Jump to content



UPS μετα απο μια δεκαετια...


Recommended Posts

Μία ώρα πριν, το μέλος icy20 έγραψε:

Eγω κατι τετοιο σκεφτομουν... Αν ειναι overkill μου λετε... Θελω κατι να δουλευει αξιοπιστο και να βρισκω μπαταριες μετα απο χρονια . Ειναι ολες ιδιες αραγε? Στο παλιο μου επαιρνα απο ηλεκτρονικαδικα...
https://www.msystems.gr/index.php?category=2921&product=16550

https://www.you.gr/pc-printing-peripherals/prostatia-tasis/ups-statheropoiites-tasis/ups-eaton-ellipse-pro-1600-iec

Δεν εχω καταλαβει τη διαφορα τους βεβαια αλλα οκ ?

Δεν με νοιαζει IEC/schuko.

Επισης ειναι και το θεμα οτι κανενα δεν γραφει ποσο θορυβο κανει. Το παλιο μου ισα ισα που ακουγοταν...

 

Πάνω από Eaton των 135€ έχεις LCD και το "EcoControl" που απομονώνει τις εξόδους με πολύ χαμηλό φορτίο για να κόψει το "vampire current". Το μόνο πραγματικά σημαντικό είναι πως αυτό έχει καλύτερο surge reduction και ίσως να μπορεί να "κόψει" κάποιες χοντρές ηλεκτρικές ανωμαλίες που ίσως να προκαλούσαν ζημιές. Δεν μπορεί όμως να σταματήσει κάτι πολύ ισχυρό, όπως π.χ. κεραυνική τάση. Αν αυτά αξίζουν την διπλή τιμή είναι δική σου επιλογή.

 

Τις μπαταρίες μην τις πολυφοβάσαι. Ίδιες δεν είναι όλες μα όλα σχεδόν τα αξιοπρεπή UPS χρησιμοποιούν κοινές μπαταρίες μολύβδου που υπάρχουν στο εμπόριο για πάμπολες χρήσεις. Θα βρίσκεις εύκολα ό,τι και να πάρεις. 

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η εμπειρία μου, με φθηνό ups



Είχα ανοίξει και θέμα εδώ. Η συμπεριφορά ήταν η ίδια και στα 2 ups που μου.έδωσαν μιας και έλεγαν ότι έπεσα σε προβληματικό κομμάτι....
Έχασα χρόνο, χρήμα σε βενζίνη, νεύρα και έφερα τον εξοπλισμό μου σε περιττό κίνδυνο.

ΥΓ ακόμα δεν έχω πάρει άλλο[emoji39]

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλα εννοειται οτι δεν θα επαιρνα τετοιο "πραγμα"...

Τωρα για οικιακη χρηση που το μονο που χρειαζομαι ειναι να κραταει καποια 3αρα λεπτα το μηχανημα μαζι με το internet χωρις να κλεισει κατι, αξιζει τα 100 διαφορα απο το ενα στο δευτερο και το τριτο? Λογικα για το μεσαιο θα παω απο οτι καταλαβαινω...

https://www.msystems.gr/index.php?category=2921&product=18259

https://www.msystems.gr/index.php?category=2921&product=16555

https://www.msystems.gr/index.php?category=2921&product=16550

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος icy20 έγραψε:

Καλα εννοειται οτι δεν θα επαιρνα τετοιο "πραγμα"...

Τωρα για οικιακη χρηση που το μονο που χρειαζομαι ειναι να κραταει καποια 3αρα λεπτα το μηχανημα μαζι με το internet χωρις να κλεισει κατι, αξιζει τα 100 διαφορα απο το ενα στο δευτερο και το τριτο? Λογικα για το μεσαιο θα παω απο οτι καταλαβαινω...

https://www.msystems.gr/index.php?category=2921&product=18259

https://www.msystems.gr/index.php?category=2921&product=16555

https://www.msystems.gr/index.php?category=2921&product=16550

 

 

 

To πρώτο είναι το βασικό μοντέλο.

