Jump to content



Recommended Posts

σίγουρα ήταν παλιά, πάνω από 30 χρόνια πίσω και δεν είμαι καν σίγουρος αν ήταν εθνική ή επαρχιακός δρόμος που οδηγούσε μέσω Ταϋγέτου στη Σπάρτη. Από τα 5 ωραιότερα που έχω δει στην Ελλάδα 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:

σίγουρα ήταν παλιά, πάνω από 30 χρόνια πίσω και δεν είμαι καν σίγουρος αν ήταν εθνική ή επαρχιακός δρόμος που οδηγούσε μέσω Ταϋγέτου στη Σπάρτη. Από τα 5 ωραιότερα που έχω δει στην Ελλάδα 

 

Υπήρχαν τότε αμάξια, θείο; :p

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος salde έγραψε:

σίγουρα ήταν παλιά, πάνω από 30 χρόνια πίσω και δεν είμαι καν σίγουρος αν ήταν εθνική ή επαρχιακός δρόμος που οδηγούσε μέσω Ταϋγέτου στη Σπάρτη. Από τα 5 ωραιότερα που έχω δει στην Ελλάδα 

 

Ουαου, δε σου φαινεται! B)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

οδηγούσα από 2 ετών. Στα 8 είχα τανκ. Είχα κι ένα τανκ matchbox. Πριν είχε και χούντα, πολλά τανκ. Γι΄αυτό με ζηλεύει ο μπέμπης, παλεύει εκεί πέρα με κάτι τσαμπουκά τρακτέρ, κάτι Leclerc, κάτι μάρκες δεν τις ξέρει ούτε η μάνα τους. Τρώει και κόλιανδρο. Αυτό δηλαδή είναι ανωμαλία, έχουν κάτι καλούτσικες δίπλες εκεί κάτω κι αυτός τρώει κόλιανδρο.
(δεν οδηγώ, μέχρι ποδήλατο έφτασα)

  • Like 3
  • Haha 5
Link to comment
Share on other sites

Εσείς που αύριο θα βουτήξετε για το σταυρό ή και όχι, καθώς και αυτοί που αρέσκονται

στις καλημέρες ή και όχι, μην ξεχνάτε ότι...

Spoiler

stavros.thumb.jpg.a8a525f3540d4fbd6cabbcd72059ea41.jpg

 

Καληνύχτα σας και όνειρα γλυκά και απονήρευτα.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος salde έγραψε:

σίγουρα ήταν παλιά, πάνω από 30 χρόνια πίσω και δεν είμαι καν σίγουρος αν ήταν εθνική ή επαρχιακός δρόμος που οδηγούσε μέσω Ταϋγέτου στη Σπάρτη. Από τα 5 ωραιότερα που έχω δει στην Ελλάδα 

Το θεωρουσαν εθνικη...Ε82 αν θυμαμαι καλα...ηταν ο ποιο ''γρηγορος'' δρομος Σπαρτη - Καλαματα....

Ο αλλος ηταν απο Λακωνικη Μανη , ολο παραθαλασσια ,με κανα δυο εξαιρεσεις, Μεσσηνιακη Μανη...

Πανεμορφη διαδρομη ,καμμια 60αρια χλμ. ...Πρωτο πανεμορφο χωριο [απο Σπαρτη] η Τρυπη... κ τελευταιο προς Καλαματα η Αρτεμισια...

φαραγγια, κορφη Ταυγετου, [1300-1440μ] ξανα φαραγγια...τουννελ στο βραχο , βραχος να κρεμεται απο πανω....

Σταση στην κορφη, χανι με προιοντα του βουνου.....

σταση Τρυπη, πηγες ,πλατανια , κοψιδια...

σταση Αρτεμισια , χαζεμα ολο τον Μεσσηνιακο κολπο, πιατο.....

Οποιος δεν το χει περασει ,ας το βαλει στο προγραμμα, εμπειρια ζωης....[Οπως κ το Σπαρτη - Κοσμας - Λεωνιδιο, με σταση στη Μονη Ελωνας]

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

αυτόν το δρόμο με την Τρύπη εννοώ. Βασικά εκεί ήθελα να πάω. Κι εκεί στο σπίτι που έμεινα έφαγα και το καλύτερο ψωμί που έχω φάει στη ζωή μου. Βέβαια από όταν πέθανε εκείνη που το φτιαχνε κι άλλαξαν και τα αλεύρια (πανελλαδικά αυτο) καλή τύχη να το ξαναβρεί κάποιος. Ήταν σίγουρα μετά το 1986 -μετά τον σεισμό στην Καλαμάτα- και πριν το 1990. Θεϊκή διαδρομή. Αν δεν με απατά η μνήμη μου με έχουν κουβαλήσει και στη μονή Ελώνας σε άλλη φάση.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Stelios13 said:

Το θεωρουσαν εθνικη...Ε82 αν θυμαμαι καλα...ηταν ο ποιο ''γρηγορος'' δρομος Σπαρτη - Καλαματα....

Ο αλλος ηταν απο Λακωνικη Μανη , ολο παραθαλασσια ,με κανα δυο εξαιρεσεις, Μεσσηνιακη Μανη...

Πανεμορφη διαδρομη ,καμμια 60αρια χλμ. ...Πρωτο πανεμορφο χωριο [απο Σπαρτη] η Τρυπη... κ τελευταιο προς Καλαματα η Αρτεμισια...

φαραγγια, κορφη Ταυγετου, [1300-1440μ] ξανα φαραγγια...τουννελ στο βραχο , βραχος να κρεμεται απο πανω....

Σταση στην κορφη, χανι με προιοντα του βουνου.....

σταση Τρυπη, πηγες ,πλατανια , κοψιδια...

σταση Αρτεμισια , χαζεμα ολο τον Μεσσηνιακο κολπο, πιατο.....

Οποιος δεν το χει περασει ,ας το βαλει στο προγραμμα, εμπειρια ζωης....[Οπως κ το Σπαρτη - Κοσμας - Λεωνιδιο, με σταση στη Μονη Ελωνας]

 

Ωραίο τόπο πιάσατε !  :) 

Η διαδρομή μέσα από το Ταΰγετο είναι πραγματικά συγκλονιστική !

Να συμπληρώσω κι εγώ . . . Λεωνίδιο - Πούλιθρα - Πελετά όπου νομίζεις ότι σε μερικά χιλιόμετρα μπήκες σε άλλο τόπο ! 

Και όποιος αντέχουν τα πνευμόνια του μια βόλτα στα Τζίντζινα να χορτάσει το μάτι πράσινο και νερό παντού !  :) 

Έχω πολλά χρόνια να πάω, αλλά ακόμα θυμάμαι την αίσθηση του να Είσαι  στη φύση ακόμα και από τον αέρα που ανασαίνεις και τον ήχο του  νερού που κελαρύζει παντού !

Αν πάτε , απαραίτητα φαγητό στον ξενώνα (κόκορας με μακαρόνια και κουνέλι με σκορδάκι στο φούρνο !)

Άντε με κάνατε και νοστάλγησα ! :)

Καλή χρονιά να έχουμε !

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.