Jump to content



Recommended Posts

:hehe: New day new me είπε η ACS και παρέδωσε το δέμα. Καλύτερη απ τη σπηντεξ που λέει οτι το δέμα είναι σε διανομένα προς παράδοση στην πόλη της λάρισας....ΘΑ μου πειτε και γιατί λάρισα? Θα σας πω και γιατί όχι? Καλημέρα.

 

Spoiler

image.png

 

  • Like 2
  • Haha 5
Link to comment
Share on other sites

Καθώς έκανα μπάνιο πριν και ενώ προσπαθούσα να ρυθμίσω την αναλογία ζεστού και κρύου, ώστε και να μη ξεφλουδίσει το δέρμα μου, αλλά ούτε και να παγώσω τα μέλη μου, η εξής σκέψη πέρασε από το μυαλό μου.

Η περιστροφική ρύθμιση των βανών του κρύου και του ζεστού μοιάζει με μια συνάρτηση 2 μεταβλητών και 2 αποτελεσμάτων. Σα μεταβλητές είναι η παροχή του ζεστού και του κρύου νερού και σας αποτέλεσμα είναι η τελική παροχή νερού και η θερμοκρασία του. Ως δεδομένα λαμβάνουμε τις θερμοκρασίες κρύου και ζεστού, που για τη συγκεκριμένη στιγμή είναι σταθερές. (αναμμένο καλοριφέρ που ζεσταίνει το νερό στο boiler) και ψοφόκρυο έξω.

Για να αναπαρασταθεί σε γράφημα θα χρειαζόταν ένας χώρος 4 διαστάσεων, κάτι που το μυαλό του ανθρώπου δεν μπορεί να διαχειριστεί. Έτσι είναι απλούστερο να φανταστεί κανείς έναν τρισδιάστατο κύβο, με μήκος τη μεταβλητή "παροχή κρύου", πλάτος τη μεταβλητή "παροχή ζεστού" και ύψος τη "συνολική παροχή". Κάθε σημείο στη συνέχεια θα λάβει μια απόχρωση χρώματος με μπλε το κρύο, κόκκινο το ζεστό και ενδιάμεσες τιμές άλλα χρώματα.

Ενδιαφέρον, έτσι;

Spoiler

Όχι δεν έχω πιει! :hehe:

 

Έγινε επεξεργασία από PetrosD
  • Like 2
  • Haha 5
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 49 λεπτά, το μέλος PetrosD έγραψε:

Καθώς έκανα μπάνιο πριν και ενώ προσπαθούσα να ρυθμίσω την αναλογία ζεστού και κρύου, ώστε και να μη ξεφλουδίσει το δέρμα μου, αλλά ούτε και να παγώσω τα μέλη μου, η εξής σκέψη πέρασε από το μυαλό μου.

Η περιστροφική ρύθμιση των βανών του κρύου και του ζεστού μοιάζει με μια συνάρτηση 2 μεταβλητών και 2 αποτελεσμάτων. Σα μεταβλητές είναι η παροχή του ζεστού και του κρύου νερού και σας αποτέλεσμα είναι η τελική παροχή νερού και η θερμοκρασία του. Ως δεδομένα λαμβάνουμε τις θερμοκρασίες κρύου και ζεστού, που για τη συγκεκριμένη στιγμή είναι σταθερές. (αναμμένο καλοριφέρ που ζεσταίνει το νερό στο boiler) και ψοφόκρυο έξω.

Για να αναπαρασταθεί σε γράφημα θα χρειαζόταν ένας χώρος 4 διαστάσεων, κάτι που το μυαλό του ανθρώπου δεν μπορεί να διαχειριστεί. Έτσι είναι απλούστερο να φανταστεί κανείς έναν τρισδιάστατο κύβο, με μήκος τη μεταβλητή "παροχή κρύου", πλάτος τη μεταβλητή "παροχή ζεστού" και ύψος τη "συνολική παροχή". Κάθε σημείο στη συνέχεια θα λάβει μια απόχρωση χρώματος με μπλε το κρύο, κόκκινο το ζεστό και ενδιάμεσες τιμές άλλα χρώματα.

Ενδιαφέρον, έτσι;

  Reveal hidden contents

Όχι δεν έχω πιει! :hehe:

 

Αφιερωμένο:

https://www.reddit.com/r/Showerthoughts/

  • Like 3
  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος PetrosD έγραψε:

Καθώς έκανα μπάνιο πριν και ενώ προσπαθούσα να ρυθμίσω την αναλογία ζεστού και κρύου, ώστε και να μη ξεφλουδίσει το δέρμα μου, αλλά ούτε και να παγώσω τα μέλη μου, η εξής σκέψη πέρασε από το μυαλό μου.

Η περιστροφική ρύθμιση των βανών του κρύου και του ζεστού μοιάζει με μια συνάρτηση 2 μεταβλητών και 2 αποτελεσμάτων. Σα μεταβλητές είναι η παροχή του ζεστού και του κρύου νερού και σας αποτέλεσμα είναι η τελική παροχή νερού και η θερμοκρασία του. Ως δεδομένα λαμβάνουμε τις θερμοκρασίες κρύου και ζεστού, που για τη συγκεκριμένη στιγμή είναι σταθερές. (αναμμένο καλοριφέρ που ζεσταίνει το νερό στο boiler) και ψοφόκρυο έξω.

Για να αναπαρασταθεί σε γράφημα θα χρειαζόταν ένας χώρος 4 διαστάσεων, κάτι που το μυαλό του ανθρώπου δεν μπορεί να διαχειριστεί. Έτσι είναι απλούστερο να φανταστεί κανείς έναν τρισδιάστατο κύβο, με μήκος τη μεταβλητή "παροχή κρύου", πλάτος τη μεταβλητή "παροχή ζεστού" και ύψος τη "συνολική παροχή". Κάθε σημείο στη συνέχεια θα λάβει μια απόχρωση χρώματος με μπλε το κρύο, κόκκινο το ζεστό και ενδιάμεσες τιμές άλλα χρώματα.

Ενδιαφέρον, έτσι;

  Hide contents

Όχι δεν έχω πιει! :hehe:

 

 

 

 

Figure It Out What GIF by CBC

 

 

  • Like 1
  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

Απλώς γράψε μου, χωρίς πολλά πολλά, πόσα σου έταξε για να γράψεις αυτό το πράγμα. Με λάθη όλων των ειδών σε κάθε γραμμή. ΕΣΥ, ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΙΟΣ ΕΙΣΑΙ. ΕΚΕΙΝΟΝ που σε έβαλε να γράψεις αυτό το πράγμα δεν θα ΤΟΝ αφήσω έτσι. Θα υπάρξουν συνέπειες και για τους δυο σας.

Επιφυλάσσομαι να το διορθώσω αναλυτικά, πάρε το επείγον προς το παρόν μην έχουμε κάνα ατύχημα: στην μπανιέρα θα κοιτάς τα πόδια σου, ότι πατάνε σταθερά. Όλη την ώρα. ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΜΕΝΟΣ σε αυτό. Ο σκοπός είναι ένας και μοναδικός. Να βγείς όρθιος. Γλιστράνε. ΔΕΝ ΘΑ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.