 

Το δεύτερο βάζει μέσα βασικό surge reduction και είναι πρακτικά αθόρυβο. Επίσης δοκιμάζει τις μπαταρίες αυτόματα περιοδικά, οπότε μπορεί να σε προειδοποιήσει πριν "τα φτύσουν" εντελώς.

 

Το τρίτο βάζει επιπλέον και το EcoControl που κλείνει τις εξόδους όταν το φορτίο κλείνει κι αυτό για να μην υπάρχει άσκοπη κατανάλωση, λίγο καλύτερο surge reduction, συν ένα έτος επιπλέον εγγύηση. 

 

Το ποιό καλύπτει τις ανάγκες σου, εσύ μόνο το ξέρεις. Εγώ θα πρότεινα, εφόσον δεν έχεις αντικεραυνικό και επιτηρητή τάσης στον πίνακα του χώρου σου, το δεύτερο. Αν υπάρχουν μέσα προστασίας στον πίνακα, το πρώτο αρκεί.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 
Όπως είναι φυσικό, δεν μαζεύω στην καθημερινότητά μου δεδομένα για να τα δείξω κάποια στιγμή σε κάποιο φόρουμ προσπαθώντας να πείσω κάποιον δύσπιστο. Όμως θα κάνω ό,τι μπορώ. Δες τα συνημμένα screenshot όπου φαίνεται η καθαρή γραμμή, έξοδος από Legrand Niky UPS (αυτή με τις "μύτες" είναι), έξοδος από Powerwalker VI 1000VA (τετραγωνικοί παλμοί) και, τέλος, έξοδος από Μtech (τα κομμένα τετράγωνα ή, αλλιώς, μαύρη είναι η νύχτα στα βουνά). Όπως βλέπεις, τα φτηνά UPS τετραγωνικό παλμό στέλνουν, όχι τροποποιημένη κυματομορφή, απλά "παίζουν" με την διάρκεια. Τα καλύτερα την προσομοιάζουν κατά ένα μεγάλο ποσοστό.
 
Τώρα, αν εννοείς "αποδείξεις" εμένα πάνω από το UPS και να κρατώ τα καλώδια του παλμογράφου, συγγνώμη μα δεν έχω Istagram.
 
Φυσικά και το βάρος λέει πολλά, απλώς χρειάζονται οι γνώσεις για να το καταλάβεις. Ένα UPS που είναι 8 κιλά βαρύτερο προφανώς έχει πολύ μεγαλύτερο μετασχηματιστή (ο σίδηρος είναι κατιτί βαρύς) και από αυτό και μόνο συνεπάγονται πολλά ακόμα. Και ναι, είμαι σίγουρος. Δεν προκαλείται καμία ζημιά από ένα αξιοπρεπές UPS, πόσο μάλλον όταν υπολογισθεί ο παράγων "λειτουργεί λίγα λεπτά το έτος".
 
Πέρα από αυτά, δεν μπορώ να κάνω περισσότερα, μπορείς να πιστέψεις οτιδήποτε θέλεις.
1596374842_LegrandNiky1500VA.gif.b0d327c829b8482ae026763a22184e61.gif
1530972138_Mtech850VA.gif.e3846d9443c816e8f8c59e2f0a36b353.gif
707486708_PowerwalkerVI1000VA.gif.dd2cee7be6cbc362c298da73f6e9d59e.gif
1053256230_.gif.1a77d5190441031fa15e01b619bde3dd.gif
Αν μου έδειχνες και από ένα apc θα ήσουν τέλειος.

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

Αν μου έδειχνες και από ένα apc θα ήσουν τέλειος.

