Jump to content



Assassin's Creed Odyssey


Recommended Posts

Ίσως ενδιαφέρει κάποιον:

 

Δεν έχω το Odyssey, αλλά το σκεφτόμουν, με αφορμή τις προσφορές των ημερών. Έχω παίξει AC3, Black Flag και Unity και σε κάποιο (διαφορετικό) βαθμό μπορώ να πω ότι τα διασκέδασα και τα τρία. Αν πάρω ένα, να είναι το Odyssey ή να κοιτάξω το Origins; Επίσης ποιά έκδοση ή DLC θα προτείνατε;

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος minast έγραψε:

Ίσως ενδιαφέρει κάποιον:

 

Δεν έχω το Odyssey, αλλά το σκεφτόμουν, με αφορμή τις προσφορές των ημερών. Έχω παίξει AC3, Black Flag και Unity και σε κάποιο (διαφορετικό) βαθμό μπορώ να πω ότι τα διασκέδασα και τα τρία. Αν πάρω ένα, να είναι το Odyssey ή να κοιτάξω το Origins; Επίσης ποιά έκδοση ή DLC θα προτείνατε;

Αν σκέφτεσαι το Odyssey με αφορμή τις προσφορές, 40€ έχει η gold που έχει όλα τα DLC (season pass) και βγαίνει 32€ αν έχεις 100 uplay coins. Δεν νομίζω να υπάρχει καλύτερη ( ultimate κλπ δεν αξίζει). Το λέω γιατί το να πάρεις στα 30€ την κανονική (που θα βγει 24 με τα 100uplay coins), δεν αξίζει. Θα πάρεις ένα DLC δωρεάν και ίσως σου ανοίξει η όρεξη για τα υπόλοιπα (ωστόσο το ίδιο το game έχει άνετα 80-100 ώρες και αυτό χωρίς να το έχεις ολοκληρώσει στο 100%).

 

Το Origins έχει διαφορετική ιστορία. Σε γενικές γραμμές κάνεις τακτικά το "πήγαινε εκεί κάνε εκείνο και το άλλο", εξελίσσεται καλά όμως σαν ιστοριούλα (και τα 2). Performancewise, είναι μια τραγωδία, ακόμη και με τόσα patch. Σε 1440p ρίχνω settings με την 1080ti. Είναι βαριά η dunia, το ξέραμε αυτό. Είναι και ανοιχτός ο κόσμος και ήρθε κι έδεσε. Έχει fps drops out of nowhere (εκεί που βλέπεις 60 καρφωμένα, κάνει κάτι τσαλαβούτες σε άκυρα σημεία, που δείχνει πόσο σκατομηχανή είναι).

 

BTW, τα 3 επεισόδια του Fate Of Atlantis, είναι περίπου 25 ώρες επιπλέον gameplay (και καμιά 6-7 του Legacy of the first Blade). Δεν ξέρω, αλλά με 32€ η Gold Edition είναι "no brainer". Ακόμη και με τα 40€. Σκέψου, πήρα 45€ την κανονική (όταν πρωτοβγήκε όμως) και το season pass περίμενα να κάνει κάποια έκπτωση. Έκανε σε αυτές τις προσφορές, το πήρα 19.99€ μείον 20% από τα uplay coins, 15.99€. Δεν μετανιώνω ούτε λεπτό.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλο το Origins αλλα το Odyssey ειναι καλυτερο. Αξιζει η Gold με 100 uplay points. Εγω πηρα το game κοντα στα ~40 νομιζω και καπου 25-30 το season pass (με uplay points κ τα δυο). Κ νιωθω οτι τους εκλεψα.

 

Performancewise ειναι λιγο βαρυ. Ο 4770Κ (στα 4,4) ειναι στη τσιτα 100% συνεχεια. Η καρτα γραφικων ετρωγε μπουκαλι σε 1440p αλλα τωρα σε UW 1440p βρισκεται κ αυτη πανω απο 85%. Αλλα παιζεται κ με 45fps. Δεν εχεις θεμα.

Η Anvilnext 2.0 (οχι Dunia βρε) βρισκεται σε καλο δρομο αξιοποιωντας τους πυρηνες του cpu. Για την 3 (η οπως θα λεγεται) που θα ειναι next gen, υποθετω πως το 6/12 θα το γεμιζει, αν οχι το 8/16.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

Έβαλα και εγω να παίξω με την καινούργια μου οθόνη και κάρτα..Και δεν με αφήνει να παίξω στα Ultra..Το παιχνίδι απο μονο του έκανες τα Graphics Settings και αν τα αλλάξω κρασαρει ολο το μηχάνημα...

