Jump to content



Recommended Posts

ύποπτα τα πράγματα. Κατάλευκα διαστημωχήματα, απορρυπαντικά για να αστράφτουν όλα τα λευκά, ασβέστη και παγωτό βανίλια ξεχάσατε.
 

Να μην ξεχάσω τα χθεσινά, θα μου θυμώσουν ο αρχηγούλης κι ο π55: νο πιάνο αρχηγέ, με το ζόρι μάθαμε πώς πατάμε τον διακόπτη να ανοίξουν τα φώτα, ήθελες και πιάνο; Απαιτεί επιδεξιότητα αυτό, δεν είχαμε σχέση με την λεξούλα.

Παϊδάκια, π55, ωραία, δεν έχουμε κάνει αίσχη, φυσιολογικά πράγματα. Επί τη ευκαιρία, έχει προκύψει προ ολίγων ετών από το πουθενά στη ζωή μου, ζήτημα ορολογίας. «Αυτά δεν είναι παϊδάκια, στην Μακεδονία τα λέμε πλευρά, είναι όλο κόκκαλο και είναι ντροπή να τα σερβίρουν για παϊδάκια». Μιλάμε για τρέλλα δλδ κανονική, δεν είχα ποτέ τέτοια απορία, τα έτρωγα όλα. α) όντως υπάρχει τέτοιος διαχωρισμός; β) όντως εκτός Αττικής ως παϊδάκια σερβίρονται μόνο τα κομμάτια με το κάμποσο κρεας στην άκρη; γ) Αθηναίοι και Κρήτες συμπολεμιστές το έχουν ξανακούσει αυτό;

  • Like 2
  • Haha 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος salde έγραψε:

θα μου θυμώσουν ο αρχηγούλης κι ο π55

 

Ο p55 δεν θυμώνει για τέτοια πράγματα. 

Κόκκαλα σας τάισε ο αθεόφοβος; Τι σας πέρασε;

Του χρόνου φάτε κανα-δυο πιτόγυρα πριν πάτε για φαγητό γιατί μπορεί να σας βγάλει μόνο ένα μαρουλόφυλλο. :hehe:

  • Like 1
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Ηταν σε μέρος για το οποίοδεν είχα ακούσει ποτέ κακή κουβέντα, από κανέναν. Διάσημο εντός εισαγωγικών. Το πιάτο μου φάνηκε κανονικό, κάποια είχαν ψαχνό στην άκρη μπόλικο κάποια όχι. Ανάκατα. Δεν θυμάμαι ποτέ οπουδήποτε στην Αθήνα να έχω πετύχει μέρος που σέρβιρε αποκλειστικά τα πρώτα. Το θεωρούσα αυτονόητο.
Έγινε show μετά -δεν θέλω να κάνω επεισόδια σε φαγάδικα εκτός αν γίνουν αίσχη, αν δεν μου αρέσει δεν ξαναπάω- το άλλο άτομο έκανε σκηνικό κι όταν είπα «πάντα έτσι τα σερβίρουν» ακολούθησε το περί Μακεδονίας (όπου όντως σε ένα μέρος που είχαμε πάρει παϊδάκια, τα κομμάτια είχαν όλα ψαχνό).

Σοβαρά το ρωτάω αυτό, δεν είναι τύπου σουβλάκι-καλαμάκι πλάκα. Ποιο μέρος έχεις υπόψιν στην Αθήνα;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, salde said:

Παϊδάκια, π55, ωραία, δεν έχουμε κάνει αίσχη, φυσιολογικά πράγματα. Επί τη ευκαιρία, έχει προκύψει προ ολίγων ετών από το πουθενά στη ζωή μου, ζήτημα ορολογίας. «Αυτά δεν είναι παϊδάκια, στην Μακεδονία τα λέμε πλευρά, είναι όλο κόκκαλο και είναι ντροπή να τα σερβίρουν για παϊδάκια». Μιλάμε για τρέλλα δλδ κανονική, δεν είχα ποτέ τέτοια απορία, τα έτρωγα όλα. α) όντως υπάρχει τέτοιος διαχωρισμός; β) όντως εκτός Αττικής ως παϊδάκια σερβίρονται μόνο τα κομμάτια με το κάμποσο κρεας στην άκρη; γ) Αθηναίοι και Κρήτες συμπολεμιστές το έχουν ξανακούσει αυτό;

 

