Jump to content



Αναβάθμιση Intel CPU (Core2) σε μητρική LGA775


Recommended Posts

Στο μεταξύ η Asus απάντησ ως εξής:
Σχετικά με τη παρακάτω μητρική κάρτα Asus COMMANDO, θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι σύμφωνα με τα επίσημα χαρακτηριστικά, η μητρική δεν υποστηρίζει 1333FSB. 

1066/800/533 MHz
https://www.asus.com/us/ROG-Republic-Of-Gamers/Commando/specifications/

Όπως θα δείτε στο παρακάτω link, όλοι οι επεξεργαστές στα 1333FSB, υποστηρίζονται beta:
https://www.asus.com/us/ROG-Republic-Of-Gamers/Commando/HelpDesk_CPU/

Άρα out-of-the-box ας πούμε πως δεν θα παίξουν σε 1333FSB οι Q8xxx/Q9xxx. Με πείραγμα φαντάζομαι σχετικά εύκολα.

Θα συνεχίσω βέβαια κάποια στιγμή που θα έχω χρόνο μια αναζήτηση στο ίντερνετ μήπως βρω κάποιο forum/site που να αναφέρεται σχετικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

εχω ενα τετοιο συστημα και εγω με εναν q9400 20 ευρω τον πήρα και εβαλα αλλα 4 γιγα ραμ απο τα 2 που ειχε με κανα 25ρι.τωρα η ssd εχουν φτασει σε καλες τιμες ακομα και ενας 120ρις για την μητρικη αυτη ειναι μια χαρα καπου στα 35 με 40 ευρω.οποτε θα παει σφαιρα το πισι μετα να σε σιγουρος.ιδικα με τον ssd θα εχεις αλλο υπολογιστη και σιγουρα με την παραπανω ραμ δεν θα γονατίζει το συστημα οταν ανοιγης πολλα tab's στον browser.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

καλησπέρα. στήνω ένα παλιό μηχάνημα με ASRock G31M-S. Πάνω έβαλα εναν Q6600 G0 quad και μνήμες έχει η μητρική όπως την αγόρασα 2Χ2GB 800Mhz. δυστυχώς ενώ σηκώνει 

2Χ4GB βάση manual, δεν βρίσκεις 4GB modules για  intel. ειναι δυσεύρετα και πανάκριβα. Τώρα το στήνω, αγόρασα και ssd crusian bx500 240gb. Θέλω να περάσω windows 10. τι λέτε θα δουλεύει καλά ή θα μου σπάσει τα νεύρα στο θέμα χαμηλής ram (4GB σύνολο)? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος tzitzikas2 έγραψε:

θα δουλεύει καλά ή θα μου σπάσει τα νεύρα στο θέμα χαμηλής ram (4GB σύνολο)

Μια Χαρούλα θα δουλεύει. Φίλος μου ακόμα δουλεύει έναν Ε8400 με 4GB μνήμη με έναν Kingston SSD.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.