2019.11.23-01.13.png

2019.11.23-01.13_01.png

2019.11.23-01.13_02.png

Link to comment
Share on other sites

...δε ξερω για ποιο λογο σου κρασαρει αλλα κανε ενα update τα παντα.
 
BTW η οθονη σου δεν ειναι 144Hz? Γιατι την τρεχεις στα 60?
Γτι δεν με αφήνει.. Βάζω 144hz και πάει μόνο 60..τωρα μόλις το άνοιξα να δω τι γίνεται και μ έκανε αυτό 29e96b074aecb72070b042b918a5c414.jpg

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος GFFermari έγραψε:

Ουτε στο desktop δε παιρνει τα 144?? Αν ναι, εχεις θεμα.

Δοκιμασε με αλλη gpu για αρχη.

Τι θεμα εχω??Αφου με ολα τα games ειμαι μια χαρά...COD/BATMAN/PES/RS6

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Παίρνω το φτυάρι και ρωτώ σας:

Είμαι στο 20% μετά από 15h παιχνιδιού, lvl 14, τώρα έχω πάει στους Δελφούς.

Το fate of Atlantis μετράει για το 100% ή όχι;

Στη θάλασσα δεν έχω ανοιχτεί ακόμη, έχω προβεί, πάντως, σε κάποιες αναβαθμίσεις του πλοίου μου.

Οι αποστολές που έχουν χρονικό όριο, είναι randomly generated; Αν παρέλθει το χρονικό όριο, τέλος;

Πρέπει να σκοτώσω 10 αρπακτικά (το έκανα) και 12 (αν θυμάμαι καλά) ιέρειες της Αρτέμιδος (Άρτεμης). Έχω σκοτώσει 4 ιέρειες, στο camp τους στη Φωκίδα, αλλά δεν έχω βρει άλλες/άλλα camp τους και έχω 2 μέρες για να ολοκληρώσω την αποστολή.

Τέλος, οι αποστολές-contracts στο message board κάθε περιοχής ανανεώνονται κάθε φορά που ρίχνεις μια ματιά στον πίνακα;

Έχω κάποιες αποστολές που είναι αδύνατον να ολοκληρωθούν λόγω απόστασης (σε σχέση με το σημείο που βρίσκομαι αυτή τη στιγμή).

Edit: Google is your friend. Είναι randomly generated και προαιρετικές.

Όμως, θα ήθελα να ολοκληρώσω το quest με τις ιέρειες και δεν καταλαβαίνω γιατί έθεσαν χρονικό όριο.

Τόση ταλαιπωρία και δεν θα προλάβω...

Έγινε επεξεργασία από DEADLAZARUS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Οι αποστολές που έχουν χρονικό όριο, είναι randomly generated; Αν παρέλθει το χρονικό όριο, τέλος;

 

Ναι, είναι random. 

 

πριν 1 ώρα, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Το fate of Atlantis μετράει για το 100% ή όχι;

 

Θαρρώ πως μετράει, αλλά αξίζει γενικά σαν DLC. Είπαμε. Δεν θα παίζεις το παιχνίδι ως AC αλλά ως αυτόνομο game. Γιατί αλλιώς θα ενοχλείσαι με το κάθε τι που "δεν είναι AC στο AC".

πριν 1 ώρα, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Πρέπει να σκοτώσω 10 αρπακτικά (το έκανα) και 12 (αν θυμάμαι καλά) ιέρειες της Αρτέμιδος (Άρτεμης). Έχω σκοτώσει 4 ιέρειες, στο camp τους στη Φωκίδα, αλλά δεν έχω βρει άλλες/άλλα camp τους και έχω 2 μέρες για να ολοκληρώσω την αποστολή.

 

Αν αυτό είναι side quest, πολλά από αυτά θέλουν να έχεις προχωρήσει λίγο στο χάρτη (ας είναι και μέσω των κύριων αποστολών) ώστε να βρεις στοιχεία για το που θα πας.

πριν 1 ώρα, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Τέλος, οι αποστολές-contracts στο message board κάθε περιοχής ανανεώνονται κάθε φορά που ρίχνεις μια ματιά στον πίνακα;

 

Και αυτές τελείως optional είναι και νομίζω random. Είναι αν θες να ανέβεις λίγο περισσότερο στα xp κλπ κλπ, ξέρεις. Αν παίζεις στο Hard θα χρειαστείς μερικές, σίγουρα. Όταν κουράστηκα να χρειάζομαι, πήγα στο μενού, επέλεξα easy, επέλεξα να μην είναι σαπάκια οι αντίπαλοι (να κάνουν σχεδόν match το level μου) και συνέχισα. Είχα ήδη φτάσει level 35 όταν το έκανα αυτό όμως.