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 

 

Δυστυχώς δεν έχω, αυτός ο παλμογράφος είναι σχετικά νέος και δεν τον είχα όταν δοκίμασα APC τελευταία φορά (ή δεν κράτησα screenshot, δεν θυμάμαι). Ενός APC χαμηλομεσαίας κατηγορίας (π.χ. RS Backup) μοιάζει με του Niky, αλλά δεν κάνει το "δόντι" που κάνει το Niky στην κυματομορφή, είναι κάπως πιο ομαλή. Μοιάζει σαν το δεύτερο μισό της κυματομορφής του Niky αλλά συμμετρικά, σαν μύτη μολυβιού ας πούμε περίπου. 

 

Και είναι πιο σωστή από την άποψη πως το Niky δίνει χαμηλή τιμή RMS (~180V αν θυμάμαι καλά). Σχετικά καθαρή μεν, χαμηλή δε. 

Έγινε επεξεργασία από E.F.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω επιπλέον: το powerwalker που παραθέτεις είναι σειράς psw ? Αυτή που σύμφωνα με τον κατασκευαστή είναι pure sinewave? Διότι πρόθεμα VI έχουν πολλές σειρές της powerwalker

 

Δυστυχώς δεν έχω, αυτός ο παλμογράφος είναι σχετικά νέος και δεν τον είχα όταν δοκίμασα APC τελευταία φορά (ή δεν κράτησα screenshot, δεν θυμάμαι). Ενός APC χαμηλομεσαίας κατηγορίας (π.χ. RS Backup) μοιάζει με του Niky, αλλά δεν κάνει το "δόντι" που κάνει το Niky στην κυματομορφή, είναι κάπως πιο ομαλή. Μοιάζει σαν το δεύτερο μισό της κυματομορφής του Niky αλλά συμμετρικά, σαν μύτη μολυβιού ας πούμε περίπου. 

 

Και είναι πιο σωστή από την άποψη πως το Niky δίνει χαμηλή τιμή RMS (~180V αν θυμάμαι καλά). Σχετικά καθαρή μεν, χαμηλή δε. 

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 41 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Να σε ρωτήσω επιπλέον: το powerwalker που παραθέτεις είναι σειράς psw ? Αυτή που σύμφωνα με τον κατασκευαστή είναι pure sinewave? Διότι πρόθεμα VI έχουν πολλές σειρές της powerwalker

 

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

 

 

Όχι, ήταν το Powerwalker VI 1000 LCD (αν θυμάμαι καλά) και σίγουρα είχε modified sine wave output. Αν έλεγε πως ήταν pure sine wave και έβγαζε τέτοια έξοδο, αν μη τι άλλο θα είχε κλείσει η εταιρία από τον σάλο...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και αυτό https://www.skroutz.gr/s/374105/CyberPower-CP1500EPFCLCD.html

που είναι pure sinewave και έχω διαβάσει σχετικά καλά λόγια στα φόρα αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ο ίδιος.

https://www.cyberpower.com/hk/en/product/series/Backup UPS Systems/PFC Sinewave

Έγινε επεξεργασία από dpolal
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, dpolal said:

Υπάρχει και αυτό https://www.skroutz.gr/s/374107/CyberPower-CP1300EPFCLCD.html

που είναι pure sinewave και έχω διαβάσει σχετικά καλά λόγια στα φόρα αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ο ίδιος.

https://www.cyberpower.com/hk/en/product/sku/CP1300EPFCLCD

 

