Jump to content



Recommended Posts

Συνεχίζουμε ακάθεκτοι με 38.5 πυρετό αμυγδαλές τούμπανο και σούπερ πόνο, κατάποση καρφιών και δεν συμμαζεύεται.

 Υπάρχει πιθανότητα λοιμώδους μονοπυρήνωσης, όμως, θέλω κι εγώ αλλά κι ο γιατρός να εξαλειφθεί αυτή, περιμένοντας 2 μέρες ακόμη (με σωστότερη αντιβίωση that time). Αλλιώς τρέχουμε για εξετάσεις. 

Φ Μ Λ 

  • Like 1
  • Sad 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρες

---------

 

πριν 29 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Συνεχίζουμε ακάθεκτοι με 38.5 πυρετό αμυγδαλές τούμπανο και σούπερ πόνο, κατάποση καρφιών και δεν συμμαζεύεται.

 Υπάρχει πιθανότητα λοιμώδους μονοπυρήνωσης, όμως, θέλω κι εγώ αλλά κι ο γιατρός να εξαλειφθεί αυτή, περιμένοντας 2 μέρες ακόμη (με σωστότερη αντιβίωση that time). Αλλιώς τρέχουμε για εξετάσεις. 

Φ Μ Λ 

Περαστικά Tommy

  • Like 5
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Συνεχίζουμε ακάθεκτοι με 38.5 πυρετό αμυγδαλές τούμπανο και σούπερ πόνο, κατάποση καρφιών και δεν συμμαζεύεται.

 Υπάρχει πιθανότητα λοιμώδους μονοπυρήνωσης, όμως, θέλω κι εγώ αλλά κι ο γιατρός να εξαλειφθεί αυτή, περιμένοντας 2 μέρες ακόμη (με σωστότερη αντιβίωση that time). Αλλιώς τρέχουμε για εξετάσεις. 

Φ Μ Λ 

 

Οι καλημέρες πληρώνονται

 

Spoiler

IMG_20190104_202152.jpg

 

  • Like 1
  • Haha 5
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tommybertsen said:

Συνεχίζουμε ακάθεκτοι με 38.5 πυρετό αμυγδαλές τούμπανο και σούπερ πόνο, κατάποση καρφιών και δεν συμμαζεύεται.

 Υπάρχει πιθανότητα λοιμώδους μονοπυρήνωσης, όμως, θέλω κι εγώ αλλά κι ο γιατρός να εξαλειφθεί αυτή, περιμένοντας 2 μέρες ακόμη (με σωστότερη αντιβίωση that time). Αλλιώς τρέχουμε για εξετάσεις. 

Φ Μ Λ 

 

Τι παίρνεις από φάρμακα 

Αν έχεις κλείσει 3 * 24ωρα με πυρετό χρειάζεσαι δύο αντιβίωσεις ! Για αρχή 

 

Εγώ ήμουν με βρογχίτιδα κολιτικη με ακροαστηκα κλπ και είχα κοπανησει και 40αρι . Ε klaricid 500mg και zinadol 500mg  μαζί + relvar 188/22 αναπνοή

 

Περαστικά

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

Αν έχεις κλείσει 3 * 24ωρα με πυρετό χρειάζεσαι δύο αντιβίωσεις ! Για αρχή 

 

Augmentin. Όμως είμαι και από χτες με αυτή. Είμαι 4χ 24ωρα με πυρετό. Έπαιρνα klaricid και μου την άλλαξε ο γιατρός. Αν είχα 40 και βρογχίτιδα θα το καταλάβαινα, έχω περάσει μέχρι και πνευμονία. Klaricid τότε και Augmentin μαζί. Και δεν ξέρω τι άλλα, με έκαναν σαν ζαλισμένο κοτόπουλο! 

 Τώρα αν έχω μονοπυρήνωση, ότι και αν κάνω είναι μάταιο. Δεν περνάει με αυτά. 

Παίρνω και Algofren από παυσίπονα γιατί οι αμυγδαλές μου είναι...τούμπανα.

