι κακο δεν σημαινει οτι πρεπει να θεωρειτε και φυσιολογικο. 

Το οτι δεν ειναι φυσιολογικο δεν πρεπει να εχει κανενα αντικτυπο στη ζωη του ατομου αυτου μεσω της συμπεριφορας της κοινωνιας γιατι ειναι ατομο σαν ολους τους αλλους, δεν ενοχλει κανεναν και στην τελικη δεν μας πεφτει και λογος με τι τη βρισκει. 

 

Προφανως ολα αυτα μαζι δυσκολεψαν καποιους στο να τα επεξεργαστουν γιατι εχουν μαθει να τα βλεπουν ολα ασπρα η μαυρα. Εχουν μαθει να ακουν τις λεξεις αυτες απο συγκεκριμενου τυπου ατομα και τους βαζουν ολους απεναντι γιατι δεν εχουν μαθει να ξεχωριζουν τα πραγματα.

Οταν λοιπον διαβασε τη λεξη ανωμαλια υπεθεσε οτι εχει να κανει με εναν απο αυτους λεγοντας μου να σταματησω να «μισω τους ανθρωπους βαση τη σεξουαλικη τους προτιμηση και του χρωματος του δερματος τους»

Με λιγα λογια με ειπε με το γαντι ρατσιστη, ομοφοβικο, φασιστα you name it.

 

Εμενα αυτο με προσβαλει, δεν εχει καταλαβει τιποτα ουτε προσπαθει καν και βαζει ενα περιβραχιονιο στο χερι μου κατευθειαν που γραφει τις παραπανω λεξεις. Για θυμισου λιγο ποιοι ειχαν αντιστοιχες πρακτικες.

Η λεξη ηλιθιος τον χαρακτιριζε απολυτα βαση του τι ειπε και την εγραψα γιατι εγω δεν κρυβομαι πισω απο το δαχτυλο μου. 

 

Στη συνεχεια αφου εκανε report διαβασες και ουτε εσυ καταλαβες τιποτα αλλα δεν ζητησες εξηγηση εκατσες και εγραψες ολοκληρο ποιημα με στοχο εμενα, συνεχισες δηλαδη το shaming. 

Δεν φασκω και αντιφασκω, οπως εγραψες, απλα δεν εχετε συνηθισει να μιλατε με ατομα που μπορουν να ξεχωρισουν τι ειναι τι και δεν τα βαζουν ολα στο ιδιο τσουβαλι.

 

Θα το πω τελευταια φορα.

Η κατασταση (ανωμαλια - διαταρχη) δεν ειναι φυσιολογικη.

Ειναι φυσιολογικο ομως να υπαρχουν τετοιες καταστασεις. 

Αλλο το ενα αλλο το αλλο. 

Το «δεν πρεπει να υπαρχουν ταμπου» δεν λυνεται με την αρνηση του πρωτου αλλα με την αποδοχη του δευτερου και καλη παιδεια. 

Ενα παιδι κανει οτι βλεπει μεσα στο περιβαλλον που ζει, δεν θα γινει gay επειδη το βλεπει στο παιχνιδι αλλα μπορει να υπαρξει συγχυση στο κεφαλι του και αν οι γονεις δεν μπορουν να του τα ξεχωρισουν κλαφτα. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

πριν 8 ώρες, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

 

Άλλο ρωτησα. Εκτός από τα μυνήματα που διαγράφηκαν πριν λίγο, έχουν διαγραφεί κι άλλα η όχι; Το όλο θέμα γίνεται για την απάντηση του Ηλία, ΑΦΟΥ πρώτα υπαινίχθηκαν χαρακτηρισμοί εις βάρος του; Βρίσκω κάπως υπερβολικά κάποια πράγματα... Και επεμβαίνω επειδή η καραμέλα του φασισμού είναι κάτι το οποίο μου προκαλεί ιδιαίτερη αηδια

Ναι γιαυτο γινεται το θεμα.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Να πω κάτι άσχετο; Παίζει ακόμα η προσφορά; Θυμάμαι ότι έχω κάτι coins στην άκρη. Να τα χρησιμοποιήσω, ώστε να μην πάνε χαμένα.

Βέβαια, δεν έχω το Origins, αλλά δεν είναι συνέχεια το ένα του άλλου, οπότε μπορώ να προχωρήσω στην αγορά του odyssey.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, DEADLAZARUS said:

Να πω κάτι άσχετο; Παίζει ακόμα η προσφορά; Θυμάμαι ότι έχω κάτι coins στην άκρη. Να τα χρησιμοποιήσω, ώστε να μην πάνε χαμένα.

Βέβαια, δεν έχω το Origins, αλλά δεν είναι συνέχεια το ένα του άλλου, οπότε μπορώ να προχωρήσω στην αγορά του odyssey.

1) ναι παίζει
2) το odyssey ειναι χρονικά πριν το origins. Ίσως δεν καταλάβεις 1-2 πράγματα απο το current day plot του παιχνιδιού αλλά οκ δεν παίζεις (συνήθως) assassins creed για την πλοκή στον "σύγχρονο" κόσμο

 

ps. α ρε ubi δεν έβαλες έκπτωση στο season pass

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος shattered έγραψε:

ps. α ρε ubi δεν έβαλες έκπτωση στο season pass

Αυτό ξαναπέστο. Περιμένω κάτι σαν το Origins (-50% και -20% από τα coins). 

