Jump to content



Recommended Posts

πριν 10 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:

για τα χαλάκια συμβουλεψε μας.


Εδώ είσαι 

Και 

Spoiler


WWW.MATRAKAS.GR

ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΑ ΤΑ 100 ΤΕΜΑΧΙΑ=170gr

 


 

 

Κατευθείαν στο μωσαϊκό.

 

Spoiler

Αποτέλεσμα εικόνας για Modern problems require modern solutions.

 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 56 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:

π55,  μπας και μένεις στο ίδιο με μένα;

Χλωμό το βλέπω, είμαι ο μόνος (?) στην πολυκατοικία με υπολογιστή.

 

πριν 14 λεπτά, το μέλος astrolabos έγραψε:

ebill niggas

 

Το έχω στη ΔΕΗ τόσα χρόνια που δεν θυμάμαι πότε το έκανα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Lakisss said:

Οι λογαριασμοί είναι σε όνομα θανόντος, κάποια στιγμή πρέπει να ασχοληθώ να τα γυρίσω όλα.


πέραν του κόστους για την αλλαγή αυτή καθεαυτή, που είναι ζήτημα εμπορικό, να γνωρίζεις ότι αν δεν υπάρχει πιστοποιητικό ηλ. εγκατάστασης (ΥΔΕ Υπευθ. δήλωση εγκαταστάτη) -το οποίο με βάση το νόμο πρέπει να ανανεώνεται ανά περιόδους, δεν είναι ισόβιο-, πιστοποιητικό που συνήθως δεν ζητούσαν σε παλιούς λογαριασμούς, όταν είχα πάει πριν χρόνια να αλλάξω το όνομα κι ενώ κατά την αλλαγή στη «χάριζαν» και δε ζητούσαν το πιστοποιητικό, λίγους μήνες μετά την αλλαγή, μου ήρθε επιστολή από τον ΔΕΔΗΕ ότι αν δεν προσκομίσω επικαιροποιημένο πιστοποιητικό εντός 30 ημερών θα μου κόψουν το ρεύμα κλπ.

Να είσαι προετοιμασμένος και για αυτό το κόστος, αν δεν έχει η εγκατάσταση πιστοποιητικό κι είναι δεκαετίας 60/70 από όταν κτίστηκε το ακίνητο:

Spoiler

Ήμουν «τυχερός» εκείνη την περίοδο, επειδή ήταν η αρχική περίοδος διακυβέρνησης από ΣΥΡΙΖΑ όπου γενικώς επικρατούσε ένα μπάχαλο, είχαν πει στις τηλεοράσεις κάτι (μπαρούφα, χωρίς να νομοθετήσουν αυτό που είχαν πει, απλώς το είπαν) κι όταν διαμαρτυρήθηκα στον ΔΕΔΔΗΕ απλώς το γείωσαν και δεν με ξαναενόχλησαν από τότε. Είμαι σχεδόν βέβαιος ότι δεν είναι 100% νόμιμο αυτό κι ότι -ασχέτως αν δεν με συνέφερε- το σωστό θα ήταν να επιμείνουν για το πιστοποιητικό, μιας κι είναι παλιά εγκατάσταση (υποθέτω όπως η δικιά σου). Δίνοντας μου περισσότερο χρόνο βέβαια από 30 ημέρες (μπορεί και λιγότερες από όταν παρέλαβα το γράμμα)

Το άλλο στοιχείο που σου αναφέρω περισσότερο για πλάκα, αν είσαι κληρονόμος του θανόντος, κανονικά πρέπει να σου επιστρέψουν την εγγύηση που είχε καταβληθεί τότε. Εννοείται την επιστρέφουν ονομαστικά, χωρίς τόκο, με αποτέλεσμα ενώ μου επέστρεψαν κατι σε 0,001 ευρώ, η νέα εγγύηση που κατέβαλα στο όνομα μου ήταν γύρω στα 25€ (αν δεν κάνω λάθος έχει ακριβύνει κι άλλο, το γράφω με επιφύλαξη). Θα δεις την παλιά εγγύηση σε δραχμές να θυμηθείς τα μωρουδιακά σου χρόνια.


 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, sotiris said:

Άστα εκεί που κάθονται ωραία και καλά

καλημέρα σου αλλά όχι. Κάποια στιγμή θα το πιεις το ποτήρι. Ίσως να συμφέρει να το κάνεις σε περίοδο που υπάρχει κάποιου είδους προσφορά, κάποιο πρόγραμμα ενεργειακής αναβάθμισης κλπ, ώστε να ενταχθούν τα σχετικά κόστη σε αυτά.

