Jump to content



Recommended Posts

Έχω σιχαθεί πλέον να αγοράζω σφολιατοειδη απ έξω. Από ορισμένους φούρνους απλά δε τρώγονται. Και που... παίρνω μια στο τόσο έτσι. Γιατί τέτοιο χάλι ρε φίλε;

Μόνο του LIDL ο φούρνος από τους μεγάλους (ποιος να το πίστευε btw!) νομίζω παραμένει σταθερή αξία πλέον.

  • Like 5
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Για ποια περιοχή το γράφεις αυτό; Πανελλαδικά είναι μάλλον χάλι μαύρο κι έχει καταντήσει στην Αθήνα -λόγω μεγέθους- να πετυχαίνεις κάνα-δύο καλύτερα από τη συντριπτική πλειοψηφία των άλλων πόλεων, που πριν καμια  εικοσαριά χρόνια  δεν θα το πίστευε κανείς.

Link to comment
Share on other sites

πριν 50 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:

Για ποια περιοχή το γράφεις αυτό; Πανελλαδικά είναι μάλλον χάλι μαύρο κι έχει καταντήσει στην Αθήνα -λόγω μεγέθους- να πετυχαίνεις κάνα-δύο καλύτερα από τη συντριπτική πλειοψηφία των άλλων πόλεων, που πριν καμια  εικοσαριά χρόνια  δεν θα το πίστευε κανείς.

Ηράκλειο Κρήτης. Οκ, δεν είναι όλα έτσι αλλά σίγουρα πλειοψηφία είναι...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και καλοί φούρνοι.. αλλά είναι λίγοι. Αυτοί που είναι γυριστρούληδες γνωρίζουν.
 
Καλημέρα.
Και κατα τα φαινόμενα κρατάνε τη γνώση μόνο για την πάρτη τους... [emoji39]

Καλημέρα αδέρφια!

Anyone can be a cynic. Dare to be an optimist.

  • Like 2
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, ronin13 said:

Και κατα τα φαινόμενα κρατάνε τη γνώση μόνο για την πάρτη τους... emoji39.png

Καλημέρα αδέρφια!

Anyone can be a cynic. Dare to be an optimist.
 

Έτσι είναι! Για μία τυρόπιτα δουλεύουμε, να μας τη φάει άλλος;

 

Spoiler

maxresdefault.jpg

 

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

ναι αν και επικεντρώθηκα σε σφολιατοειδή/μπουγάτσες που ήταν και το αρχικό του Ultra. Θυμόμουν για Ηράκλειο κι απόρησα λίγο, εκεί δεν έχει υποτίθεται κάτι πολύ καλές μπουγάτσες; Συν τον Ιορδάνη σε Χανιά.
Αθήνα φέρνουν σε διάφορα μέρη (μειοψηφία) κατεψυγμένα κι από Σέρρες, οκ δεν είναι τέλεια αλλά είναι καλύτερα από το 95% των υπολοίπων. Με χωριάτικες πίτες είναι λίγο καλύτερα τα πράγματα, φέρνουν σε κάποια μαγαζιά από επαρχία. Χωρίς να πλησιάζουν αυτές που μπορούν να βρεθούν σε χωριά, είναι αρκετά κοντά.

Πολύ καλές οι τυρόπιτες κλπ στα δύο καταστήματα Γουναρίδη στη Νέα Ιωνία. Πάρα πολύ καλές. Μπουγάτσα σε κατάστημα που το ανοίγουν το φύλλο, Γιώργος στα σύνορα Δάφνης-Υμηττού-Ηλιούπολης (στάση Μαρκέα). Ronin έχουμε ξαναγράψει για τέτοια. Ο Seafalco είχε συστήσει στη Νέα Ιωνία (αλλά σε διαφορετική κατεύθυνση από Γουναρίδη) ένα που έδινε και σκέτες ζύμες, πίτες για σουβλάκι κλπ στην οδό Ραμνούντος. Καλλιθέα προτείνω το Fillo (επί της Θησέως, σχεδ'ον γωνία με Χαροκόπου). Κουκάκι, νόστιμη τυρόπιτα στον φούρνο Μαμά Πεινάω  Ψωμί (έλεος το λάθος κάτι δείχνει) στην Ζαχαρίτσα/Ζίννη γωνία. 

Έγινε επεξεργασία από salde
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Α να χαθείς μας κολάζεις πρωινιάτικα. 

Ναι, μου αρέσει οτιδήποτε έχει φύλλο, σπανακόπιτες, τυρόπιτες, πρασσόπιτες, μπουγάτσες, κρεατόπιτες, κολοκυθόπιτες, γαλατόπιτες κλπ κλπ.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, salde said:

Ο Seafalco είχε συστήσει στη Νέα Ιωνία (αλλά σε διαφορετική κατεύθυνση από Γουναρίδη) ένα που έδινε και σκέτες ζύμες, πίτες για σουβλάκι κλπ στην οδό Ραμνούντος.