Ναι έχω ποστάρει και το cyberpower πιο πάνω. Είναι αρκετά γνωστή στο εξωτερικό. Γενικά η powerwalker και η cyberpower νομίζω ότι είναι ανερχόμενες δυνάμεις στο χώρο των ups και προσπαθούν να "εκθρονίσουν" τις πανάκριβες APC και Eaton. Πρόσφατα το 1000άρι mustek που είχα (15 χρόνια τώρα) νέκρωσε και ήμουν έτοιμος να δοκιμάσω τα powerwalker, αλλά τελικά συγκρατήθηκα και με 30€ άλλαξα μπαταρίες στο mustek και έκατσα στα αβγά μου... Δυστυχώς δεν υπάρχουν αναλυτικά reviews στο διαδίκτυο για να δούμε την ποιότητα εξόδου ενός cyberpower ή powerwalker (pure sinewave) σε σχέση με APC που για τα ίδια χαρακτηριστικά ζητάνε διπλάσια χρήματα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν αυτοαναιρούμαι καθόλου. Η επιχειρηματολογία κάποιου έχει σκοπό να πείσει τους συνομιλητές του για το ορθό των θέσεών του. Δεν είναι υποχρεωμένοι όλοι να γνωρίζουν τα πάντα. Είναι απόλυτα θεμιτό να μην "πείθεται" κάποιος δηλώνοντας τους λόγους όπως έπραξα και εγώ. Το "δεν έχω τις τεχνικές γνώσεις" σημαίνει ότι δεν μπορώ να σε διαψεύσω ως προς την θεωρια. Το "δεν με πείθεις", σημαίνει ότι για τους Χ λόγους δεν αποδέχομαι άνευ αποδείξεων τα επιχειρηματά σου.

Αυτοαναιρείσαι εδώ 


Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Δεν αυτοαναιρούμαι καθόλου. Η επιχειρηματολογία κάποιου έχει σκοπό να πείσει τους συνομιλητές του για το ορθό των θέσεών του. Δεν είναι υποχρεωμένοι όλοι να γνωρίζουν τα πάντα. Είναι απόλυτα θεμιτό να μην "πείθεται" κάποιος δηλώνοντας τους λόγους όπως έπραξα και εγώ. Το "δεν έχω τις τεχνικές γνώσεις" σημαίνει ότι δεν μπορώ να σε διαψεύσω ως προς την θεωρια. Το "δεν με πείθεις", σημαίνει ότι για τους Χ λόγους δεν αποδέχομαι άνευ αποδείξεων τα επιχειρηματά σου.

 


Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 

 

Αν δεν έχεις το υπόβαθρο να κατανοήσεις τα επιχειρήματα κάποιου, λογικό είναι να μην συμφωνείς μαζί του. Εξάλλου, δεν μπορούμε να είμαστε πανεπιστήμονες. Κάποιοι σίγουρα θα ξέρουν κάτι παραπάνω από εμάς στον τομέα ευθύνης τους.

Link to comment
Share on other sites

Εκτρέπεις το θέμα. Δεν πείστηκα (και όχι διαφώνησα), όχι λόγω έλλειψης υπόβαθρου, αλλά διότι δεν υπήρχε hard evidence για αυτά που έλεγε. Το "πίστευε και μη ερεύνα" το έχω απορρίψει προ πολλού. Σε επόμενο ποστ έδωσε και τα screenshots τα οποία ήταν κατατοπιστικά. Βέβαια δεν έχουμε δει ακόμα σύγκριση powerwalker ή cyberppwer pure sinewave με apc που ζητάει τα διπλάσια χρήματα. Τα ζητάει λόγω branding ή γιατί πράγματι η ποιότητα εξόδου είναι καλύτερη? Εσύ είσαι σε θέση να απαντήσεις? Εγώ όχι και ούτε είμαι υποχρεωμένος να πειστώ επειδή τα apc έχουν όνομα...

Αν δεν έχεις το υπόβαθρο να κατανοήσεις τα επιχειρήματα κάποιου, λογικό είναι να μην συμφωνείς μαζί του. Εξάλλου, δεν μπορούμε να είμαστε πανεπιστήμονες. Κάποιοι σίγουρα θα ξέρουν κάτι παραπάνω από εμάς στον τομέα ευθύνης τους.


Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος dpolal έγραψε:

Υπάρχει και αυτό https://www.skroutz.gr/s/374105/CyberPower-CP1500EPFCLCD.html

που είναι pure sinewave και έχω διαβάσει σχετικά καλά λόγια στα φόρα αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ο ίδιος.

https://www.cyberpower.com/hk/en/product/series/Backup UPS Systems/PFC Sinewave

 

Εχω 2 900αρια και ενα 1300αρι της ιδιας σειρα, το 1300αρι ειναι στο server, το ενα 900ari στο μηχανημα της υπογραφης (μαζι με τα παρελκομενα) και το αλλο 900αρι τηλεοραση και htpc.

