Jump to content


Recommended Posts

3 hours ago, Rusty_Cookie said:

 

Ενώ ξερωγω όλη την ώρα μπορούσες να το φτιάξεις χειροκίνητα από το ~/.config/monitors.xml ή να κανεις repair το lightdm ή οποίο αλλο dm σκουπιδι χρησιμοποιεί το ανάπηρο mate de.

:hehe:

 

 

Δεν είχα "όλη την ώρα", άσε που μπορεί να προέκυπταν πολλές περιπτώσεις "όλη την ώρα" και μετά να λέγαμε "όλη την μέρα". :p

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Rusty_Cookie έγραψε:

 

Ενώ ξερωγω όλη την ώρα μπορούσες να το φτιάξεις χειροκίνητα από το ~/.config/monitors.xml ή να κανεις repair το lightdm ή οποίο αλλο dm σκουπιδι χρησιμοποιεί το ανάπηρο mate de.

:hehe:

Ναι γιατί αυτοί είν κουλί ( ? ) τόσα χρόνια και δε το έχουν φτιάξει κάτι τόσο απλό, θα πρέπει εμείς να τα κάνουμε.

Όσο τα αγαπώ (καθόλου δηλαδή :hehe:), άλλο τόσο τα μισώ για κάτι τέτοια.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, yanni said:

Και κάπου εδώ ολοκληρώνεται η σύντομη επαφή μου με το Linux. Σε 10 χρόνια πάλι.

 

Δεν είχα ποτέ, θέλω να δοκιμάσω κάποια στιγμή.

 

EDIT: Και μάλιστα, τώρα αμέσως! Ξεκινάω. Αν κολλήσω θα κάνω θέμα. @Rusty_Cookie

Έγινε επεξεργασία από PetrosD
  • Like 1
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, PetrosD said:

 

Δεν είχα ποτέ, θέλω να δοκιμάσω κάποια στιγμή.

 

EDIT: Και μάλιστα, τώρα αμέσως! Ξεκινάω. Αν κολλήσω θα κάνω θέμα.

Μήπως να ξεκινήσεις πρώτα το θέμα και να ρωτήσεις για διανομές; Θα πάρεις πιθανόν απαντήσεις που θα λένε η μία τα αντίθετα από την άλλη ("super το Mate", "πατάτα το Mate"), αλλά τουλάχιστον θα έχεις μια ιδέα για το ποιες διανομές να δοκιμάσεις από τις δεκάδες (εκατοντάδες) που υπάρχουν.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 44 λεπτά, το μέλος PetrosD έγραψε:

Σίγουρα έχεις δίκιο, αλλά έχω διαβάσει 2-3 πράγματα και αυτή τη στιγμή θα δοκιμάσω το Lubuntu στον υπολογιστή της υπογραφής. Θέλω να φάω τα μούτρα μου μόνος μου.

Spoiler

XUBUNTU βάλε. Είναι καλύτερα οπτικά, το ίδιο ελαφριά, θεωρώ. Τα είχα βάλει σε E2160 με 3.5GB Ram. Ζάχαρη ήταν αν και ο Ε2160 είναι γενικά τραγικός.

 Στο PC σου μπορείς και mint mate αλλά καλύτερα πιο lightweight. Νομίζω ότι παίζει με open source drivers τις παλιές κάρτες γραφικών σε όποια διανομή κι αν πας. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά! Θα το δοκιμάσω και αυτό που λες.

Πάντως τη γλύτωσα για σήμερα. Θα βγω βόλτα με φίλο, οπότε εντάξει. Πιο πολύ για να περάσει η ώρα ήθελα να βάλω Linux, γιατί είχα βαρέσει ενέσεις από τη βαρεμάρα σήμερα.

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος UltraB έγραψε:

Ναι γιατί αυτοί είν κουλί ( ? ) τόσα χρόνια και δε το έχουν φτιάξει κάτι τόσο απλό, θα πρέπει εμείς να τα κάνουμε.

Όσο τα αγαπώ (καθόλου δηλαδή :hehe:), άλλο τόσο τα μισώ για κάτι τέτοια.

 

Εχει αφεθεί στη μοιρα του το ματε, κανουν repack εδω και καιρο απλα, και τα οποια bugfix παιρνουν αιωνες η δεν γίνονται καθόλου.

 

Εγω θα πρότεινα κάποιο σοβαρο και σταθερο de οπως το gnome 3 η το τελευταίο kde.

Υπάρχουν και οι χιπστεριες αλλα απαιτούν γνώσεις γιατί ολο και κατι θα σπάει.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος eleozz έγραψε:

//offtopic

εδώ και καιρό με mate (1.20.1 right now) και είμαι καλά, στην τελική όλα θέμα συνήθειας είναι.
 

 

Ναι.

Εγω πχ οπως εχω πει παλαιοτερα ειμαι apple kid και δε μπορω να ζησω με γραφικο χωρις εξποσέ και απλ-ο-ειδή χοτ κορνερς. Γι αυτο προτιμώ γκνομ 3.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.