Jump to content



Recommended Posts

Διαβάζω job offers και βλέπω γελοία πράγματα. Όπως:

 

Quote

 

3+ years of Graphic Design experience

• Bachelor's Degree (or equivalent) in Graphic Design, Communication Design, or another relevant field 

• Good understanding of UX/UI design trends

• Excellent skill in Adobe Creative Suite (Illustrator, Photoshop and InDesign)

• Outstanding skills in typography, graphic design, logo & branding 

• Α strong online portfolio

• Video editing skills 

• Keen Eye for detail

• Excellent English skills, written and verbal (knowledge of French will be a plus)

• You work well under pressure and with tight deadlines.

• You are a proactive team player and have excellent communication skills

 

 

Με άλλα λόγια για τη συγκεκριμένη θέση πρέπει να είσαι Απόφοιτος ΑΕΙ γραφιστικής ή Marketing, με 3+ προυπηρεσία (ας πούμε το μόνο λογικό), με κατανόηση σε UI & UX (ε ναι πως να πας μπροστά αλλιώς), excellent skills σε όλη τη σουίτα της Adobe και εκπληκτική κατανόηση του branding (τι σχέση έχει το branding με τη γραφιστική ας μου πει κάποιος), δυνατό portfolio (άντε το δικαιολογώ και αυτό), video editing skills (πέθανα σε αυτό το σημείο από τα γέλια), Αγγλικά & Γαλλικά (ε οκ τα προσπερνάμε γιατί αν δεν ξέρεις Γαλλικά πως να δουλέψεις το ρημάδι το Photoshop), να εργάζεσαι εκπληκτικά υπό πίεση (λογικό ρε παιδιά, τα video editing απαιτούν 5-10 λεπτά το πολύ;) και φυσικά να είσαι team player (Αφεντικό έκανα αυτό - Πολύ ωραίο αυτό που κάναμε).

 

Μετά βλέπω και αυτό:

 

 

Quote

 

  • Fresh ideas
  • Creativity
  • Open mind
  • Adobe Suite (Photoshop, inDesign, Illustrator etc)
  • Familiarity with HTML, CSS & Javascript
  • Excellent understanding of Responsive Web Design
  • Experience on working with WordPress
  • Freehand and illustration skills will be considered a plus

 

 

Να είσαι graphic designer με skills front-end, να γνωρίζεις java και να δουλεύεις σε Wordpress.

 

Καταλαβαίνω αρκετοί που εργαζόμαστε σε τμήματα e-Commerce έχουμε αντίληψη αρκετών από τα παραπάνω. Με σκληρή δουλειά και αρκετά χρόνια προυπηρεσία μπορείς να γνωρίζεις τα περισσότερα. Το θέμα είναι ότι αυτά δεν είναι προ-απαιτούμενα για έναν graphic designer. Γιατί ο designer να ξέρει Responsive Web Design; Τι responsive web design ρε φίλε; Πες του να φτιάξει το ίδιο banner σε άλλες διαστάσεις. Τι HTML, CSS & Javascript; Να πάρεις front-end τότε με γνώσεις γραφιστικής. Όχι το ανάποδο. Αλλά ξέρω, δεν θέλεις να έχεις στην εργοδοσία σου μισθό 1000-1200€. Θέλεις 800€ max.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, astrolabos said:

 

Τα 800 € στο χέρι αντιστοιχούν σε 1.268,11 € από τη τσέπη του εργοδότη fyi

Εγώ καθαρά εννοώ. Από εκεί και πέρα οι απαιτήσεις είναι ανάλογες και του μισθού. Δεν ζητάμε 1000 πράγματα στον ίδιο μισθό που θα ζητούσαμε 100. Να ξέρουν και τι ψάχνουν δλδ. 

 

Πάντως για να μην τους αδικώ δεν ξερω πόσα χρήματα δινουν. Εγώ αυτό που ήθελα να τονίσω είναι ότι υπάρχουν πλέον προαπαιτούμενα άσχετα άκυρα και υπερβολικά μόνο και μόνο για να καλύψουν 3 θέσεις με ένα άτομο. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος trib έγραψε:

Εγώ καθαρά εννοώ. Από εκεί και πέρα οι απαιτήσεις είναι ανάλογες και του μισθού. Δεν ζητάμε 1000 πράγματα στον ίδιο μισθό που θα ζητούσαμε 100. Να ξέρουν και τι ψάχνουν δλδ. 

 

Πάντως για να μην τους αδικώ δεν ξερω πόσα χρήματα δινουν. Εγώ αυτό που ήθελα να τονίσω είναι ότι υπάρχουν πλέον προαπαιτούμενα άσχετα άκυρα και υπερβολικά μόνο και μόνο για να καλύψουν 3 θέσεις με ένα άτομο. 