Αυτό είναι το Πεινιρλί. Νομίζω από τα καλύτερα της Αθήνας, το παίρνεις ζεστό και το καταβροχθίζεις σε 3 λεπτά. Επιβάλλεται να πάρεις δύο. Αν τύχει να περάσω ένα με κιμά και ένα με τυρί είναι στάνταρ. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 50 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:

ναι αν και επικεντρώθηκα σε σφολιατοειδή/μπουγάτσες που ήταν και το αρχικό του Ultra. Θυμόμουν για Ηράκλειο κι απόρησα λίγο, εκεί δεν έχει υποτίθεται κάτι πολύ καλές μπουγάτσες; Συν τον Ιορδάνη σε Χανιά.
Αθήνα φέρνουν σε διάφορα μέρη (μειοψηφία) κατεψυγμένα κι από Σέρρες, οκ δεν είναι τέλεια αλλά είναι καλύτερα από το 95% των υπολοίπων. Με χωριάτικες πίτες είναι λίγο καλύτερα τα πράγματα, φέρνουν σε κάποια μαγαζιά από επαρχία. Χωρίς να πλησιάζουν αυτές που μπορούν να βρεθούν σε χωριά, είναι αρκετά κοντά.

Πολύ καλές οι τυρόπιτες κλπ στα δύο καταστήματα Γουναρίδη στη Νέα Ιωνία. Πάρα πολύ καλές. Μπουγάτσα σε κατάστημα που το ανοίγουν το φύλλο, Γιώργος στα σύνορα Δάφνης-Υμηττού-Ηλιούπολης (στάση Μαρκέα). Ronin έχουμε ξαναγράψει για τέτοια. Ο Seafalco είχε συστήσει στη Νέα Ιωνία (αλλά σε διαφορετική κατεύθυνση από Γουναρίδη) ένα που έδινε και σκέτες ζύμες, πίτες για σουβλάκι κλπ στην οδό Ραμνούντος. Καλλιθέα προτείνω το Fillo (επί της Θησέως, σχεδ'ον γωνία με Χαροκόπου). Κουκάκι, νόστιμη τυρόπιτα στον φούρνο Μαμά Πεινάω  Ψωμί (έλεος το λάθος κάτι δείχνει) στην Ζαχαρίτσα/Ζίννη γωνία. 

Bold: confirmed

Να γράψω κι άλλα; :p

Αυτή δεν είναι συζήτηση τέτοια ώρα, όλοι πεινάμε :hehe:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Simon έγραψε:

Να γράψω κι άλλα; :p

Γράψε, εμένα δε με πειράζει αλλά κάθε πέντε λέξεις να λέμε και μια καλημέρα.

Εδώ είναι το καλημέρο-thread, να μην το ξεχνάμε. :laughing:

 

Αχ και να την είχα τώρα...

Spoiler

192674900_.jpg.c68dd7bf7cd7b1e31c44f90d2a321b68.jpg

 

  • Like 2
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος p55 έγραψε:

Γράψε, εμένα δε με πειράζει αλλά κάθε πέντε λέξεις να λέμε και μια καλημέρα.

 

Καταρχάς πρέπει να διαχωρίσουμε τις ζύμες-πίτες-σφολιάτες από τα έτοιμα.. Είναι αλλιώς να το παίρνεις ζεστό ζεστό και να λιώνει στο στόμα σου το κασέρι από το πεϊνιρλί ή η κρέμα από τη μπουγάτσα :ph34r:

Καλημέρα :hehe:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Χειροποίητα φτιάχνει ένα μαγαζάκι Σίνα και Ακαδημίας, ξεχωρίζω την μανιταρόπιτα. Ή αν δεν είναι χειροποίητα, είναι way too close και νόστιμα. Αλλά νομίζω είναι.

Από κατεψυγμένα, κοντά εκεί (Ακαδημίας και Μαυρομιχάλη) είναι το Academy. Καλύτερο από 3-4 so-called χειροποίητα. Στην Καλλιθέα επιβεβαιώνω για το Fillo αλλά, για μπουγάτσα, Σαντέ και Creme Royale. Επίσης και ένας φούρνος στη γειτονιά μου με εξέπληξε με τυρόπιτα και με τυρόψωμο.

Εκεί τριγύρω στο κέντρο έχει αρκετά. Πχ το "Μαμ" έχει συμπαθητική κασερόπιτα. Αλλά τα άλλα δεν μου αρέσουν (είναι και θέμα γούστου). Το Άριστον πρέπει έχει χαλάσει, σίγουρα, όλοι έλεγαν τα καλύτερα, πήρα μία φορά πριν 2 χρόνια, δεν ξαναπήρα.

 

Πριν 2-3 χρόνια που είχα έρθει, ο Σάββας έκανε νορμάλ μπουγάτσα. Είχε περάσει κάνας χρόνος, ώσπου μια μέρα στη δουλειά είπαμε να πάρουμε. Μην πάρετε. Απλά όχι. Τράτζικ. 

Btw νόμιζα ότι είμαστε στο φαγητοθρέντ. ?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.