Jump to content



Recommended Posts

πριν 4 ώρες, το μέλος minast έγραψε:

 

Κι ο "γύπας" της προηγούμενης σελίδας κάτι τέτοια έλεγε στην Μακρυπούλια ;)

Γυπαετός τσι Κρήτης... fixed?...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, οι γύπες και οι γυπαετοί είναι πτωματοφάγα. Αυτό δεν κάνει νεκρόφιλο τον τυπάκο της υπόθεσης; Το σκέφτηκαν πολύ το όνομα; ?

 

Πάει, μπαρμπάδεψα κι εγώ και δεν πιάνω τα trends της νεολαίας... ?

  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος acct έγραψε:

Ρε παιδιά, οι γύπες και οι γυπαετοί είναι πτωματοφάγα. Αυτό δεν κάνει νεκρόφιλο τον τυπάκο της υπόθεσης; Το σκέφτηκαν πολύ το όνομα; ?

 

Πάει, μπαρμπάδεψα κι εγώ και δεν πιάνω τα trends της νεολαίας... ?

https://el.wiktionary.org/wiki/γύπας

(μειωτικά) ο άντρας που έχει τη συνήθεια να πλησιάζει και να γνωρίζει επανειλημμένα γυναίκες με μοναδικό στόχο τη σεξουαλική συνεύρεση, ο πέφτουλας. Η λέξη προέρχεται από την υποτιθέμενη συνήθειά του να εντοπίζει σαν γύπας από κάποιο υπερυψωμένο μέρος πιθανά "θηράματα" και στη συνέχεια να "εφορμεί". Παρά τον μειωτικό χαρακτήρα της, η λέξη χρησιμοποιείται συνήθως περιπαιχτικά μεταξύ φίλων.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Lakisss said:

 

Δε με εννοάς. Καταλαβαίνω τι θα 'θελαν να σημαίνει. Αλλά ο συνειρμός δε βοηθάει (ψιλο-NSFW)...

Spoiler

GettyImages-758377295-b68c3bf.jpg?qualit

 

Άσε που εγώ το ξέρω αλλιώς:

https://www.urbandictionary.com/define.php?term=Grave robber

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος acct έγραψε:

Ρε παιδιά, οι γύπες και οι γυπαετοί είναι πτωματοφάγα. Αυτό δεν κάνει νεκρόφιλο τον τυπάκο της υπόθεσης; Το σκέφτηκαν πολύ το όνομα; ?

 

Πάει, μπαρμπάδεψα κι εγώ και δεν πιάνω τα trends της νεολαίας... ?

Ψιτ, μπάρμπα:p, ο τύπος ήθελε να ξεκοκαλίσει τη Ζέτα. Τι δεν καταλαβαίνεις;

Υ.Γ. Εντάξει, δεν είναι και πτώμα η Ζέτα, αλλά δεν είναι και 18 χρονών...

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημερίζω,

 

Δυσάρεστο γεγονός εχθές, τράκαραν τη γυναίκα μου ενώ είχε το παιδί μέσα. Η δεσποινίδα του άλλου αυτοκινήτου βγήκε από ΣΤΟΠ και έφυγε. Πάνω στον πανικό της η γυναίκα μου, είχε γυρίσει το αυτοκοκίνητο 90 μοίρες από το χτύπημα, δεν το κατάλαβε. Ευτυχώς υπήρχαν μάρτυρες στο σημείο. Παρ' όλα αυτά, η γυναίκα μου ξαναμπήκε στο αμάξι και την βρήκε 800 μέτρα πιο μακριά. Ισχυρίστηκε ότι δεν κατάλαβε τι έγινε.

 

Υλικές ζημιές, που όμως δεν δικαιολογούν το "δεν κατάλαβα". Ο πίσω δεξιός θόλος έχει αρκετές λακούβες και ο προφυλακτήρας έσπασε. Στην πλευρά που έχουμε και το κάθισμα του παιδιού. Και σε αυτό το σημείο να αναφέρω πως το κάθισμα του παιδιού παίζει τον σημαντικότερο ρόλο και ποτέ δεν επιλέγουμε ΦΘΗΝΑ προϊόντα τύπου JUMBO. Ο μικρός σχεδόν δεν κατάλαβε το ατύχημα, έκλαψε γιατί ξύπνησε. Είχε αγοράσε η γυναίκα μου ένα καλό κάθισμα πριν ένα χρόνο περίπου. 

 

zimies.thumb.jpg.f45fdf20f4bbaf42a690603dae8d9567.jpg

 

Έγινε παρέλαση υπηρεσιών (ασφαλιστική, τροχαία, ανακριτικό) με τους δύο τελευταίους να αναρωτιούνται γιατί η δεσποινίδια δεν σταμάτησε στο σημείο του ατυχήματος. Ήθελε να φύγει; Φοβήθηκε, αγχώθηκε και προσπάθησε να φύγει; Όντως δεν κατάλαβε; Εγώ θεωρώ μιλούσε στο κινητό ή έβλεπε το GPS, γιατί μας είπε μετά ότι δεν ξέρει την περιοχή.

 

Τέλος καλό, όλα καλά σε κάθε περίπτωση. Και επισημαίνω και πάλι, κάθισμα παιδιού αγοράζουμε εγκεκριμένα, με crash tests, με με με. Το έμαθα με τον σκληρό τρόπο. 

 

Αναρωτιόμαστε και οι δυο μας ένα πράγμα όμως. Το κάθισμα πρέπει να το αλλάξουμε; Παίζει ρόλο η ένταση της σύγκρουσης; Πως θα κρίνει ο πραγματογνώμονας αν πρέπει να αλλαχθεί; Καλύπτεται από την ασφαλιστική αν θέλει αλλαγή; Μέχρι στιγμής δεν γνωρίζει ο ασφαλιστής μας, θα το ελέγξει μας είπε. 