Συμφωνώ απόλυτα. Εδώ όλοι θέλουν να είσαι πολυεργαλείο για να τους βγαίνεις οικονομικότερα. Κακό για τον εργαζόμενο σίγουρα, αλλά αν σκεφτείς ότι η "κυβέρνηση του λαού και της εργατιάς" είχε την φαεινή ιδέα να μπει συνέταιρος στα έσοδα σε όλες τις επιχειρήσεις, είναι λογικό να ψάχνουν οι εργοδότες να μειώσουν το κόστος παραγωγής.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, astrolabos said:

Συμφωνώ απόλυτα. Εδώ όλοι θέλουν να είσαι πολυεργαλείο για να τους βγαίνεις οικονομικότερα. Κακό για τον εργαζόμενο σίγουρα, αλλά αν σκεφτείς ότι η "κυβέρνηση του λαού και της εργατιάς" είχε την φαεινή ιδέα να μπει συνέταιρος στα έσοδα σε όλες τις επιχειρήσεις, είναι λογικό να ψάχνουν οι εργοδότες να μειώσουν το κόστος παραγωγής.

 

Κάποτε ήμουν σε μια πολυεθνική που είχε άτομα με εκπληκτικά βιογραφικά σε εξωτερικό. Ανθρωπους που ήξερες πριν καν αρχίσουν την ποιότητα της δουλειάς τους. Κάποια στιγμή και αλλάζοντας οι εποχές η εταιρεία έδωσε πολλές περισσότερες ευθύνες και αυξημένο ωράριο.

 

Η δουλειά δεν τελειώνει ποτέ. Όποτε οι άνθρωποι αυτοί απαίτησαν κάποια χρήματα παραπάνω. Για την ιστορία ένας από αυτούς ήταν φιλος. Είχε ζητήσει περίπου 150 ευρώ παραπάνω. Που ήταν το λογικό βήμα όταν η ίδια εταιρεία σου αλλάζει εξ ολοκλήρου το ρόλο. Πριν το κράτος δικαιου που σωστά αναφερθηκες.

 

Η απάντηση: Εμείς δεν κάνουμε αυξήσεις πόσο μάλλον όταν το απαιτεί κάποιος εργαζομενος. 

 

Είχαμε 6 παραιτήσεις σε 20 μερες περιπου. Και οι 6 σε λίγες εβδομάδες μόλις κατάφεραν και βρηκαν άλλη εργασία. Καθόλου τυχαίο με την προϋπηρεσία τους.

 

Για 1000 ευρώ δλδ το μήνα περίπου η εταιρεία έχασε έμψυχο δυναμικό από το πάνω ραφι. Άξιζε τον κόπο; 

 

Που θέλω να καταλήξω. Οι εργαζόμενοι ηταν πάντα πιόνια. Απλά τώρα υπάρχουν δύο τρεις λόγοι παραπάνω. 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος trib έγραψε:

Είχε ζητήσει περίπου 150 ευρώ παραπάνω. Που ήταν το λογικό βήμα όταν η ίδια εταιρεία σου αλλάζει εξ ολοκλήρου το ρόλο. Πριν το κράτος δικαιου που σωστά αναφερθηκες.

 

Η απάντηση: Εμείς δεν κάνουμε αυξήσεις πόσο μάλλον όταν το απαιτεί κάποιος εργαζομενος. 

 

Είχαμε 6 παραιτήσεις σε 20 μερες περιπου. Και οι 6 σε λίγες εβδομάδες μόλις κατάφεραν και βρηκαν άλλη εργασία. Καθόλου τυχαίο με την προϋπηρεσία τους

 

Έγκλημα και τιμωρία. 

Εδώ φταίει το HR που μάλλον στελεχώνεται από μπαμπουίνους, ή ο προϊστάμενος τους ανήκει στην εν λόγω συνομοταξία.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, astrolabos said:

 

Έγκλημα και τιμωρία. 

Εδώ φταίει το HR που μάλλον στελεχώνεται από μπαμπουίνους, ή ο προϊστάμενος τους ανήκει στην εν λόγω συνομοταξία.

 

Νομίζω είναι και λίγες οι εταιρείες που επενδύουν πραγματικά στους ανθρώπους τους, εδώ στην Ελλάδα.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος kpetros έγραψε:

Ο παλιος ειναι αλλιως . 

Θα το ηθελα να ηταν ΟΛΟΙΔΙΟ , ακομα και με τους ιδιους .

 

Αν ήταν ολόιδιο, θα ήταν απλά 20 χρόνια χαμένα. Ο κόσμος προχωράει. Ο κόσμος αλλάζει.

Και μιας και μιλάμε για επετειακά κομματάκια, πάρτε άλλο ένα

 

 

  • Like 3
  • Agree 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.