 

Thanx :) 

  • Like 1
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 47 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Augmentin. Όμως είμαι και από χτες με αυτή. Είμαι 4χ 24ωρα με πυρετό. Έπαιρνα klaricid και μου την άλλαξε ο γιατρός. Αν είχα 40 και βρογχίτιδα θα το καταλάβαινα, έχω περάσει μέχρι και πνευμονία. Klaricid τότε και Augmentin μαζί. Και δεν ξέρω τι άλλα, με έκαναν σαν ζαλισμένο κοτόπουλο! 

 Τώρα αν έχω μονοπυρήνωση, ότι και αν κάνω είναι μάταιο. Δεν περνάει με αυτά. 

Παίρνω και Algofren από παυσίπονα γιατί οι αμυγδαλές μου είναι...τούμπανα.

 

Thanx :) 

 

Θα είχα φύγει για νοσοκομείο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος honda22 έγραψε:

 

Θα είχα φύγει για νοσοκομείο.

Θέλει λίγη υπομονή. Αν δεν πέσει μέχρι αύριο φεύγω για νοσοκομείο. Το ίδιο είπε κι ο γιατρός. Απλά το μόνο που δεν θέλω είναι η έξτρα ταλαιπωρία στα νοσοκομεία. Θα την υποστώ κι αυτή, αν χρειαστεί.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Θέλει λίγη υπομονή. Αν δεν πέσει μέχρι αύριο φεύγω για νοσοκομείο. Το ίδιο είπε κι ο γιατρός. Απλά το μόνο που δεν θέλω είναι η έξτρα ταλαιπωρία στα νοσοκομεία. Θα την υποστώ κι αυτή, αν χρειαστεί.

Περαστικά. Εύχομαι ολόψυχα να μην ταλαιπωρηθείς άλλο.

Μια φορά δεν πήγα στις 7 το πρωί για ψάρια και παραλίγο να μείνω με άδεια χέρια. Βρήκα μπακαλιάρο, για σουπίτσα.

Τραβιέται με τέτοιο κρύο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Augmentin. Όμως είμαι και από χτες με αυτή. Είμαι 4χ 24ωρα με πυρετό. Έπαιρνα klaricid και μου την άλλαξε ο γιατρός. Αν είχα 40 και βρογχίτιδα θα το καταλάβαινα, έχω περάσει μέχρι και πνευμονία. Klaricid τότε και Augmentin μαζί. Και δεν ξέρω τι άλλα, με έκαναν σαν ζαλισμένο κοτόπουλο! 
 Τώρα αν έχω μονοπυρήνωση, ότι και αν κάνω είναι μάταιο. Δεν περνάει με αυτά. 
Παίρνω και Algofren από παυσίπονα γιατί οι αμυγδαλές μου είναι...τούμπανα.
 
Thanx [emoji4] 
Αν πήρες Augmentin και έβγαλες εξανθήματα είναι λοιμώδης μονοπυρήνωση (ένα 30% των περιστατικων μονοπυρήνωσης κάνει τέτοια αντίδραση στην Augmentin).

Με τέτοιο πυρετό για 4 ημέρες δικαιούται τουλάχιστον μία γενική αιματος, που θα δώσει με καλή αξιοπιστία ένδειξη μονοπυρήνωσης ή όχι.

Οι αμυγδαλές είναι απλά πρησμένες και κόκκινες ή έχουν άσπρα βύσματα; Επίσης, είναι συμμετρικά πρησμένες; Έχεις πρησμένους λεμφαδένες στο λαιμό;
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερες :rolleyes: επιτελους κατι απο χειμωνα ειδαμε και εδω, ηθελα πολυ περισσοτερο αλλα δε πειραζει, επιασε τοπο η γκρινια των προηγουμενων ημερων :hehe::hehe:

@tommybertsen ταχεια αναρρωση και σιδερενιος.

@DEADLAZARUS απο τις καλυτερες σουπες με μπακαλιαρο......αργα ειδα το ποστ εχω γυρισει ηδη απο τα ψωνια, ηταν μια εξαιρετικη προταση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος ronin13 έγραψε:

Αν πήρες Augmentin και έβγαλες εξανθήματα είναι λοιμώδης μονοπυρήνωση (ένα 30% των περιστατικων μονοπυρήνωσης κάνει τέτοια αντίδραση στην Augmentin).