 

πριν 15 ώρες, το μέλος fatalara έγραψε:

Θα το πω τελευταια φορα.

Η κατασταση (ανωμαλια - διαταρχη) δεν ειναι φυσιολογικη.

Ειναι φυσιολογικο ομως να υπαρχουν τετοιες καταστασεις. 

Αλλο το ενα αλλο το αλλο. 

Το «δεν πρεπει να υπαρχουν ταμπου» δεν λυνεται με την αρνηση του πρωτου αλλα με την αποδοχη του δευτερου και καλη παιδεια. 

 Ενα παιδι κανει οτι βλεπει μεσα στο περιβαλλον που ζει, δεν θα γινει gay επειδη το βλεπει στο παιχνιδι αλλα μπορει να υπαρξει συγχυση στο κεφαλι του και αν οι γονεις δεν μπορουν να του τα ξεχωρισουν κλαφτα. 

 

Αυτό μόνο να πεις χρειαζόταν για να μη συμβούν τα παραπάνω. Αν τα ξαναδιαβάσεις (αν θες στα στέλνω), θα καταλάβεις γιατί ήταν όλα δυσνόητα :) Ενιγουει , υγεία και καλή καρδιά.

Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Αυτό ξαναπέστο. Περιμένω κάτι σαν το Origins (-50% και -20% από τα coins). 

 

Αυτό μόνο να πεις χρειαζόταν για να μη συμβούν τα παραπάνω. Αν τα ξαναδιαβάσεις (αν θες στα στέλνω), θα καταλάβεις γιατί ήταν όλα δυσνόητα :) Ενιγουει , υγεία και καλή καρδιά.

Του το ειπα την πρωτη φορα αλλα και παλι δεν...

 

Link to comment
Share on other sites

Το παραπάνω ήταν πολύ πιο ολοκληρωμένο και μάλιστα με βρίσκει και σύμφωνο! Χεχε! Ότι έγινε έγινε, δεν νομίζω να ήθελε να σε χαρακτηρίσει έτσι και ήταν απλά καυστικός. Κακώς γενικώς συνέβη ότι συνέβη.

Όπως και να'χει, συνεχίζουμε :) 

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, fatalara said:

ο alex απαντησε ειρωνικα οτι «αστα, αυτα αυτα βλεπουν τα παιδια και γινονται gay»

εγω το εκανα αυτο?????????ποτε και δε το καταλαβα????????

αλλον alex λεει????

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος alexcrx έγραψε:

εγω το εκανα αυτο?????????ποτε και δε το καταλαβα????????

αλλον alex λεει????

Εσύ φταις για όλα, ρα:p.

Τελικά, τσίμπησα το Origins, gold (ή deluxe, δεν θυμάμαι) edition. Στα 23 κάτι, με promo code (100 uplay points). Πήγα να κάνω claim και άλλους 100 uplay πόντους, αλλά δεν δεχόταν τον κωδικό. Θα έβγαινε στα 17 ευρώ. 

Δεν πειράζει. Και στα 23, αξίζει.

Το odyssey αξίζει στη gold edition, αλλά αυτή είναι πανάκριβη. Η προσφορά, ουσιαστικά, αφορά τη standard edition. 

Το θέμα είναι πως έχω ένα spare promo code και δεν υπάρχει κάποιο game που να θέλω. Αν κάποιος θέλει το odyssey ή άλλο uplay παιχνίδι, ας μου στείλει pm, ώστε να του δώσω τον κωδικό. 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Η Gold δεν νομίζω να σου δίνει το Season Pass, έτσι δεν είναι; Του Origins το DLC βλέπω στα 13 και κάτι, δοκίμασε το με 100 uplay coins, μπας και στο δώσει. Αξίζει φουλ (στα 16€ το αγόρασα και ποτέ δεν μετάνιωσα).

 

Του Odyssey το season pass είναι το μόνο που δεν έχει μπει σε έκπτωση. Ειλικρινά για μπουνίδια είναι :rant85:

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Η Gold δεν νομίζω να σου δίνει το Season Pass, έτσι δεν είναι; Του Origins το DLC βλέπω στα 13 και κάτι, δοκίμασε το με 100 uplay coins, μπας και στο δώσει. Αξίζει φουλ (στα 16€ το αγόρασα και ποτέ δεν μετάνιωσα).

 

Του Odyssey το season pass είναι το μόνο που δεν έχει μπει σε έκπτωση. Ειλικρινά για μπουνίδια είναι :rant85:

Αυτή που πήρα, έχει το season pass.

Θα το δω, αλλά το είχα ελέγξει πριν προβώ στην αγορά του.

Το odyssey δεν αξίζει στην τιμή που έχουν βάλει. 

Link to comment
Share on other sites

Edit: Σορρυ, η Gold δίνει το season pass αν βλέπω καλά τελικά! 

Μόλις τώρα, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Αυτή που πήρα, έχει το season pass.

Θα το δω, αλλά το είχα ελέγξει πριν προβώ στην αγορά του.

Το odyssey δεν αξίζει στην τιμή που έχουν βάλει. 

Στα 49 -20% (λογικά θα δεχτεί την προσφορά, δεν μπορεί, κάτι δεν έκανες σωστά ??) αξίζει με 1000. Εδώ 48 πήρα την απλή έκδοση. . . 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.