Στην Κρήτη θα τα ακούσεις όλα πλευρά -άλλοτε παΐδια και μάλλον ποτέ παϊδάκια. Και συνήθως δεν τα πετυχαίνεις χωρισμένα, γιατί μένουν όλα μαζί στο γουλίδι που θα γίνει αντικριστό (ενίοτε και "αντικρυστό"). Κι επειδή τ' οζό απ' τ' αόρι είναι συνήθως πιο άπαχο από τα Ρουμελιώτικα, το παΐδι δεν είναι πάντα ο πιο επίζηλος μεζές. Βέβαια είναι ο πιο σίγουρος, γιατί πάντα ψήνεται, ενώ το άτεχνο αντικριστό συχνά είναι σκληρό και άψητο στα χοντρά κόκκαλα.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος Sakaros94 έγραψε:

ΚΑΛΗΜΕΡΑ astrolabos, χρόνια σου πολλά  και μια τρυφερή καλήν ημέρα Χόντα. Μια καλήν ημέρα να έχουμε όλοι φίλοι μου, Πίστη και Ειρήνη

Καλώς όρισες, άλλε εαυτέ του @salde (τα είδα εγώ, μην νομίζεις πως δεν τα είδα :bleh: )

 

Portosalde, θα σε έχουν στην booka τώρα οι αδμινς αυτού του site :hehe: 

  • Like 1
  • Haha 6
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος Sakaros94 έγραψε:

ΚΑΛΗΜΕΡΑ astrolabos, χρόνια σου πολλά  και μια τρυφερή καλήν ημέρα Χόντα. Μια καλήν ημέρα να έχουμε όλοι φίλοι μου, Πίστη και Ειρήνη

Awesome job! Give that man a medal! - | Make a Meme

  • Like 2
  • Haha 7
Link to comment
Share on other sites

Α, έκπληξη, ο @Sakaros94 είναι νεοεμφανιζόμενος στο thelab.gr, τον παρακάλεσα να περάσει από εδώ να σας γνωρίσει κύριοι Αστρολάβε και Χόντα. Ευχαριστώ που πέρασες. 

@acct Ευχαριστώ, κατατοπιστικότατος, μου έλυσες κατά λάθος και μια άλλη απορία που είχα πάντα για τα παϊδάκια. Πολύς κόσμος τα αποζητά έντονα, τώρα καταλαβαίνω γιατί στο σπίτι που μεγάλωσα δεν υπήρχε αυτός ο ενθουσιασμός. Η προτίμηση ήταν πάντοτε για το άπαχο κατά το δυνατόν κατσίκι ως «παραδοσιακό» εορταστικό Πάσχα ή Κυριακών. Βέβαια σε εμάς ήταν στο φούρνο (αντικριστό δεν...) αλλά εξηγεί πώς και δεν είχαν αυτή την έμφαση στα παϊδάκια.

16 minutes ago, acct said:

το παΐδι δεν είναι πάντα ο πιο επίζηλος μεζές

 

5 minutes ago, tommybertsen said:

τα είδα εγώ, μην νομίζεις πως δεν τα είδα

μα δεν τα έκρυψα. 

 

 

7 minutes ago, tommybertsen said:

Portosalde, θα σε έχουν στην booka τώρα οι αδμινς αυτού του site

όχι όλοι! Μην αδικείς, Κούκις και Κάρμεν είναι Καλοί! Οι άλλοι δύο εμένα ας με έχουν, αναλαμβάνω όλη την ευθύνη, ο άλλος άνθρωπος δεν ευθύνεται! Τον παρέσυρα.

  • Like 2
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

@astrolabos Όταν αναφέρεις στην ίδια πρόταση την καλημέρα, τον Χριστό και την Παναγία, ξέρω τι σκέφτεσαι αλλά...

Έγινε επεξεργασία από p55
  • Like 3
  • Agree 3
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Θα με τρελλάνεις αρχηγέ; Δεν μπορώ να βρω την πρώτη λέξη πίσω. Να ξέρεις, τελευταία φορά που μου είχε συμβεί να μην βγάζω με τίποτα τι έχουν γράψει, ήταν στην πλατεία προ αμνημονεύτων ετών. Δεν φαντάζομαι να είσαι εσύ η Ρόη!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος honda22 έγραψε:

Αναρωτιέμαι αν έχει κερδίσει κανένας σας ή κάποιος συγγενής σας το 1000αρικο απι τις κληρώσες αποδείξεων ΑΑΔΕ.

Εγώ πάντως δεν ξέρω κάποιον.

 

tenor.gif

 

Aυτός το κέρδισε. 1-0, ΤΥΝ.

  • Like 2
  • Haha 7
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος honda22 έγραψε:

Αναρωτιέμαι αν έχει κερδίσει κανένας σας ή κάποιος συγγενής σας το 1000αρικο απι τις κληρώσες αποδείξεων ΑΑΔΕ.

Εγώ πάντως δεν ξέρω κάποιον.

 

tenor.gif

Έχει κερδίσει συνάδελφος. Ήμουν μπροστά όταν το ανακάλυπτε. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.