Με τέτοιο πυρετό για 4 ημέρες δικαιούται τουλάχιστον μία γενική αιματος, που θα δώσει με καλή αξιοπιστία ένδειξη μονοπυρήνωσης ή όχι.

Οι αμυγδαλές είναι απλά πρησμένες και κόκκινες ή έχουν άσπρα βύσματα; Επίσης, είναι συμμετρικά πρησμένες; Έχεις πρησμένους λεμφαδένες στο λαιμό;

Πήρα augmentin μετά από Klaricid που με έδωσε γιατρός "εξ'αποστάσεως" (ποιον να έβρισκα πρωτοχρονιάτικα... - είχα και στο συρτάρι klaricid). 

Έχουν άσπρα βύσματα. Και περισσότερο η πρησμένη είναι η αριστερή. Για λεμφαδένες πρησμένους, όχι. Εξ'αριστερών ο πόνος φαίνεται να επεκτείνεται μέχρι εκεί αλλά δεν φαίνεται πρησμένος.

Ένα follow up- 37.6 αυτή τη στιγμή. Νομίζω ότι πάλι θα ανέβει αλλά ελπίζω πως όχι.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χαχα, MedLab v1.0

 

On 1/4/2019 at 11:16 AM, Simon said:

Καλημέρα κανείς? 

 

Όχι, έχουμε. Ευχαριστούμε.

 

16 hours ago, astrolabos said:

 

Οι καλημέρες πληρώνονται

 

  Reveal hidden contents

IMG_20190104_202152.jpg

 

 

Γιατί είναι μυτερό στο κεφαλάκι; Καμπύλο δεν έπρεπε; :bleh:

 

16 hours ago, ARMAGEDDON said:

κολιτικη με ακροαστηκα

 

Ανάποδα τα έβαλες! Το ήτα πάει στην κολλητική και το γιώτα στα ακροαστικά.

  • Wow 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tommybertsen said:

Πήρα augmentin μετά από Klaricid που με έδωσε γιατρός "εξ'αποστάσεως" (ποιον να έβρισκα πρωτοχρονιάτικα... - είχα και στο συρτάρι klaricid). 

Έχουν άσπρα βύσματα. Και περισσότερο η πρησμένη είναι η αριστερή. Για λεμφαδένες πρησμένους, όχι. Εξ'αριστερών ο πόνος φαίνεται να επεκτείνεται μέχρι εκεί αλλά δεν φαίνεται πρησμένος.

Ένα follow up- 37.6 αυτή τη στιγμή. Νομίζω ότι πάλι θα ανέβει αλλά ελπίζω πως όχι.  

κατ αρχην περαστικα και συντομα!

αναλογες ταλαιπωριες εχω περασει κι εγω κι επειδη εχω μια συγκεκριμενη ευαισθησια με αναλογα αποτελεσματα με τα δικα σου , οποτε 'ενιωθα' τα συμπτωματα στις 2,5 μερες αρχιζα αντιβιωση και κούρα (υπνο/ξεκουραση) γιατι αν ξεφευγα η επιδεινωση ηταν σιγουρη - επερνα 1000ρα κλαρισιντ και στο 7ημερο (αν θυμαμαι καλα) του κυκλου που πρεπει να κανεις ληψη ημουν περδικι. καποια φορα συμβουλευτικα γιατρο και μου εγραψε augmentin  που παραλιγο να με στειλει νοσοκομειο....

αυτο δεν σημαινει οτι αναιρειται η ιατρικη συμβουλη αλλα πρεπει να εχεις κι εσυ γνωση και γνωμη απο το 'ιστορικο΄ σου....

τα τελευταια 3 χρονια μεσα/τελη οκτωβριου κανω αντιγριπικο εμβολιο (επαναληψη ιανουαριο) και δεν ειχα παλι τετοια θεματα ...κανα συναχι ή 3ημερο ελαφρυ πυρετο το πολυ...

ψαχτο λιγο γιατι ο συνδυασμος καιρου/κοπωσης/συναθροισης κοσμου καμια φορα εχουν δυσαρεστα αποτελεσματα

 

(ασε και τον Λαμπη λιγο στο αυτοματο!)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.