Φυσικα δεν εχω παλμογραφο αλλα η συμπεριφορα τους ειναι αψογη και το κυριοτερο εχουν σιγουρα καλυτεροιυς χρονους μεταβιβασης απο ενα apc 1000αρι Line interactive που αντικατεστησαν καθως πλεον δε κλεινει το ρουτερ οποτε κοβετε το ρευμα. Επισης το οτι απο modified sineware πηγα σε pure σταματησε η τηλεραση να κανει flicker οταν κοβοταν το ρευμα (samsung μοντελο 09).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μάριε, δες και υπολόγισε (έστω στο περίπου) την κατανάλωση των εξαρτημάτων που θα βάλεις σε full load. Έπειτα, αποφάσισε.

Με το 1400 apc της υπογραφής, είμαι υπερευχαριστημένος. Αλλά θες να βάλεις και κάποια άλλα πράγματα πάνω, οπότε μπορεί να μην σου αρκούν τα 700w.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον προς αποφυγη τυχον περιττων εξοδων αλλων συμφορουμιτων (εγω υπεπεσα σε περιττο εξοδο οπως φαινεται) το pc της υπογραφης + OTE modem + asus rt-ac68U router + ενα ασυρματο τηλεφωνο σε bf1 gaming με streaming ειδα MAX 600W, με συνηθη φορτο 500-530. (καλα τοσο λιγο καταναλωνει το pc μαζι με την οθονη?wtf... αρα αν ειναι ετσι ουτε καν 600αρια τροφοδοτικα δεν χρειαζεται να παιρνει ο κοσμος...)Δυστυχως δεν ειχα τροπο να μετρησω τα watt και το παλιο μου ups δεν ανεγραφε current φορτιο. Αυτο γραφει... Πηρα 1500αρι και μαλλον και το 1400αρι θα με καλυπτε αλλα θα κοστιζε λιγοτερα λογικα.

Έγινε επεξεργασία από icy20
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος icy20 έγραψε:

(καλα τοσο λιγο καταναλωνει το pc μαζι με την οθονη?wtf... αρα αν ειναι ετσι ουτε καν 600αρια τροφοδοτικα δεν χρειαζεται να παιρνει ο κοσμος...

Και πολυ ειναι, το δικο μου συστημα ( υπογραφη), καταναλωνει με 100% χρηση cpu Και 100%gpu γυρω στα στα 380W, σε bf1 gaming γυρω στα 340-350. Και οχι πλεον δε χρειαζονται τερατα τροφοδοτικα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος icy20 έγραψε:

Λοιπον προς αποφυγη τυχον περιττων εξοδων αλλων συμφορουμιτων (εγω υπεπεσα σε περιττο εξοδο οπως φαινεται) το pc της υπογραφης + OTE modem + asus rt-ac68U router + ενα ασυρματο τηλεφωνο σε bf1 gaming με streaming ειδα MAX 600W, με συνηθη φορτο 500-530. (καλα τοσο λιγο καταναλωνει το pc μαζι με την οθονη?wtf... αρα αν ειναι ετσι ουτε καν 600αρια τροφοδοτικα δεν χρειαζεται να παιρνει ο κοσμος...)Δυστυχως δεν ειχα τροπο να μετρησω τα watt και το παλιο μου ups δεν ανεγραφε current φορτιο. Αυτο γραφει... Πηρα 1500αρι και μαλλον και το 1400αρι θα με καλυπτε αλλα θα κοστιζε λιγοτερα λογικα.

Ποιο πήρες τελικά; 

Νομίζω (ας με διορθώσει κανείς, εάν κάνω λάθος) ότι θες να υπάρχει και ένα περιθώριο, για να μην δουλεύει το ups στα όριά του. Το βέλτιστο είναι να δουλεύει στο 50-60%. Άρα σωστά κινήθηκες.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.