Καλημέρα πλήθη. Για την αστρολίστα επιστημονικής έρευνας δεισιδαιμονίας που κρατά ο πι55 κι ο αρχηγούλης, εχθές δεν έγραψα καλημέρα, κάρφωσα ένα ψαλιδάκι με επιδέξιες κινήσεις στην παλάμη μου, επομένως Καλημέρα Αστρολάβε, Καλημέρα Χόντα.
 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα έχουμε 19 σήμερα; Μήπως έχουμε 13; Ρωτάω διότι το PC σταμάτησε να ξεκινάει. Και για πολύ πολύ κακή μου τύχη - δεδομένης της περιόδου - μόλις άλλαξα την 580 με μια μικρούλα 620, ξεκίνησε. ?

  • Like 3
  • Sad 2
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

Εάν η εγκατάστασή σου είναι ΟΚ (κοινώς έχει ρελέ διαφυγής και αξιοπρεπή γείωση) το κόστος για την ΥΔΕ δεν είναι κάτι το σπουδαίο. Δεδομένου ότι η ΔΕΗ εχει ξεσκιστεί να μοιράζει εκπτώσεις 5 και 10 ευρώ τελευταίο καιρό στους ηλεκτρονικούς λογαριασμούς πιθανώς να το είχε κάνει ήδη απόσβεση.

 

Η ΥΔΕ για σπίτια έχει ισχύ 14 έτη.

Έγινε επεξεργασία από GriGaS
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 58 λεπτά, το μέλος yanni έγραψε:

Σίγουρα έχουμε 19 σήμερα; Μήπως έχουμε 13;

 

The answer is...   Κούλης.

 

πριν 52 λεπτά, το μέλος GriGaS έγραψε:

Η ΥΔΕ για σπίτια έχει ισχύ 14 έτη.

 

Η χρήσιμη πληροφορίας της ημέρας γιατί τελευταία ανησυχούσα πότε θα πρέπει να ξαναφέρω ηλεκτρολόγο.

 

πριν 42 λεπτά, το μέλος sstav έγραψε:

Αλλαγή ονόματος = αλλαγή σύμβασης = 120 (?) ευρώ εγγύηση σε οικιακό (;)

 

Εγώ το είχα κάνει την εποχή που ο Αντώνης μας έβαλε δωρεάν wi-fi σε όλους.

Αν θυμάμαι καλά τότε ήταν 60 για τη ΔΕΗ ενώ ο ηλεκτρολόγος μου πήρε 80 ευρώ (άουτς) . 

 

Καλημέρα μεταχρονολογημένη.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος honda22 έγραψε:

Εδώ βλέπουμε το unskilled πλήρωμα γνωστού αδμινιστρατορα να προσπαθεί να βρει που θα τοποθετήσει το γρύλο ανύψωσης.

 

 

 

 

 

 

@astrolabos Τα μισά να μου λεγε.

  • Like 1
  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, salde said:

καλημέρα σου αλλά όχι. Κάποια στιγμή θα το πιεις το ποτήρι. Ίσως να συμφέρει να το κάνεις σε περίοδο που υπάρχει κάποιου είδους προσφορά, κάποιο πρόγραμμα ενεργειακής αναβάθμισης κλπ, ώστε να ενταχθούν τα σχετικά κόστη σε αυτά.

 

Κάποια στιγμή ελπίζω ότι τέτοια πράγματα θα παίρνουν το χρόνο που τους αναλογεί.

Δηλαδή 5 λεπτά. Μέχρι τότε, περιμένω :p 

  • Like 1
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος yanni έγραψε:

Σίγουρα έχουμε 19 σήμερα; Μήπως έχουμε 13; Ρωτάω διότι το PC σταμάτησε να ξεκινάει. Και για πολύ πολύ κακή μου τύχη - δεδομένης της περιόδου - μόλις άλλαξα την 580 με μια μικρούλα 620, ξεκίνησε. ?

Παίζει στο άλλο PC η κάρτα.

 

Οπότε τρεις πιθανότητες.

Χάλασε η μητρική και δεν δίνει αρκετό ρεύμα στις 16άρες PCIe.

Χάλασε το τροφοδοτικό και δεν δίνει σωστό ρεύμα, under load, στις PCIe.

Κανένας ανάδρομος Ερμής ή κανένα κακό μάτι μας τα κάνει όλα αυτά.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.