 

πριν 1 ώρα, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Edit: Google is your friend. Είναι randomly generated και προαιρετικές.

 

Το είδα αφού απαντούσα :p 

πριν 1 ώρα, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Όμως, θα ήθελα να ολοκληρώσω το quest με τις ιέρειες και δεν καταλαβαίνω γιατί έθεσαν χρονικό όριο.

 

Χμ. Ποιο σκατά κουέστ είναι αυτό και δεν το θυμάμαι; :hehe: Προφανώς δεν το πήρα ποτέ :p 

BTW κάπου εδώ τελείωσα (κάτι νερά είναι που δεν άνοιξα και ο χάρτης λέει 97% )

Έχε στο νου ότι οι Mercenaries δεν τελειώνουν ποτέ. Ή αν τελειώνουν , δεν θα το μάθω :bleh: 

 

Spoiler

image.png

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Το 100% αφορα μονο το main story. Γι'αυτο εφτασες τοσο γρηγορα στο 14%.

Ειχα φτασει στο 100% στις ~140-150 ωρες, αν θυμαμαι σωστα και τωρα εχω 197. Κ δεν εχω τελειωσει το lost tales of greece. Βεβαια εχω καθαρισει τον χαρτη της Ελλαδας απο camps, bandits, forts etc.

 

Δε θυμαμαι καποια αποστολη του main story να εχει χρονικο περιθωριο. Μονο οι optional το εχουν αυτο, νομιζω, και εχω κανει πολυ λιγες.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 39 λεπτά, το μέλος GFFermari έγραψε:

Το 100% αφορα μονο το main story. Γι'αυτο εφτασες τοσο γρηγορα στο 14%.

 

Α, ναι; Γιατί αν θυμάμαι καλά 100% έφτασα μόνο αφού τελείωσα και τα DLC. Περίεργο. Μάλλον έκανα mix DLC + Main Story Progression. 

Silly me :p 

Spoiler

Τώρα παίζω το RDR2, απορώ στις πόσες ώρες θα το ολοκληρώσω. @DEADLAZARUS, ακόμη και το setting να μην σου αρέσει (western κι έτσι, gangs και ιστορίες), το παιχνίδι είναι 2 σκάλες παραπάνω από οποιαδήποτε Ubisoup. Αλήθεια. Σκέψου το. Εσύ που παίζεις here and there θα κάνεις κάνα χρόνο να το ολοκληρώσεις :bleh: 

 

  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτο το γραφει σαν Main progression επισης.

 

Εχει μεινει ακομη ''μιση'' αποστολη στο Odyssey. Δλδ σημερα τελειωνει. Απλα θα το χω στο δισκο για τις φορες που θελω να καθαρισω λιγο τους χαρτες εκτος Ελλαδας, αν κ δεν εχουν πολλα. Επισης δεν εχω τελειωσει το Discovery (γι'αυτο εχω αρκετες ωρες παραπανω).

Σκεφτομουν να αρχισω το Origins αλλα θα ρωτουσα αν αξιζει, ειδικα μετα το Odyssey.

Κοιταξα χθες τις τιμες για το RDR2 αλλα κρατηθηκα. Αλλα αν ειναι δυο σκαλες πανω, οκ.

image.thumb.png.13e94f6e02110eea913c074092be42c1.png

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος GFFermari έγραψε:

Κοιταξα χθες τις τιμες για το RDR2 αλλα κρατηθηκα. Αλλα αν ειναι δυο σκαλες πανω, οκ.

 

37€ από το Instant Gaming, 40 η special edition (κάτι ψιλολόγια δίνει νομίζω, ίσως να βοηθάνε,, αυτή πήρα γιατί είχα ταβάνι το 40ρι :p ). 

Αν έριξες τόσες ώρες στο Odyssey, μην το πάρεις. Το φως του ήλιου θα αργήσεις να το ξαναδείς :hehe: 

 

πριν 6 λεπτά, το μέλος GFFermari έγραψε:

image.thumb.png.13e94f6e02110eea913c074092be42c1.png

Well , βάλε και τα τζάμπα της Epic, της Ubi, και μερικά στο Origin, και δέσαμε :hehe: 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

70%@115h. Κάηκα...

Πολλά πράγματα με ενοχλούν και με κουράζουν, αλλά είμαι φαν της σειράς και συνεχίζω να παίζω. 

Η Κασσάνδρα έχει πάει με όλες και όλους (είμαι ρομαντικός:p).

Α, αυτό το κόλπο με την κάλυψη απόκρυψη στους θάμνους ποιος το σκέφτηκε; Κρύβεσαι μπροστά στα μάτια τους, σφυρίζεις, έρχονται να ελέγξουν κάθε φορά και τους τον σφυρίζεις...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.