Έγινε επεξεργασία από trib
  • Like 4
  • Sad 3
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, trib said:

Αναρωτιόμαστε και οι δυο μας ένα πράγμα όμως. Το κάθισμα πρέπει να το αλλάξουμε; Παίζει ρόλο η ένταση της σύγκρουσης; Πως θα κρίνει ο πραγματογνώμονας αν πρέπει να αλλαχθεί; Καλύπτεται από την ασφαλιστική αν θέλει αλλαγή; Μέχρι στιγμής δεν γνωρίζει ο ασφαλιστής μας, θα το ελέγξει μας είπε. 

Αρχικά ευτυχώς που είναι μόνο "λαμαρίνες"
από εκεί και πέρα
στα κράνη μηχανής για παράδειγμα. μέσα στο manual, γράφουν ότι μετά από οποιαδήποτε σύγκρουση (ακόμη και εαν σου πέσει από πχ 2μέτρα ύψος άδειο)
θεωρητικά το κράνος είναι για πέταμα (ή πιο σωστά δεν μπορούν να εγγυηθούν την καλή λειτουργία του σε περίπτωση πραγματικού ατυχήματος)

Δείτε μήπως γράφει κάτι το manual του καθίσματος, διαφορετικά e-mail στον κατασκευαστή

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Και μη χειρότερα να λέτε. Για το κάθισμα: αν δε βγάλεις άκρη εδώ, ιμέιλ στην εταιρεία κατασκευής. Αν έχεις χρόνο και δεν βαριέσαι ακόμα καλύτερα να έπαιρνες απάντηση από την εταιρεία πριν ρωτήσεις την ασφαλιστική ώστε να έχεις την απάντηση στα χέρια σου όταν τους ρωτήσεις (αν είναι καταφατική για αλλαγή).

Πάντως αυτό το κακό με την εγκατάλειψη του τόπου ατυχήματος, ακόμα και σε πολύ βαριές περιπτώσεις, έχει παραγίνει. Πιστεύω ότι πρέπει να αλλάξουν τον νόμο και πέρα από τις όποιες άλλες ποινικές ή αστικές κυρώσεις, να σου αφαιρούν το δίπλωμα δια παντός και να κατάσχουν το όχημά σου.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

@trib

Εντάξει δεν ήταν και σοβαρή σύγκρουση, απλά την ακούμπησε λίγο. Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας για το κάθισμα του παιδιού. Καλά ξεμπερδέματα.

BTW ένα καλό κάθισμα θα δείξει την αξία του σε τροχαίου που το αυτοκίνητο θα γίνει κομμάτια. Εκεί θα φανεί η ποιότητά του.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος trib έγραψε:

Ισχυρίστηκε ότι δεν κατάλαβε τι έγινε.

Νταλίκα οδηγούσε και δεν κατάλαβε τι έγινε;

Όσο μικρό και να είναι ένα τρακάρισμα δεν υπάρχει το δεν το καταλαβα σαν απάντηση από τον οδηγό.

Να δεχτώ το δεν σε είδα ναι. Το δεν το κατάλαβα, δεν το δέχομαι σαν απάντηση.

 

Από την στιγμή που όλα όσα έγιναν φτιάχνουν, δεν πειράζει. Να είστε καλά και εσείς και το πιτσιρίκι.

Όσο για το κάθισμα δεν νομίζω να έχεις κάποιο πρόβλημα, αλλά επειδή με τα νομίζω ποτέ δεν δίνονται σαφείς απαντήσεις, στείλε ένα email στην κατασκευάστρια εταιρία να σε ενημερώσουν για το τι και πως. Έτσι θα είσαι καλυμμένος και απέναντι στην όποια απάντηση από την μεριά της ασφαλιστικής.

Πχ αν η εταιρία σου πει θέλει αλλαγή και η ασφαλιστική σου πει όχι.

 

 

Καλημέρα σε όλους και χρόνια πολλά στις Μαρίες και τις Δεσποινες σας (τις ανυπαντρες :p ) 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω είναι υπερβολή η αλλαγή παιδικού καθίσματος μετά από τόσο ήπια κρούση. Ούτε κοπάνησε πουθενά, ούτε συμπιέστηκε. Ειδικά αν το έχεις με ζώνη(μιας και δεν ξέρω από isofix) τότε πολύ λίγη ενέργεια κατέληξε σε αυτό.

Φυσικά αν είμαι εταιρεία θα σου πω βεβαίως να το αλλάξεις...υποθέτω

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνήσω για το καθισμα γιατι σκεφτομαι με το φτωχό μυαλο μου.

Και εστω πως το καθισμα οντως επαθε κατι που δεν φαινεται. Ειδικα αν ειναι ISOFIX, υπαρχει πιθανοτητα.

Το διακινδυνευεις;

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλημερίζω άπαντες,

 

Επικοινώνησα με την κατασκευάστρια εταιρεία και μου είπε πως το κάθισμα αλλάζει ανεξάρτητα το ατύχημα. Δεν παίζει ρόλο ούτε η ταχύτητα ούτε το σημείο στο οποίο χτύπησε το αμάξι. Διάβασα και το manual και το γράφει και εκεί. Επίσης μου είπαν πως η ασφαλιστική οφείλει να το αλλάξει με καινούριο, να πάρει το παλιό, να του κόψουν τις ζώνες και να πάει για ανακύκλωση, ανεξάρτητα αν υπάρχουν εμφανείς φθορές ή όχι. Τώρα θα δούμε τι από αυτά θα τηρηθεί. 

Έγινε επεξεργασία από trib
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.